DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w Europie; ceny ropy spadają | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 maj 2020, 18:12

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w Europie; ceny ropy spadają

Giełdy w Europie na koniec sesji notowały niewielkie zmiany indeksów. W USA spadki - rynki analizują napływające informacje, które pokazują skalę wpływu, jaki na światową gospodarkę ma pandemia koronawirusa. Dolar umacnia się, a ceny ropy spadają.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,02 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,07 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,02 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 0,37 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 poszedł w dół o 0,1 proc.

"W ciągu ostatnich dwóch dni apetyt na ryzyko opadł i na rynkach akcji zapanowała chwila na złapanie tchu po budzących wrażenie wzrostach z dołka osiągniętego 23 marca" - powiedziała Candice Bangsund, zarządzający portfelem globalnej alokacji aktywów w Fiera Capital Corp.

"Kwestia stosunków USA-Chiny może spowodować obniżenie sentymentu na rynku, przynajmniej do czasu wyborów prezydenckich w USA w listopadzie. Obie strony podkreślają postępy w realizacji porozumienia handlowego, ale relacje polityczne pogarszają się naprawdę szybko" - powiedział Sebastien Barbe, dyrektor ds. badań rynków wschodzących w Credit Agricole.

HSBC zniżkował o 5,5 proc. w reakcji na sytuację w Hongkongu w związku z planami wprowadzenia nowego ustawodawstwa dot. bezpieczeństwa.

Go-Ahead stracił 10,5 proc. po słabej prognozie zysku tej grupy transportowej.

Akcje spółki SanLorenzo zdrożały o 2,5 proc. Firma rozważa przejęcie Perini Navi.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 spada o 0,26 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,45 proc., a Nasdaq idzie w dół o 0,05 proc.

Akcje Coty rosną o 6 proc., a Under Armour idą w dół o 4 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 30,04 pkt.

W Japonii Nikkei 225 spadł o 0,8 proc., a w Chinach SCI poszedł w dół o 1,89 proc.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 0,65 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 3 pb do 1,36 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 49 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 53 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do -0,49 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek wzrosła o 3 pb do 1,44 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,44 proc. wobec koszyka walut do 99,8 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,54 proc. do 1,0897.

Kwotowanie USD/JPY osłabia się o 0,15 proc. do 107,5.

Kurs funta zniżkuje o 0,4 proc. wobec dolara do 1,218.

Kurs USD/PLN wyniósł 4,1469, a EUR/PLN 4,5180.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 32,67 USD za baryłkę, po spadku o 3,65 proc., a lipcowe futures na Brent idą w dół o 3,94 proc. do 34,63 USD/b.

Srebro rośnie o 1,55 proc. do 17,63 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,61 proc. do 1.732,7 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

W piątek Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe - główna stopa procentowa wynosi nadal -0,1 proc. Bank pozostawił też bez zmian inny benchmark - target rentowności 10-letnich JGB - na poziomie ok. 0,0 proc. BoJ uruchomił nowy program pożyczek, o wartości 30 bilionów jenów (279 mld USD), aby wesprzeć małe firmy zmagające się ze skutkami epidemii kornawirusa.

Bank centralny Indii (RBI) obniżył główną stopę procentową o 40 pb do 4 proc. Stopy procentowe są w Indiach na najniższym poziomie od 2000 r.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w IV spadła o 18,1 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 5,2 proc., po korekcie z -5,1 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się, że mdm sprzedaż spadnie o 15,5 proc.

W maju nastroje brytyjskich konsumentów pogorszyły się - wskaźnik zaufania wyniósł -34,0 pkt. wobec -33,0 pkt. w kwietniu - podał GfK NOP Ltd. w komunikacie w I wyliczeniu.

POLITYKA

Koronawirus zabił dotąd ponad 333 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 5,1 milionów.

W USA o 1.255 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa; oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w USA wynosi 94.661 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Brazylia przekroczyła liczbę 20 tysięcy zgonów z powodu nowego koronawirusa, po rekordowym wzroście liczby zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju.

O 351 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36 393 - podało w piątek po południu ministerstwo zdrowia.

We Włoszech 156 osób zmarło minionej doby na Covid-19. Tym samym bilans wzrósł do 32.486 - podała Obrona Cywilna w czwartek, na początku czwartego miesiąca epidemii koronawirusa w kraju.

We Francji 83 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia. To spadek w porównaniu z poprzednim bilansem, który mówił o 110 nowych przypadkach śmiertelnych.

W piątek rozpoczęła się doroczna sesja chińskiego parlamentu. Premier Chin Li Keqiang nie ogłosił celu wzrostu PKB, chociaż zapowiedział wsparcie dla gospodarki. Chiny nie określiły celu PKB po raz pierwszy od 1990 roku.

Chiński parlament ogłosił wprowadzenie nowych przepisów o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu na rozpoczynającej się w piątek dorocznej sesji w Pekinie. Według komentatorów może to oznaczać znaczne ograniczenie autonomii Hongkongu.

Stanu Zjednoczone ostro zareagują, jeśli Chiny będą próbowały ograniczyć ruchy demokratyczne w Hongkongu w związku z planami wprowadzenia nowego ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa w tym cieszącym się autonomią regionie - oświadczył prezydent USA Donald Trump.

Dwaj amerykańscy senatorowie zaproponowali przepisy mające na celu ukaranie chińskich podmiotów zaangażowanych w egzekwowanie proponowanych nowych przepisów bezpieczeństwa w Hongkongu, a także wnoszą o ukaranie banków prowadzących interesy z tymi podmiotami.

Prezydent Donald Trump zapewnił, że w USA nie będzie powrotu do surowych ograniczeń w przypadku drugiej fali koronawirusa. "Będziemy gasić ogień, ale nie zamkniemy kraju" - powiedział Trump podczas wizyty w zakładach Forda w stanie Michigan.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK

o 8.00 w Niemczech - PKB za I kw. - III odczyt;

O 10.00 w Niemczech - indeks Ifo za V. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Ostatnie wiadomości