Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 23-24 maja | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 maj 2020, 20:01

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 23-24 maja

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 23-24 maja (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

Reguła wydatkowej z ustawy o finansach publicznych będzie zawieszona w 2020 r. - wynika z Oceny Skutków Regulacji projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Z naszych danych wynika, że przez pierwsze trzy tygodnie maja zarejestrowało się 73,3 tys. nowych bezrobotnych, o ponad 1 tys. mniej niż w tym samym okresie w kwietniu - poinformowała PAP minister rodziny Marlena Maląg. To oznacza, że udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia - oceniła.

Komisja ds. reformy nadzoru właścicielskiego na przełomie maja i czerwca zadecyduje, które projekty są gotowe na konsultacje społeczne. Niektóre rozwiązania znajdą się w kolejnych odsłonach Tarczy Antykryzysowej - powiedział PAP Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.

Z programów unijnych na walkę z COVID przesunęliśmy kilkanaście miliardów złotych - powiedziała PAP minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wytyczne ws. otwierania kin, branży transportu lotniczego, wysp usługowych w centrach handlowych będą omawiane z przedstawicielami poszczególnych branż w przyszłym tygodniu – zapowiedziała w rozmowie z PAP wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Austria, Holandia, Dania i Szwecja przedstawiły w sobotę własny plan wsparcia europejskiej gospodarki; sprzeciwiły się też propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona ws. wieloletniego budżetu i funduszu ożywienia gospodarczego.

Spadek wzrostu gospodarczego na skutek pandemii dotknie 68 państw, a liczba upadłości firm wzrośnie o jedną czwartą na świecie w porównaniu z 2019 r. - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Najwięcej bankrutujących firm przybędzie w USA i Europie Zachodniej.

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują projekty dla kolejnych inwestycji infrastrukturalnych, które będą realizowane w nowej unijnej perspektywie budżetowej i planują, że w 2021 r. będą miały gotowe projekty na inwestycje o wartości 40 mld zł - poinformował Arnold Bresch, członek zarządu PLK.

50 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników dwóch spółek węglowych. Ogółem w niedzielę rano zakażonych było 3323 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3273 osób raportowanych w sobotę rano.

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono 1386 przypadków zarażenia koronawirusem. W samym Pniówku jest to 1257 osób, 113 osób w Ruchu Zofiówka, 9 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 4 osoby w kopalni Budryk i 3 w Ruchu Borynia. Na kwarantannie przebywają 322 osoby - podała JSW.

W ramach odmrażania gospodarki i usług medycznych przymierzamy się do otwarcia sanatoriów i uzdrowisk w połowie czerwca - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Miejsca noclegowe w hotelach położonych z dala od skupisk ludzi są już wyprzedane na wakacje. Można jeszcze znaleźć wolne pokoje w obiektach w miejscowościach wypoczynkowych, a te w miastach świecą pustkami - informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do wicepremier Jadwigi Emilewicz z prośbą o zwiększenie liczby dzieci, jaka może przebywać w grupie przedszkolnej - poinformowało Biuro Rzecznika MŚP.

Austria, Holandia, Dania i Szwecja przedstawiły własny plan wsparcia europejskiej gospodarki; sprzeciwiły się też propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona ws. wieloletniego budżetu i funduszu ożywienia gospodarczego.

Lufthansa, która rozmawia z niemieckim rządem o dofinansowaniu w wysokości 9 miliardów euro, od połowy czerwca ponownie uruchomi połączenia w 20 kierunkach, głównie do ciepłych krajów - zapowiedziała w niedzielę rzeczniczka tych niemieckich linii lotniczych.

Air France KLM i Renault muszą spełnić pewne warunki, aby otrzymać pomoc państwa w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa – poinformowała minister środowiska Francji Elisabeth Borne w wywiadzie dla radia France Inter. Air France będą musiały "drastycznie ograniczyć" liczbę lotów krajowych. Rząd chce, aby Renault przestał rozbudowywać fabryki za granicą. Gotów jest też zwiększyć subsydia na produkcję samochodów elektrycznych.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Włodzimierz Wróbel, Małgorzata Manowska, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek, Joanna Misztal-Konecka to kandydaci na I prezesa Sądu Najwyższego, których w sobotę wyłoniło zgromadzenie ogólne sędziów tego sądu. Ostatecznego wyboru na sześcioletnią kadencję na tym urzędzie dokona prezydent.

Prezydent Andrzej Duda "dość szybko" wskaże I prezesa SN, spośród pięciu kandydatów wyłonionych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN; nazwiska kandydatów dotarły już do Kancelarii Prezydenta - powiedział prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Wybory prezydenckie odbędą się najprawdopodobniej 28 czerwca - poinformował w sobotę w Polskim Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to zależy też od tempa prac w Senacie.

Cieszę się ogromnie, że w tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, jest wśród ludzi optymizm; chciałbym, żeby optymizm i poczucie wewnętrznej siły zawsze było naszą cechą - powiedział w sobotę w Maciejowicach (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda jest prezydentem niemym, nie ma żadnych pomysłów, żadnej inicjatywy, dlatego jestem przekonany, że przegra wybory prezydenckie - powiedział w sobotę kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Wszystkie sondaże, które widziałem pokazują, że mam w drugiej turze większe szanse na wygranie z Andrzejem Dudą niż Rafał Trzaskowski – podkreślił w sobotę w Poznaniu kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Jak dodał, obecne wyniki sondaży są zgodne z założeniami jego sztabu.

Na ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę chce głosować 42,3 proc. badanych; na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego 23,2 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Trzecie miejsca na podium z wynikiem 11,4 proc. poparcia uzyskał Szymon Hołownia.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, PiS straciłby samodzielną większość - wynika z sondażu Estymatora dla portalu Do Rzeczy.pl.

Kandydat na prezydenta i jeden z inicjatorów tzw. strajku przedsiębiorców Paweł Tanajno po sobotniej demonstracji spędził noc w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze czynności w jego sprawie prowadzą w kierunku naruszenia nietykalności policjantów.

Rada Krajowa Zielonych zaakceptowała Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta – poinformował PAP rzecznik partii Krzysztof Rzyman. Kandydat zgodził się na 21 postulatów Zielonych, m.in. na legalizację związków partnerskich, medycznej marihuany i zatrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej.

Sąd rozpatrzył zażalenie na zatrzymanie, jakie złożył Paweł Tanajno; w ocenie sądu zatrzymanie było legalne, zasadne i prawidłowe - poinformował w niedzielę PAP rzecznik prasowy KSP nadkom. Sylwester Marczak.

W czasie sobotniego protestu zatrzymano łącznie 7 osób, w tym inicjatora protestu Pawła Tanajno; policja nałożyła 7 mandatów, skierowała 80 wniosków do sądu o ukaranie oraz 180 wniosków do inspekcji sanitarnej - poinformował w niedzielę rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Szpital CSK MSWiA rozpoczyna program testowania nowego leku u pacjentów zakażonych koronawirusem. "Nadzieje są duże, ponieważ w badaniach wykazano, że czas pobytu w szpitalu pacjenta zakażonego SARS-CoV-2 uległ skróceniu aż o 30 proc." – mówi PAP dr Rafał Wójtowicz z CSK MSWiA.

Rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze potrzebują programu retencji i przeciwdziałania suszy; branżę spożywczą należy uznać za część infrastruktury krytycznej – powiedział w sobotę w Łowiczu (woj. mazowieckie) kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

Jeżeli jako prezydent miałbym zaproponować przeprowadzenie referendum, to dotyczące związków partnerskich - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany, czy zorganizowałby referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych.

Przywracanie połączeń lotniczych pasażerskich będzie się odbywało w trzech fazach: najpierw loty krajowe od 1 czerwca, a następnie europejskie i na koniec międzykontynentalne, ale tylko tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą - zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

W Polsce w niedzielę stwierdzono łącznie 395 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 3 osoby - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 21.326 zachorowań i 996 zgonów. W Polsce w sobotę stwierdzono łącznie 316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 11 osób.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Hiszpania 1 lipca przywróci swobodny ruch turystyczny dla obcokrajowców. Od połowy marca był on ograniczony z powodu licznych w tym kraju zgonów i zakażeń wywołanych koronawirusem - przypomniał w sobotę na konferencji prasowej w Madrycie premier Pedro Sanchez.

Ok. 20 osób zatrzymano po sobotniej akcji przed biurem deputowanego Wiktora Medwedczuka w Kijowie - przekazała ukraińska policja, cytowana przez Interfax-Ukraina. Zebrani palili race i rzucali granatami dymnymi. Rzecznik Medwedczuka mówi o wybuchu i rannych.

W sobotę zakończyła się blokada granicy między Austrią i Słowacją koło Bratysławy. Wracający do kraju Słowacy, protestujący na autostradzie na przejściu Jarovce–Kittsee, zgodzili się zacząć obowiązkową kwarantannę w ośrodkach rządowych, by potem przenieść się do domów.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa przeprowadzenie pierwszej próby nuklearnej od 1992 roku, która miałaby być ostrzeżeniem dla Rosji i Chin - podaje w sobotę agencja AFP.

Prezydenci USA i Turcji, Donald Trump i Recep Tayyip Erdogan, którzy w sobotę rozmawiali telefonicznie o pandemii koronawirusa, sytuacji w Libii i Syrii, uzgodnili też, że będą kontynuować współpracę militarną i polityczną - podały służby prasowe Erdogana.

Policja aresztowała w sobotę w Berlinie około 60 osób podczas protestów przeciw restrykcjom związanym z pandemią koronawirusa. Demonstranci nie respektowali dystansu społecznego, a niektórzy atakowali policję. Dwóch policjantów zostało lekko rannych.

Premier Turyngii Bodo Ramelow zamierza od 6 czerwca znieść obostrzenia obowiązujące dotychczas we wszystkich landach RFN i obejmujące m.in. obowiązek noszenia maseczek, zachowania dystansu społecznego oraz ograniczenia kontaktów - podają w niedzielę media niemieckie.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zezwolił na spotkania z udziałem 10 osób.

Główny doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona Dominic Cummings nie raz, ale co najmniej dwa razy złamał rządowy zakaz przemieszczania się - ujawniły w sobotę wieczorem gazety "The Guardian" i "Daily Mirror".

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un przewodniczył posiedzeniu Centralnej Komisji Wojskowej, na którym omawiano nowe strategie mające na celu wzmocnienie zdolności nuklearnych i odstraszania nuklearnego kraju - podała północnokoreańska agencja KCNA.

Chiny "są gotowe" do współpracy międzynarodowej w celu ustalenia źródła nowego koronawirusa - zadeklarował na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi w sytuacji, gdy jego kraj obwiniany jest o wybuch pandemii Covid-19.

Pewne siły polityczne w USA spychają stosunki amerykańsko-chińskie na skraj „nowej zimnej wojny” - ocenił radca stanu ChRL, szef chińskiego MSZ Wang Yi. Władze w Waszyngtonie zarzucają Pekinowi manipulacje związane z pandemią koronawirusa.

Policja w Hongkongu użyła w niedzielę gazu łzawiącego, a następnie armatek wodnych wobec tysięcy osób protestujących przeciw planowi narzucenia praw o bezpieczeństwie narodowym przez władze centralne ChRL, co wielu ocenia jako ograniczanie autonomii regionu.

Ograniczenie przez Pekin autonomii Hongkongu poprzez ustawę ws. bezpieczeństwa narodowego może sprawić, że USA nałożą sankcje i zakwestionują status Hongkongu jako autonomicznego centrum finansowego - powiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa Robert O'Brien.

Proces premiera Izraela Benjamina Netanjahu, oskarżonego o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania, został odłożony po godzinnym przesłuchaniu przed sądem w Jerozolimie. Proces rozpoczął się w niedzielę, blisko cztery lata po wszczęciu postępowania wobec szefa rządu. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości