DZIEŃ NA RYNKACH: Notowania w Europie zwyżkują; ceny ropy rosną | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 maj 2020, 14:12

DZIEŃ NA RYNKACH: Notowania w Europie zwyżkują; ceny ropy rosną

W Europie indeksy giełdowe idą w górę. W USA traderzy mają wolne z okazji Dnia Pamięci. Inwestorzy śledzą napływające informacje dotyczące protestów w Hongkongu i rosnącego napięcia między USA a Chinami. Ceny ropy rosną.

W poniedziałek rynki w USA są zamknięte ze względu na Dzień Pamięci. W Wielkiej Brytanii giełdy także nie pracują - wiosenne święto bankowe. Nieczynna jest również giełda w Singapurze.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,52 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,97 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,32 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,9 proc.

Bayer zwyżkuje o 8 proc. Spółka osiągnęła ustne porozumienie w celu rozwiązania znacznej części z około 125 tys. spraw sądowych w USA dotyczących szkodliwości używania jej chwastobójczego środka Roundup.

Akcje Lufthansy rosną o 5,5 proc. Agencja dpa podała w poniedziałek, że rząd Niemiec i przedstawiciele linii lotniczych doszli do porozumienia ws. programu pomocowego dla Lufthansy. Od połowy czerwca ponownie uruchomi połączenia w 20 kierunkach, głównie do ciepłych krajów - zapowiedziała w niedzielę rzeczniczka tych niemieckich linii lotniczych.

Akcje Melia Hotels International SA zyskują 21 proc. Spółka zdecydowała o wypłacie dywidendy. Prezes firmy Gabriel Escarrer obniżył swoją stałą pensję o 50 proc. i tymczasowo zawiesił pobieranie zmiennego wynagrodzenia.

Notowania akcjami spółki Atlanta na giełdzie w Mediolanie zostały zawieszone po spadku kursu o limit 2,5 proc.

Dolar osłabia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 99,79 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,02 proc. do 1,0904.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,05 proc. do 107,69.

Kurs funta zwyżkuje o 0,08 proc. wobec dolara do 1,2181.

Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do -0,49 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 35,22 USD za baryłkę, po wzroście o 0,84 proc., a lipcowe futures na Brent idą górę o 0,2 proc. do 35,2 USD/b.

NAPIĘCIA NA LINII USA-CHINY

Rośnie napięcie amerykańsko-chińskie w związku z ograniczaniem autonomii Hongkongu przez rząd w Pekinie.

Policja w Hongkongu użyła w niedzielę gazu łzawiącego do rozpędzenia antyrządowych demonstrantów sprzeciwiających się planom Pekinu bezpośredniego narzucenia regionowi przepisów o bezpieczeństwie narodowym. Na ulice Hongkongu wyszły setki protestujących.

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa Robert O’Brien powiedział w niedzielę, że narzucenie tych przepisów Hongkongowi może sprawić, że USA zakwestionują status byłej brytyjskiej kolonii jako autonomicznego centrum finansowego i nałożą sankcje na ten region i na Chiny.

W odpowiedzi rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian oświadczył, że ChRL sięgnie po środki odwetowe, jeśli USA będą się starały podkopywać jej interesy w Hongkongu. Chiny przekazały Stanom Zjednoczonym stanowczy protest przeciwko komentarzowi O’Briena – powiedział w poniedziałek na rutynowym briefingu w Pekinie.

Jak ocenił w niedzielę szef chińskiej dyplomacji Wang Yi relacje na linii Waszyngton-Pekin spychane są przez „niektóre siły polityczne w USA” na „skraj nowej zimnej wojny”.

NEGOCJACJE WS. BUDŻETU UE

Austria, Holandia, Dania i Szwecja przedstawiły w sobotę własny plan wsparcia europejskiej gospodarki; sprzeciwiły się też propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona ws. wieloletniego budżetu i funduszu ożywienia gospodarczego.

W środę przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić projekt europejskiego budżetu na lata 2021-2027, w który wpisany ma być plan ożywienia gospodarki.

Niemiecki urząd statystyczny potwierdził w swoim II wyliczeniu, że Produkt Krajowy Brutto Niemiec w I kwartale 2020 r. spadł o 2,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, jak się tego wstępnie spodziewano. W IV kw. PKB spadł o 0,1 proc. kdk.

Komisja Europejska prognozuje, że gospodarka Niemiec skurczy się w 2020 r. o 6,5 proc. Gospodarkę czeka najgorsza recesja od czasu II wojny światowej, ale i tak jest to lepszy wynik niż oczekiwany spadek PKB o ponad 9 proc. we Włoszech, Hiszpanii i Grecji.

Tymczasem indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w maju 79,5 pkt. wobec 74,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał instytut Ifo. Analitycy spodziewali się nieco słabszego wyniku - indeksu na poziomie 78,5 pkt.

Bundesbank prognozuje na II kw. jeszcze minimalne pogorszenie koniunktur - ograniczenia w gospodarce Niemiec są stopniowo znoszone, ale ostrzega, że niepewność co do perspektyw jest bardzo wysoka.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Doradca ekonomiczny Białego Domu Kevin Hassett przyznał w niedzielę w wypowiedzi dla CNN, że stopa bezrobocia w USA może nadal być dwucyfrowa, kiedy prezydent Donald Trump będzie walczył o reelekcję w wyborach prezydenckich w listopadzie.

Eric Rosengren, prezes bostońskiego Fedu, powiedział, że stopa bezrobocia pozostanie powyżej 10 proc do końca 2020 r., co stwarza ryzyko „poważnych zmian” na rynku pracy.

Rosengren dodał, że firmy zaczną otrzymywać pieniądze w ramach długo oczekiwanego programu pożyczek dla małego biznesu w ciągu dwóch tygodni.

Francuski rząd przeznaczył 450 mld euro na wsparcie gospodarki w związku z kryzysem związanym z epidemią koronawirusa, co stanowi równowartość 20 proc. PKB Francji - poinformował w poniedziałek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Jak podał Le Maire, do środków należą dotowane przez państwo urlopy, gwarantowane przez państwo pożyczki, odroczenie podatków i ulgi dla małych firm.

PONAD 345 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 345 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 5,4 milionów.

O 638 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych; łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa w tym kraju wynosi 97 698 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

653 osoby zakażona koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia. W sumie na Covid-19 w tym kraju zmarło 22.666 osób.

Rząd Stanów Zjednoczonych zamknął w niedzielę granice dla większości cudzoziemców, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali w Brazylii - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji przekroczyła w poniedziałek 350 tysięcy i sięgnęła 353.427, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 8946 nowych infekcji. Od soboty zmarło 92 pacjentów z Covid-19, przez co łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 3.633.

Odnotowano najniższy dobowy wzrost nowych zakażeń koronawirusem od początku kwarantanny wprowadzonej 17 marca, wyniósł on 115 - poinformowało w niedzielę w komunikacie francuskie ministerstwo zdrowia. W sumie na Covid-19 we Francji zmarło od początku epidemii 28.289 osób.

O 118 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36.793 - podał w niedzielę po południu brytyjski premier Boris Johnson.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 70 pacjentów. W sumie liczba ofiar śmiertelnych sięga 28.752 - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Ostatnie wiadomości