DZIEŃ NA RYNKACH: Notowania na Wall Street wahają się; ceny ropy spadają | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2020, 17:09

DZIEŃ NA RYNKACH: Notowania na Wall Street wahają się; ceny ropy spadają

Indeksy w USA wahają się, a notowania w Europie idą w górę. Rynki analizują informacje dotyczące unijnego pakietu odbudowy gospodarki, a także kwestię rosnących napięć na linii USA-Chiny. Ceny ropy spadają.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,48 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,75 proc., a Nasdaq idzie w dół o 1 proc.

Zniżkuje sektor IT. Nvdidia traci 5 proc., a AMD i PayPal po 3,5 proc.

Umacnia się sektor bankowy - Citigroup rośnie o 5 proc., Wells Fargo o 4 proc., a JPMorgan o 3,5 proc.

Akcje Walt Disney rosną o 1 proc. W środę spółka przedstawi władzom hrabstwa Orange na Florydzie plany dotyczące otwarcia parku rozrywki Walt Disney World.

Notowania Boeinga idą w górę o 2 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak po negocjacjach ze związkami zawodowymi uzgodniono, że 2,5 tys. pracowników zostanie zwolnionych dobrowolnie w tym tygodniu.

"Wydaje się, że rynki widzą szklankę do połowy pełną, oceniając otoczenie makroekonomiczne. Pozytywne informacje potwierdzają panujące przekonania, a negatywne informacje są postrzegane jako tymczasowe lub mało znaczące" - powiedział Sameer Smana, starszy strateg ds. globalnych rynków w Wells Fargo Investment Institute.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 28,06 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,78 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,38 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,82 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,1 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,7 proc.

Fiński producent opon Nokian Renkaat Oyj rośnie o 16 proc., po mianowaniu nowego prezesa spółki. Firmą pokieruje Jukka Moisio.

Spółka turystyczna TUI zyskuje 3 proc. do najwyższego poziomu od 12 tygodni. Rosną perspektywy złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu i są nadzieje na uratowanie niektórych letnich wyjazdów turystycznych.

Dolar umacnia się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 98,98 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,26 proc. do 1,1006.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,19 proc. do 107,78.

Kurs funta zniżkuje o 0,7 proc. wobec dolara do 1,2251.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 0,68 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 1 pb do 1,43 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 51 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 53 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb do -0,41 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 33,2 USD za baryłkę, po spadku o 3,4 proc., a lipcowe futures na Brent idą w górę o 3,23 proc. do 35,05 USD/b.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Komisja Europejska proponuje 750 mld euro na odbudowę gospodarczą w UE, z czego 500 mld euro miałoby być przekazane państwom członkowskim w formie bezzwrotnych grantów, a 250 mld euro udostępnione w formie pożyczek - podano w projekcie funduszu odbudowy opublikowanego przez Komisję Europejską.

Kredyty KE będzie zaciągała na rynkach finansowych. Miałaby one być spłacane w latach 2028-2058 z dodatkowych dochodów unijnych.

Według projektu KE, nowy budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro. KE proponuje kilka nowych źródeł finansowania wydatków UE, w tym zasoby oparte na systemie ETS, podatku cyfrowym i od dużych firm.

172 mld euro dla Włoch i 140 mld euro dla Hiszpanii - według wstępnych przydziałów takie fundusze mają trafić do tych krajów w ramach pożyczek i grantów z instrumentu antykryzysowego. Szczyt ws. propozycji KE odbędzie się 19 czerwca.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oświadczyła w środę, że najbardziej optymistyczna z wcześniejszych prognoz EBC jest już nieaktualna, a rzeczywisty spadek PKB państw strefy euro wyniesie 8-12 proc.

Dodała jednak, że najbardziej optymistyczny wariant przewidywany przez EBC - spadek PKB na poziomie 5 proc. - jest już prawdopodobnie nieaktualny, a ostateczny efekt będzie gdzieś pomiędzy średnim i drastycznym scenariuszem, czyli w przedziale 8-12 proc.

„Na koniec pandemii na pewno będziemy mieć wyższy wskaźnik długu publicznego. Jednakże, alternatywa w postaci niewprowadzenia funduszu na odbudowę, jest znacznie gorsza pod względem dotkliwości kryzysu” – powiedział w środę wiceprezes EBC Luis de Guindos.

„Jeśli uznamy, że potrzebny jest dalszy bodziec, EBC będzie gotowy rozszerzyć swoje narzędzia, aby osiągnąć cel stabilności cen. W odniesieniu do awaryjnego pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP) dotyczy to wielkości, składu i czasu trwania programu” – powiedziała członkini Rady prezesów EBC Isabel Schnabel w wywiadzie dla „Financial Times”.

Jeden z kluczowych decydentów Banku Anglii odrzucił możliwość rychłego obniżenia stóp procentowych poniżej zera, mówiąc, że „rozważanie i wprowadzanie to dwie różne rzeczy”.

Andy Haldane, główny ekonomista BoE, powiedział we wtorek, że decydenci nie wykluczają żadnych „opcji z zasady”.

Premier Włoch Giuseppe Conte przedstawił w środę 7-punktowy plan ożywienia kraju po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Program zaprezentował w liście do dwóch włoskich gazet podkreślając, że będzie oparty na nowej infrastrukturze i robotach publicznych.

Conte ocenił propozycję funduszu odbudowy przedstawioną przez Komisję Europejską jako "znakomity pomysł".

Przewodniczący większości Senatu Mitch McConnell powiedział, że Kongres „prawdopodobnie” będzie musiał przyjąć kolejną część pakietu stymulacyjnego wobec pandemii koronawirusa i zdecyduje, czy to zrobić w nadchodzących tygodniach.

Nowy Jork przygotowuje się do pierwszej fazy reaktywowania gospodarki. Zmniejszyła się liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali miejskich i osób z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa - poinformował we wtorek burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

Według prezesa Fedu z St. Louis, Jamesa Bullarda, stopa bezrobocia w USA powinna spaść poniżej 10 proc. już w grudniu.

James Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase, ocenił, że już w III kw. w amerykańskiej gospodarce rozpocznie się ożywienie gospodarcze dzięki programom stymulującym rządu USA i powrotom konsumentów na rynek po pandemii koronawirusa.

Dimon wskazał też na prognozy ekonomistów, że stopa bezrobocia w USA wzrośnie gwałtownie w tym kwartale - do ok. 18 proc., a następnie spadnie do 14 proc. w III kw. i do ok. 10-11 proc. do końca 2020 r.

W Japonii administracja premiera Shinzo Abe pracuje nad drugim pakietem bodźców fiskalnych - w wysokości 117,1 bln jenów (1,1 bln USD), który wsparłby gospodarkę osłabioną po epidemii koronawirusa.

Pakiet obejmuje pomoc finansową dla firm, dopłacanie firmom do czynszu oraz kilka bilionów jenów na pomoc zdrowotną i wsparcie dla najbardziej dotkniętych regionów.

Plan wsparcia sektora motoryzacji w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa wart będzie 8 mld euro, a Francja ma stać się pierwszym w Europie producentem samochodów elektrycznych – powiedział we wtorek prezydent Emmanuel Macron.

Insee szacuje, że w II kw. francuska gospodarka może się skurczyć o ok. 20 proc., po spadku PKB w I kw. o 5,8 proc. W ten sposób Francja może zanotować najsilniejszą recesję od 1948 r.

Bank centralny Nowej Zelandii (RBNZ) ostrzegł, że pandemia wirusa koronawirusa stanowi poważne wyzwanie dla instytucji finansowych w tym kraju, a sytuację w gospodarce mogą pogorszyć upadające przedsiębiorstwa i niespłacanie kredytów.

W raporcie finansowym za ostatnie pół roku RBNZ podał, że „zdolność systemu finansowego do absorbowania wstrząsów nie jest nieograniczona”.

NAPIĘCIA USA-CHINY

Policja w Hongkongu strzelała w środę amunicją pieprzową do demonstrantów protestujących przeciw ustawie przewidującej kary więzienia za znieważenie chińskiego hymnu i przeciw planom narzucenia Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie – podały miejscowe media. Policja aresztowała 300 osób.

Antyrządowe protesty w Hongkongu odżyły po ogłoszeniu przez Pekin planu wprowadzenia w regionie przepisów o bezpieczeństwie narodowym, zakazujących m.in. działalności wywrotowej, separatyzmu i terroryzmu. Do czwartku w Pekinie trwa Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (OZPL), podczas którego ustawa ws. Hongkongu jest procedowana.

Na środę zaplanowano natomiast w hongkońskim parlamencie drugie czytanie projektu ustawy o ochronie hymnu państwowego. Za jego znieważenie przewidziano kary więzienia do trzech lat lub grzywny do 50 tys. dolarów hongkońskich (26 tys. zł).

Opozycja ocenia ustawę o hymnie jako kolejny przejaw zmniejszania autonomii Hongkongu, gwarantowanej zasadą „jednego kraju, dwóch systemów”.

Departament Skarbu USA rozważa nałożenie sankcji, aby ukarać Chiny za nowe prawo bezpieczeństwa narodowego dla Hongkongu, które może ograniczyć prawa i wolności obywateli tego regionu.

Amerykanie mogą wprowadzić kontrolę transakcji i zamrożenie aktywów chińskich urzędników, przedsiębiorstw i firm finansowych. Rozważane są również zakazy wjazdu do USA dla przedstawicieli chińskich władz.

Prezydent USA Donald Trump, zapytany we wtorek o możliwe sankcje na Chiny, potwierdził, że prace nad restrykcjami są w toku i ich szczegóły mają zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

„Jeśli ktoś upiera się, by szkodzić interesom Chin, Chiny są zdecydowane podjąć wszelkie niezbędne środki odwetowe” - powiedział w środę rzecznik ministra spraw zagranicznych Chin Zhao Lijian. Zhao dodał, że Chiny nie będą akceptować „ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin”.

AFERA POLITYCZNA W WIELKIEJ BRYTANII

Wyraźna większość Brytyjczyków uważa, że główny doradca premiera Borisa Johnsona Dominic Cummings złamał wprowadzone przez rząd restrykcje w celu zatrzymania koronawirusa i powinien zrezygnować - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka YouGov.

Zdaniem 71 proc. ankietowanych Cummings, który pojechał ponad 400 kilometrów do domu swoich rodziców, złamał rządowy zakaz przemieszczania się bez potrzeby.

W ciągu trzech dni poziom aprobaty netto dla działań brytyjskiego premiera Borisa Johnsona spadł o 20 punktów proc. i po raz pierwszy od wybuchu epidemii koronawirusa jest on ujemny - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka Savanta ComRes.

Kryzys szkodzi też rządzącej Partii Konserwatywnej. Sondaż YouGov dla "The Times" pokazuje, że przewaga Konserwatystów nad opozycyjną Partią Pracy zmniejszyła się o 9 pp. w ciągu tygodnia. Poparcie dla torysów spadło o 4 pp. do 44 proc., podczas gdy poparcie dla siły roboczej wzrosło o 5 pp. do 38 proc. w porównaniu z tygodniem.

Fakt, że centralną postacią brytyjskiego rządu jest doradca premiera, a nie ministrowie, dowodzi, iż sprawy zostały postawione na opak i jest to dużą słabością gabinetu Borisa Johnsona - ocenia w środę w komentarzu redakcyjnym "Financial Times".

PONAD 350 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 350 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 5,5 milionów.

W ciągu minionych 24 godzin w Stanach Zjednoczonych zmarło 657 osób zakażonych koronawirusem; bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 98 875 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

8.338 przypadków koronawirusa wykryto w Rosji w ciągu minionej doby - poinformował w środę sztab ds. walki z pandemią. Oznacza to, że od początku epidemii zachorowało w Rosji 370.680 osób. Liczba zgonów wzrosła do 3.968, od wtorku zmarło 161 pacjentów z Covid-19.

O 134 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 37.048 - podało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

W ciągu ostatniej doby w RFN stwierdzono 362 przypadki zakażenia koronawirusem i 47 zgonów - podał w środę Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości