DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 maj 2020, 16:22

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street; dolar osłabia się

Indeksy w USA zwyżkują, podobnie jak notowania w Europie Zachodniej. Inwestorzy analizują najnowsze dane gospodarcze oraz informacje dotyczące eskalacji napięć na linii USA-Chiny. Dolar osłabia się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,36 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,35 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,26 proc.

Akcje Twittera spadają o 2 proc., a Facebook idzie w dół o 1 proc. po tym, jak w czwartek Biały Dom zapowiedział, że prezydent Donald Trump podpisze rozporządzenie wykonawcze dotyczące mediów społecznościowych. Projekt dekretu sugeruje, że jego skutkiem może być obarczenie serwisów odpowiedzialnością za treści tworzone przez użytkowników.

Notowania Boeinga rosną o 4 proc. Amerykański koncern lotniczy poinformował w środę, że wznowił produkcję samolotu pasażerskiego 737 Max. Maszyny tego typu zostały uziemione na całym świecie po dwóch katastrofach, w których zginęło łącznie 346 osób.

Abercrombie & Fitch spada o 6 proc. - spółka podała w raporcie kwartalnym, że strata na akcję wyniosła 3,29 USD wobec oczekiwanych 1,39 USD.

Akcje Dollar Tree rosną o 12 proc. Firma podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcję wyniósł 1,04 USD vs konsensus rynkowy na poziomie 85 centów.

American Airlines idą w dół o 3,5 proc. Linie lotnicze planują zmniejszyć personel zarządzający i pomocniczy o około 30 proc.

Notowania Hewlett-Packard (HP Inc.) idą w dół o 11 proc. Przychody kwartalne spółki były niższe od oczekiwań.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 28,42 pkt.

„Ogólny obraz makroekonomiczny poprawia się, ale jest to powolne pełzanie w górę. Stoimy na dnie kanionu i patrzymy w górę” - powiedział Torsten Slok, główny ekonomista Deutsche Bank Securities.

"Rynki akcji wierzą, że odbudowa gospodarki będzie tak szybka, jak to możliwe, co widać w wycenach aktywów" - powiedział Jared Kizer, CIO w Buckingham Wealth Partners.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,96 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,7 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,2 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,07 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,7 proc.

Akcje spółki EasyJet zyskują 5 proc. po tym, jak firma podała, że planuje zwolnienie 30 proc. pracowników, czyli ok. 4,5 tysiąca zatrudnionych.

Nordex zwyżkuje o 2 proc. po otrzymaniu zamówienia od Innogy.

Norwegian traci 10,5 proc. po publikacji danych finansowych za I kw.

Dolar osłabia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 98,75 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,54 proc. do 1,1039.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,02 proc. do 107,78.

Kurs funta zwyżkuje o 0,34 proc. wobec dolara do 1,228.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 0,69 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 2 pb do 1,46 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 51 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 55 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do -0,42 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 32,8 USD za baryłkę, po wzrośnie o 0,02 proc., a lipcowe futures na Brent idą w górę o 0,15 proc. do 34,8 USD/b.

PONAD 40 MLN BEZROBOTNYCH W USA

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 2,123 mln do 40,7 mln - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 2,1 mln.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 21,05 mln w tygodniu, który skończył się 16 maja - podał Departament Pracy. To pierwszy spadek wskaźnika od początku pandemii koronawirusa.

"Jeśli szybko wrócimy do pracy, to mamy szansę poradzić sobie z obecną recesją prędzej, niż z poprzednimi. Są duże szanse, że bezrobocie na koniec roku wyniesie ok. 10 proc." - powiedział Eugene Scalia, sekretarz ds. pracy w USA.

Produkt Krajowy Brutto USA w I kwartale spadł o 5,0 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Rynek oczekiwał spadku o 4,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk vs -4,8 proc. we wcześniejszym wyliczeniu.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w kwietniu spadły o 17,2 proc. mdm wobec spadku miesiąc wcześniej o 16,6 proc. mdm, po korekcie z: -14,7 proc. - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał spadku o 19,1 proc. mdm.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Prezes Fedu z Nowego Jorku John Williams powiedział w środę, że Rezerwa Federalna „bardzo intensywnie zastanawia się” nad wprowadzeniem targetu rentowności dla obligacji skarbowych.

„Uważam, że kontrola krzywej rentowności, która jest obecnie stosowana w kilku innych krajach, jest narzędziem, które może potencjalnie uzupełniać forward guidance i nasze inne działania w zakresie polityki monetarnej. To rozwiązanie, nad którym intensywnie myślimy. Analizujemy nie tylko to, co wydarzyło się w innych krajach, ale także to, jak może to działać w USA” – powiedział Williams w wywiadzie dla Bloomberg TV.

Prezes Goldman Sachs Group John Waldron powiedział w środę, że globalna gospodarka może znaleźć się w trudnej sytuacji, jeśli rządy zaczną wycofywać się z programów stymulacyjnych.

„Największym ryzykiem, przed którym wszyscy stoimy, jest trajektoria rozwoju gospodarczego. Ryzyko jest takie, ż odbicie gospodarcze nie pójdzie tak gładko, jak się zakłada,, a możliwe jest też pojawienie się drugiej fali pandemii koronawirusa” – powiedział Waldron.

Bank centralny Korei Południowej obniżył w czwartek benchmarkową stopę procentową o 25 pb do 0,50 proc. Bank zapewnił, że użyje wszelkich narzędzi - nie tylko zmiany stóp procentowych, aby wspierać gospodarkę.

Według premiera Chin Li Keqianga krajowa gospodarka może w tym roku wzrosnąć, jeśli zostaną zrealizowane kluczowe cele określone przez rząd, szczególnie te w zakresie zatrudnienia i zapewnienia obywatelom środków do życia.

„Mamy do dyspozycji środki na frontach polityki fiskalnej, finansowej, zabezpieczenia społecznego i innych oraz jesteśmy w stanie szybko wprowadzić nowe instrumenty” – powiedział Li w czwartek podczas Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

Li dodał, że brak ustalenia celu wzrostu PKB na 2020 r. jest „praktyczny i realistyczny”.

Według "Financial Times" nadchodzące negocjacje ws. nowego budżetu UE będą bezprecedensowe.

"Ursula von der Leyen objęła urząd w zeszłym roku, wiedząc, że stoi w obliczu ostrej walki o kolejny siedmioletni budżet UE, ale nigdy nie mogła sobie wyobrazić, że tak będzie. To, co zawsze miało być przedłużającym się targowaniem przywódców UE, stało się teraz pytaniem o to, jak bardzo blok jest skłonny pomóc regionom najbardziej dotkniętym przez pandemię - i jak to zrobić" - pisze "FT".

Dziennik przypomina, że o przyszły siedmioletni budżet państwa UE spierają się od 2018 r., a w uzgodnionym w środę unijnym funduszu odbudowy o wartości 750 miliardów euro nadal pozostaje kilka nierozstrzygniętych kwestii.

Międzynarodowa Organizacja Pracy podała w środę w raporcie, że młodzi ludzie są jedną z najbardziej dotkniętych grup przez kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. W USA stopa bezrobocia wśród młodych mężczyzn w wieku 16–24 lat wzrosła z 8,5 proc. do 24 proc. między lutym a kwietniem, podczas gdy dla młodych kobiet wzrosła z 7,5 proc. do 29,8 proc. Podobne trendy były widoczne w Kanadzie, Chinach, Australii i innych krajach.

„Pandemia jest potrójnym szokiem dla młodych ludzi. Nie tylko niszczy ich miejsca pracy, ale także zakłóca kształcenie albo szkolenie oraz stwarza poważne przeszkody na drodze do wejścia na rynek pracy lub zmiany pracy” – napisano w raporcie MOP.

Wiceprezes Węgierskiego Banku Narodowego (MNB) Marton Nagy niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska. Poinformowano o tym w środę na stronie internetowej MNB. Nagy był uważany za jedną z najbardziej wpływowych osób w węgierskiej gospodarce.

NAPIĘCIA USA-CHINY

Chiński parlament formalnie zatwierdził w czwartek decyzję o narzuceniu Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie narodowym. Projekt wywołał protesty w tym regionie. Zgodnie z decyzją przepisy dotyczące zwalczania separatyzmu, terroryzmu, działalności wywrotowej i zagranicznych ingerencji w sprawy Hongkongu mają zostać opracowane w Pekinie, a następnie wprowadzone w byłej brytyjskiej kolonii.

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo ocenił w środę, że nikt obecnie nie może twierdzić, iż Hongkong zachowuje wysoki stopień autonomii wobec Chin po zatwierdzeniu planów wprowadzenia ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w środę Kongres w komunikacie, że administracja prezydenta Donalda Trumpa nie uznaje już Hongkongu za terytorium autonomiczne wobec Chin, jakim było po przekazaniu kontroli nad byłą brytyjską kolonią Pekinowi w 1997 r.

Pompeo powiedział, że Stany Zjednoczone opowiadają się za obywatelami Hongkongu, którzy walczą przeciwko ograniczaniu przez Chiny autonomii, którą im obiecano.

Zdaniem obserwatorów rynku Stany Zjednoczone mogą nałożyć sankcje finansowe i ograniczenia wizowe wobec chińskich urzędników, jednocześnie powstrzymując się od podwyższenia ceł, kontroli eksportu czy też ograniczeń inwestycyjnych, dopóki nowe przepisy Chin wobec Hongkongu nie będą bardziej przejrzyste.

W środę Stany Zjednoczone i Chiny starły się o Hongkong w ONZ po tym, jak Pekin sprzeciwił się prośbie Waszyngtonu o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ws. prawa o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu.

„Spodziewam się, że firmy i inwestorzy staną się jeszcze bardziej niepewni co do przyszłości miasta jako międzynarodowego centrum finansowego. To kolejny smutny dzień dla Hongkongu, złapanego w środku konfliktu między USA a Chinami” - powiedział Benjamin Quinlan, CEO i partner zarządzający w Quinlan and Associates.

Proces ekstradycyjny wiceprezes Huawei Meng Wanzhou może być prowadzony w Kanadzie, zarzuty stawiane przez USA dotyczą czynów uznawanych za przestępstwo także w naszym kraju – orzekła w środę w Vancouver sędzia Heather Holmes.

PONAD 355 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 355 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 5,6 milionów.

100 tys. przekroczył w środę bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Pod względem liczby zmarłych na Covid-19 Stany Zjednoczone są zdecydowanym światowym liderem.

Ponad 25 tysięcy zgonów i ponad 400 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia - to najnowszy bilans epidemii koronawirusa w Brazylii, który przedstawiło ministerstwo zdrowia tego kraju.

O 412 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 37 460 - podało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

174 osoby zmarły w Rosji z powodu Covid-19 w ciągu minionej doby i łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 4142 - poinformował w czwartek sztab rządowy. To najwyższy przyrost zgonów od 25 maja, gdy w ciągu jednej doby również zmarły 174 osoby.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 117 następnych osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł tym samym do 33 072. Stwierdzono ponad 580 nowych zakażeń.

66 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. To siódmy dzień z rzędu, gdy liczba ofiar śmiertelnych nie przekroczyła 100. (PAP Biznes)

kkr/ osz/ gor/

Ostatnie wiadomości