Alior szacuje, że decyzje o obniżkach stóp obniżą wynik netto grupy o 116-133 mln zł kwartalnie (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 maj 2020, 19:26

Alior szacuje, że decyzje o obniżkach stóp obniżą wynik netto grupy o 116-133 mln zł kwartalnie (opis)

Alior Bank szacuje, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżkach stopy referencyjnej NBP oraz decyzja o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej spowodują łącznie obniżenie wyniku netto grupy o około 116-133 mln zł kwartalnie - podał bank w komunikacie.

"Zarząd banku informuje, iż spowodują one (decyzje RPP - PAP) łącznie obniżenie wyniku netto grupy kapitałowej banku o około 116-133 mln zł kwartalnie oraz wskaźnika NIM o 0,79-0,91 pkt. proc. p.a. Wpływ samej decyzji z 28 maja 2020 r. o obniżce stopy referencyjnej NBP z 0,50 do 0,10 proc. wyniesie na poziomie wyniku netto grupy kapitałowej banku około 41-48 mln zł kwartalnie oraz wskaźnika NIM 0,28-0,33 pkt. proc. p.a." - napisano.

Bank podał, że nie jest w stanie oszacować wpływu epidemii koronawirusa COVID-19 na poziom kosztów ryzyka grupy, ale wskaźniki płynności banku utrzymują się na wysokich, bezpiecznych poziomach, pozycja kapitałowa pozostaje niezagrożona, a wskaźniki Tier1 oraz TCR pozostają na stabilnym wysokim poziomie, pozostawiając bezpieczny bufor ponad wymaganiami regulacyjnymi.

"Ze względu na już obserwowane i dalej prognozowane zmniejszenie aktywności gospodarczej w Polsce, bank spodziewa się ograniczenia aktywności klientów, pogorszenia ich sytuacji finansowej i, co za tym idzie, niższej sprzedaży produktów finansowych" - dodano.

Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu obniżyła referencyjną stopę procentową o 40 pb do 0,10 proc. w skali rocznej.

(PAP Biznes), #ALR

doa/ asa/

Zobacz także: Alior Bank SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości