DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 maj 2020, 16:46

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street; dolar osłabia się

Notowania w USA idą w dół, tak jak indeksy na europejskich parkietach. Inwestorzy obawiają się dalszych tarć w relacjach USA-Chiny po ogłoszeniu przez Pekin prawa o bezpieczeństwie narodowym dla Hongkongu. Dolar osłabia się, a obligacje umacniają się.

Indeks S&P 500 spada o 0,46 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,7 proc., a Nasdaq idzie w dół o 0,15 proc.

Akcje Twittera spadają o 2 proc. Władze Twittera poinformowały w piątek o "ukryciu" wpisu prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącego strzelania do demonstrantów okradających sklepy w Minneapolis. Serwis uznał, że tweet gloryfikuje przemoc. W Minneapolis trwają już trzeci dzień zamieszki po zabiciu czarnoskórego George'a Floyda przez policję.

Trump podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze dotyczące mediów społecznościowych. Ma ono skutkować m.in. możliwością obarczenia serwisów odpowiedzialnością prawną w przypadku moderowania wpisów.

Nordstrom spada o 8 proc. - spółka podała w raporcie kwartalnym, że strata na akcję wyniosła 3,29 USD wobec oczekiwanych 1,39 USD.

Akcje Costco idą w dół o 1,5 proc. Firma podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcję wyniósł 1,89 USD vs konsensus rynkowy na poziomie 1,95 USD..

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 27,16 pkt.

„Ogólny obraz makroekonomiczny poprawia się, ale jest to powolne pełzanie w górę. Stoimy na dnie kanionu i patrzymy w górę” - powiedział Torsten Slok, główny ekonomista Deutsche Bank Securities.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,08 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 1,45 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 1,48 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 1,82 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,5 proc.

Firma Renault traci 7,5 proc. Francuski koncern samochodowy zwolni 15 tys. osób na świecie, w tym 4,6 tys. we Francji, w ramach restrukturyzacji, która ma przynieść oszczędności rzędu 2,15 mld euro w ciągu trzech lat - poinformowała w piątek w komunikacie dyrektor generalna firmy Clotilde Delbos.

Hugo Boss spada o 9 proc. po obniżeniu rekomendacji przez DZ Bank - do "trzymaj" z "kupuj".

Lufthansa zniżkuje o 6 proc. po raporcie S&P na temat ruchu lotniczego na świecie.

Dolar osłabia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 98,1 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,37 proc. do 1,1141.

Kwotowanie USD/JPY osłabia się o 0,05 proc. do 107,58.

Kurs funta zwyżkuje o 0,37 proc. wobec dolara do 1,2386.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 0,67 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 1 pb do 1,45 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 51 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 53 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb do -0,45 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 33,15 USD za baryłkę, po spadku o 1,65 proc., a lipcowe futures na Brent idą w dół o 1,97 proc. do 34,67 USD/b.

NAPIĘCIA USA-CHINY

Prezydent USA przedstawi w piątek decyzje wobec Chin po tym, jak Pekin zatwierdził w czwartek decyzję o narzuceniu w najbliższym czasie Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie narodowym. Projekt wywołał protesty w tym regionie.

“W piątek ogłosimy decyzje ws. Chin. I nie jesteśmy zadowoleni z Chin. Nie jesteśmy zadowoleni z tego, co się stało” – powiedział Trump w czwartek. Podczas konferencji Trump po raz kolejny obwinił Chiny za wybuch pandemii koronawirusa.

Prezydent Trump ma wiele opcji politycznych - od sankcji wobec urzędników i przedsiębiorstw, po traktowanie Hongkongu tak samo, jak Chin kontynentalnych. Analitycy wskazują, że najgorsze scenariusze mają potencjalnie ogromne implikacje negatywne dla rynków, a Chiny zobowiązały się do odwetu.

Larry Kudlow, dyrektor National Economic Council, powiedział w czwartek, że Chiny „popełniły wielki błąd” ws. Hongkongu.

„Zasadniczo ograbili Hongkong z wolności. Nie możemy pozwolić, aby to pozostało niezauważone, Chiny poniosą za to odpowiedzialność. W razie potrzeby Hongkong może być teraz traktowany tak samo jak Chiny” – powiedział Kudlow.

Republikański kongresmen Michaela McCaula z Teksasu, że spodziewa się, że prezydent podpisze ustawę, która zyskała szerokie ponadpartyjne poparcie w Kongresie. Ustawa wymaga od prezydenta nałożenia sankcji i cofnięcia wiz wszystkim urzędnikom odpowiedzialnym za prześladowanie muzułmańskiej mniejszości Ujgurów w Chinach. Trump powiedział wcześniej, że poważnie rozważy podpisanie ustawy.

„Najbardziej martwi mnie to, że USA i Chiny naprawdę zamieniają swoje napięcia w pełną wojnę finansową - dewaluując walutę, ograniczając finansowanie, blokując notowania spółek na swoich giełdach” - powiedział Li Changmin, dyrektor zarządzający Snowball Wealth w Guangzhou.

„Rodzi to również pytanie, czy zagraniczne korporacje nadal zechcą korzystać z Hongkongu jako regionalnej siedziby, czy też miasto dozna odpływu kapitału” - wskazywał Tommy Wu, starszy ekonomista w Oxford Economics.

Chiny zaatakują Tajwan, jeśli nie będzie innej możliwości powstrzymania jego secesji – oświadczył w piątek jeden z najważniejszych chińskich generałów Li Zuocheng, zaostrzając retorykę w odniesieniu do wyspy uznawanej przez Pekin za zbuntowaną prowincję.

Według raportu Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku wojna handlowa USA z Chinami obniżyła o 1,7 biliona USD kapitalizację rynkową amerykańskich firm notowanych na giełdach. Według nowojorskiego Fed wojna handlowa obniży tempo wzrostu inwestycji amerykańskich firm o prawie 2 punkty procentowe do końca roku.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Wielka Brytania poczyniła wystarczające postępy w powstrzymywaniu epidemii koronawirusa, by można było od poniedziałku, 1 czerwca, przejść do drugiego etapu luzowania restrykcji - ogłosił w czwartek po południu premier Boris Johnson. W drugim etapie stopniowo zostaną otwarte szkoły podstawowe, a także sklepy, przy czym większość z nich dopiero od 15 czerwca, a także salony samochodowe.

Według członka Banku Anglii (BoE) Michaela Saundersa, bezpieczniej jest poluzować politykę monetarną zbyt mocno, niż zrobić to niewystarczająco.

„Bezpieczniej jest pomylić się po stronie zbyt głębokiego łagodzenia, a następnie w razie potrzeby zacieśnić politykę, gdy moce produkcyjne w końcu się zwiększą, niż luzować niewystarczająco i zobaczyć, że gospodarka utknęła w koleinach niskiej inflacji” – powiedział Saunders.

Według źródeł agencji Bloomberga, Biały Dom nie opublikuje oficjalnej śródrocznej prognozy gospodarczej, która pokazałaby skalę pogorszenia koniunktury gospodarczej w USA wywołanej przez pandemię koronawirusa, ze względu na braki w danych.

Prezes Rezerwy Federalnej z Filadelfii Patrick Harker powiedział, że pandemia koronawirusa pogłębiła nierówności w USA w zakresie dochodów i podziałów rasowych.

„Ten kryzys zdrowotny nie tyle wprowadził zmiany, co po prostu ujawnił, a w niektórych przypadkach przyspieszył trendy, które były już obecne w naszym społeczeństwie. Stany Zjednoczone weszły w kryzys z niepokojąco wysokimi nierównościami w dochodach, zamożności i szansach na przyszłość” – powiedział Harker.

31 miliardów euro gwarancji ma uruchomić 300 mld euro na pomoc dla zagrożonych kryzysem firm - to założenie zaprojektowanego przez Komisję Europejską instrumentu wsparcia wypłacalności.

Instrument wsparcia wypłacalności jest częścią odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią, jaką zaproponowała w środę Komisja Europejska. Bruksela chce dzięki niemu wyrównywać szanse między krajami mającymi mniejsze i większe możliwości.

Bank centralny Rumunii (NBR) obniżył główną stopę procentową o 25 pb do 1,75 proc. - poinformował NBR w komunikacie po nadzwyczajnym posiedzeniu.

PKB Brazylii spadł w I kw. o 1,5 proc. kdk, zgodnie z oczekiwaniami. Rok do roku PKB spadł o 0,3 proc. wobec 1,7 proc. w poprzednim kwartale.

W Indiach dynamika wzrostu PKB w I kw. wyniosła 3,1 proc. rdr wobec spodziewanych przez analityków 1,6 proc. Biuro statystyczne Indii podało, iż oczekuje, że całoroczny wzrost PKB w 2020 r. wyniesie 4,2 proc. rdr.

Wydatki amerykańskich konsumentów w kwietniu poszły w dół o 13,6 proc. mdm po spadku o -6,9 proc. mdm miesiąc wcześniej, po korekcie z -7,5 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. To największy spadek wydatków w historii. Dochody Amerykanów w kwietniu wzrosły o 10,5 proc. wobec -2,2 proc. miesiąc wcześniej.

Deflator PCE w USA w kwietniu wyniósł 0,5 proc. rdr, wobec 1,3 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 0,5 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 1,0 proc. rdr, vs 1,7 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 1,1 proc. rdr.

PONAD 360 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 360 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 5,8 milionów.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do tej pory ponad 15,6 mln testów na obecność koronawirusa. Ok. 1 mln 720 tys. z nich dało wynik pozytywny. W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o ok. 21 tys.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 26 417 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa, tym samym liczba zakażonych Covid-19 wzrosła do 438 238 -poinformowało ministerstwo zdrowia. Według ministerstwa zdrowia Brazylia odnotowała w czwartek 26.417 nowych przypadków koronawirusa, i z liczbą 438.238 przypadków zakażeń od początku pandemii ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym.

O 377 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 37837 - podało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

70 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - podano w czwartek w biuletynie Obrony Cywilnej. Bilans zmarłych wzrósł do 33142. Jest prawie 600 nowych zakażeń, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu ze środą. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości