Fitch obniżył rating Energi do "BBB-", perspektywa stabilna (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 maj 2020, 18:06

Fitch obniżył rating Energi do "BBB-", perspektywa stabilna (opis)

Fitch obniżył długoterminowe oceny ratingowe w walucie obcej i krajowej (IDR) Energi do "BBB-" z "BBB", z perspektywą stabilną - podały spółka oraz agencja w komunikatach. Fitch usunął rating spółki z negatywnej listy obserwacyjnej (RWN).

Z komunikatu wynika, że obniżenie ratingu agencja uzasadnia przede wszystkim realizacją przejęcia Energi przez PKN Orlen, który pod koniec kwietnia kupił w wezwaniu łącznie 331.313.082 akcji Energi i posiada ok. 80 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki, co odpowiada 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym.

"W związku z tym, w ocenie Fitch nastąpią działania prowadzące do integracji operacyjnej i strategicznej z PKN ORLEN, co implikuje ograniczenie ratingu spółki do posiadanego przez PKN ORLEN ("BBB-"). Agencja podkreśla, że ocena samodzielnego profilu kredytowego Energa SA (standalone credit profile) jest nadal na poziomie "bbb", m.in. dzięki stabilności Linii Biznesowej Dystrybucja, z niskimi ryzykami, wysokim udziałem w EBITDA Grupy Energa oraz przewidywalnością przepływów pieniężnych" - napisano w komunikacie.

Agencja pozytywnie ocenia również koncepcję wstrzymania projektu Ostrołęka C w formule węglowej i rozpatrywanie zmiany formuły na gaz.

Fitch umieścił rating Energi na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym w grudniu w związku z ogłoszonym przez PKN Orlen wezwaniem do sprzedaży 100 proc. akcji energetycznej spółki.

Jak podano, Fitch obniżył także rating dla wyemitowanych przez spółkę zależną Energa Finance AB (publ) obligacji do poziomu "BBB-", a rating dla wyemitowanych przez Energę SA obligacji hybrydowych do poziomu "BB".

(PAP Biznes), #ENG

doa/ asa/

Zobacz także: Energa SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości