Majowa obniżka stóp przez RPP zmniejszy wynik odsetkowy Getin Noble Banku o 50-70 mln zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 cze 2020, 21:58

Majowa obniżka stóp przez RPP zmniejszy wynik odsetkowy Getin Noble Banku o 50-70 mln zł

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej z 28 maja o obniżeniu stopy referencyjnej o kolejne 40 punktów bazowych, tj. do poziomu 0,1 proc. w skali rocznej, zwiększy negatywny wpływ na wynik odsetkowy Getin Noble Banku za 2020 rok o kwotę w przedziale 50-70 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Obniżka stóp procentowych w maju była trzecią taką decyzją podjętą przez Radę Polityki Pieniężnej po wybuchu pandemii covid-19. Wcześniejsze dwie obniżki miały miejsce w marcu i kwietniu 2020 roku.

"Uwzględniając dotychczasowe szacunki obejmujące obniżki stopy referencyjnej o 100 punktów bazowych łączny negatywny wpływ na wynik odsetkowy banku w roku 2020 może oscylować w przedziale 140-200 mln zł" - napisano w komunikacie.

Getin Noble Bank zaznacza, że rzeczywisty wpływ wszystkich decyzji Rady Polityki Pieniężnej na sytuację banku będzie uzależniony od wielu zmiennych, w tym kształtu krzywej dochodowości oraz realizacji założeń biznesowych m.in. w zakresie podejmowanych przez bank działań w obszarze kontynuacji realizowanego dotychczas obniżania kosztu finansowania mającego istotny wpływ na poprawę wyników finansowych banku" - napisano w komunikacie.

(PAP Biznes), #GNB

pr/

Zobacz także: Getin Noble Bank SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości