Skrót wiadomości - poniedziałek 1 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 cze 2020, 06:01

Skrót wiadomości - poniedziałek 1 czerwca

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Szanse na wprowadzenie w Polsce ujemnych stóp proc. są bardzo niskie, ale nie można całkowicie wykluczyć takiej możliwości – powiedziała PAP Biznes członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Jej zdaniem, nie widać ryzyka ujemnej inflacji, a nawet przy negatywnym scenariuszu CPI będzie poniżej celu, ale w przedziale.

Za dalszym cięciem stóp procentowych przemawiały obawy przed deflacją, umocnienie złotego i konieczność łagodzenia obciążeń kredytowych społeczeństwa - napisał w poniedziałkowym artykule członek RPP Eryk Łon.

Większość RPP oceniła w kwietniu, że obniżka stóp proc. przyczyni się do ograniczenia wtórnych efektów gospodarczych pandemii, co wzmocni stabilność systemu finansowego - wynika z opisu dyskusji z posiedzenia RPP z 8 kwietnia. Na posiedzeniu nie przyjęto wniosku o wprowadzenie operacji repo o ponad 2-letnim okresie zapadalności.

Wskaźnik PMI dla Polski w maju wzrósł do poziomu 40,6 pkt. wobec 31,9 pkt. w kwietniu i wobec prognozy PAP Biznes 35,7 pkt. - wynika z danych firmy Markit, która opracowuje badanie.

Stopa bezrobocia w maju wzrośnie do 6,2 proc. z 5,8 proc. w kwietniu - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

Zarząd NBP w 2019 roku zdecydował o zwiększeniu udziału USD w rezerwach, zmniejszył zaś udział EUR - podał NBP w sprawozdaniu z działalności.

W maju obserwowano napływ kapitału na rynki wschodzące - podał w raporcie Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF).

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 36,6 pkt. wobec 34,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 40,6 pkt. wobec 31,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w przemyśle Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 45,4 pkt. wobec 31,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Hiszpanii, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 38,3 pkt. wobec 30,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w V 40,7 pkt. wobec 32,6 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w V 2020 r. 50,7 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w maju wzrósł do 43,1 pkt., z 41,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 39,8 pkt. wobec 36,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu..

BUDŻET, DŁUG

W 2019 r. luka VAT w Polsce zmniejszyła się do 12,03 proc. potencjalnych wpływów z 12,08 proc. w 2018 roku - podało Ministerstwo Finansów.

Wartość umów o dofinansowanie z UE w ciągu miesiąca zwiększyła się o 3,6 mld zł - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił do tej pory firmom 42 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią koronawirusa - poinformował na Twitterze PFR. Z pomocy skorzystało 222.834 firm zatrudniających 2,2 mln osób.

Narodowy Bank Polski dokonał w poniedziałek wpłaty ponad 7,4 mld złotych do budżetu państwa - podał NBP w komunikacie.

W ramach programu skup obligacji NBP nabył papiery o wartości 90,77 mld zł - poinformował cytowany w komunikacie prezes NBP Adam Glapiński. Według wyliczeń PAP Biznes, na podstawie danych NBP udostępnianych na platformie Bloomberg, na siedmiu dotychczasowych przetargach bank centralny skupił z rynku papiery za 85,4 mld zł.

GIEŁDA

W poniedziałek główne indeksy akcji zwyżkowały, choć w miarę upływu sesji nastroje inwestorów pogarszały się. Obroty wyniosły ponad 800 mln zł wobec 2,7 mld zł podczas piątkowych notowań. WIG-energia zyskał prawie 6 proc., w dużej mierze za sprawą PGE, i był najwyżej od lutego.

Zamknięcie: WIG20 1.733,52 pkt. (0,63 proc.), WIG 48.647,15 pkt.(1,08 proc.).

SPÓŁKI

Bank Pekao szacuje, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp łącznie zmniejszą wynik finansowy netto grupy w 2020 roku o około 650-700 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

PKO BP ocenia, że obniżki stóp procentowych przez RPP, zmiany rezerwy obowiązkowej i decyzje innych instytucji monetarnych obniżą zysk netto grupy w 2020 roku o 850-900 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Obniżki stóp procentowych przez RPP, łącznie o 140 pkt bazowych, zmniejszą wynik odsetkowy Grupy Santander BP w 2020 roku o 635-700 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytów, której celem jest pozyskanie finansowania niezbędnego do realizacji projektu inwestycyjnego Polimery Police - poinformowała Grupa Azoty i Police w komunikatach.

Unibep zawarł umowę ramową na realizację programu budowy mieszkań na terenie Szwecji - podała spółka w komunikacie. Program ma być realizowany w latach 2020-2026.

Oferta COIG, spółki zależnej Wasko, została wybrana przez Polską Grupę Górniczą jako najkorzystniejsza w przetargu na zapewnienie wsparcia serwisowego systemu informatycznego - poinformowała spółka w komunikacie. Wartość oferty wynosi 130,8 mln zł brutto.

NN Investment Partners Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych ma poniżej 5 proc. akcji 11 bit studios - podała spółka w komunikacie.

Zarząd i2 Development postanowił zmienić założenia obowiązującej polityki dywidendowej spółki i rekomenduje ZWZ przeznaczenie 5,6 mln zł zysku netto na kapitał zapasowy - poinformował deweloper w komunikacie.

Hortico chce przeznaczyć z zysku za 2019 r. na dywidendę 587,2 tys. zł, czyli 0,05 zł na akcję - wynika z projektów uchwał WZ spółki zwołanego na 30 czerwca.

Zarząd J.W. Construction zdecydował o zakończeniu programu skupu akcji własnych - poinformowała spółka w komunikacie.

Oferta Elektrotimu o wartości 27,4 mln zł netto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu Enei Operator - podała spółka w komunikacie. Przetarg dotyczy modernizacji stacji 110/SN kV Recław, Gryfice i Gumieńce.

Mennica Polska złożyła 29 maja ofertę o wartości 211,3 mln zł w przetargu ogłoszonym przez Innobaltica na system poboru opłat za przewozy w zbiorowym transporcie pasażerskim w województwie pomorskim - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Polskiego Holdingu Nieruchomości będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy z zysku za 2019 rok w kwocie 27,6 mln zł, czyli 0,54 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Spółka Ultro, akcjonariusz CCC, zgłosiła kandydaturę Henrego McGoverna na członka rady nadzorczej grupy - podała CCC w komunikacie. McGovern jest założycielem AmRest Holdings.

Akcjonariusze Lena Lighting zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 0,30 zł na akcję - wynika z uchwał obradującego w poniedziałek walnego zgromadzenia.

Przychody gry "Fishing Clash", której producentem jest Ten Square Games, wzrosły w maju do ok. 8 mln USD z ok. 7 mln USD w kwietniu - szacuje portal Sensor Tower. Według szacunków, grę pobrano w ubiegłym miesiącu ze sklepów Google i Apple łącznie ok. 4,7 mln razy wobec 7 mln w kwietniu.

Walne zgromadzenie Mennicy zdecydowało, że spółka wypłaci w formie dywidendy 25,6 mln zł, czyli 0,50 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Capital MBO, główny akcjonariusz Mangaty Holding, chce utworzenia 18 mln zł kapitału rezerwowego z kapitału zapasowego spółki. Mangata ma udzielić Capital MBO finansowania na częściową spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie akcji spółki w 2017 roku – podała Mangata w komunikacie.

WALUTY

Złoty w scenariuszu bazowym ustabilizuje się wobec euro, choć gdyby nastroje na świecie się istotnie nie popsuły, EUR/PLN może pójść w kierunku 4,41 – uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu skarbowego dochodowość utrzyma poziomy zbliżone do obecnych w wyczekiwaniu m. in. na czwartkowe posiedzenie EBC.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4202 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1116 USD i 119,75 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają w reakcji na informacje. że wprawdzie kraje OPEC+ mogą przedłużyć cięcia dostaw ropy przez kartel i jego sojuszników, ale na krótki czas. Negatywnie na nastroje inwestorów wpływają też informacje z USA dotyczące trwających tam protestów - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje po komentarzach prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie Chin i chińskich danych makro. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME zyskuje 1,1 proc. wobec 5.376,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Mocny wzrost wskaźnika PMI dla Polski w maju nie jest jeszcze sygnałem wyraźnego odbicia w przemyśle - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach można oczekiwać stopniowej, choć powolnej poprawy aktywności w przemyśle.

Faktyczna liczba osób bez pracy w kwietniu mogła sięgnąć 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia 6,1 proc.- wynika ze wspólnego badania GRAPE, WZ Uniwersytetu Warszawskiego oraz CASE. Według autorów, jedynie 20 proc. osób bezrobotnych zarejestrowało się w urzędach pracy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ponad 40 proc. spółek z rynku głównego GPW ujawniło plany dywidendowe. Z tej grupy niecałe 40 proc. chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami lub już to zrobiła. Te dywidendowe spółki stanowią ok. 16 proc. wszystkich podmiotów z rynku głównego - wynika z przeanalizowanych przez PAP Biznes komunikatów spółek.

Wartość koszyka zakupów w dniach 18-24 maja 2020 roku spadła w Polsce rdr o 0,3 proc. Względem poprzedniego tygodnia wartość koszyka spadła o 0,3 proc. - wynika z analizy Nielsena. Wartość sprzedaży online spadła o 16 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Prezes URE zatwierdził przygotowany przez operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej - Polskie Sieci Elektroenergetyczne - „Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną” (PRSP) na lata 2021-2030.

Sprzedaż węgla w Polsce w kwietniu wyniosła 4,0 mln ton wobec 4,5 mln ton w marcu i 4,9 mln ton w kwietniu 2019 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

Nakłady na rozwój sieci energetycznej w latach 2021-2030 wyniosą 14,16 mld zł - podało PSE w projekcie planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2021-2030.

Minister finansów Tadeusz Kościński zdecydował o ponownym przedłużeniu terminu przekazania zapłaty zaliczek na podatek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzeń pobranych w marcu i kwietniu - poinformował w poniedziałek resort finansów.

Ceny węgla zarówno energetycznego jak i przeznaczonego dla rynku ciepła wzrosły w kwietniu w ujęciu mdm - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

Krzysztof Dyl, zastępca prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, będzie pełnił obowiązki prezesa, do czasu powołania nowego szefa urzędu przez Sejm - podało UKE na Twitterze.

Grzegorz Chłopek z dniem 1 czerwca objął funkcję dyrektora zarządzającego iWealth Management - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Chłopek będzie także wspierał usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego prowadzoną dla klientów tej spółki.

Z powodu epidemii koronawirusa w Hiszpanii zamkniętych zostało w kwietniu i maju co najmniej 4,5 tys. spółek prowadzących działalność produkcyjną - wynika z danych państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych opublikowanych w poniedziałek przez dziennik “El Mundo”.

Czeski resort finansów podał w poniedziałek, że deficyt budżetu w maju wyniósł 157,4 mld koron (prawie 6 mld euro). Przed rokiem był trzykrotnie niższy. Do tej pory pod koniec maja najwyższy deficyt budżetowy zanotowano w 2010 roku - około 3,5 mld euro.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce w poniedziałek stwierdzono 380 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 10 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 24.165 zachorowań i 1074 zgony.

Od soboty 6 czerwca będzie można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce - poinformował w poniedziałek resort środowiska. Oznacza to, że otwarte zostaną np. miejsca do biwakowania, czy ścieżki edukacyjne.

Jeśli wybory prezydenckie wygra Andrzej Duda, może dojść do zmian w większości senackiej i przez to marszałek Izby też zostanie zmieniony - uważa wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). Powiedział, że zadaniem mniejszości PiS w Izbie jest teraz uchwalenie prawa wyborczego.

Najpełniejszą wiedzę związaną z sytuacją epidemiczną ma minister zdrowia; przepisy powinny stanowić, że to on podejmuje decyzję o zarządzeniu głosowania korespondencyjnego na danym terenie po wyrażeniu na to zgody przez PKW - ocenił szef tego organu Sylwester Marciniak.

Myślę, że w jednym lub w dwóch powiatach w Polsce mógłbym dzisiaj rekomendować wybory wyłącznie korespondencyjne – powiedział szef MZ Łukasz Szumowski, zapytany o wytyczne, gdyby wybory były w najbliższą niedzielę. Dodał jednak, że to najpierw wymaga analizy trendów w każdym powiecie.

Do 26 czerwca, czyli końca zajęć dydaktycznych będzie realizowane kształcenie na odległość; przed wakacjami nie będzie przywróconych tradycyjnych zajęć w szkołach - poinformował w poniedziałek na konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Na początku lipca będzie dodatkowy termin egzaminów w szkołach - maturalnego i ósmoklasisty dla uczniów, którzy w normalnym terminie będą np. w kwarantannie - poinformował na konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski.

PLL LOT będą wymagały wsparcia ze strony państwa - poinformował w poniedziałek podczas konferencji w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2040 roku wzrośnie do 204,2 TWh - podało PSE.

Politycy KO uważają, że premier Mateusz Morawiecki celowo zwlekał ponad 3 tygodnie z publikacją uchwały OKW z 10 maja. W poniedziałek złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. "To było świadome widzimisię Morawieckiego, które miało ustawić wybory" - ocenił Marcin Kierwiński (KO).

Posłowie KO zażądali wyjaśnień od koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, co CBA i prokuratura zrobiły po zawiadomieniu ówczesnego wicepremiera Jarosława Gowina ws. grantów, które z NCBR otrzymywały firmy związane z rodziną ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Brak likwidacji tzw. umów śmieciowych, wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników, obniżki VAT do 22 proc., podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł oraz brak istotnej pomocy dla frankowiczów - to według polityków KO niektóre niezrealizowane obietnice prezydenta Andrzeja Dudy.

Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach odroczył do lipca sprawę krakowskiego sędziego Waldemara Żurka, obwinionego o uchybienie godności urzędu w związku w wypowiedziami na temat sędziego Kamila Zaradkiewicza i Krajowej Rady Sądownictwa.

Sąd utrzymał w poniedziałek postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia śledztwa ws. słów abp. Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie" - dowiedziała się PAP. Uznano bowiem, że do przestępstwa nie doszło, a słowa metropolity nie odnoszą się do konkretnych osób.

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia przekazał dzieciom z okazji ich święta sadzonki drzew - "symbol dbania o przyszłość i myślenia o Polsce nie w kategorii kolejnych kadencji, ale pokoleń". Życzył dzieciom, by spotykali dorosłych, którzy będą dawać im siłę, a nie ją odbierać.

Warszawa deklaruje pomoc w odnowieniu pomnika Tadeusza Kościuszki oraz współpracę z odpowiednimi władzami w USA - poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który w poniedziałek rozmawiał o tym z ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 931 tys. 520 próbek pobranych od 850 tys. 417 osób – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 15,9 tys. testów – przekazał resort.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2181 osób. Wyzdrowiało 11.449 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Prezydent Starachowic zdecydował o ponownym zamknięciu szkół na terenie miasta. Powodem jest wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 odnotowany na terenie Starachowic oraz pojawienie się̨ koronawirusa w dwóch miejskich placówkach oświatowych.

Mec. Roman Giertych i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski zagrozili w poniedziałek pozwami politykom PiS. To pokłosie publikacji "Super Expressu" na temat zakupu maseczek ochronnych przez resort zdrowia i komentarzy polityków PiS, które pojawiły się w związku z artykułem.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

W Niemczech liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrosła w ciągu ubiegłej doby o 333 do 181.815 - poinformował w poniedziałek rano Instytut Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Z powodu Covid-19 zmarło w ciągu doby 11 osób, co zwiększa bilans zgonów do 8511.

O 111 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39 045 - poinformowało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Do poniedziałku w Hiszpanii z powodu Covid-19 zmarło 27 127 osób - podał resort zdrowia tego kraju, podkreślając, że w ciągu ostatniej doby nie zanotowano żadnego zgonu. W Portugalii lokalne służby oszacowały, że od niedzieli liczba zgonów wzrosła o 14 do 1 424.

W poniedziałek rano prowincje Hiszpanii, zamieszkane przez około 70 proc. mieszkańców 47-milionowego kraju, weszły w drugą, przedostatnią fazę usuwania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Obowiązujące od połowy marca obostrzenia mają zostać całkowicie zlikwidowane do 30 czerwca.

W ciągu ostatniej doby zmarło we francuskich szpitalach 31 kolejnych zakażonych koronawirusem, liczba pacjentów na reanimacji stale spada - poinformowała w poniedziałek w komunikacie Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia. Do tej pory zmarły w kraju 28 833 osoby, w tym 18 506 w szpitalu.

Po spowodowanej pandemią koronawirusa dziesięciotygodniowej przerwie w poniedziałek w południe ponownie otwarto w Holandii zakłady gastronomiczne i placówki kulturalne. Z każdej z nich korzystać może jednak tylko 30 osób na raz.

Rząd Grecji znosi od poniedziałku restrykcje dotyczące hoteli, kin i basenów na otwartej przestrzeni. Dzieci wrócą do szkół podstawowych, a 15 czerwca otwarte zostaną dla lotów międzynarodowych, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, dwa główne lotniska kraju.

Hiszpańska armia podjęła działania służące całkowitemu wycofaniu swoich żołnierzy z misji w Iraku i Afganistanie. Część wojskowych stacjonujących dotychczas w tych państwach może trafić do afrykańskiego regionu Sahel - napisał w poniedziałek madrycki dziennik “El Pais”.

Łuk Triumfalny w Paryżu zostanie opakowany mimo śmierci Christo, autora tego artystycznego przedsięwzięcia – poinformował w poniedziałek dyrektor Centrum Zabytków Narodowych (CMN) Philippe Belaval. Realizację projektu z powodu pandemii przesunięto na 2021 rok.

60 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech, przybyło rekordowo mało nowych przypadków zakażenia, tylko 178 - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 33 475. Liczba nowych zakażeń jest najniższa od lutego.

Po 84 dniach przymusowej przerwy z powodu pandemii koronawirusa w poniedziałek otwarto rzymskie Koloseum. Zwiedzanie przebiega w nadzwyczajnych warunkach: co kwadrans wpuszczane są grupy po 15 osób, obowiązuje wymóg noszenia maseczek i mierzenia temperatury przy wejściu.

Uważana za skrajnie prawicowe ugrupowanie Chega zyskała na popularności wraz z nastaniem pandemii koronawirusa w Portugalii. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, ta posiadająca zaledwie 1 mandat partia stałaby się trzecią siłą w parlamencie - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu firmy Pitagorica.

Premier Bułgarii Bojko Borisow zapewnił w poniedziałek prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia, że budowa bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok zostanie przyśpieszona.

Czarnogóra jako pierwsze państwo w Europie ogłosiła w poniedziałek, że jest "wolna od koronawirusa" i zezwoliła na przyjazd turystów ze 131 państw; nie ma wśród nich Polski.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 340 zakażeń koronawirusem, 10 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 152 pacjentów wyzdrowiało - podał w poniedziałek resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 24 012, zgonów do 718, a wyzdrowiałych do 9690.

Od poniedziałku na Litwę bez wymogu samoizolacji mogą wjechać mieszkańcy 24 krajów, w tym Polski – poinformowało litewskie ministerstwo zdrowia. Nie oznacza to jednak, że do tych krajów bez ograniczeń mogą wjeżdżać obywatele Litwy.

Na Białorusi 43 403 to ogólna liczba zakażonych Sars-CoV-2 – poinformowało ministerstwo zdrowia w poniedziałek. Przyrost dobowy infekcji wyniósł 847, potwierdzono też pięć kolejnych zgonów z powodu koronawirusa.

W Rosji na Covid-19 zmarło w ciągu minionej doby 162 pacjentów, a łączna liczba zgonów wynosi 4855 - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Wykryto też 9035 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba ta jest niższa niż dzień wcześniej.

W jednym ze szpitali w Moskwie wyleczono 101-letnią kobietę zakażoną koronawirusem - poinformowała w poniedziałek ta placówka medyczna. Pacjentka czuje się dobrze, jej zdrowiu nic nie zagraża, i przygotowuje się do wypisania ze szpitala.

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział w poniedziałek powołanie przed latem komisji ds. zbadania strategii walki z koronawirusem. Decyzja ma związek z krytyką działań rządu przez opozycję.

W Finlandii przestała w poniedziałek obowiązywać większość restrykcji epidemicznych. Kraj, w którym rozpoczęły się właśnie szkolne wakacje, ma powoli - po ponad dwóch miesiącach obowiązywania ograniczeń - powracać do stanu normalności.

W USA 598 osób zmarło w ciągu minionej doby z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych, opublikowanych w niedzielę danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 104.356.

W Waszyngtonie w trakcie nocnych zamieszek zdewastowany został pomnik Tadeusza Kościuszki przed Białym Domem. Cokół pomnika zamalowano. Polski i amerykański bohater narodowy w swoim testamencie przekazał część majątku na wykupienie czarnoskórych niewolników.

George Floyd, którego śmierć spowodowała trwającą od kilku dni falę protestów w USA, był według relacji znajomych "łagodnym olbrzymem", próbującym odmienić swoje życie po pobycie w więzieniu - podaje w poniedziałek stacja Sky News.

Premier Armenii Nikol Paszynian, który w poniedziałek kończy 45 lat, poinformował tego dnia na swoim profilu na Facebooku, że on i członkowie jego rodziny są zakażeni koronawirusem.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 16.409 nowych zakażeń SARS-CoV-2i 480 nowych zgonów z powodu Covid-19. Liczba wszystkich zakażonych przekroczyła pół miliona i wynosi 514.849. Zmarło łącznie 29.314 osób - podało ministerstwo zdrowia Brazylii.

W Iranie odnotowano w ciągu ostatniej doby 2979 nowych zakażeń koronawirusem - to największy dobowy wzrost liczby infekcji od dwóch miesięcy. Resort zdrowia ostrzegł w poniedziałek, że jeśli Irańczycy nie będą przestrzegać reguł bezpieczeństwa, nadejdzie druga fala epidemii

Na Filipinach w ciągu ostatniej doby stwierdzono 552 nowe infekcje koronawirusem - najwięcej w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Mimo to kraj stopniowo znosi ograniczenia związane z epidemią. Mniej nowych zakażeń odnotowano w Indonezji i w Singapurze.

W Meksyku wciągu ostatnich 24 godzin zmarło 151 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w niedzielę wieczorem czasu lokalnego wiceminister zdrowia Hugo Lopez-Gatell. Dobowy przyrost nowych zakażeń SARS-CoV-2 wyniósł 3152.

Hongkońska policja po raz pierwszy od 30 lat nie wyraziła w poniedziałek zgody na rocznicowe czuwanie przy świecach w intencji ofiar masakry na placu Tiananmen z 4 czerwca 1989 roku. Jako powód podano pandemię Covid-19, ale według opozycji to tylko pretekst.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w poniedziałek o 16 nowych zakażeniach koronawirusem w ciągu doby. Wszystkie dotyczą osób, które zakaziły się podczas pobytu za granicą - podkreślono w komunikacie. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

W Demokratycznej Republice Konga (DRK) potwierdzono nowe przypadki zakażenia wirusem ebola. Minister zdrowia Eteni Longondo poinformował w poniedziałek, że ebolę wykryto w zachodniej Prowincji Równikowej, w odległości ponad 1000 km od epidemii na wschodzie kraju.(PAP Biznes)

osz/ asa/

Ostatnie wiadomości