DZIEŃ NA RYNKACH: Dow Jones w górę ponad 500 pkt, S&P z najdłuższą wzrostową serią od lutego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 cze 2020, 22:20

DZIEŃ NA RYNKACH: Dow Jones w górę ponad 500 pkt, S&P z najdłuższą wzrostową serią od lutego

Środowa sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg mocnych wzrostów, indeks Dow Jones zyskał na koniec dnia ponad 500 punktów, a S&P notuje nadłuższą zwyżkową serię od lutego. Inwestorzy widzą w lepszych od oczekiwań odczytach danych zapowiedź nadchodzącego ożywienia w światowej gospodarce.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zyskał 527 punktów, czyli 2,05 proc. i wyniósł 26.269,89 pkt. Indeks ten rośnie trzeci dzień z rzędu.

S&P 500 zwyżkował 1,36 proc. i wyniósł 3.122,87 pkt. To czwarty dzień wzrostów S&P 500 z rzędu, co jest najdłuższą wzrostową serią tego indeksu od lutego.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,78 proc., do 9.682,91 pkt.

Indeks małych spółek Russell 2000 zyskał 2,4 proc.

"Znowu widzieliśmy dzisiaj handel pod znakiem risk-on. W dużym stopniu to zasługa danych makro, gdyż rynek liczy, że najgorsze jest już za nami, a gospodarka zaczyna się obracać" - powiedział Ryan Nauman, strateg rynkowy w Informa Financial Intelligence, wskazując, że lepiej niż rynek zachowywały się zwłaszcza małe spółki i bardziej cykliczne sektory.

Mocno rósł w środę sektor bankowy - Wells Fargo szedł w górę o 5 proc., a Citigroup o 4 proc.

Akcje Campbell Soup spadły mimo że spółka podała w raporcie kwartalnym, że jej zysk na akcję wyniósł 84 centy, o 9 centów przebijając oczekiwania.

Notowania Express spadały ponad 8 proc. po tym, jak firma odzieżowa podała w raporcie finansowym, że strata na akcję wyniosła 1,55, o 47 więcej niż oczekiwali analitycy.

Dziesiątki tysięcy Amerykanów protestowały w ponad stu miastach USA, także w nocy, mimo obowiązywania godziny policyjnej. To ósmy dzień protestów po zabiciu czarnoskórego George’a Floyda przez policję w Minneapolis 25 maja.

Media podają, że podczas demonstracji dochodziło do nielicznych starć z policją, która w wielu miastach aresztowała protestujących po nastaniu godziny policyjnej oraz używała gazu łzawiącego do rozganiania protestów.

Szef Gwardii Narodowej USA powiedział we wtorek, że 18 tys. członków tej formacji pomagało lokalnym organom ścigania w 29 stanach.

Większość Amerykanów popiera protesty, których zarzewiem była śmierć zatrzymanego przez policję w Minneapolis nieuzbrojonego Afroamerykanina. Jak wynika z sondażu Reuters/Ipsos, badani krytycznie oceniają reakcję prezydenta Donalda Trumpa na protesty.

Przeprowadzony w poniedziałek i wtorek sondaż opinii publicznej wykazał, że 64 proc. dorosłych Amerykanów z „życzliwością" odniosło się do uczestników protestów, 27 proc. jest im przeciwna, a 9 proc. nie miało zdania na ich temat.

Ponad 55 proc. ankietowanych Amerykanów nie poparło sposobu, w jaki Trump próbuje radzić sobie z protestami. 40 proc. „zdecydowanie” nie zaaprobowała jego postępowania. Z aprobatą spotkał się u jednej trzeciej badanych, jest to jednak niższy odsetek od 39 proc. Amerykanów akceptujących jego prezydenturę.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w maju wyniósł 45,4 pkt., wobec 41,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 44,4 pkt.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w kwietniu spadły o 13 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia spadną o 13,4 proc. mdm.

W firmach w USA ubyło w maju 2,76 mln miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na spadek miejsc pracy w USA o 9 mln. Prognoza rynku dla oficjalnych danych Departamentu Pracy, które zostaną podane w piątek, to spadek o 8 mln.

Jedna trzecia bezrobotnych w USA, którzy stracili pracę w wyniku pandemii koronawirusa, a są uprawnieni do pobierania zasiłku, nie otrzymała jeszcze świadczenia ze strony rządu.

Departament Skarbu podał, że od marca do końca maja jak na razie rozdysponował 146 mld USD w świadczeniach dla osób, które straciły pracę. To więcej niż w całym 2009 r., gdy przypadł szczyt stopy bezrobocia po wcześniejszym kryzysie. Według wyliczeń Bloomberg Economics, amerykański rząd powinien wypłacić w tym czasie ok. 216 mld USD.

W czwartek zostanie ogłoszona decyzja EBC ws. polityki monetarnej. Analitycy oczekują, że EBC zwiększy o około 500 miliardów euro pandemiczny program skupu aktywów (PEPP) o wartości 750 miliardów euro.

EBC do tej pory wydał mniej niż jedną trzecią pieniędzy z rozpoczętego w marcu PEPP. Dlatego też przy obecnym tempie realizacji programu bank mógłby poczekać do lipcowego lub wrześniowego spotkania, zanim oceni, czy program jest wystarczająco duży, aby przyjąć zadłużenie emitowane przez rządy w celu zwalczania recesji.

„Brak zwiększenia programu PEPP byłby wstrząsem dla krajów na peryferiach strefy euro” - powiedziała Pooja Kumra, starszy europejski strateg ds. stopy procentowej w Toronto-Dominion Bank.

Brytyjscy pożyczkodawcy powinni przygotować się na ewentualność fiaska rozmów dotyczących przyszłych relacji handlowych między Unią Europejską a Wielką Brytanią – podał Bank Anglii (BoE) w komunikacie.

„Jak powiedzieliśmy wcześniej, możliwość, że negocjacje między Wielką Brytanią a UE w sprawie przyszłych stosunków handlowych mogą nie zakończyć się podpisaniem umowy, jest jedną z wielu ewentualności, na które banki w Wielkiej Brytanii muszą się przygotować w nadchodzących miesiącach” – napisano w oświadczeniu BoE.

Agencja Reutera podała, że administracja prezydenta Donalda Trumpa planuje zakazać chińskim przewoźnikom pasażerskim latania do Stanów Zjednoczonych od połowy czerwca, ponieważ wywiera on nacisk na Pekin, aby zezwolił amerykańskim przewoźnikom lotniczym na wznowienie lotów.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył we wtorek Chiny, że zakneblowały usta Hongkończykom, zakazując im dorocznego czuwania w 31. rocznicę krwawych wydarzeń na placu Tiananmen w Pekinie.

Przebywająca w Pekinie szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam oświadczyła w środę, że chiński rząd nie wycofa się z planów wprowadzenia w Hongkongu prawa o bezpieczeństwie narodowym.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 3,5 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 3,88 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 3,36 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 2,61 proc. Indeks Stoxx Europe 600 poszedł w górę o 1,57 proc. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości