DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Europie wzrosty; obligacje osłabiają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 cze 2020, 18:22

DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Europie wzrosty; obligacje osłabiają się

Giełdy w Europie zakończyły sesję na plusach. W USA indeksy też rosną. Inwestorzy z optymizmem podchodzą do ostatnich danych z gospodarek, licząc na szybkie ożywienie na świecie. Dolar osłabia się, a rentowności obligacji idą w górę.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 3,5 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 3,88 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 3,36 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 2,61 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 poszedł w górę o 1,57 proc.

Indeksy giełdowe są na najwyższych poziomach od 3 miesięcy, bo firmy na całym świecie znów uruchamiają produkcję, a wskaźniki z przemysłu pokazują, że sytuacja w gospodarkach stabilizuje się po wielotygodniowej ich blokadzie w czasie pandemii koronawirusa.

Notowania Renault wzrosły o 10 proc. Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire zatwierdził we wtorek gwarantowaną przez państwo pożyczkę w wys. 5 mld euro dla koncernu Renault – poinformowało ministerstwo gospodarki.

Plan oszczędnościowy Grupy Renault zakłada zwolnienie około 15 tys. osób na całym świecie, w tym 4,6 tys. we Francji oraz plany restrukturyzacji sześciu fabryk we Francji. We wtorek, w proteście przeciwko zamykaniu ich zakładu, strajk ogłosili pracownicy Renault w fabryce Choisy-le-Roi.

Akcje Lufthansy wzrosły o 6,5 proc., mimo że firma podała, że w efekcie pandemii koronawirusa jej strata za I kw. br. wyniosła 2,1 mld euro.

Kurs akcji spółki Clas Ohlson zwyżkował o 6 proc. po wynikach za IV kwartał. Sprzedaż spółki w IV kw. wyniosła 1,64 mld koron, jak w prognozie.

TUI zwyżkował o 7,5 proc. po uzgodnieniu umowy kompensacyjnej ws. samolotów 737 MAX Boeinga. TUI zawarł umowę z Boeing Co. w sprawie rekompensaty za uziemienie samolotów tego koncernu po dwóch katastrofach lotniczych. Duża część poniesionych kosztów zostanie pokryta przez Boeinga w ciągu najbliższych 2 lat.

Wizz Air zdrożał o 5,5 proc. po danych finansowych za ostatni rok. Roczne przychody spółki wyniosły 2,76 mld euro, zgodnie z prognozą.

Elekta zniżkowała o 7 proc. po rezygnacji prezesa spółki. Richard Hausmann zdecydował o natychmiastowym odejściu, uzasadniając to powodami osobistymi. Zarząd spółki już zainicjował proces rekrutacji nowego CEO.

"Kiedy patrzę na rynki, widzę ożywienie w kształcie litery V. To właśnie nam rynki mówią" - wskazuje Mark Mobius, współzałożyciel Mobiurs Capital Partners.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 1,26 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 1,6 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,65 proc.

Akcje United Airlines rosną o 10 proc., a Campbell Soup idą w dół o 4,5 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 25,91 pkt.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 1,29 proc., a w Chinach SCI poszedł w górę o 0,07 proc.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 8 pb do 0,78 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 7 pb do 1,56 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 56 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 60 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 7 pb do -0,37 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek rośnie o 7 pb do 1,37 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,35 proc. wobec koszyka walut do 97,32 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,55 proc. do 1,1235.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,25 proc. do 108,98.

Kurs funta zwyżkuje o 0,5 proc. wobec dolara do 1,26.

Kurs USD/PLN wyniósł 3,9248, a EUR/PLN 4,4085.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 37,04 USD za baryłkę, po wzroście o 0,67 proc., a sierpniowe futures na Brent idą w górę o 0,1 proc. do 39,6 USD/b.

Srebro spada o 2,3 proc. do 17,83 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 2,17 proc. do 1.696,7 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w maju wyniósł 45,4 pkt., wobec 41,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 44,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 37,5 pkt. wobec 26,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 36,9 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 37 pkt. wobec 27 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w kwietniu spadły o 13 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA. Analitycy szacowali, że zamówienia spadną o 13,4 proc. mdm.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w kwietniu spadły o 17,7 proc. mdm wobec spadku miesiąc wcześniej o 16,6 proc. mdm, po korekcie z: -14,7 proc. - poinformował Departament Handlu USA w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik w marcu na -17,2 proc. mdm.

W firmach w USA ubyło w maju 2,76 mln miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na spadek miejsc pracy w USA o 9 mln. Prognoza rynku dla oficjalnych danych Departamentu Pracy, które zostaną podane w piątek, to spadek o 8 mln.

Chiny podały w środę bardzo dobre dane ze swojej gospodarki - indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług, wyniósł w V 55,0 pkt. wobec 44,4 pkt. w poprzednim miesiącu - wg danych Caixin i Markit Economics. To najlepszy wynik od X 2010 r., a analitycy spodziewali się 47,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 30,5 pkt. wobec 12,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 28,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w V 29,0 pkt. wobec 13,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics. Wstępnie prognozowano, że indeks wyniesie 27,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 32,6 pkt. wobec 16,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 31,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 31,1 pkt. wobec 10,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 29,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 28,9 pkt. wobec 10,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu. Analitycy szacowali 26,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Hiszpanii, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 27,9 pkt. wobec 7,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu Markit Economics. Analitycy szacowali 25,0 pkt.

Stopa bezrobocia w strefie euro w IV 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,3 proc., wobec 7,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 7,4 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Brytyjscy pożyczkodawcy powinni przygotować się na ewentualność fiaska rozmów dotyczących przyszłych relacji handlowych między Unią Europejską a Wielką Brytanią – podał Bank Anglii (BoE) w komunikacie.

PKB Australii zmniejszył się o 0,3 proc. w pierwszym kwartale br. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2019 roku - wynika z oficjalnych danych opublikowanych w środę. W następstwie pandemii koronawirusa kraj jest na drodze do pierwszej recesji od 29 lat.

PKB Szwajcarii spadł w I kw. o 1,3 proc. wobec +1,6 proc. w poprzednim kwartale, po rewizji z +1,5 proc. Oczekiwano -0,9 proc.

Bank centralny Kanady pozostawił stopy procentowe na poziomie 0,25 proc.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 3,9 proc. w tygodniu zakończonym 29 maja - podało w komunikacie. Tydzień wcześniej indeks wzrósł o 2,7 proc.

POLITYKA

Koronawirus zabił dotąd ponad 380 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 6,38 milionów.

1081 osób zmarło podczas minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych, opublikowanych we wtorek, danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Brazylia zarejestrowała kolejną rekordową liczbę zgonów na Covid-19 w ciągu jednej doby, poinformowało ministerstwo zdrowia we wtorek wieczorem. Pandemia w największym kraju Ameryki Łacińskiej nie wykazuje oznak spowolnienia.

W Wielkiej Brytanii o 324 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39 369 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

We Francji w ciągu 24 godzin na Covid-19 zmarło 107 osób - 84 w szpitalach i 23 w domach opieki - poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia. Po raz pierwszy od 13 dni dobowa liczba zgonów przekroczyła 100.

We Włoszech 55 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby - podała we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans wzrósł do 33 530. W kraju zanotowano 318 nowych zakażeń.

Dziesiątki tysięcy Amerykanów protestowały w ponad stu miastach we wszystkich stanach USA, także w nocy, mimo obowiązywania godziny policyjnej. To był ósmy dzień protestów po zabiciu czarnoskórego George’a Floyda przez policję w Minneapolis 25 maja.

Wielka Brytania nie odwróci się od Hongkongu, lecz będzie wypełniać swoje zobowiązania wobec jego mieszkańców - zapewnił artykule opublikowanym w środę na łamach dziennika „The Times” brytyjski premier Boris Johnson.

„Wielka Brytania lekkomyślnie wypowiadała się na temat Hongkongu i czyniła bezpodstawne zarzuty, by ingerować w sprawy Hongkongu” - powiedział w środę rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

KALENDARIUM NA CZWARTEK

o 11.00 w strefie euro - sprzedaż detaliczna za IV;

o 13.30 w USA - liczba zapowiadanych zwolnień w V wg Challenger;

o 13.45 w strefie euro - decyzja EBC ws. stóp proc.;

o 14.30 w USA - tygodniowe dane nt. bezrobocia. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Ostatnie wiadomości