Skrót wiadomości - wtorek 2 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 cze 2020, 06:01

Skrót wiadomości - wtorek 2 czerwca

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Korekty w polityce monetarnej będzie można dokonać najwcześniej za kwartał, o ile będzie potrzeba, a obecnie nie widać perspektyw na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych - powiedział PAP Biznes członek RPP Rafał Sura. Dodał, że NBP będzie analizował przyczyny stabilności złotego pomimo istotnego poluzowania monetarnego w Polsce.

PKB w II kwartale może spaść o 8-10 proc. - powiedział w radiu Tok FM, szef PFR Paweł Borys.

Eksport z Polski w kwietniu spadł rdr o 39,7 proc. i o 37,5 proc. mdm - wynika z prognozy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej.

BUDŻET, DŁUG

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił do tej pory firmom 43 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią koronawirusa - poinformował na Twitterze PFR. Z pomocy skorzystało 227.549 firm zatrudniających 2,2 mln osób.

GIEŁDA

We wtorek główne indeksy akcji zwyżkowały. Czwartą sesję z rzędu poszedł w górę WIG-energia. Najmocniej w WIG20 – 13 proc. – zyskał kurs CCC. Zmianom indeksów towarzyszyły dość wysokie obroty – ok. 1,3 mld zł na szerokim rynku. Na wtorkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,2 proc. do 1.736,36 pkt., WIG zwyżkował 0,5 proc. do 48.879,21 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,2 proc. do 3.478,56 pkt., a sWIG80 wzrósł 1,0 proc. do 12.794,08 pkt.

Łączna wartość obrotu akcjami na głównym rynku GPW wzrosła w maju o 28,6 proc. rdr do 21,7 mld zł. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń zwiększyła się w tym czasie o 23 proc. do 20,5 mld zł - poinformowała giełda w komunikacie.

SPÓŁKI

mBank szacuje, że łączny negatywny wpływ trzech obniżek stóp procentowych przez RPP na wynik odsetkowy grupy za 2020 rok wyniesie 250-300 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Bank Millennium szacuje, że decyzja RPP o obniżce referencyjnej stopy procentowej do 0,1 proc. i stopy lombardowej do 0,5 proc. z 28 maja wpłynie ujemnie na wynik odsetkowy grupy w pozostałej części bieżącego roku w wysokości około 85 - 90 mln zł - podał bank w komunikacie.

Gazprom złożył do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie skargę o uchylenie wyroku końcowego w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz w kontrakcie jamalskim - podał PGNiG w komunikacie.

Alior Bank podpisał z Lurena Investments BV przedwstępną umowę, na mocy której może kupić 100 proc. akcji Ruchu za cenę 1 zł - poinformował Alior Bank w komunikacie. Bank podpisał też porozumienie akcjonariuszy, zgodnie z którym docelowo kontrolę nad Ruchem przejmie PKN Orlen.

PKN obejmie 65 proc. akcji Ruchu i będzie większościowym inwestorem, odpowiedzialnym za rozwój spółki - podał Orlen w komunikacie prasowym.

Modelowa marża downstream PKN Orlen w maju 2020 r. spadła do 4,7 USD na baryłce z 14,5 USD na baryłce miesiąc wcześniej - poinformował PKN Orlen na stronie internetowej.

Marek Lusztyn zrezygnował bez podania przyczyn z funkcji wiceprezesa Banku Pekao nadzorującego działalność pionu zarządzania ryzykami - poinformował bank w komunikacie. Rezygnacja wejdzie w życie 30 czerwca.

Votum, który w I kwartale wysłał do sądów 1,5 tys. pozwów w sprawach frankowych, liczy, że II kwartał będzie pod tym względem lepszy i wytoczy ponad 2 tys. powództw - poinformował PAP Biznes Kacper Jankowski z grupy Votum.

Echo Investment wyemituje obligacje kuponowe na łączną kwotę 150 mln zł w ramach podpisanego z mBankiem programu emisji obligacji do maksymalnej kwoty 1 mld zł - podało Echo w komunikacie.

70 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej: Pniówek i Zofiówka. W pozostałych spółkach węglowych liczba chorych jest stabilna - w PGG przybyło 5 przypadków, a w kopalń Bobrek kolejnych 19 górników wyzdrowiało.

Spółka z grupy kapitałowej Agory, sieć kin Helios, zawarła umowę sprzedaży wszystkich udziałów w Foodio Concepts na rzecz firmy 5m Square, który jako inwestor zewnętrzny jest zainteresowany kontynuacją działalności gastronomicznej tej spółki - poinformowała Agora w komunikacie.

Bank Ochrony Środowiska spodziewa się, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych łącznie o 140 punktów bazowych będą mieć negatywny wpływ na wynik odsetkowy banku w 2020 roku na poziomie od 48 mln zł do 63 mln zł. Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach - podał BOŚ w komunikacie.

Simple chce z zysku za 2019 rok przeznaczyć na dywidendę blisko 2,65 mln zł, czyli 0,55 zł na akcję - wynika z projektów uchwał na ZWZ, które się odbędzie 30 czerwca.

Akcjonariusze Wadeksu zdecydowali o przeznaczeniu 1,32 mln zł z 1,4 mln zł zysku za 2019 rok na wypłatę dywidendy, co daje 0,4 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Marcin Mazurek objął stanowisko głównego ekonomisty mBanku - poinformował bank na Twitterze.

Orange Polska uruchomi 1 lipca usługi w technologii 5G - podała spółka w komunikacie prasowym. W zasięgu sieci, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach, ma znaleźć się ok. 6 mln użytkowników.

Celon Pharma liczy, że sprzedaż zagraniczna wzrośnie dynamicznie w 2020 roku i osiągnie poziom kilkunastu lub kilkudziesięciu procent w strukturze sprzedaży ogółem - poinformował PAP Biznes prezes Maciej Wieczorek.

Ryvu Therapeutics ukończyło budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Innowacyjnych Leków w Krakowie - podała spółka w komunikacie.

Analitycy Bank of America, w raporcie z 2 czerwca, wskazali Play jako jednego z faworytów (top picks) wśród spółek regionu Wschodniej Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Lista zawiera firmy najbardziej odporne - zdaniem BofA - na skutki pandemii.

Akcjonariusze spółki Megaron zdecydują o przeznaczeniu zysku netto za 2019 rok w kwocie 2,8 mln zł na kapitał rezerwowy, z możliwością dysponowania na cele wypłaty dywidendy - wynika z projektów uchwał na ZWZ, które odbędzie się 29 czerwca.

Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police" proponuje przeznaczenie całości zysku netto za 2019 r. w kwocie 60,5 mln zł na kapitał zapasowy - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Wasko rekomenduje wypłatę z zysku za 2019 rok 1,8 mln zł dywidendy, czyli 0,02 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

J.W. Construction zawarł z firmą 7R Projekt 36 przedwstępne umowy, dotyczące sprzedaży działek w Szczecinie za łączną kwotę 27,8 mln zł plus VAT - poinformowała spółka w komunikacie.

Elektrobudowa otrzymała od PZU wezwanie do spłaty w terminie siedmiu dni zadłużenia w kwocie ok. 14 mln zł z tytułu zwrotu wypłaconego na rzecz PSE odszkodowania dotyczącego gwarancji należytego wykonania umowy - podała Elektrobudowa w komunikacie.

CPD zaprasza do sprzedaży do 4.779.565 akcji, stanowiących nie więcej niż 18,12 proc. kapitału zakładowego - poinformowała spółka w komunikacie. Za jedną własną akcję CPD oferuje 14,92 zł.

BNP Paribas Bank Polska szacuje, że łączny wpływ trzech obniżek stóp procentowych przez RPP z 1,5 proc. do 0,1 proc. na wynik odsetkowy banku za 2020 rok wyniesie 195-230 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Spółka Central European Tour Operator, należąca do Polish Enterprise Fund VI, zarządzanego przez Enterprise Investors, wyszła z akcjonariatu Novaturas Group - podał Novaturas w komunikacie. Nie podano, kto odkupił akcje.

WALUTY

Złoty wyczerpał potencjał do dalszego umacniania się wobec euro – uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu skarbowego dochodowość SPW może pójść nieco w górę, przede wszystkim na długim końcu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3902 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1174 USD i 120,83 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. Inwestorzy czekają na to, jakie decyzje podejmą kraje OPEC+ w sprawie przedłużenia lub nie obecnych ustaleń ws. cięć dostaw ropy. Z pola widzenia nie schodzi też napięta sytuacja w USA w związku z trwającymi tam protestami - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje. Metal traci też na innych giełdach metali w reakcji na rosnące obawy o napięcia w handlu USA-Chiny i niespokojną sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME zniżkuje o 0,5 proc. do 5.455,50 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Odsetek firm, które oceniają swoją płynność finansową jako wystarczającą, by przetrwać powyżej 3 miesięcy wzrósł na koniec maja do 54 proc. z 39 proc. w połowie kwietnia - wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju. Autorzy badania wskazują, że systematycznie spada odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia.

Kursy spółek energetycznych od pewnego czasu odbijają, a w poniedziałek notowały duże wzrosty. Analitycy wskazują, że sentyment rynkowy do energetyki poprawić mogła m.in. zmiana retoryki nowego zarządu PGE. Perspektywy dla tegorocznych wyników spółek energetycznych są jednak niezbyt dobre, także z powodu trwającej pandemii.

Celem NBP jest zwiększenie popytu banków krajowych na obligacje skarbowe, PFR i BGK oraz zwiększenie kredytów prywatnych, zamiast lokowania w bony pieniężne NBP - ocenili we wtorkowym raporcie ekonomiści ING BŚ.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Transfery z Polski od pracujących imigrantów w IV kw. 2019 roku wyniosły 3,9 mld zł, o 0,2 mld zł mniej rdr - podał NBP w bilansie płatniczym za II kw. Na Ukrainę trafiło 86 proc. całości transferów.

Dzienny poziom odwiedzalności w centrach handlowych w Polsce w dniach od 25 do 31 maja wyniósł od 68 proc. do 93 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. - podała Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH). Rekordowy wynik - średnio 93 proc. odwiedzalności sprzed roku - padł 25 maja.

Udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 roku spadł do 61,5 proc. całości importu tego surowca wobec 68 proc. w 2018 roku - podał NBP.

Spółki Skarbu Państwa w I kwartale zaimportowały 224,17 tys. ton węgla energetycznego i 450,98 tys. ton koksowego - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w odpowiedzi na interpelację poselską.

Marża na sprzedaży benzyny Eurosuper95 po maju wzrosła w Polsce o 101,0 proc. wobec średniej marży z 2019 roku i wyniosła 0,31 zł na litrze - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Wartość rynku reklamowego w Polsce w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosła 2,1 mld zł, co oznacza wzrost o 0,5 proc. Załamanie rynku w drugiej połowie marca istotnie pogorszyło wynik całego kwartału. Pierwszy kwartał 2020 r. był prawdopodobnie ostatnim w tym roku z dodatnią dynamiką - podała w komunikacie prasowym Publicis Groupe.

Pomoc PFR dla dużych przedsiębiorstw ruszy w najbliższych dniach - powiedział w radiu TOK FM prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że jak dotąd po wsparcie ze strony PFR zgłosiło się blisko 600 przedsiębiorstw zatrudniających ok. 1 mln pracowników.

Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego przy Ministerstwie Aktywów Państwowych przyjęła dwa projekty ustaw, które zostaną skierowane do konsultacji społecznych - poinformował we wtorek na Twitterze szef MAP Jacek Sasin.

W maju zarejestrowano 24.629 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 ton, tj. o 53,75 proc. mniej rdr oraz 37,86 proc. więcej niż w kwietniu 2020 r. - podał instytut Samar.

22 z 23 kategorii funduszy inwestycyjnych w Polsce zanotowały w maju dodatnie stopy zwrotu - poinformowały Analizy .pl w raporcie dotyczącym podsumowania miesięcznych stóp zwrotu w polskich funduszach. Na szczycie zestawienia drugi miesiąc z rzędu znalazły się fundusze akcji małych i średnich spółek, zaś pod kreską były tylko fundusze akcji azjatyckich.

Rząd Francji przewiduje, że w tym roku jej PKB spadnie o 11 proc. - oświadczył we wtorek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Dotychczasowe przewidywania mówiły, że w związku z kryzysem związanym z pandemią francuska gospodarka skurczy się w skali roku o 8 proc.

Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire zatwierdził we wtorek gwarantowaną przez państwo pożyczkę w wys. 5 mld euro dla koncernu Renault – poinformowało ministerstwo gospodarki.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy ws. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. Izba odrzuciła poprawki m.in. o 10 dniach na zebranie podpisów oraz o możliwości składania podpisów elektronicznych z poparciem dla kandydatów.

W Polsce we wtorek stwierdzono 236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 18 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 24.395 zachorowań i 1092 zgony.

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie planuje tworzyć sieci państwowych sklepów spożywczych czy warzywniaków. Chce natomiast konsolidować rynek rolno-spożywczy - poinformował resort w komunikacie prasowym.

We wtorek lub w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi datę wyborów prezydenckich - powiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Lewica zaapelowała do innych partii, aby podpisały się pod wspólną deklaracją ws. wyborów prezydenckich, w której deklarują, że nie będą kwestionować wyborów, które miałyby się odbyć 28 czerwca, z poszanowaniem zasady powszechności, równości, bezpośredniości i tajności.

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zgłosi projekt ustawy skromnościowej, która ma zmusić rząd do tego, aby była przestrzegana ustawa kominowa w odniesieniu do spółek państwowych. Jak dodał, zaoszczędzone pieniądze mogłyby być przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli.

O zakończenie śledztwa, w którym przesłuchiwani są studenci Uniwersytetu Śląskiego - autorzy skargi na budzące ich sprzeciw treści zajęć prowadzonych przez wykładowczynię tej uczelni - zaapelowali do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry parlamentarzyści Lewicy z woj. śląskiego. Uniwersytet Śląski prowadzi postępowanie dyscyplinarne w sprawie dr hab. Ewy Budzyńskiej po skargach studentów ws. narzucania im przez nią własnego światopoglądu. Postępowanie jest zawieszone z powodu epidemii. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia ws. przesłuchań studentów uczelni prowadzonych przez policję - z udziałem prawnika związanego ze stowarzyszeniem Ordo Iuris.

Dla zapewnienia równych szans w wyborach, kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski powinien mieć zapewnione minimum dziesięć dni na zebranie podpisów w wyborach - uważa Szymon Hołownia. Mam nadzieję, że mu się to uda - podkreślił.

Rozpoznawanie wniosków o wyłączenie z rozpraw cywilnych sędziów z uwagi na wyłonienie ich przez aktualną Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Już wcześniej TK orzekał w tej kwestii w odniesieniu do spraw karnych.

Dementujemy informację, że Polska Akademia Nauk ma zostać zlikwidowana. Jest to teza, która nie ma najmniejszego pokrycia w rzeczywistości - napisał resort nauki w przesłanym PAP we wtorek oświadczeniu dotyczącym artykułu w "Gazecie Wyborczej".

Wiarygodność podawanych przez ministerstwo danych jest bardzo niska - mówił we wtorek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski odnosząc się do danych MRPiPS dotyczących realizacji "tarczy antykryzysowej" w stolicy.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2219 osób. Wyzdrowiało 11 tys. 726 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 945 tys. 955 próbek pobranych od 862 tys. 883 osób – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 14,4 tys. testów - przekazał resort.

Senat przyjął w poniedziałek późnym wieczorem poprawki do ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego. Senackimi poprawkami Sejm ma zająć się we wtorek.

Łukasz Szumowski nie powinien być ministrem zdrowia, bo to on powołał agencję, z której miały iść środki na spółkę, gdzie udziały miał jego brat i żona - uważają posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba. Zowiadają, że w tej lub następnej kadencji Sejmu powstanie komisja śledcza tej sprawie.

Dofinansowanie w wysokości do 85 proc. kosztów - maksymalnie 5 tys. zł - będzie można uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu "Moja woda" na prowadzenie małej retencji wody - zapowiedział we wtorek w Sulejówku (Mazowsze) prezydent Andrzej Duda.

Sesja główna pisemnych egzaminów maturalnych będzie w tym roku od 8 do 29 czerwca. Egzaminy ustne zdawać będą tylko ci abiturienci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną i wynik z egzaminu jest tam wymagany - przypomina CKE.

Przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces ws. działania na szkodę Polskiego Czerwonego Krzyża. Organizacja miała stracić w wyniku oszustwa 3 mln zł; na ławie oskarżonych zasiadło 10 osób, w tym były poseł PiS Piotr B. i trzej byli radni z tej partii.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska chce przeznaczenia 2 mld euro więcej na wzmocnienie rezerw sprzętu strategicznego na wypadek sytuacji zagrożenia zdrowia, pożarów lasów, incydentów chemicznych, biologicznych lub nuklearnych, by UE mogła lepiej sobie radzić z poważnymi sytuacjami kryzysowymi.

KE spodziewa się, że tegoroczne lato przyniesienie pożary w Europie na większą skalę niż średnia z ostatnich lat. Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz mówił we wtorek, że niszczycielski żywioł pojawi się nie tylko na południu kontynentu.

Śmierć George'a Floyda w USA była nadużyciem władzy; potępiamy przemoc i rasizm w każdej postaci - oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji w Brukseli. Mieszkańcy Europy są zszokowani tą śmiercią - dodał.

Liczba nowych przypadków koronawirusa szybko rośnie w obu Amerykach, w całym regionie liczba osób zakażonych jest bliska 3 mln - powiedziała we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Ameryk Carissa Etienne.

W Niemczech liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusemwzrosła w ciągu ostatniej doby o 213 do 182 028 - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Z powodu Covid-19 zmarło w RFN w ciągu doby 11 osób, co zwiększa bilans zgonów do 8522.

55 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - podała we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans wzrósł do 33 530. W kraju zanotowano 318 nowych zakażeń.

Epidemia Covid-19 spowodowała powrót Francuzów do kupowania żywności krajowej. Według części ekspertów tendencja ta nie ogranicza się do produktów spożywczych, a według innych nie jest trwała, gdyż rodzime produkty są droższe i nie wszystkich na nie stać.

W Hiszpanii zamknięcie z powodu epidemii koronawirusa granic przez rząddoprowadziło w kwietniu do strat dla turystyki tego kraju obliczanych na ponad 7 mld euro - wynika z danych Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie. Portal Hosteltur szacuje utracone zyski branży na 10 mld euro.

W Wielkiej Brytanii od początku epidemii koronawirusa zmarło ok. 62 tys. osób więcej niż wynosi średnia dla tego okresu z ostatnich pięciu lat, z czego Covid-19 był przyczyną ok. 48 tys. z tych zgonów - wynika z danych urzędu statystycznego ONS opublikowanych we wtorek. O 324 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39 369 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Pomimo pandemii koronawirusa Chiny w pełni wywiążą się ze swoich zobowiązań, wynikających z paryskiego porozumienia klimatycznego – oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego ministerstwa ekologii i środowiska Liu Youbin, cytowany przez agencję Reutera. Chiny, które uwalniają do atmosfery więcej gazów cieplarnianych niż jakiekolwiek inne państwo, zobowiązały się m.in. do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na jednostkę PKB o 40-45 proc. do 2020 roku, w porównaniu z rokiem 2005.

W Rosji 182 osoby zmarły w ciągu minionej doby z powodu zakażenia koronawirusem, wykryto 8863 nowe zakażenia i ich łączna liczba sięgnęła 423 741 - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Łączna liczba zgonów w kraju od początku pandemii wynosi 5037.

Koszt planu uruchomienia gospodarki Rosji po pandemii koronawirusa, obliczony na lata 2020-21, to 5 bln rubli (ok. 72,7 mld USD) - poinformował we wtorek premier Michaił Miszustin. Końcowe ustalenia w sprawie planu władze poczynią w najbliższych tygodniach.

W USA 743 osoby zmarły w ciągu minionej doby z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych, opublikowanych w poniedziałek danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 105 099.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w poniedziałek gubernatorów do wykorzystania oddziałów Gwardii Narodowej przeciwko wandalizmowi w trakcie protestów, które odbywają się w USA w związku ze śmiercią George'a Floyda.

W całych Stanach Zjednoczonych przez noc z poniedziałku na wtorek kontynuowano protesty, przeradzające się często w gwałtowne rozruchy, którym towarzyszyła grabież sklepów. W Illinois zginęło dwoje protestujących. W Saint Louis i Las Vegas postrzelono policjantów.

Po deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa o zmobilizowaniu wojska siły bezpieczeństwa wymogły w nocy z poniedziałku na wtorek godzinę policyjną, kończąc protesty i zamieszki w centrum Waszyngtonu.

W Brazylii 623 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby - podało w poniedziałek brazylijskie ministerstwo zdrowia. Zarejestrowano 11 598 nowych przypadków zakażenia.

W Meksyku liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem przekroczyła w poniedziałek 10 tysięcy - podało meksykańskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 237 nowych przypadków śmiertelnych.

Restrykcje epidemiczne dotyczące podróżnych przybywających do Hongkongu będą przedłużone o trzy miesiące do 18 września, a obowiązujący w regionie zakaz zgromadzeń więcej niż ośmiu osób o dwa tygodnie do 18 czerwca – ogłosiły we wtorek władze Hongkongu.

Indonezja nie zezwoli swoim obywatelom na udział w hadżdżu, dorocznej muzułmańskiej pielgrzymce do Mekki - oświadczył we wtorek minister ds. religii. Przyczyną jest zagrożenie zakażeniami koronawirusem i niepewność co do regulacji planowanych przez Arabię Saudyjską.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził w poniedziałek nadzieję na kontynuowanie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, po piątkowym oświadczeniu prezydenta USA Donalda Trumpa o tym, że USA zrywają relacje z tą agendą ONZ.

Chiny znacznie opóźniły ujawnienie informacji o koronawirusie, powodując dużą frustrację wśród przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu nieotrzymywania danych potrzebnych do walki z pandemią koronawirusa - dowiedziała się agencja AP.

Na Covid-19 zmarł kolejny lekarz z chińskiego miasta Wuhan, pierwotnego ogniska pandemii – podały we wtorek państwowe chińskie media. Urolog Hu Weifeng pracował w tym samym szpitalu co Li Wenliang, ukarany przez policję za próby ostrzegania przed wirusem.

Pogrzeb George'a Floyda odbędzie się 9 czerwca w Houston - poinformował w poniedziałek Ben Crump, prawnik rodziny tego zabitego w Minneapolis przez policję 46-letniego Afroamerykanina. Wcześniej w czwartek odbędą się uroczystości żałobne w Minneapolis.

Wielka Brytania wezwała we wtorek Chiny do wycofania się z forsowania ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu, podkreślając, że jest to naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Pekinu do przestrzegania zasady "jeden kraj, dwa systemy". (PAP Biznes)

ana/ asa/

Ostatnie wiadomości