Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W zachodniej Europie słabną nastroje giełdowych graczy

W zachodniej Europie po mocnym starcie środowych notowań nastroje wśród giełdowych graczy słabną. Ponure prognozy dla światowej gospodarki w tym roku przedstawiła OECD. Za kilka godzin Rezerwa Federalna poda komunikat w sprawie swojej polityki monetarnej - informują maklerzy.

Indeks Stoxx 600 Europe zszedł lekko poniżej kreski - do -0,1 proc., po zwyżce wcześniej nawet o 0,9 proc.

Wśród sektorów zniżkuje branża spółek turystycznych - o 1,3 proc., i motoryzacyjnych - o 1,0 proc.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) znacząco obniżyła swoje szacunki globalnego PKB w 2020 r. do -7,6 proc. w pesymistycznym scenariuszu z +2,9 proc. we wcześniejszej projekcji - wynika z opublikowanego w środę raportu.

W 2021 r. światowy PKB ma odbić do +2,8 proc. - szacuje OECD.

OECD w najnowszej prognozie opracowała dwa możliwe scenariusze "w obliczu niezwykłej niepewności" w światowej gospodarce spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Pierwszy, w którym pandemia nadal ustępuje i pozostaje pod kontrolą, i drugi, w którym wybuchnie druga, mniej intensywna, fala zachorowań na koronawirusa w 2020 r. na przełomie października i listopada.

W ocenie OECD w obu scenariuszach działalność gospodarcza nie może wrócić do normalności.

"Przewiduje się, że wszystkie kraje doświadczą głębokiej recesji w 2020 r., a następnie powolnego i stopniowego ożywienia w 2021 r. w obu scenariuszach. W scenariuszu podwójnej pandemii przewiduje się, że globalny PKB spadnie o 7,6 proc. w 2020 r., a następnie wzrośnie o 2,8 proc. w 2021 r. (...) Do końca 2021 r. utrata dochodów przekracza wszelkie wcześniejsze recesje w ciągu ostatnich stu lat poza II wojną światową, co będzie miało tragiczne i długotrwałe konsekwencje dla ludzi, firm i rządów" - napisano w raporcie.

Tymczasem o 20.00 Fed przedstawi swoją decyzję na zakończenie dwudniowego posiedzenia.

Analitycy oceniają, że amerykańska Rezerwa Federalna pozostawi główne stopy procentowe bez zmian - stopa funduszy federalnych nadal pozostanie w przedziale 0,00-0,25 proc.

"Na polu krótkoterminowego kosztu pieniądza, czyli swojego najbardziej tradycyjnego narzędzia, Fed właściwie zakończył działanie już na samym początku pandemii, bardzo szybko obniżając stopę funduszy federalnych w pobliże zera (dwa cięcia w marcu – łącznie o 150 pb)" - przypominają analitycy banku Pekao.

Eksperci Pekao wskazują, że "nowa projekcja stóp Fed wskaże na stabilizację stóp do końca 2022 r., co wzmocni dotychczasowe forward guidance".

W środę na rynku walutowym euro kosztuje 1,1375 USD, wyżej o 0,3 proc., a japoński jen zyskuje 0,4 proc. do 107,30 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 0,80 proc., a 10-letnich bundów traci 1 pb i wynosi -0,32 proc.

Baryłka ropy WTI w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,99 USD, niżej o 2,47 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 40,33 USD za baryłkę, niżej o 2,09 proc.

Złoto zyskuje 0,3 proc. do 1.720,01 USD za uncję.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.25

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3313,19 -0,23 1,33
DAX Niemcy 12567,93 -0,40 0,65
FTSE 100 W.Brytania 6316,36 -0,31 -1,03
CAC 40 Francja 5087,60 -0,15 1,30
IBEX 35 Hiszpania 7738,70 -0,18 1,47
FTSE MIB Włochy 19879,31 -0,26 1,21

(PAP Biznes)

aj/ osz/

udostępnij: