DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie giełdy wciąż na minusach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 cze 2020, 12:02

DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie giełdy wciąż na minusach

Po kilku godzinach sesji na europejskich giełdach wciąż przeważają spadki, obawy o rozwój pandemii koronawirusa ciążą perspektywom odbicia globalnej gospodarki. Amerykańskie futures zniżkują o ok. 0,3-0,4 proc., rynek czeka na wieczorne wystąpienie prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Ropa naftowa pogłębia spadki.

Indeks Stoxx 600 Europe spada 0,08 proc., FTSE idzie w dół o 0,59 proc., a CAC zniżkuje o 0,09 proc. Wzrostem o 0,14 proc. wyróżnia się niemiecki DAX.

Brytyjsko-holenderski gigant petrochemiczny Shell poinformował we wtorek, że utworzy odpis z tytułu utraty wartości swoich aktywów na 22 mld USD w II kw., ze względu na rewizję długoterminowych prognoz dla cen na rynku ropy i gazu. Akcje Shell zniżkują w południe o 2,44 proc.

W górę o 3,8 proc. idzie z kolei kurs Standard Life Aberdeen. Globalna firma inwestycyjna z siedzibą w Wielkiej Brytanii podała, że jej CEO, Keith Skeoch odchodzi. Zastąpić go ma Stephen Bird, były dyrektor wykonawczy w Citi.

Z danych makroekonomicznych, Eurostat podał we wtorek w pierwszym wyliczeniu, że ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w czerwcu o 0,3 proc. w ujęciu rdr, po wzroście w maju o 0,1 proc. Analitycy szacowali wzrost o 0,2 proc. Mdm CPI wzrósł o 0,3 proc., po spadku w maju o 0,1 proc. i wobec prognoz na poziomie 0,2 proc.

CPI bazowy rdr wzrósł w czerwcu o 0,8 proc., po wzroście w maju o 0,9 proc. Tu szacowano +0,8 proc.

Po solidnych wzrostach na zamknięciu poniedziałkowej sesji na Wall Street, we wtorek amerykańskie futures zniżkują o ok. 0,3-0,4 proc.

Globalne rynki wciąż obserwują też rozwój pandemii koronawirusa. Coraz więcej gubernatorów USA wycofuje się lub opóźnia plany ponownego otwarcia gospodarki, ponieważ liczba przypadków Covid-19 rośnie w całym kraju.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia powiedział w poniedziałek, że pandemia wciąż przyspiesza i bez dalszej globalnej współpracy „najgorsze jeszcze przed nami”.

Na rynku walutowym, EUR/USD spada o 0,35 proc. do 1,120, GBP/USD zniżkuje o 0,30 proc. do 1,226, a USD/JPY rośnie o 0,20 proc. do 107,79.

Rentowność 10-letnich UST pozostaje bez większych zmian na poziomie 0,63 proc., a 10-letnich bundów przy -0,48 proc.

Na rynku surowców, ropa pogłębia spadki.

Baryłka ropy WTI w dostawach na VIII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 39,1 USD, niżej o 1,6 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 41,1 USD za baryłkę, w dół o 1,5 proc.

We wtorek uwaga rynków skupi się na wystąpieniu szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Powell, wraz z sekretarzem skarbu Stanów Zjednoczonych Stevenem Mnuchinem, wystąpi przed Komisją ds. Usług Finansowych w Stanach Zjednoczonych.

Wcześniej, około godz. 17.00 publicznie wystąpienia zaplanowali m. in. członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Luis de Guindos, szef Fed z Nowego Jorku John Williams oraz członek zarządu Fed Lael Brainard. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Ostatnie wiadomości