DZIEŃ NA RYNKACH: Mocne wzrosty indeksów w Europie, pomogły m.in. solidne payrolls z USA | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 lip 2020, 18:20

DZIEŃ NA RYNKACH: Mocne wzrosty indeksów w Europie, pomogły m.in. solidne payrolls z USA

Europejskie indeksy giełdowe zakończyły czwartkową sesję na solidnym plusie. Nastroje wspierały mocne odczyty z amerykańskiego rynku pracy i obiecujące wyniki testów na szczepionkę przeciw COVID-19.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 2,8 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 2,8 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 2,5 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 1,3 proc.

Stoxx Europe 600 poszedł w górę, czwarty raz z rzędu, o 1,97 proc., a pod kreską znalazło się jedynie ok. 1/10 spółek z tego indeksu.

W USA indeks S&P 500 rośnie o 0,8 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,8 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,9 proc., ustanawiając śródsesyjne rekordy, po nowych historycznych szczytach na środowym zamknięciu.

Wzrosty w Europie zanotowały wszystkie sektory, którym przewodziły banki łącznie zyskując ponad 4 proc. UniCredit, który poinformował, że jest blisko sprzedaży portfela złych długów o wartości 1,5 mld euro, zyskał niemal 5 proc.

W Londynie kurs ABF, właściciela sklepów Primark, wzrósł o ok. 4 proc. po poinformowaniu o "zachęcających" wynikach sprzedaży tej sieci.

Dobrze radziły sobie także kursy producentów samochodów, wspierane przez pozytywne dane o stanie rynku automotive w Chinach i USA.

Główną informacją dnia, która podbiła wzrosty na europejskich parkietach, były dane z USA, gdzie liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w czerwcu o 4,8 mln powyżej oczekiwanych 3,06 mln. Stopa bezrobocia wyniosła 11,1 proc., oczekiwano 12,5 proc. wobec 13,3 proc. miesiąc wcześniej. Zatrudnienie w USA wróciło do poziomów z 2014 r. i wciąż jest niższe o 14,7 mln etatów niż przed pandemią.

Sentyment kolejny dzień wspierały również doniesienia o pozytywnych wynikach wczesnego etapu badań na ludziach szczepionki koronawirusowej amerykańskiego Pfizera i niemieckiego BioNTech.

Giełdom pomagały także doniesienia z Niemiec, gdzie Bundestag zgodził się w czwartek na zaciągnięcie w bieżącym roku przez państwo nowego długu w rekordowej łącznej kwocie 217,8 mld euro.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 0,67 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 1,42 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 51 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 53 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb do -0,43 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek spadła o 6 pb do 1,36 proc.

WALUTY

Dolar odrobił wcześniejsze straty wobec koszyka walut, a obrazujący siłę USD indeks DXY powrócił na poziomy ze środowego zamknięcia ok. 97,22 pkt.

EUR/USD spada o 0,3 proc. do 1,123.

Kwotowanie USD/JPY idzie w górę o 0,1 proc. do 107,6.

Kurs funta zniżkuje o 0,15 proc. wobec dolara do 1,246.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 40,2 USD za baryłkę, po wzroście o 0,9 proc., a sierpniowe futures na Brent idą w górę o 1,3 proc. do 42,6 USD/b.

Srebro drożeje o 0,7 proc. do 18,35 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,6 proc. do 1.790 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w czerwcu o 4,8 mln wobec oczekiwanej zwyżki o 3,06 mln. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 11,1 proc., oczekiwano 12,5 proc. wobec 13,3 proc. miesiąc wcześniej. Dwumiesięczna rewizja liczby miejsc pracy wyniosła: +90 tys. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w czerwcu o 5 proc. rdr i spadły o 1,2 proc. mdm vs. konsensus +5,3 proc. i -0,7 proc. Szersza miara stopy bezrobocia (U-6), lepiej odzwierciedlająca sytuację na rynku pracy w USA, spadła w VI do 18 proc. z 21,2 proc. w maju.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w maju wzrosły o 8 proc. mdm wobec oczekiwanych +8,7 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia spadły o 13 proc.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w maju wzrosły o 15,7 proc. mdm wobec spadku miesiąc wcześniej o 18,1 proc. mdm, po korekcie z: -17,7 proc. - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na +15,8 proc. mdm. Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu w maju w ujęciu miesięcznym wzrosły o 3,7 proc., wobec spadku miesiąc wcześniej o 8,2 proc., po rewizji z: -7,7 proc. Wstępnie szacowano wskaźnik na +4 proc. mdm.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w maju wzrósł do 54,6 mld USD z 49,8 mld USD miesiąc wcześniej, po rewizji z 49,4 mld USD. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 53,2 mld USD.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 1,427 mln. Oczekiwano 1,35 mln, wobec 1,482 mln poprzednio. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 19,29 mln w tygodniu, który skończył się 20. czerwca wobec oczekiwanych 19 mln i poprzednio 19,231 mln, po korekcie.

Stopa bezrobocia w strefie euro w V 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,4 proc., wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano 7,7 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 6,7 proc., wobec 6,6 proc. w poprzednim miesiącu.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,6 proc. w V 2020, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 5 proc. Analitycy szacowali: mdm -0,4 proc., a rdr -4,5 proc. W IV PPI w eurolandzie spadł o 2 proc. mdm, a rdr spadł o 4,5 proc.

POLITYKA I PANDEMIA

Stany Zjednoczone wyrażają zaniepokojenie okolicznościami przeprowadzonego głosowania w sprawie poprawek do konstytucji w Rosji, zorganizowanego w celu umożliwienia prezydentowi Władimirowi Putinowi sprawowania funkcji do 2036 roku - poinformował w czwartek Departament Stanu.

Po konsultacjach ze stolicami UE szef Rady Europejskiej utrzymuje propozycję, by UE przeznaczyła na odbudowę po koronakryzysie 750 mld euro, ale chce zmienić klucz rozdziału tych środków - poinformowało w czwartek źródło unijne. Charles Michel chce, żeby około 70 proc. z 750 mld euro było podzielone tak, jak chciała tego Komisja Europejska, a 30 proc. tej kwoty było rozdzielone z uwzględnieniem spadku PKB w krajach członkowskich w 2020 i 2021 r.

Ogłoszony przez dyrekcję koncernu Airbus plan zwolnień zakłada likwidację 3,5 tys. miejsc pracy w samej Tuluzie, gdzie mieści się jedna z największych fabryk firmy - poinformowali w czwartek przedstawiciel centrali związkowej.

Unia Europejska chce rozprowadzić szczepionkę na koronawirusa na całym świecie – oświadczył w czwartek unijny komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn.

Po zakończonej w tym tygodniu kolejnej rundzie negocjacji nadal istnieją poważne rozbieżności miedzy Londynem a Brukselą, dotyczące przyszłych relacji po brexicie - poinformował główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier. Rozmowy mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu w Londynie.

Rząd Katalonii, popularnego regionu turystycznego w Hiszpanii, przygotowuje ośrodki kwarantanny w celu izolowania turystów mających symptomy Covid-19 - poinformowała minister zdrowia w rządzie regionalnym.

Szef Narodowego Banku Ukrainy Jakiw Smolij podał się nieoczekiwanie do dymisji, tłumacząc swoją decyzję presją polityczną. Odejście Smolija stawia pod znakiem zapytania współpracę Kijowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - pisze w czwartek "Financial Times".

W ciągu ostatniej doby w RPA odnotowano największy dotąd wzrost liczby zakażeń koronawirusem: 8124 przypadki. Zakaz sprzedaży papierosów w ramach walki z pandemią sprawił, że na czarnym rynku są cenne jak kokaina - pisze AP. W RPA wykryto jak dotąd najwięcej zakażeń w Afryce, czyli ponad 159 tys., z czego 45 tys. przypada na prowincję Gauteng, gdzie leży Johannesburg, który stał się nowym ogniskiem infekcji.

Chińska ambasada w Londynie potępiła w czwartek zapowiedzi rządu Wielkiej Brytanii dotyczące możliwości osiedlenia się w tym kraju ok. 2,9 mln Hongkończyków. Chiny zastrzegają sobie prawo do podjęcia środków odwetowych. Udzielanie pomocy Hongkończykom uciekającym z regionu po wprowadzeniu nowego prawa rozważają również władze Australii. W środę specjalne biuro pomocy dla takich osób uruchomił już Tajwan.

KALENDARIUM NA PIĄTEK

USA - dzień wolny

9.00 - Turcja - inflacja za VI;

9.45 - Włochy - PMI w usługach za VI;

9.50 - Francja - PMI w usługach za VI;

9.55 - Niemcy - PMI w usługach za VI;

10.00 - strefa euro - PMI w usługach za VI;

10.30 - Wlk. Brytania - PMI w usługach za VI. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości