Skrót wiadomości - piątek, 3 lipca, 17.55 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 lip 2020, 17:58

Skrót wiadomości - piątek, 3 lipca, 17.55

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VI 48,3 pkt. wobec 30,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VI 47,3 pkt. wobec 32,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VI 50,7 pkt. wobec 31,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VI 46,4 pkt. wobec 28,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w VI 47,1 pkt. wobec 29,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w czerwcu 58,4 pkt. wobec 55 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics.

BUDŻET, DŁUG

Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu, w ramach operacji podstawowej, sprzedał 7-dniowe bony za 167,2 mld zł, najwięcej w tym roku - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg.

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił do tej pory firmom 55,7 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią koronawirusa - poinformował PFR na Twitterze. Z pomocy skorzystało 308.490 firm zatrudniających 2,89 mln osób.

GIEŁDA

Przez większą część ostatnich w tym tygodniu notowań na GPW główne indeksy poruszały się wokół zera, jednak na koniec dnia tylko WIG20 zanotował spadek. W ocenie analityków za obniżoną zmiennością stał brak sesji giełdowej w USA.

Na piątkowym zamknięciu WIG20, jako jedyny, stracił 0,17 proc. osiągając poziom 1.800,96 pkt., WIG pozostał bez większych zmian na 50.959,44 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,4 proc. do 3.609,99 pkt. Z kolei sWIG80 wzrósł o 0,93 proc. do 13.860,122 pkt., pokonując tym samym lokalne maksimum wyznaczone w ubiegłym tygodniu.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 2,5 pkt. proc. do 45,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł o 1,5 pkt. proc. do 24,1 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Grupa CCC chce, by eobuwie. pl wykorzystało szanse rynkowe wynikające ze wzrostu zainteresowania sprzedażą internetową i zwiększyło udziały w rynku - poinformował PAP Biznes Marcin Czyczerski, prezes CCC. Grupa czuje się dobrze przygotowana do drugiego półrocza, ryzykiem pozostaje koronawirus.

Prezes Feerum Daniel Janusz ocenia tegoroczny portfel zamówień spółki jako satysfakcjonujący. Perspektywy branży spożywczej są, pomimo pandemii koronawirusa, optymistyczne.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-maj 2020 roku wyniósł 3,38 mld zł, co oznacza, że spadł 42,2 proc. rdr - poinformował Narodowy Bank Polski.

NWZ Efektu zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii FF z zachowaniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - wynika z uchwał NWZ.

Gra "Sniper Ghost Warrior Contracts" osiągnęła w drugim kwartale całkowity zwrot z inwestycji - podał CI Games w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Apatora zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę kwoty 36,09 mln zł, co daje 1,1 zł brutto dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Marvipol Development sprzedał w drugim kwartale 2020 roku 112 mieszkań i lokali usługowych - poinformowała spółka w komunikacie. Wartość tych lokali wyniosła 66,7 mln zł.

Biomed-Lublin rozpoczyna proces zawierania umów z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w zakresie dostawy osocza zawierającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2 na warunkach ustalonych z Narodowym Centrum Krwi - podała spółka w komunikacie.

Archicom sprzedał w drugim kwartale 2020 roku 220 lokali w stosunku do 349 lokali przed rokiem - poinformował deweloper w komunikacie.

Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego grupy - poinformowała spółka w komunikacie.

Votum w II kwartale 2020 roku wysłał do sądów ponad 2,1 tys. pozwów w sprawach frankowych. Rośnie zainteresowanie takich kredytobiorców zleceniem swojej sprawy do prowadzenia, a czerwiec był w 2020 roku rekordowy pod względem liczby pozyskanych klientów - poinformował PAP Biznes Kacper Jankowski z grupy Votum.

PKO BP od 6 lipca 2020 r. zawiesza do odwołania oferowanie lokat terminowych dla firm i przedsiębiorstw - poinformował bank na stronie internetowej.

Akcjonariusze Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Kompap zdecydowali o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy 1,83 mln zł, czyli 0,39 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Lokum Deweloper sprzedał w drugim kwartale 2020 roku 41 lokali wobec 82 lokali rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Develia sprzedała w drugim kwartale 2020 roku 112 lokali wobec 287 przed rokiem - wynika z komunikatu spółki. Firma przekazała w minionym kwartale 61 lokali wobec 510 rok wcześniej.

Szacunkowe przychody Ten Square Games w drugim kwartale wzrosły do 169,5 mln zł z 94,9 mln zł w poprzednim kwartale - podała spółka w komunikacie.

BoomBit szacuje, że odnotował w czerwcu 9,1 mln zł skonsolidowanych przychodów wobec 10,6 mln zł w maju - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

W kolejnym tygodniu kurs EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,45-4,50, a przestrzeń do umocnienia złotego będzie ograniczana przez niski poziom realnych stóp procentowych w kraju - oceniają ekonomiści. Rentowność krajowych papierów 10-letnich pozostanie w najbliższym czasie w konsolidacji między 1,3 a 1,5 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4671 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1224 USD i 120,68 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA spadają, ale są na drodze do zakończenia tygodnia ze zwyżką. Analitycy oceniają, że popyt na surowiec będzie się utrzymywał nawet wobec rosnącej liczby przypadków koronawirusa na świecie.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie spada o 0,5 proc. do 6.041,5 USD za tonę, ale zmierza do zakończenia tygodnia ze wzrostem ok. 2 proc. Analitycy wskazują, że cena metalu może się utrzymywać na wysokim poziomie w związku z otwieraniem gospodarek i problemami po stronie podaży.

OPINIE, PROGNOZY

W maju i czerwcu zwiększył się inwestycyjny popyt na mieszkania, a restrykcyjne podejście banków osłabia możliwości zakupowe osób kupujących na własne potrzeby - ocenił Michał Cebula, prezes HRE Think Tank. Jego zdaniem, taka zmiana struktury popytu może być niebezpieczna w długim terminie i spowodować m.in. wzrost cen. HRE ocenia, że potrzebne jest obniżenie wkładu własnego na pierwsze mieszkanie do 5-10 proc.

Nadchodzący tydzień może przynieść korektę cen paliw w górę - prognozują autorzy raportu e-petrol. Ich zdaniem, z trendu zwyżkowego może wyłamać się jednak LPG.

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych mogą nieznacznie rosnąć - prognozują analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W I kw. 2020 roku pandemia koronawirusa nie miała wpływu na rynek nieruchomości mieszkaniowych, na którym kontynuowana była jeszcze wysoka aktywność i rosły średnie ceny ofertowe i transakcyjne m kw. mieszkań, zarówno na rynkach pierwotnych, jak wtórnych - ocenił NBP w kwartalnym raporcie o rynku nieruchomości.

Marża na sprzedaży benzyny Eurosuper95 po czerwcuwzrosła w Polsce o 67,9 proc. wobec średniej marży z 2019 roku i wyniosła 0,25 zł na litrze - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli powinien być oddany w najbliższych tygodniach. Wykonawca bloku na warszawskim Żeraniu sygnalizuje możliwe opóźnienia inwestycji - poinformował prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

Średnia ważona cena BASE na rynku dnia następnego ukształtowała się w czerwcu na poziomie 218,18 zł/MWh wobec 173,58 zł/MWh w maju - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

W II kwartale 2020 roku na polskim rynku przeprowadzono 52 transakcje fuzji i przejęć. Liczba ta jest niższa o 11 niż w II kwartale 2019 roku - wynika z raportu M&A Index Poland, przygotowywanego przez Navigator Capital oraz Fordata.

W czerwcu wszystkie OFE wypracowały dodatnią stopę zwrotu i zyskały średnio 3,1 proc. - poinformowały Analizy. pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych. Jak podano, OFE są w połowie odrabiania spadków wywołanych przez pandemię.

W czerwcu zarejestrowano 40.924 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 ton, tj. o 19,79 proc. mniej rdr oraz 66,16 proc. więcej niż w maju 2020 r. - podał instytut Samar.

W 2020 roku sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 ton, spadnie do 445 tys. z 625,47 tys. w 2019 roku - podał instytut Samar.

Część brytyjskich supermarketów zrezygnowała ze sprzedaży wody kokosowej i oleju kokosowego po tym, jak okazało się, że produkty zostały wytworzone z owoców zbieranych przez małpy - poinformował w piątek serwis BBC News. O małpach wykorzystywanych przy zbiorze kokosów napisała na swojej stronie internetowej walcząca o prawa zwierząt organizacja PETA. Jak ustaliła, małpy są zabierane z ich naturalnego środowiska i tresowane do tego, żeby zbierać do tysiąca kokosów dziennie.

Premier Holandii Mark Rutte oświadczył w piątek, że nie widzi konieczności, by porozumienie w sprawie unijnego funduszu odbudowy po wywołanym pandemią koronawirusa kryzysie w gospodarce zostało zawarte już podczas nadzwyczajnego szczytu UE w lipcu w Brukseli.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Polska nie zgodzi się na żaden mechanizm, który powoduje uzależnienie wydatkowania środków finansowych z budżetu UE od oceny systemu wymiaru sprawiedliwości, czy szeroko rozumianej praworządności - podkreślił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Prezydent Andrzej Duda powinien wywiązać się ze zobowiązań - tak Izabela Leszczyna (KO) uzasadnia wniosek, aby do porządku obrad Sejmu dołączyć trzy projekty ustaw. Zapowiedziała, że jej klub poprze obniżkę VAT do 22 proc. i kwotę wolną 8 tys., a ws. przewalutowania kredytów frankowych - nie będzie dyscypliny klubowej.

Składam prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.

Choroba demokracji w Polsce polega na zajmowaniu się sporami, które zostały już rozstrzygnięte; dosyć jałowych sporów, nie ma już Donalda Tuska w polskiej polityce i przyszedł czas, żeby w niej nie było Jarosława Kaczyńskiego - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Jestem gotów rozmawiać o nowej ordynacji wyborczej, ordynacji mieszanej, na której zależy bardzo wielu działaczom społecznym; położę też na stole konkretne projekty ustaw, które będą w stanie pomóc tym najsłabszym - zadeklarował w piątek w Zgierzu kandydata KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Jedną z moich pierwszych decyzji jako prezydenta będzie obniżenie stawek podatku VAT o 1 proc. - zapowiedział w piątek w Łodzi kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zadeklarował, że jako prezydent będzie wetował ustawy podnoszące podatki, a podpisywał te, które pomagają obywatelom.

W tych wyborach każdy głos się liczy, dlatego sama też ruszam w drogę, żeby spotkać się z wami - zapowiedziała w piątek Małgorzata Trzaskowska, żona kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Będziemy rozmawiać o edukacji, problemach klimatycznych i związanych z ochroną zdrowia naszych dzieci - dodała.

O "prawdziwą dekomunizację" zaapelowali w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy posłowie Konfederacji Jakub Kulesza, Dobromir Sośnierz i Michał Urbaniak. Chcą m.in., aby "doprowadził do dymisji" sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza i ujawnił aneks z raportu z likwidacji WSI.

Chęć głosowania korespondencyjnego w kraju przed II turą wyborów prezydenckich wyraziło dodatkowo ponad 18 tys. wyborców. Łącznie w kraju korespondencyjnie będzie głosowało ponad 213 tys. wyborców - przekazała PAP szefowa KBW Magdalena Pietrzak.

Przed II turą wyborów prezydenckich ogłosimy kolejną edycję akcji Bitwa o Wozy - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. W drugiej rundzie do wygrania będzie łącznie 49 wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Promesy trafią do gmin z najwyższą frekwencją na terenie dawnych województw.

Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 47 proc. głosów poparcia w drugiej turze wyborów, a Andrzej Duda - na 46 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Sąd dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach nie uwzględnił wniosku obrony o umorzenie postępowania sędziego Waldemara Żurka, obwinionego o to, że nie podjął pracy w wydziale, do którego go przeniesiono. Nie zgodził się także na przekazanie tej sprawy do SN.

Większość Polaków uważa, że rząd dobrze radzi sobie ze zwalczaniem epidemii; widać jednak wzrost ocen krytycznych i nasilenie przekonania, że zbyt szybko znoszone są ograniczenia - wynika z badania CBOS. Nieznacznie poprawiła się ocena wsparcia firm i pracowników.

W Polsce w piątek stwierdzono 259 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 15 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 35.405 zachorowań i 1.507 zgony. Kwarantanną objętych jest 84.790 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 13.478 osób. Ostatniej doby wykonano ponad 27,8 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1.597.497 próbek pobranych od 1.419.434 osoby.

Stołeczne schronisko Na Paluchu przyjęło pierwszych dziesięć psów ze schroniska w Radysach – poinformowali w piątek na briefingu prasowym Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy oraz Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska Na Paluchu.

Policja zatrzymała mieszkańca pow. wyszkowskiego (Mazowieckie), który zerwał plakat kandydata KO na prezydenta Polski Rafała Trzaskowskiego i groził m.in. podpaleniem domu, na którym ów plakat wisiał. Nagranie z tego zdarzenia krąży w sieci.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwałę małopolskiej gminy Lipinki deklarującą przeciwdziałanie "ideologii LGBT". Uchwała nie dotyczy sprawy z zakresu administracji publicznej - uznał WSA w uzasadnieniu decyzji.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego pozostawiła bez rozpoznania wniosek adwokata o wznowienie postępowania kasacyjnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem SN - poinformował w piątek sąd. Adwokat powoływał się na uchwałę trzech połączonych Izb z 23 stycznia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

KE ogłosiła zaproszenie do składania wniosków na finansowanie przełomowych technologii w dziedzinie energii ze źródeł odnawialnych, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii oraz wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla. Fundusz na ten cel to miliard euro.

Niemcy chcą, żeby we wrześniu rozpoczęły się prace nad nowymi celami ws. redukcji emisji na 2030 rok i żeby toczyły się jak najszybciej. Minister środowiska Svenja Schulze podkreślała w piątek, że do października chce zbudować kompromis w tej sprawie między państwami UE.

Bundestag i zaraz po nim pełniący rolę drugiej izby niemieckiego parlamentu Bundesrat uchwaliły w piątek, że stopniowa likwidacja energetyki węglowej w Niemczech ma się zakończyć najpóźniej w 2038 roku.

Francja i Włochy, Hiszpania i Austria - to cztery kraje UE, które mają najsłabsze wyniki w zestawieniu Komisji Europejskiej, dotyczącym funkcjonowania jednolitego rynku. Polska jest unijnym średniakiem. Najlepiej oceniono Cypr, Danię, Estonię, Finlandię i Słowację.

Francuski parlament ostatecznie przyjął w czwartek wieczorem ustawę o zakończeniu w całym kraju 11 lipca stanu zagrożenia zdrowia. Pozostawiono jednak możliwość stosowania do jesieni ograniczeń społecznych w zależności od sytuacji epidemicznej.

Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek do dymisji, będzie jednak sprawował urząd do czasu utworzenia nowego gabinetu - poinformował Pałac Elizejski.

Prezydent Francji Emmanuel Macron mianował w piątek premierem Jeana Castexa - poinformował Pałac Elizejski. Wcześniej tego dnia Macron przyjął dymisję dotychczasowego szefa rządu Edouarda Philippe'a.

Zaostrzenie środków w ramach walki z szerzeniem się koronawirusa zapowiedział w piątek szef władz regionu Wenecja Euganejska na północy Włoch Luca Zaia. Jego zdaniem w niektórych przypadkach za łamanie przepisów należałoby wprowadzić karę więzienia.

Drastyczny spadek urodzeń we Włoszech to prawdopodobny skutek pandemii - taką prognozę przedstawił Instytut Statystyczny Istat w ogłoszonym w piątek raporcie. Przewiduje się, że pod koniec 2020 roku i na początku przyszłego urodzi się o 10 tys. dzieci mniej.

W okresie przymusowej izolacji w związku z pandemią Covid-19 w Hiszpanii wzrosła liczba zgłoszeń do służb policyjnych dotyczących przemocy domowej. Ofiary to często kobiety i seniorzy.

Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD), jedyny producent węgla kamiennego w Czechach, wstrzymują od piątku wydobycie. Firma podjęła decyzję w czwartek po przeanalizowaniu wyników badań przesiewowych na obecność koronawirusa, które przeprowadzono wśród pracowników.

Kolejnych 161 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Bułgarii w ciągu minionej doby - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Sofii. Pomimo apeli władz o przestrzegania zasad reżimu sanitarnego, liczba infekcji utrzymuje się w ostatnich dniach bez zmian.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 89 osób i wykryto 576 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 17 marca - podało w czwartek wieczorem brytyjskie ministerstwo zdrowia.

W Rosji zmarło w ciągu minionej doby 176 osób zakażonych koronawirusem; od początku epidemii zmarło 9859 osób - poinformował w piątek sztab rządowy. Wykryto 6718 nowych zakażeń. Od około tygodnia dzienne przyrosty zakażeń utrzymują się poniżej 7 tysięcy.

W Stanach Zjednoczonych w czwartek wykryto w ciągu doby rekordową liczbę 55 274 przypadków koronawirusa - poinformował Reuters. W aż 36 stanach rośnie odsetek testów z wynikiem pozytywnym.

W Brazylii znów nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych zgonów wywołanych Covid-19. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało w czwartek, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły 1252 osoby zakażone koronawirusem.

W Meksyku po raz kolejny zanotowano rekordowy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało w czwartek o 6741 nowych infekcjach. W ciągu minionej doby stwierdzono także 679 nowych przypadków śmiertelnych.

W Peru liczba zgonów wywołanych koronawirusem przekroczyła w czwartek 10 tysięcy. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało, że w ciągu minionej doby na Covid-19 zmarło 185 osób.

Ministerstwo zdrowia Filipin poinformowało w piątek o 1531 zakażeniach koronawirusem, co jest największym jednodniowym wzrostem infekcji od wybuchu epidemii. W Indonezji podobny rekord odnotowano w czwartek, 1624, a w piątek liczba zakażeń spadła do 1301.

Istnieje "bardzo małe ryzyko”, by zwierzęta domowe mogły zarazić swoich właścicieli Covid-19 - oświadczyła w czwartek główna ekspertka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Soumya Swaminathan.

Dominujący obecnie na świecie szczep nowego koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny niż ten, który pojawił się w Chinach - wynika z artykułu opublikowanego w piśmie "Cell". Wykryta w genomie wirusa mutacja nie czyni go jednak groźniejszym dla zdrowia.

UNICEF oraz dwie organizacje pomocowe Wellcome i UNITAID ogłosiły w piątek, że porozumiały się w sprawie zakupu deksametazonu - steroidowego leku, który okazał się skuteczny w leczeniu Covid-19 - dla 4,5 mln osób z tą chorobą w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Władze Hongkongu postawiły w piątek pierwsze zarzuty na mocy nowego kontrowersyjnego prawa o bezpieczeństwie państwowym, narzuconego regionowi przez rząd centralny ChRL. 23-latek został oskarżony o terroryzm i podżeganie do secesji – podały lokalne media.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w piątek, że Unia Europejska musi mówić jednym głosem, aby móc prowadzić skuteczną politykę wobec Chin. Merkel podkreśliła też swoje zaniepokojenie sytuacją w Hongkongu.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas zapowiedział w piątek, że na najbliższym spotkaniu Rady UE ds. zagranicznych szefowie dyplomacji państw członkowskich przedyskutują sytuację w Hongkongu po wprowadzeniu tam przez Chiny ustawy o bezpieczeństwie państwowym.

Po narzuceniu Hongkongowi przez władze ChRL prawa o bezpieczeństwie państwowym Hongkończycy w panice usuwają konta w mediach społecznościowych i przenoszą się na „bezpieczniejsze” komunikatory, by zatrzeć ślady swojego zaangażowania w ruch demokratyczny.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) jest zaniepokojone aresztami w Hongkongu dokonanymi w związku z nową ustawą o bezpieczeństwie państwowym, narzuconą regionowi przez Pekin - powiedział w piątek rzecznik UNHCHR Rupert Colville.

Przed sądem w Stambule rozpoczął się w piątek zaoczny proces dwóch b. doradców saudyjskiego następcy tronu oraz 18 innych Saudyjczyków w związku z zabójstwem w 2018 r. saudyjskiego dziennikarza i publicysty "Washington Post" Dżamala Chaszodżdżiego.

Turecki sąd skazał w piątek byłego krajowego szefa Amnesty International (AI) Tanera Kilica na ponad 6 lat więzienia za rzekomą przynależność do organizacji terrorystycznej i trzech innych działaczy praw człowieka na 25 miesięcy więzienia za domniemane wspieranie takiej organizacji.

Władze Parlamentu Europejskie zajmą się serią kradzieży w biurach europosłów w Brukseli. Jak informuję służby prasowe, trwa wewnętrzne dochodzenie. Politico informowało wcześniej, że okradzionych zostało co najmniej 50 europosłów, służby PE mówią o "kilku przypadkach".

(PAP Biznes)

ana/ asa/

Ostatnie wiadomości