DZIEŃ NA GPW: Większość indeksów zakończyła dzień wzrostami; gaming na historycznym szczycie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 lip 2020, 18:08

DZIEŃ NA GPW: Większość indeksów zakończyła dzień wzrostami; gaming na historycznym szczycie

Wszystkie główne warszawskie indeksy, a także 13 z 15 wskaźników branżowych zakończyło dzień na plusie. W ujęciu sektorowym wyróżnili się producenci gier, których indeks znalazł się na historycznym szczycie.

"Poniedziałkowa sesja na GPW kończy się w dobrych nastrojach, chociaż o poranku były one nieco lepsze. W zasadzie wszystkie europejskie indeksy otworzyły się dziś dużymi lukami wzrostowymi, co miało związek ze wzrostami na rynkach azjatyckich. Trudno doszukiwać się racjonalnego powodu dla tych zwyżek, zwłaszcza gdy sytuacja związana z koronawirusem nie wygląda najlepiej, a niektóre regiony w Hiszpanii czy Australii ponownie zamknięto" – powiedział PAP Biznes analityk XTB Łukasz Stefanik.

"Z technicznego punktu widzenia WIG20 znajduje się w połowie przedziału konsolidacji i dopóki nie pokona wsparcia na 1.700 pkt. lub oporu na 1.890 pkt., pozostaniemy w trendzie bocznym. W dalszym ciągu rynek krajowy pozostaje podatny na to, co dzieje się za granicą, a w USA nastroje są dobre, zwłaszcza po lepszym od oczekiwań odczycie ISM. Należy jednak pamiętać, że indeks ten jest tworzony w oparciu o ankiety, w których stwierdza się, czy obecnie jest lepiej lub gorzej niż przed miesiącem" - dodał.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,98 proc., osiągając poziom 1.818,55 pkt., WIG zwyżkował o 1,02 proc. do 51.480,18 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,09 proc. do 3.649,5 pkt. Z kolei sWIG80 wzrósł o 1,07 proc. do 14.008,26 pkt., poprawiając piątkowe lokalne maksimum.

Obroty na GPW wyniosły 758 mln zł, z czego 540 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 poruszał się w piątek w wąskim, 10 punktowym przedziale wahań, i przez większość dnia pozostawał pod kreską.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w górę o 1,6 proc., a S&P 500 zyskiwał 1,5 proc.

13 z 15 indeksów sektorowych na GPW zakończyło dzień na plusie. Najmocniejsze wzrosty odnotował segment górniczy (+3,1 proc.) oraz producenci gier (+2,7 proc.), których indeks po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 34 tys. pkt. Telekomy pozostały bez zmian, a chemia spadła o 0,3 proc.

WIG20 rozpoczął poniedziałkowe notowania od ponad 1,5 wzrostów i choć w dalszej części dnia wzrosty te słabły, to indeks zakończył dzień 18 pkt. na plusie.

W WIG20 najmocniej w górę poszły kursy: JSW - o 5,7 proc., a także Tauron, KGHM i LPP - po blisko 3 proc.

Stefanik zwrócił uwagę, że w dłuższym terminie kurs JSW nadal pozostaje w trendzie spadkowym, a każde odbicie w górę było dotychczas szybko znoszone.

"Z kolei Tauron znajduje się w silnym rajdzie wzrostowym, trwającym już od kilku tygodni, a którego końca póki co nie widać" - dodał.

Spadki odnotowały 3 spółki przy czym najmocniejszy Play - o 0,7 proc.