DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie giełdy wyraźnie nad kreską, pomógł optymizm z Azji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 lip 2020, 18:14

DZIEŃ NA RYNKACH: Europejskie giełdy wyraźnie nad kreską, pomógł optymizm z Azji

Europejskie indeksy giełdowe zakończyły poniedziałkową sesję z ok. 2 proc. wzrostami, a amerykańskie parkiety w połowie sesji również wyraźnie zwyżkują, na fali optymizmu z azjatyckiej części sesji. Drożeje ropa, rosną rentowności Treasuries.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 zyskał 1,7 proc., niemiecki DAX wzrósł o 1,6 roc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,6 proc., a brytyjski FTSE 100 zwyżkował 2,1 proc. Indeks Stoxx Europe 600 zakończył sesję na 1,6-proc. plusie.

W USA, po trzydniowym weekendzie, S&P500 i DJI idą w górę po 1,3-1,6 proc., a Nasdaq Comp. ustanawia kolejne śródsesyjne rekordy, rosnąc o ok. 2,3 proc.

W Europie zyskiwały sektory cykliczne, również z ekspozycją na chiński rynek: przemysł, w tym producenci samochodów, energetyka, producenci dóbr luksusowych, IT.

Najmocniej wyróżniały się banki, po łącznych ok. 4-proc. zwyżkach, a odzwierciedlający ich kursy indeks Stoxx Banks znalazł się na miesięcznych szczytach.

Wśród pożyczkodawców najwięcej - ponad 7 proc. - zyskał Commerzbank. W piątek prezes i przewodniczący rady nadzorczej banku podali się do dymisji.

Ponad 5-proc. zwyżki zanotowały m.in. HSBC, ABN Amro, CaixaBank.

Na Wyspach Brytyjskich mocno zyskiwali deweloperzy, w spekulacji o możliwości podwyższenia progu podatkowego od nabycia nieruchomości.

Europejskie giełdy zyskały na fali optymizmu z azjatyckiej części sesji - inwestorzy zdają się liczyć na szybkie odbicie gospodarki Państwa Środka, choć dane epidemiologiczne w wielu regionach świata, w tym w USA i Indiach, wyglądają coraz gorzej.

Chiński CSI zanotował w poniedziałek najmocniejszą od 5 lat zwyżkę (5,7 proc.), przy solidnych 7-proc. wzrostach z ubiegłego tygodnia. Zdaniem analityków inwestorzy mogli zareagować na wpis w państwowym dziennik „China Securities Journal”, iż chińska gospodarka odbudowuje się, podczas gdy rynki kapitałowe przechodzą reformy i przyciągają pieniądze z kraju i zagranicy, przygotowując grunt pod rozwój rynku byka.

RYNKI OK. GODZ. 18.00

Dolar osłabia się o ok. 0,4 proc. wobec koszyka walut do 96,8 pkt.

EUR/USD idzie w górę o 0,5 proc. do 1,131.

Kwotowanie USD/JPY bez zmian na poziomie 107,5.

GBP/USD również płasko przy 1,248.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 0,70 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 2 pb do 1,46 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów utrzymuje się bez zmian i wynosi -0,43 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 40,9 USD za baryłkę, po wzroście o 0,7 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w górę 1,5 proc. do 43,4 USD/b.

EPIDEMIA NA ŚWIECIE

Koronawirus zabił dotąd ok. 535 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 11,5 milionów.

Indie wyprzedziły Rosję i stały się trzecim po USA i Brazylii krajem z największą liczbą odnotowanych przypadków, przy nowym rekordowym dobowym bilansie zakażeń. W niedzielę potwierdzono w Indiach 24.850 nowych przypadków, co zwiększa liczbę zainfekowanych SARS-CoV-2 w tym kraju od początku epidemii do 697 tys. - podał indyjski resort zdrowia. W USA zakażenie stwierdzono u blisko 3 mln osób, a w Brazylii u 1,6 mln.

Według agencji Reuters tylko w pierwszych czterech dniach lipca 15 stanów zgłosiło rekordowy wzrost liczby nowych zakażeń COVID-19, a już ok. 40 proc. populacji USA ponownie zostało objętych restrykcjami w poruszaniu się.

DANE MAKRO NA ŚWIECIE

Wskaźnik aktywności ISM w usługach USA w czerwcu wyniósł 57,1 pkt., wobec 45,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano 50,2 pkt. Indeks jest na najwyższym poziomie od czterech miesięcy.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów Sentix w strefie euro w lipcu wyniósł -18,2 pkt. wobec -24,8 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano -10,2 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji zwyżkował do -49,5 pkt. z -61,5 pkt. poprzednio. Indeks oczekiwań wyniósł 19,5 pkt. wobec 21,8 pkt. miesiąc wcześniej.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w V 2020 r., w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 17,8 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 12,1 proc., po korekcie z -11,7 proc. Oczekiwano +15,0 proc. Sprzedaż detaliczna rok do roku spadła w V o 5,1 proc., po spadku w poprzednim miesiącu o 19,6 proc. Spodziewano się spadku o 6,5 proc.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w V 2020 r. o 10,4 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 15,4 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 26,2 proc., po korekcie z -25,8 proc. W ujęciu rdr zamówienia spadły o 29,3 proc., po spadku poprzednio o 36,9 proc., po korekcie z -36,6 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr spadku o 24 proc.

POLITYKA

Chiny zaczęły wycofywać w poniedziałek żołnierzy z obszarów wzdłuż spornej granicy z Indiami w Himalajach - poinformowały źródła w indyjskim rządzie. W czerwcu 20 indyjskich żołnierzy zginęło na tej granicy w bezpośrednich starciach z siłami chińskiej armii.

USA celowo wysłały okręty wojenne na Morze Południowochińskie, by pokazać siłę militarną i wywoływać podziały pomiędzy krajami regionu – ocenił w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, odnosząc się do ćwiczeń lotniskowców USA na spornym akwenie. Lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan od 4 lipca prowadzą ćwiczenia na Morzu Południowochińskim, w zasięgu wzroku okrętów chińskich. Marynarka wojenna USA dokonywała w przeszłości podobnych pokazów siły w regionie, ale tegoroczne manewry przypadają na okres nasilonych napięć w stosunkach amerykańsko-chińskich. Waszyngton krytykuje Pekin za odpowiedź na pandemię Covid-19 i zarzuca mu wykorzystywanie kryzysu do eskalacji roszczeń terytorialnych.

Sąd w Hongkongu odmówił w poniedziałek zwolnienia za kaucją pierwszej osoby oskarżonej o nawoływanie do secesji i działalność terrorystyczną na mocy nowego kontrowersyjnego prawa o bezpieczeństwie państwowym – podała publiczna stacja RTHK. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Ostatnie wiadomości