Skrót wiadomości - poniedziałek, 6 lipca, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 lip 2020, 18:18

Skrót wiadomości - poniedziałek, 6 lipca, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 proc. wobec 6,0 proc. w maju - podało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że w czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc.

Sprzedaż detaliczna w Polsce w maju wzrosła o 1,7 proc. rdr, po spadku o 9,9 proc. rdr w kwietniu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 10,1 proc.

Ceny lokali mieszkalnych w I kwartale wzrosły o 11,3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału oraz 3,6 proc. wobec IV kwartału 2019 roku - podał w poniedziałek GUS.

Wiceminister Piotr Patkowski będzie nadzorował departament polityki makroekonomicznej w resorcie finansów - wynika z informacji umieszczonej na stronie ministerstwa.

Za obniżką stóp w kwietniu 7 członków RPP, przeciw 1, nieobecnych 2 członków - podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w V 2020 r. o 10,4 proc. mdm - podał niemiecki urząd statystyczny w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w V 2020 r., w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 17,8 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 12,1 proc., po korekcie z -11,7 proc. - poinformował Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w lipcu wyniósł -18,2 pkt. wobec -24,8 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 47,9 pkt. wobec 37,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 47,9 pkt. wobec 37 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w czerwcu wyniósł 57,1 pkt., wobec 45,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

BUDŻET, DŁUG

Na koniec czerwca na rachunkach budżetowych było 106,7 mld zł wobec 102,3 mld zł na koniec maja - poinformowało Ministerstwo Finansów w informacji miesięcznej.

Na koniec czerwca 2020 r. średnia zapadalność długu krajowego wyniosła 4,39 roku (4,53 roku na koniec 2019 r.), a długu ogółem wyniosła 4,82 roku (4,97 roku na koniec 2019 r.) - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Na koniec czerwca 2020 r. poziom krajowego długu rynkowego wyniósł 749,5 mld zł, wobec 646,0 mld zł na koniec 2019 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec czerwca 2020 r. zgromadzono środki w wysokości 61,4 mld zł, z tym: w depozytach terminowych 39,3 mld zł oraz w depozytach typu O/N 22,0 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według stanu na 30 czerwca, do wykupu w 2020 r. pozostaje dług o wartości nominalnej 29,9 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według stanu na 30 czerwca, wartość środków do przekazania z budżetu na rynek krajowy od lipca do końca 2020 r. wynosi 30,9 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Wszystkie główne warszawskie indeksy, a także 13 z 15 wskaźników branżowych zakończyło dzień na plusie. W ujęciu sektorowym wyróżnili się producenci gier, których indeks znalazł się na historycznym szczycie.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,98 proc., osiągając poziom 1.818,55 pkt., WIG zwyżkował o 1,02 proc. do 51.480,18 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,09 proc. do 3.649,5 pkt. Z kolei sWIG80 wzrósł o 1,07 proc. do 14.008,26 pkt., poprawiając piątkowe lokalne maksimum.

SPÓŁKI

PKN Orlen ma zabezpieczone dostawy gazu z PGNiG do nowego bloku energetycznego w Ostrołęce - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Grupa Protektor, która zakłada w nowej strategii na lata 2020-23 wzrost przychodów do 180 mln zł i poprawę rentowności EBITDA, stawia m.in. na rozwój produktu - poinformował PAP Biznes prezes Tomasz Malicki. W horyzoncie strategii spółka nie planuje przejęć, chce obniżyć wskaźnik zadłużenia.

Wartość kontraktów spółki zależnej Mercator Medical wzrosła o ponad 264 mln zł - podał Mercator w komunikacie prasowym.

Firma bukmacherska STS chce wzmacniać pozycję za granicą, liczy w tym roku na kilkaset milionów zł przychodów z tego obszaru - poinformował PAP Biznes prezes Mateusz Juroszek. Po przejęciu czeskiej spółki Betsys STS chce rozwijać swoją platformę i być może sprzedawać technologię na zewnątrz.

Protektor zakłada w nowej strategii na lata 2020-23 stałą politykę dywidendową na poziomie min. 50 proc. wypracowanych zysków. Chce wrócić do wypłaty dywidendy w 2022 r., z zysku za 2021 r. - poinformował prezes Tomasz Malicki.

Grupa J.W. Construction zawarła w drugim kwartale 2020 roku 130 umów deweloperskich, przedwstępnych umów sprzedaży oraz płatnych rezerwacji wobec 208 przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie.

Fundusze Rockbridge TFI zmniejszyły zaangażowanie w ML System i posiadają obecnie akcje dające 4,38 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki - podało ML System w komunikacie.

Prezes i dwóch członków zarządu Creepy Jar chcą sprzedać łącznie 4,42 proc. akcji spółki w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Złoty nie umacnia się, pomimo pozytywnych nastrojów panujących w poniedziałek na globalnych rynkach, przez co scenariuszem bazowym dla EUR/PLN pozostaje 4,40-4,50, przy czym złoty może się osłabiać, gdy te nastroje się pogorszą - oceniają ekonomiści. W najbliższym czasie rentowności krajowych SPW pozostaną na niskich poziomach.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4697 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1325 USD i 121,78 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA idą lekko w dół, po tygodniu zakończonym zwyżkami. Rynki obawiają się o popyt na surowiec w USA wobec znacznego wzrostu przypadków koronawirusa w wielu stanach.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie rośnie o 0,9 proc. do 6.073 USD za tonę. Analitycy wskazują, że pandemia koronawirusa to ryzyko dla globalnych zapasów miedzi.

OPINIE, PROGNOZY

Członek RPP Eryk Łon w poniedziałkowym artykule ocenił, że stabilizacja poziomu stóp procentowych na obecnym poziomie byłaby dobrą strategią w polskiej polityce pieniężnej. Jego zdaniem, zaostrzanie polityki pieniężnej w drugiej połowie 2020 r. lub nawet w 2021 r. byłoby zbyt ryzykowne.

Ministerstwo Finansów do końca roku może wyemitować jeszcze ok. 50 mld zł obligacji, z czego mniej niż połowę w ramach aukcji zamiany - szacują ekonomiści Citi Handlowego. Ich zdaniem, resort może emitować średnio ok. 5 mld zł na aukcję, a znaczna część tegorocznych emisji może być przeznaczona na finansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.

W II kwartale 2020 r. inwestorzy preferowali aktywa uważane za ryzykowane: mocno zyskały kryptowaluty, akcje, towary i obligacje korporacyjne. Gorzej wypadł dług skarbowy, na wartości stracił także amerykański dolar - wynika z raportu IRR Quarterly przygotowanego przy współpracy PAP Biznes. Mogło mieć to związek z poprawą nastrojów inwestorów, którzy zdają się optymistycznie oceniać perspektywy ożywienia gospodarczego, po wiosennej zapaści z powodu pandemii koronawirusa.

Akcje należały do najbardziej zyskownych klas aktywów w II kwartale 2020 roku. Globalny indeks MSCI ACWI zyskał prawie 19 proc., a technologiczny Nasdaq ustanowił w czerwcu rekord - wynika z raportu IRR Quarterly przygotowanego przy współpracy PAP Biznes. Korzystnie na tym tle wypadł krajowy rynek - indeks MSCI Poland wzrósł o ok. 21 proc.

Wzrosty kursów na krajowym rynku akcji w II kwartale 2020 roku były najsilniejsze od 11 lat, kiedy rynki finansowe podnosiły się po krachu, kojarzonym z upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. MSCI Poland poszedł w górę o 21 proc., a NC Index, opisujący koniunkturę na alternatywnym rynku akcji, odnotował rekordową zwyżkę o 85 proc., licząc w dolarach - wynika z raportu IRR Quarterly przygotowanego przy współpracy PAP Biznes.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Krajowa Izba Rozliczeniowa w czerwcu przetworzyła w systemie Elixir 167,1 mln transakcji o łącznej wartości 484 mld zł wobec 149,9 mln transakcji o wartości 437,5 mld zł przed rokiem - poinformowała KIR w komunikacie.

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w II kwartale wyniosła 169 mln zł - poinformował w poniedziałek w komunikacie PFR Ventures.

W maju liczba wszystkich turystów w Polsce spadła o 88,1 proc. rdr, a zagranicznych spadła o 96,9 proc. - podał w poniedziałek GUS.

Wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG), które przed trzema tygodniami wstrzymały lub ograniczyły produkcję węgla z powodu pandemii koronawirusa, od poniedziałku wracają do normalnej pracy - poinformował rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

Do 3951 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wśród pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), to o 28 więcej niż dobę wcześniej. Do poniedziałku już 2530 zakażonych pokonało infekcję – podała spółka.

85 proc. inwestycji powstających w ramach Krajowego Programu Kolejowego zostało już ukończonych lub znajduje się na zaawansowanym etapie realizacji - poinformował PAP prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.

Narodowe Centrum Nauki i Rozwoju (NCBR) zwiększa alokacje w konkursie dla twórców gier wideo GameINN do 154,4 mln zł ze 100 mln zł - podał NCBR w komunikacie.

Import używanych aut do Polski w czerwcu spadł o 6,7 proc. rdr do 72.853 sztuk - podał instytut Samar.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek skieruje go do Sejmu.

PiS poparłoby 38 proc. wyborców, KO - 23,6 proc., a na "Polskę 2050" Szymona Hołowni zagłosowałoby 11,9 proc. Polaków - wynika z sondażu IBRIS dla Onetu. Do Sejmu weszłaby też Lewica i Konfederacja (po 7,3 proc.) oraz PSL-Koalicja Polska (5,2 proc.).

To działanie ma też na celu sprawdzenie poglądów niektórych przedstawicieli sceny politycznej, weryfikację deklaracji politycznych, nie tylko obecnie, ale i na przyszłość - ocenił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do zapowiedzi prezydenta złożenia projektu zmiany konstytucji.

Podczas ostatnich pięciu lat 1,2 mln Polaków wyszło za skrajnego ubóstwa, a bieda wśród dzieci została zredukowana o ponad 90 proc. - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Mniowie (woj. świętokrzyskie). Zadeklarował, że jest to polityka, którą chce kontynuować.

PiS proponuje olbrzymie inwestycje, gigantomanię, nie skupia się na tych naprawdę potrzebnych samorządom. A inwestycje lokalne to pobudzanie rozwoju, tworzenie miejsc pracy, jeden ze sposobów radzenia sobie z depopulacją - podkreślał w poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu Rafał Trzaskowski.

Jeżeli Andrzej Duda wygra wybory, to PiS dalej będzie "dokręcał śrubę" wszystkim niezależnym instytucjom, w tym sądom; ja od wielu tygodni mówię, że zawetuję każdą decyzję rządu PiS, która będzie dalej uderzać w polskie sądy - powiedział w poniedziałek kandydat KO Rafał Trzaskowski.

Apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy, by namówił prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego, żeby podjął rękawicę i by zorganizować debatę wyborczą trzech redakcji telewizyjnych, być może wzbogaconą o inne redakcje - powiedział w poniedziałek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Jeśli będziemy mieli do czynienia ze zwolnieniami w administracji, to niech rząd redukuje partyjnych nominatów, a nie fachowców; jeśli szykują się cięcia, to wymaga poważnej rozmowy - mówił w poniedziałek na briefingu w Kędzierzynie Koźlu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski nie jest genialnym kandydatem, ale w Polsce jest w tej chwili wojna cywilizacyjna. Ja mam dosyć pana Dudy i dosyć PiS-u. W związku z tym ja w tej wojnie cywilizacyjnej stawiam na Trzaskowskiego – powiedział w poniedziałek szef SLD, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Samorządowcom rozdawane są już czeki-promesy na środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych, a prawa ws. tego funduszu jeszcze nie ma; ustawa dopiero wróciła do Sejmu z senackimi poprawkami - zaznaczał w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. To nie są standardy państwa demokartcznego - dodał.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 205 osób, w tym 49 na Śląsku; łącznie u 36 tys. 155 – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort podał, że zmarły 4 zakażone osoby, w sumie 1521.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 655 tys. 664 próbki pobrane 1 mln 464 tys. 912 osób – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 16,2 tys. testów – przekazał resort.

Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli przedstawiła 20-letniej mieszkance tego miasta zarzut publicznego znieważenia prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas wiecu wyborczego, który odbył się 2 lipca br. w Nowej Soli – poinformował w poniedziałek Łukasz Wojtasik z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Przyczyna pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym nosi cechy umyślnego zaprószenia ognia w kilku miejscach - orzekł biegły z zakresu pożarnictwa, powołany w śledztwie. Policja wciąż szuka sprawcy bądź sprawców; śledczy czekają na dane z parku dotyczące szkód przyrodniczych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

W wieku 91 lat w Rzymie zmarł w poniedziałek Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent. O śmierci poinformowała jego rodzina. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów "Misja", "Nietykalni" czy "Dawno temu w Ameryce".

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) pożyczy firmie CureVac 75 mln euro na rozwój i produkcję szczepionek na dużą skalę, w tym przeciwko Covid-19 - podała Komisja Europejska.

Po ponad trzymiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią Covid-19 w poniedziałek rano ponownie otwarto Muzeum Luwru. Dyrekcja placówki spodziewa się jednak o wiele mniej zwiedzających, a część kolekcji będzie nadal niedostępna.

Francuska Rada Stanu zawiesiła w poniedziałek dekret rządowy mówiący o tym, że potrzebna jest zgoda władz na zorganizowanie demonstracji, ale w związku z sytuacją zdrowotną w dobie epidemii Covid-19 utrzymała zakaz gromadzenia się więcej niż 5 tys. osób.

Zaledwie 5,2 proc. mieszkańców Hiszpanii ma przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2 - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez rząd Pedra Sancheza badania na odporność na Covid-19, przeprowadzonego wśród ludnościi tego kraju.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 16 osób i wykryto 352 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 16 marca - poinformowało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Osiem następnych osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, stwierdzono 208 nowych zakażeń koronawirusem - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Bilans zmarłych od lutego wzrósł do 34869. W połowie regionów, czyli w 10 nie ma nowych zakażeń. Łączna liczba potwierdzonych dotąd przypadków w kraju wynosi 241,8 tys. Wyleczonych jest ponad 192 tys. osób. Na oddziałach

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby u 543 osób wykryto zakażenie koronawirusem, 13 chorych na Covid-19 zmarło, a 327 wyzdrowiało - poinformował w poniedziałek ukraiński resort ochrony zdrowia. W kraju jest ponad 26 tys. aktywnych zachorowań.

Z powodu gwałtownego wzrostu infekcji koronawirusem rząd Izraela zdecydował o ponownym wprowadzeniu ograniczeń przeciwepidemicznych w całym kraju. Zamknięte zostaną m.in. bary, kluby nocne, siłownie czy baseny. Zgromadzenia publiczne będą ograniczona do 20 osób.

W Australii od wtorku zamknięta zostanie granica między najludniejszymi stanami: Wiktoria i Nowa Południowa Walia - poinformował w poniedziałek premier Wiktorii. To efekt wykrytego ogniska zakażeń w okolicach Melbourne. To pierwszy taki przypadek w historii.

Liczba zakażeń koronawirusem w Katarze przekroczyła w poniedziałek 100 tys. - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. W Kuwejcie dane rządowe mówią o co najmniej 50 tys. przypadkach infekcji SARS-CoV-2.

Użycie przez Pekin narzuconego Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie państwowym do podważania podstawowych wolności jego mieszkańców jest „tragedią dla Hongkongu” - ocenił w poniedziałek amerykański konsul w tym półautonomicznym regionie ChRL Hanscom Smith.

W Rosji w ciągu minionej doby zmarło 135 osób zakażonych koronawirusem i łączna liczba przypadków śmiertelnych sięgnęła 10 296. Od niedzieli wykryto 6611 nowych infekcji. Bilans zakażeń w Rosji wynosi 687 862. Nowe dane podał w poniedziałek sztab rządowy.

Indie w poniedziałek stały się trzecim najbardziej dotkniętym pandemią krajem na świecie po wykryciu ponad 23 tys. infekcji koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Jak dotąd w całym kraju zdiagnozowano 697 tys. przypadków Covid-19 i prawie 20 tys. zgonów.

(PAP Biznes)

ana/ asa/

Ostatnie wiadomości