DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą kolejną sesję pod kreską | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 lip 2020, 18:31

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą kolejną sesję pod kreską

Giełdy w Europie zakończyły środową sesję pod kreską, na giełdach w USA przeważają wzrosty. Inwestorzy przyglądają się jak poszczególne gospodarki radzą sobie z negatywnymi skutkami pandemii.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 1,07 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,97 proc., francuski CAC 40 zniżkował o 1,24 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 0,55 proc. Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,71 proc.

W USA indeksy rosną - około godz. 18.00 S&P500 idzie w górę o 0,11 proc., Nasdaq Comp. zyskuje o 0,83 proc., a DJI pozostaje bez większych zmian.

Ze spółek z indeksu Euro Stoxx 50, najmocniejszymi spadkami wyróżniły się firmy z sektora przemysłowego i finansów.

Fińska Nokia spadła o 8,05 proc. w związku obawami o utratę przez tę spółkę klienta Verizon na rzecz Samsunga.

Kurs Deutsche Banku spadł o 0,1 proc. Bank został ukarany grzywną w wysokości 150 mln dolarów przez stan Nowy Jork, za brak odpowiedniego nadzoru nad swoimi interesami prowadzonymi z Jeffreyem Epsteinem.

Na rynkach wciąż panują obawy o rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, który zabił dotąd ponad 544 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 11,8 milionów.

Liczba zakażeń koronawirusem w USA zbliża się do 3 milionów. W stanie Floryda zaczyna brakować w szpitalach łóżek dla zakażonych, a w wielu stanach epidemia dalej się rozwija.

Inwestorzy przyglądają się, jak poszczególne gospodarki radzą sobie z negatywnymi skutkami pandemii.

W środę brytyjski minister finansów Rushi Sunak przedstawił w Izbie Gmin program nazwany "planem na rzecz miejsc pracy", czyli drugi etap rządowej odpowiedzi na gospodarcze skutki epidemii koronawirusa.

Zgodnie z planem, brytyjski rząd czasowo obniży VAT dla sektora hotelarsko-turystycznego, wypłaci jednorazowy bonus dla firm za utrzymanie w pracy każdego urlopowanego pracownika, a w sierpniu będzie dofinansowywał jedzenie poza domem.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 0,66 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich pozostaje bez większych zmian na poziomie 1,4 proc.

Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów pozostaje stabilna przy -0,44 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek wyniosła 1,33 proc.

WALUTY

EUR/USD zyskuje 0,3 proc. do 1,132.

Kwotowanie USD/JPY lekko spada do 107,4.

Kurs funta zwyżkuje o 0,2 proc. wobec dolara do poziomu 1,258.

SUROWCE

Na rynku ropy notowania stabilne - kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 40,6 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent kosztują 43,1 USD/b.

Srebro rośnie o 1,39 proc. do 19,05 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,6 proc. do 1.820,6 USD za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

EBC zrobił wiele w ostatnim czasie i ma teraz czas na ocenę napływających danych gospodarczych – powiedziała prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde w opublikowanym w środę wywiadzie dla dziennika „Financial Times”.

Główny ekonomista Banku Anglii Andy Haldane powiedział w środę, że gospodarka Wielkiej Brytanii stoi w obliczu największej niepewności, jaką widział w swojej trzydziestoletniej karierze mimo, że ożywienie przewyższa oczekiwania.

Wiceprezes Rezerwy Federalnej USA Richard Clarida powiedział we wtorek, że urzędnicy prawdopodobnie skorzystaliby z dostosowania forward guidance i programu zakupów aktywów, gdyby gospodarka potrzebowała większej pomocy wobec rosnącej liczby przypadków koronawirusa.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował o 2,2 proc. w tygodniu zakończonym 3 lipca - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Spadek PKB we Francji powinien być ograniczony w tym roku do 9 proc. - wynika z prognozy gospodarczej opublikowanej w środę przez francuski urząd statystyczny INSEE. Rząd spodziewa się, że gospodarka skurczy się o 11 proc., a Bank Francji - że o 10 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 5,65 mln baryłek, czyli o 1,1 proc. do 539,18 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

POLITYKA I PANDEMIA

Wychodząc z kryzysu, spowodowanego pandemią koronawirusa, państwa powinny zmierzać do położenia bardziej ekologicznych, niskoemisyjnych fundamentów nowej gospodarki - zaapelowała w środę szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w Parlamencie Europejskim, że w UE po kryzysie związanym z pandemią nie będzie ożywienia gospodarczego bez Europejskiego Zielonego Ładu. Wskazała, że te kwestie są ze sobą "nierozłączne".

Ochrona klimatu, wartości, przywództwo na arenie międzynarodowej i solidarność w obliczu kryzysu, to priorytety niemieckiej prezydencji w Radzie UE, które w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawiła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zapowiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone ograniczą wydawanie wiz niektórych chińskim politykom. Zdaniem Waszyngtonu Chiny utrudniają amerykańskim dyplomatom, dziennikarzom i turystom podróżowanie do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego i innych obszarów Tybetu.

Agencja Bloomberga podała w środę, powołując się na źródła w Białym Domu, że niektórzy czołowi doradcy prezydenta Donalda Trumpa chcą, aby USA podważyły powiązanie dolara hongkońskiego do dolara amerykańskiego jako sankcję za wprowadzenie w byłej brytyjskiej kolonii prawa o bezpieczeństwie narodowym.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił we wtorek, że test na koronawirusa wypadł u niego pozytywnie. 65-letni Bolsonaro wielokrotnie wyrażał sceptycyzm co do zagrożenia, jakie niesie Covid-19, i często je pomniejszał.

Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez. Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku. USA przekazywała WHO 400 mln USD rocznie, czyli 15 proc. budżetu organizacji.

KALENDARIUM NA CZWARTEK:

3.30 - Chiny - inflacja za VI;

8.00 - Niemcy - handel zagraniczny za V;

14.30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych;

16.00 - USA - zapasy hurtowników za V. (PAP Biznes)

pat/ luk/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości