DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów na Wall Street; obligacje umacniają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 lip 2020, 15:58

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów na Wall Street; obligacje umacniają się

Notowania w USA wahają się, a indeksy giełdowe w Europie Zachodniej są w większości na plusach. Inwestorzy analizują najnowsze dane o bezrobociu w USA oraz informacje dotyczące liczby nowych przypadków koronawirusa. Rentowności obligacji idą w dół.

Indeks S&P 500 spada o 0,1 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,09 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,38 proc.

Akcje Walgreens spadają o 6 proc. Spółka podała w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 83 centy wobec oczekiwanych 1,19 USD.

Notowania Alibaby rosną o 10 proc. - Needham wyznaczył rekomendację dla akcji spółki na "kupuj".

Regeneron idzie w górę o 2,5 proc. po tym, jak SunTrust podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj".

Akcje Cisco Systems zwyżkują o 2 proc. Morgan Stanley podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "równoważ".

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,78 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,54 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,34 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,46 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 zyskuje 0,46 proc.

Notowania SAP rosną o 6,5 proc. Spółka informatyczna podała, że wstępne dane za II kw. wskazują, iż przychody z działalności wzrosły w szybszym tempie niż oczekiwano.

Akcje Idorisa spadają o 10,5 proc. po informacji, że Cilag Holding sprzeda do 11,8 miliona akcji spółki.

Airbus spada o 0,5 proc. W czerwcu do klientów dostarczono o 50 proc. mdm więcej samolotów, ale w pierwszej połowie roku nadal odnotowano 16-letnie minimum, ponieważ pandemia koronawirusa i restrykcje gospodarcze na całym świecie wpłynęły hamująco na popyt.

We środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 177 punktów, czyli 0,68 proc. i wyniósł 26.067,28 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,78 proc. i wyniósł 3.169,94 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,44 proc., do 10.492,50 pkt. Nasdaq zakończył notowania na rekordowo wysokim poziomie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy indeks zyskał prawie 30 proc.

W Azji Nikkei 225 zyskał 0,4 proc., a SCI zwyżkował o 1,39 proc.

Dziennik „Financial Times” ocenia w kontekście najnowszych notowań, że gwałtowny wzrost cen akcji w Chinach może „skończyć się łzami”, jeśli nie towarzyszy mu odpowiednio szybki wzrost zysków w przemyśle.

Dolar osłabia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 96,35 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,06 proc. do 1,1344.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,03 proc. do 107,26.

Kurs funta zwyżkuje o 0,46 proc. wobec dolara do 1,266.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 0,65 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 2 pb do 1,38 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 49 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 51 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,45 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 40,57 USD za baryłkę, po spadku o 0,87 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w dół o 0,24 proc. do 43,18 USD/b.

1,3 MLN NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA W ZESZŁYM TYGODNIU

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 1,314 mln - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 1,375 mln, wobec 1,427 mln poprzednio.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 18,062 mln w tygodniu, który skończył się 27 czerwca wobec oczekiwanych 18,75 mln i poprzednio 18,76 mln, po korekcie z 19,29 mln - podał Departament Pracy.

„Wysokie liczby nowych bezrobotnych i osób pobierających zasiłek stanowią przestrogę dotyczącą trudności i czasu potrzebnego do uzdrowienia rynku pracy, który został wstrząśnięty niespotykanymi okolicznościami związanymi z pandemią. Droga do szczytowego poziomu zatrudnienia z lutego będzie długa i wyboista” - powiedział Joshua Shapiro, główny ekonomista USA w Maria Fiorini Ramirez.

PONAD 548 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 548 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 12 milionów.

Ponad 60 tys. przypadków koronawirusa wykryto w środę w Stanach Zjednoczonych - wynika z bilansu prowadzonego przez Reutersa. Co szósta zdiagnozowana infekcja przypada na Florydę, gdzie na niektórych oddziałach intensywnej terapii brakuje już miejsc.

Z nowo wykrytych zakażeń ok. 10 tys. przypada na Florydę, na Teksas ok. 9 tys., a na Kalifornię nieco mniej niż 8 tys. Tempo wzrostowe w diagnozach SARS-CoV-2 odnotowywane jest w 42 stanach. Tylko na Florydzie wykryto już blisko ćwierć miliona przypadków koronawirusa.

Od początku epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zmarło już ponad 132 tys. osób - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W środę drugi dzień z rzędu liczba ta zwiększyła się o ponad 900.

"To dopiero początek pandemii", "koronawirus jest nadal silny" - powiedział dziennikowi "Corriere della Sera" doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, epidemiolog Anthony Fauci. Ocenił, że mimo wad Światowa Organizacja Zdrowia, z której USA wyszły, jest potrzebna.

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w środę, że podczas ostatniej doby na Covid-19 zmarły 1223 osoby i zarejestrowano 44 571 nowych przypadków koronawirusa. Brazylia zarejestrowała w środę 1 713 160 potwierdzonych przypadków koronawirusa i 67 964 zgony na Covid-19 od początku epidemii.

Dobowy bilans epidemii koronawirusa w Meksyku, to 9999 nowych infekcji, poprzedni dobowy rekord zakażeń miał miejsce w ubiegłym tygodniu, w czwartek - 6741 przypadków. Od początku epidemii w Meksyku zarejestrowano 275 003 przypadki zakażeń koronawirusem.

Kolejne 32 osoby zmarły na Covid-19 w ciągu ostatniej doby we Francji; blisko dwa razy więcej niż średnia w minionym tygodniu, która wynosiła 18. Zdiagnozowano też 663 nowe przypadki zakażenia - poinformowało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. W sumie od początku pandemii na Covid-19 zmarło 29 965 chorych.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Brytyjski rząd czasowo obniży VAT dla sektora hotelarsko-turystycznego, wypłaci jednorazowy bonus dla firm za utrzymanie w pracy każdego urlopowanego pracownika, a w sierpniu będzie dofinansowywał jedzenie poza domem. Koszt zmian jest szacowany na 30 mld funtów.

Już prawie 190 miliardów funtów wynoszą koszty działań podjętych przez brytyjski rząd w odpowiedzi na epidemię koronawirusa - wynika z danych przedstawionych przez ministerstwo finansów.

Minister finansów Rushi Sunak powiedział w środę, że wraz z wygaśnięciem z końcem października programu subsydiowania pensji ruszy program bonusów w wysokości tysiąca funtów na pracownika dla firm, które po tej dacie utrzymają te miejsca pracy.

Loretta Mester, prezes Fedu z Cleveland, powiedziała w środę, że ostatnie dane na temat przyspieszającego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zwiększają ryzyko pogorszenia koniunktury gospodarczej.

„Nie sądzę, aby ktokolwiek z nas myślał wcześniej, że droga do zwiększenia aktywności będzie gładka, ale obecne liczby są niepokojące. To nie są dobre statystyki” - powiedziała w wywiadzie dla Bloomberg News.

"Jest wiele firm, które poważnie ucierpiały w wyniku pandemii. Spodziewam się niestety, że gospodarka pozostanie słabsza latem i jesienią niż wielu się spodziewało” - powiedział z kolei w środę prezes Fedu z Bostonu Eric Rosengren.

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że wzrastające liczby wykrywanych przypadków związane są ze zwiększeniem mocy testowych w Stanach Zjednoczonych.

Szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow oświadczył w środę, że kolejne zamknięcie gospodarki z powodu koronawirusa byłoby "wielkim błędem". Niektóre stany, m.in. Floryda, Teksas i Kalifornia, zdecydowały się wstrzymać odmrażanie gospodarki ze względu na znaczny wzrost zakażeń.

Kudlow powiedział też dziennikarzom w Waszyngtonie, że nie spodziewa się, aby wzrost zakażeń sprawił, iż recesja w USA będzie dwuetapowa.

Z kolei w wypowiedzi dla CNBC podkreślił, że kolejne zamknięcie całego kraju uderzyłoby w gospodarkę i zamożność Amerykanów.

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w VI o 2,5 proc. rdr - podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się ich wzrostu o 2,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 2,4 proc. Ceny producenta PPI w Chinach spadły w VI rdr o 3 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 3,7 proc. - wynika z danych statystycznych.

„Mówiąc ogólnie, chińska gospodarka lepiej radzi sobie nie tylko z perspektywami na ożywienie, ale także z potencjalnym ryzykiem drugiej fali pandemii” - powiedział strateg Rodrigo Catril z National Australia Bank.

RELACJE USA-CHINY

„Polityka Chin wobec USA pozostaje niezmieniona. Nadal jesteśmy gotowi rozwijać stosunki chińsko-amerykańskie z dobrą wolą i szczerością” - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Wang Yi,

Skrytykował obecną politykę USA wobec Chin za „przekroczenie granicy paranoi”.

„Według USA każda chińska inwestycja jest napędzana politycznie, każdy chiński student jest szpiegiem, a każda inicjatywa współpracy jest programem o ukrytych intencjach” - powiedział Wang. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Ostatnie wiadomości