DZIEŃ NA RYNKACH: W USA wzrosty indeksów; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 lip 2020, 15:48

DZIEŃ NA RYNKACH: W USA wzrosty indeksów; dolar osłabia się

Notowania w USA lekko zwyżkują, w Europie Zachodniej indeksy idą w górę. Inwestorzy obawiają się o wzrost liczby przypadków koronawirusa w USA, który może negatywnie wpłynąć na wstępną fazę odbicia w gospodarce. Dolar osłabia się, rentowności obligacji na rynkach bazowych idą w dół.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,1 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,09 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,01 proc.

Akcje Wells Fargo idą w górę o 1,5 proc. Media podają, że bank zamierza zwolnić dziesiątki tysięcy pracowników w celu redukcji kosztów wobec kryzysu po pandemii koronawirusa.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 29,44 pkt.

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się sezon wyników w USA za III kw. Swoje sprawozdania finansowe przedstawią m.in. JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo, Goldman Sachs, BNY Mellon, Citigroup, BlackRock, Johnson & Johnson, Netflix i Alcoa U.S.

W przyszłą środę decyzję ws. polityki monetarnej wyda Bank Japonii i Bank Kanady, a w czwartek Europejski Bank Centralny poinformuje o swojej decyzji.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 361 punktów, czyli 1,39 proc. i wyniósł 25.706,09 pkt. S&P 500 zniżkował 0,56 proc. i wyniósł 3.152,05 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,53 proc., do 10.547,75 pkt.

„Niewłaściwie zarządzany kryzys zdrowia publicznego w wielu stanach oznacza, że korzyści krótkoterminowe z szybkiego otwarcia gospodarek zmienią się w średniookresową powolność we wzroście działalności gospodarczej, gdy dystansowanie społeczne zostanie ostatecznie zniesione, a lęk przed zarażeniem pozostanie. Widać teraz, że gospodarka USA wkracza w III kw. ze znacznie mniejszą dynamiką wzrostu, niż wcześniej oczekiwano” - powiedział w czwartek Gregory Daco, główny ekonomista ds. USA w Oxford Economics.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,86 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,86 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,78 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,77 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,05 proc.

Notowania Carlsberga idą w górę o 5,5 proc. po ogłoszeniu wstępnych wyników za II kw.

Akcje SES SA idą w górę o 4,5 proc. po tym, jak Goldman Sachs podniósł rekomendacje dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie".

"Zwyżkowy trend nadal trwa na większości wskaźników, ale ta sytuacja zwiększa prawdopodobieństwo nieznacznie mniejszego ukierunkowania rynków w nadchodzących tygodniach, ponieważ inwestorzy mogą czekać na znaczny postęp w zwalczaniu pandemii, zanim zwiększą swoją ekspozycję na bardziej ryzykowne aktywa” - powiedział Pierre Veyret, analityk techniczny w ActivTrades.

Dolar osłabia się o 0,12 proc. wobec koszyka walut do 96,58 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,15 proc. do 1,1307.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,51 proc. do 106,76.

Kurs funta zwyżkuje o 0,23 proc. wobec dolara do 1,2639.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 0,59 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 4 pb do 1,28 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 45 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 46 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb do: -0,48 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 39,62 USD za baryłkę, po spadku o 0,02 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w dół o 0,01 proc. do 42,33 USD/b.

PPI W USA NIŻSZE OD OCZEKIWAŃ

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w czerwcu spadły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku spadły o 0,8 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

Analitycy spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,4 proc. mdm, a po wyłączeniu cen żywności i energii oczekiwali +0,1 proc. mdm wobec, odpowiednio: -0,4 proc. i -0,1 proc. miesiąc wcześniej.

Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,3 proc. mdm, a rdr wzrósł o 0,1 proc.

PONAD 554 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Ponad 554 tys. osób zmarło na całym świecie wskutek zakażenia koronawirusem - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W czwartek przekroczona została także bariera 12,2 mln zakażeń.

Według Uniwersytetu Hopkinsa, na świecie do tej pory na Covid-19 zmarło 550 tys. 440 osób. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych - 133 tys. 360, następnie w Brazylii - 67 tys. 964 oraz w Wielkiej Brytanii - 44 tys. 602.

Ponad 65,5 tys. przypadków koronawirusa wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To kolejny dobowy rekord w tym miesiącu.

Poprzedni rekord padł we wtorek; odnotowano wtedy ponad 60,2 tys. nowych przypadków w ciągu jednego dnia. Jak podał Reuters, tempo diagnozowanych dziennie przypadków rośnie w 41 stanach. Najgorsza sytuacja panuje w Arizonie, w Teksasie, w Kalifornii oraz na Florydzie - na te stany przypada około połowy nowych zakażeń.

Niepokojące dane dotyczą również odsetka badań z wynikiem pozytywnym. To w Arizonie 28 proc., w Teksasie 26 proc., a na Florydzie 19 proc.

Niektóre stany otworzyły się zbyt szybko, pozwalając by pandemia wróciła - stwierdził w czwartek dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony Fauci. Epidemiolog wezwał do rygorystycznego przestrzegania zasad, w tym utrzymania zamknięcia barów w niektórych stanach.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii przybyło 42 619 osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Odnotowano też 1220 zgonów. Od początku epidemii w Brazylii odnotowano łącznie 1 755 779 zakażeń (w USA - ponad 3 mln); w sumie zmarły tam 69 184 osoby chorujące na Covid-19 (w Stanach Zjednoczonych - ponad 133 tys.).

W Meksyku odnotowano rekordową dobową liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Jak podało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju, w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 7280 przypadków infekcji i 730 kolejnych zgonów. Tym samym łączna liczba przypadków infekcji w Meksyku wzrosła do 282 283, a 33 526 osób zmarło.

Służby medyczne Tokio zgłosiły w piątek 243 nowe zakażenia koronawirusem, czyli więcej niż 224 infekcje z poprzedniego dnia i najwięcej od początku pandemii – podała japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na gubernator miasta Yuriko Koike.

RELACJE USA-CHINY

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na jednego z członków najwyższego kierownictwa Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i trzech innych urzędników za łamanie praw człowieka mniejszości Ujgurów w Sinciang, co stanowi poważną eskalację napięcia w relacjach USA-Chiny.

Wśród osób objętych sankcjami są Chen Quanguo, sekretarz partii Xinjiang, który zasiada w 25-osobowym Biurze Politycznym, a także Zhu Hailun, sekretarz partii Komitetu Politycznego i Prawnego Xinjiang, oraz obecni i byli dyrektorzy Biura Bezpieczeństwa Publicznego Xinjiang.

„Stany Zjednoczone są gotowe do wykorzystania pełnego zakresu swoich uprawnień finansowych, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby naruszające prawa człowieka w Sinciangu i na całym świecie” - powiedział w oświadczeniu sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin.

Decyzja ta oznacza również, że USA po raz pierwszy ukarały urzędnika chińskiego zgodnie z ustawą o odpowiedzialności za prawa człowieka z 2016 r. (zwana ustawą Magnickiego), która daje USA szerokie uprawnienia do nakładania sankcji dotyczących praw człowieka na zagranicznych urzędników.

RELACJE USA-UE

Według słów przedstawiciela handlowego USA Roberta Lighthizera w piątek należy oczekiwać, że USA ogłosi środki odwetowe w postaci ceł wobec Francji w związku z wprowadzeniem przez Paryż podatku od usług cyfrowych.

Karne cła mają zostać nałożone na towary o wartości od 500 mln euro do 700 mln euro. Według mediów na listę produktów objętych taryfami mogłyby zostać wpisane francuskie wina, sery i torebki.

BUDŻET UE

750 mld euro na odbudowę po koronawirusie i 1,074 bln euro na budżet UE na lata 2021-2027 - takie propozycję przedstawił w piątek po kilku tygodniach negocjacji z państwami członkowskimi przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Projekt Michela, którym na szczycie za tydzień zajmą się szefowie państw i rządów krajów UE, jest bardzo podobny do wstępnej propozycji KE z końca maja. W porównaniu do niej tylko nieznacznie zmniejszony ma być budżet z 1,1 bln euro do 1,074 bln euro.

Co ważne, Belg nie zmniejszył funduszu obudowy, ani zaproponowanej przez KE proporcji między pożyczkami (250 mld euro) i grantami (500 mld euro). Zmienić się ma za to klucz podziału środków. 70 proc. z nich ma być rozdzielonych w latach 2021-2022 na bazie danych dotyczących bezrobocia i PKB z lat 2025-2019, tak jak chciała tego Komisja Europejska. 30 proc. miałby się opierać o aktualne i przyszłe kryzysowe dane. Środki te trafiłyby do krajów UE po 2022 r. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Ostatnie wiadomości