Skrót wiadomości - piątek, 10 lipca, 17.55 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 lip 2020, 17:58

Skrót wiadomości - piątek, 10 lipca, 17.55

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Polsce w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w czerwcu odnotował poprawę - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W czerwcu w rejestrze REGON zarejestrowano 30,68 tys. firm, o 34,4 proc. więcej mdm - podał w piątek GUS.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w czerwcu spadły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku spadły o 0,8 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła o 19,6 proc. w maju., podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 20,6 proc., po korekcie z 20,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

BUDŻET, DŁUG

Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu, w ramach operacji podstawowej, sprzedał 7-dniowe bony za 171,3 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. To kolejny historyczny rekord wielkości regularnego przetargu bonów NBP.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował w projekcie budżetu Unii Europejskiej, który będzie punktem wyjścia do negocjacji na przyszłotygodniowym szczycie UE w Brukseli, utrzymanie mechanizmu powiązania środków unijnych z praworządnością.

Kwota 750 mld euro na odbudowę po koronawirusie i 1,074 bln euro na budżet UE na lata 2021-2027 - takie propozycje przedstawił w piątek po kilku tygodniach negocjacji z państwami członkowskimi przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział w piątek przyspieszenie prac w sprawie wprowadzenia nowych źródeł własnych budżetu UE, m.in. opłaty od plastiku, granicznej opłaty węglowej i podatku cyfrowego.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował stworzenie specjalnej rezerwy w wys. 5 mld euro w związku z brexitem. Środki mają trafić do państw członkowskich i sektorów, które zostaną najbardziej dotknięte gospodarczo skutkami wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

GIEŁDA

WIG20 oraz WIG odrobiły początkowe spadki i zakończyły dzień na niewielkich plusach. Lekko pod kreską pozostały indeksy małych i średnich spółek, przez co sWIG80 zakończył serię siedmiu wzrostowych sesji z rzędu.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,31 proc., osiągając poziom 1.797,27 pkt., WIG zwyżkował o 0,18 proc. do 50,933,53 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,11 proc. do 3.596,76 pkt. Z kolei sWIG80 zakończył serię siedmiu wzrostowych sesji z rzędu i spadł o 0,3 proc. do 14.041,83 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 2,6 pkt. proc. do 48,3 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 3,2 pkt. proc. do 21 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

PKN Orlen ma być zobowiązany do sprzedaży 376 stacji benzynowych Lotosu oraz 14 umów na budowę stacji benzynowych w miejscach obsługi podróżnych - poinformowała w piątek Gazeta Wyborcza, powołując się na nieoficjalne informacje. Sprzedane mają zostać także spółki Lotos Paliwa, Lotos Biopaliwa, Orlen Koltrans, Lotos Terminale i Lotos Infrastruktura.

PKN Orlen zdementował opublikowane w piątkowej "Gazecie Wyborczej" nieoficjalne informacje dotyczące szeregu warunków, które miałby spełnić PKN Orlen, żeby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na fuzję z Grupą Lotos.

Budimex planuje zakończyć przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego do końca 2020 roku - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Blocher. Jego zdaniem, długoterminowe perspektywy rynku mieszkaniowego są dobre, a Budimex Nieruchomości powinien zwiększyć swoją działalność co najmniej dwukrotnie.

Mabion szacuje, że prace związane z uzyskaniem danych niezbędnych do złożenia nowego wniosku o dopuszczenie do obrotu leku MabionCD20, w tym badanie pomostowe, zostaną ukończone przed lub na początku 2022 roku - podała spółka w komunikacie. Zakładane działania wymagają nakładów netto na poziomie ok. 75-85 mln zł.

Steven George Tappan wzywa do sprzedaży około 33 proc. akcji Prochemu po 15,48 zł za sztukę - poinformowało pośredniczące w wezwaniu BM mBanku.

Stanisław Bieńkowski, prezes i dominujący akcjonariusz Stelmetu, zamierza przeprowadzić przymusowy wykup 1.359.377 akcji, stanowiących ok. 4,6 proc. kapitału zakładowego spółki - podał Stelmet w komunikacie.

Atal uruchomił sprzedaż 272 mieszkań w ramach drugiego etapu gliwickiego projektu Apartamenty Karolinki - podał deweloper w komunikacie prasowym.

Celon Pharma podtrzymuje, że nie zamierza zwiększać zaangażowania kapitałowego w Mabion - poinformował PAP Biznes prezes spółki Maciej Wieczorek.

Synektik podpisał umowy z Wojskowym Instytutem Medycznym dotyczące sprzedaży robota chirurgicznego Da Vinci o wartości 16,1 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

Kruk wydał w drugim kwartale na zakup wierzytelności 23 mln zł, czyli o 82 proc. mniej niż rok wcześniej, a wartość spłat od dłużników spadła o 7 proc. do 417 mln zł - podała spółka w komunikacie. Kruk podał, że w pierwszym półroczu każdy z rynków, na którym działa grupa, został dotknięty przez pandemię, co miało wpływ na osiągnięte wartości spłat.

Oferta Ferrum o wartości ok. 16,1 mln euro brutto, tj. ok. 88,6 mln zł netto, okazała się najkorzystniejsza w postępowaniu Gaz-System na dostawy izolowanych rur stalowych dla zadań towarzyszących gazociągowi Baltic Pipe LOT D - podało Ferrum w komunikacie.

Mostostal Warszawa i Acciona Construcción zawarły z GDDKiA umowę o wartości 2,23 mld zł brutto. Kontrakt dotyczy zaprojektowania i budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica - podała spółka w piątkowym komunikacie.

MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny sprzedał wszystkie posiadane akcje Elemental Holding - poinformował Elemental w komunikacie.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli Velvet Care, producentowi wyrobów higienicznych, kredytu w wysokości 24 mln euro - podał bank w komunikacie prasowym.

Medi-Lynx Cardiac Monitoring, amerykańska spółka zależna Medicalgorithmics, złożyła w czerwcu 2020 roku 6.707 wniosków o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA wobec 5,9 tys. wniosków w maju - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4745 - poinformował NBP.

W negatywnym otoczeniu rynkowym kurs EUR/PLN pozostanie relatywnie stabilny w oczekiwaniu na wynik nadchodzących wyborów prezydenckich - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych SPW mogą jeszcze pójść w dół, zwłaszcza na długim końcu.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1276 USD i 120,48 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA spadają i są na drodze do zakończenia tygodnia ze spadkiem. Analitycy obawiają się, że popyt na surowiec może ucierpieć w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w USA.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie na zakończenie poprzedniej sesji wzrosła o 68 USD (+0,9 proc.) do 6,300 USD za tonę. Analitycy wskazują, że pandemia koronawirusa w Ameryce Południowej może ograniczyć wydobycie surowca, co stanowi ryzyko dla globalnych zapasów miedzi.

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w piątek w komunikacie, że wznawia produkcję i eksport ropy po trwającej od 17 stycznia blokadzie pól naftowych i terminali przez Libijską Armię Narodową (ANL) generała Chalify Haftara.

OPINIE, PROGNOZY

Nadchodzący tydzień może przynieść nawet kilkunastogroszowe podwyżki cen benzyny i ON - prognozują autorzy raportu e-petrol. Dla LNG szacowane podwyżki to ok. 5 gr/l.

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych mogą wzrosnąć o 2-4 gr. na litrze - prognozują analitycy BM Reflex.

Stopa bezrobocia w Polsce na koniec 2020 roku może wynieść 9 proc. - wskazała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jej prognoza plasuje się o blisko 2 pkt. proc. powyżej konsensu na poziomie 7,2 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Obecnie 14 największych banków stosuje zwrot pobranych części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego z zastosowaniem metody liniowej, postulowanej przez UOKiK. Kredytobiorcy odzyskają co najmniej 1,5 mld złotych - poinformował w komunikacie pasowym UOKiK.

W związku z pandemią koronawirusa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że globalny dług publiczny w tym roku osiągnie najwyższy w historii poziom 101 proc. PKB i będzie wyższy nawet od zadłużenia po II wojnie światowej - głosi komunikat zamieszczony w piątek na stronach MFW.

PKB Włoch spadnie w tym roku o 9,5 procent, a jeśli sytuacja epidemiczna pogorszy się, to spadek ten wyniesie nawet 13 procent - taką prognozę przedstawił w piątek bank centralny, Bankitalia.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W niedzielnych wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę zamierza głosować 50 proc. zadeklarowanych wyborców, na Rafała Trzaskowskiego - 38 proc.; 7 proc. badanych nie ujawniło swoich preferencji, a 5 proc. stwierdziło, że nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos - wynika z sondażu CBOS

Według ostatniego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przed II turą wyborów obaj kandydaci "idą łeb w łeb”. Rafał Trzaskowski osiąga wynik 45,3 proc., a Andrzej Duda 44,4 proc., ale to różnica w granicach błędu statystycznego – informuje piątkowa "Rz".

Zarówno urzędujący prezydent Andrzej Duda, jak i kandydat KO Rafał Trzaskowski do ostatniej sekundy będą bić się o każdy głos – prognozuje w piątek "Super Express”. Według sondażu Instytutu Badań Pollster dla "SE" Duda może liczyć na 48,72 proc., a Trzaskowski na 47,33 proc. głosów.

Wśród aktywnych kibiców sportowych w przedziale wieku 18-44 lata II turę wyborów wygrywa obecny prezydent Andrzej Duda - wynika z sondażu firmy badawczej Sport Analytics. Na urzędującego prezydenta chce głosować 45,9 proc. wyborców, na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego - 35,3 proc.

Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Komisje wyborcze mają zapewniony sprzęt ochronny, a dodatkowo wprowadziliśmy pierwszeństwo wejścia do lokali wyborczych dla osób starszych, osób z małymi dziećmi, niepełnosprawnością i kobiet w ciąży - powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na COVID-19 zmarło kolejnych 11 osób, potwierdzono też 265 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 37 tys. 216, a zgonów do 1 562.

Ponieważ sprawa ta budzi zbędne emocje niektórych mediów, pomimo nieprawomocności wyroku, chciałabym już teraz oświadczyć, że zrzekam się zasądzonej na moją rzecz nawiązki - zapowiedziała w czwartek b. premier Beata Szydło po wyroku sądu ws. wypadku z jej udziałem.

Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił w piątek wyrok sądu niższej instancji ws. Hansa G. - niemieckiego przedsiębiorcy oskarżonego o znieważanie polskich pracownic swojej firmy i grożenie jednej z nich. Sąd uznał go za winnego znieważenia i za niewinnego w kwestii kierowania gróźb.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Parlament Europejski przeprowadził w środę głosowania, które zamykają wielomiesięczne prace nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już za 20 dni, na dostosowanie się do innych kierowcy będą mieć kilkanaście miesięcy. Przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w ciągu kilku najbliższych dni.

Parlament Europejski dał zielone światło, aby wesprzeć kwotą 485 mln euro uchodźców i przyjmujące ich społeczności w Turcji. To głównie ci, którzy uciekli z Syrii przed wojną. 100 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie uchodźców w Jordanii i Libanie.

Najwyższy sąd administracyjny w Turcji unieważnił w piątek dekret rządowy z 1934 roku przekształcający Hagię Sophię w muzeum. Orzekł, że był on niezgodny z prawem, torując w ten sposób drogę do przekształcenia słynnej świątyni w Stambule z powrotem w meczet.

To jawna prowokacja wobec cywilizowanego świata - oświadczyło w piątek ministerstwo kultury Grecji w odpowiedzi na decyzję najwyższego sądu administracyjnego Turcji, który unieważnił dekret rządowy z 1934 roku, przekształcający słynną świątynię Hagia Sophia w muzeum.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 395 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w piątek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Na Covid-19 zmarło w tym kraju kolejnych sześć osób.

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w piątek, że stan kryzysowy wprowadzony w kraju na pół roku z powodu pandemii koronawirusa zostanie przedłużony. Na mocy obowiązującego rozporządzenia rządu stan kryzysu kończy się 31 lipca.

12 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, jest 276 nowych zakażeń koronawirusem - podało w piątek ministerstwo zdrowia. W porównaniu z czwartkiem dobowa liczba zgonów jest taka sama, o kilkadziesiąt wzrosła liczba infekcji. Łączny bilans zmarłych we Włoszech to 34 938.

O 48 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów na Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 44 650 osób - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

W Szwecji do głosowania w II turze polskich wyborów prezydenckich, które odbędą się w dwóch komisjach w Sztokholmie, zgłosiło się o ok. 3 tys. więcej osób niż w I turze. Dotarła już większość głosów oddanych korespondencyjnie.

Rząd Holandii zapowiedział w piątek, że złoży skargę na władze Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie zestrzelenia pasażerskiego boeinga malezyjskich linii lotniczych nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku.

Na Ukrainie 819 zakażeń koronawirusem wykryto minionej doby - 18 osób chorych na Covid-19 zmarło, a wyzdrowiało 1016 pacjentów - podał w piątek resort ochrony zdrowia tego kraju. Na Ukrainie jest prawie 26 tys. aktywnych zachorowań na Covid-19.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby przybyło 42 619 osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Odnotowano też 1220 zgonów. Prezydent Jair Bolsonaro, u którego we wtorek wykryto zakażenie, twierdzi, że czuje się lepiej dzięki hydroksychlorochinie.

W Stanach Zjednoczonych ponad 65,5 tys. przypadków koronawirusa wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To kolejny dobowy rekord w tym miesiącu.

W ubiegłym tygodniu w Nowym Jorku nastąpił gwałtowny wzrost liczby policjantów ubiegających się o emeryturę. Wystąpiło o nią ponad czterokrotnie więcej funkcjonariuszy aniżeli w tym samym okresie 2019 roku.

W Meksyku odnotowano rekordową dobową liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Jak podało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju, w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 7280 przypadków infekcji i 730 kolejnych zgonów.

W Hongkongu przedszkola, szkoły podstawowe i średnie rozpoczną letnie wakacje przed czasem z powodu ponownego wzrostu zakażeń koronawirusem w tym regionie – zdecydowały w piątek hongkońskie władze. Szkoły będą zamykane od poniedziałku.

Władze Kazachstanu zaprzeczyły w piątek doniesieniom chińskich mediów, bazującym na ostrzeżeniu ambasady ChRL w tym kraju o szerzącym się tam rzekomo „nieznanym zapaleniu płuc” o „znacznie wyższej śmiertelności niż Covid-19”. (PAP Biznes)

asa/ gor/

Ostatnie wiadomości