Skrót wiadomości - poniedziałek, 13 lipca, 18.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 lip 2020, 18:22

Skrót wiadomości - poniedziałek, 13 lipca, 18.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ankietowane przez NBP ośrodki analityczne spodziewają się, że średnioroczna inflacja CPI w 2020 r. wyniesie w Polsce 3,3 proc., zaś w 2021 r. wskaźnik spadnie do 2,3 proc. - wynika z najnowszej ankiety NBP. Ekonomiści oczekują w 2020 r. spadku PKB Polski o 3,6 proc., a w 2021 r. odbicia o 3,7 proc.

Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego oczekuje od banków aktywnego kredytowania gospodarki i wspierania kredytobiorców - podano w poniedziałkowym komunikacie. KSF-M rekomenduje ponadto obniżenie wag ryzyka na niektóre nieruchomości komercyjne.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt noweli ustawy o obligacjach oraz in. ustaw, która pozwoli usunąć bariery przy emisjach długu zaliczanych m. in. do Tier I i II.

GIEŁDA

Główne warszawskie indeksy zakończyły poniedziałkowe notowania między 0,2 a 0,9 proc. nad kreską. W WIG20 wzrostami wyróżnił się sektor górniczy na czele z KGHM, jednak indeksowi ciążył 2,8-proc. spadek kursu CD Projektu.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,24 proc., osiągając poziom 1.801,64 pkt., WIG zwyżkował o 0,46 proc. do 51.168,14 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,38 proc. do 3.610,42 pkt. Z kolei sWIG80 zyskał 0,86 proc., wyznaczając tym samym nowe dwuletnie maksimum na 14.173 pkt.

SPÓŁKI

Eobuwie, które w II kwartale pokazało ponad 50 proc. wzrost przychodów i poprawę marż, liczy na dalszy wzrost sprzedaży i poprawę rentowności - powiedział PAP Biznes Marcin Grzymkowski, prezes eobuwie. pl. Dodał, że pandemia przyspieszyła trend wzrostu popularności e-commerce i grupa chce wykorzystać szanse rynkowe, co wiązać się będzie z dodatkowymi nakładami.

Modivo, platforma e-commerce z modą premium, powinna w tym roku zwiększać swój udział w przychodach w grupie eobuwie - powiedział PAP Biznes Marcin Grzymkowski, prezes eobuwie.

Produkcja węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w drugim kwartale 2020 roku wyniosła łącznie 2,6 mln ton i była niższa o około 26,4 proc. niż rok wcześniej - podała spółka w komunikacie. Sprzedaż węgla JSW sięgnęła 2,96 mln ton i była niższa o ok. 7,5 proc. niż przed rokiem.

Portfel zamówień grupy Mo-BRUK jest obecnie o ok. 20 proc. większy niż przed rokiem. Zarząd w 2020 r. spodziewa się utrzymania dynamiki wzrostów z pierwszego kwartału – powiedział prezes Mo-BRUK-u Józef Mokrzycki. Dodał, że grupa planuje inwestycje m.in. w zakłady przetwórcze, również za granicą oraz nie wyklucza akwizycji.

Notowana na NewConnect spółka Movie Games podpisała z Iron VR list intencyjny. Firmy podjęły negocjacje na temat szczegółów współpracy oraz ustalają listę tytułów, które zostaną przeniesione do wirtualnej rzeczywistości - podały firmy w komunikatach.

Eques Investment ogłasza przymusowy wykup 67.381 akcji Ceres Dom Inwestycyjny po 3,89 zł za papier - wynika z opublikowanego w poniedziałkowym Parkiecie" ogłoszenia.

Energa Operator rozpoczyna budowę magazynu energii w Czernikowie, w woj. kujawsko-pomorskim, w pobliżu farmy fotowoltaicznej - podała Energa w komunikacie prasowym. Inwestycja realizowana jest w ramach współfinansowanego przez UE projektu Smart Grid o łącznej wartości ponad 240 mln zł.

Akcjonariusze Ryvu Therapeutics zdecydowali o emisji do 2,384 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru - podała spółka w uchwałach walnego zgromadzenia. Firma rozpoczęła w poniedziałek budowę księgi popytu na nowe walory. Cena emisyjna ma zostać podana w środę, 15 lipca.

Akcjonariusze ATM zdecydują o wycofaniu akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym - wynika z projektów uchwał NWZ zwołanego na 10 sierpnia. Wniosek o zwołanie walnego zgromadzenia złożyli akcjonariusze: MCI. PrivateVentures Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, AAW III oraz AAW X, posiadający łącznie 100 proc. akcji spółki.

THC SICAV-RAIF kupił w wezwaniu 13.378.017 akcji Radpolu - podało pośredniczące w wezwaniu Santander Biuro Maklerskie.

Polnord sprzedał w pierwszym półroczu 2020 roku 99 lokali wobec 89 rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Bazowy zysk na akcję PepsiCo. w II kw. wyniósł 1,32 USD - podano w komunikacie. Oczekiwano 1,25 USD.

WALUTY

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN może iść w górę - oceniają ekonomiści. Wzrosty rentowności krajowych SPW będą w dalszym ciągu ograniczane działaniami NBP, przez co dochodowość krajowych papierów może iść w dół po poniedziałkowych wzrostach.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4745 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1276 USD i 120,48 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie rośnie o 3,3 proc. do 6.622 USD za tonę. Cena metalu jest najwyższa od lipca 2018 r. Analitycy wskazują, że wzrosty mogą wynikać z problemów po stronie podaży w Chile i dobrej kondycji chińskiej gospodarki. Ceny miedzi zanotowały osiem tygodni zakończonych wzrostami, co stanowi najdłuższą serię od 2017 r.

Ceny ropy w USA spadają. Rynki czekają na decyzję państw OPEC+ dotyczącą cięć w produkcji ropy naftowej - analitycy spodziewają się, że ograniczenia zostaną zmniejszone. Inwestorzy śledzą również doniesienia dotyczące pandemii koronawirusa w USA. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,22 USD, po spadku o 0,79 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Referencyjna stopa procentowa w Polsce pozostanie na obecnym poziomie 0,1 proc. do końca 2021 r. - uważa zdecydowana większość z ankietowanych w konsensusie PAP Biznes. Część ośrodków analitycznych spodziewa się w 2022 r. podwyżek stóp proc., ale w niewielkiej skali.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej. W ocenie prezesa urzędu obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen energii - poinformował w poniedziałek URE.

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych na dzień 1 lipca 2020 roku moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych w krajowym systemie elektroenergetycznym wyniosła 2.108,9 MW - podały PSE na Twitterze.

Rynek węgla w czerwcu był w trendzie spadkowym, są symptomy ożywienia - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Zużycie energii elektrycznej w Polsce w czerwcu wyniosło 12.532 GWh, co oznacza spadek o 6,96 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym spadła w czerwcu do 45,82 proc. całej produkcji z 51,86 proc. w czerwcu 2019 roku - wynika z danych PSE.

Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych w czerwcu było dodatnie i wyniosło 2,4 mld zł - poinformowały Analizy .pl w najnowszym raporcie. Jak podano, największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się fundusze dłużne, w tym również papierów korporacyjnych.

Saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych wyniosło w czerwcu 2020 r. 2,6 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Jak podano jest to najlepszy wynik w ostatnich 5 latach.

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w czerwcu o 9,4 mld zł, czyli o 3,9 proc. do 252,7 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Pod względem wartości największy wzrost odnotowały fundusze dłużne. Trzeci miesiąc z rzędu rosły aktywa funduszy akcji.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Andrzej Duda zdobył 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 921 tys. 219 głosów, to jest 48,79 proc. - wynika z cząstkowych, nieoficjalnych wyników głosowania przedstawionych przez PKW w poniedziałek rano.

Z danych PKW pochodzących z 99,97 proc. obwodów wyborczych wynika, że średnia frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,12 proc.

W wyborach prezydenckich Andrzej Duda wygrał w 6 województwach, a Rafał Trzaskowski w 10 – wynika z informacji Państwowej Komisji Wyborczej na podstawie danych z 99,87 proc. obwodów.

W II turze wyborów prezydenckich najwyższą frekwencję wynoszącą 71,10 proc. odnotowano na Mazowszu, a najniższą na poziomie 59,92 proc. - na Opolszczyźnie - wynika z cząstkowych danych PKW pochodzących z 99,87 proc. obwodów głosowania.

Liderzy Konfederacji przypomnieli, że nie popierali żadnego z kandydatów w drugiej turze wyborów i wyrazili oczekiwanie, że "prezydent elekt zadba o stabilność państwa i będzie godnie je reprezentował. Zapowiedzieli też, że zwycięzcę wyborów będą rozliczać z obietnic i deklaracji wyborczych.

Jeśli będą mocne sygnały o nieprawidłowościach dot. głosowania w wyborach prezydenckich, to będziemy składać protesty wyborcze - zapowiedział w poniedziałek sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński.

W czasie obowiązywania ciszy wyborczej policjanci w całym kraju odnotowali 530 incydenty w związku z wyborami. Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych napisów - poinformowała w poniedziałek PAP st. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.

W Polsce w poniedziałek stwierdzono 299 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 5 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 38.

O przeniesieniu sejmowej Komisji Zdrowia z 14 lipca z godz. 15.00 na 21 lipca poinformował w poniedziałek PAP przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS).

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 159 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i jeden kolejny zgon - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Rząd Belgii zaktualizował czerwoną listę krajów i regionów w związku z ryzykiem zakażenia wirusem. Po podróży do nich należy odbyć kwarantannę. Do listy dodano Szwecję. Odradza się podróże do niektórych miejsc w W. Brytanii i Hiszpanii - podaje w poniedziałek telewizja VRT.

13 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono też 169 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosił w poniedziałek resort zdrowia. Bilans zmarłych od lutego wzrósł do 34 967. Dane wskazują na nieznaczny wzrost liczby zgonów i spadek liczby nowych infekcji.

77 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Bułgarii - podał w poniedziałek resort zdrowia. Jak wynika z jego komunikatu, to najniższy dobowy bilans infekcji od kilku tygodni, ale przy prawie czterokrotnie niższej liczbie przeprowadzonych testów.

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 104 chorych z Covid-19, łączna liczba zgonów sięgnęła 11 439. Dzień wcześniej zmarło 130 osób. Przyrost infekcji wciąż przekracza 6 tysięcy: od niedzieli zarejestrowano 6 537 nowych przypadków, 78 więcej niż dobę wcześniej.

Na Ukrainie w ciągu poprzedniej doby wykryto 612 zakażeń koronawirusem, 15 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 385 wyzdrowiało - podał w poniedziałek ukraiński resort ochrony zdrowia. W kraju jest ponad 26 tys. aktywnych zachorowań.

Jedenaście osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii na Covid-19, co jest najniższym bilansem od 13 marca, a liczba nowo wykrytych zakażeń zwiększyła się o 530 - podało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Po raz pierwszy po pięciu dniach liczba dobowych zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej 60 tys. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore podał w niedzielę, że w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 59 747 nowych infekcji.

Meksyk stał się czwartym krajem na świecie pod względem liczby przypadków śmiertelnych, wywołanych zakażeniem koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby zmarło 276 osób, tym samym całkowita liczba zgonów od początku pandemii w Meksyku wynosi 35 006.

631 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono także 24 831 nowych przypadków zakażenia.

W amerykańskiej bazie wojskowej Futenma na japońskiej wyspie Okinawa potwierdzono 32 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowały w poniedziałek władze prefektury Okinawa. Agencja Kyodo podała, że łącznie w bazach USA w tej prefekturze wykryto 98 infekcji.

Władze Hongkongu zgłosiły w poniedziałek 52 nowe zakażenia koronawirusem, w tym 41 infekcji lokalnych. Szczególne obawy dotyczą infekcji związanych z placówkami służby zdrowia. W 20 przypadkach droga zakażenia pozostaje nieznana – podały miejscowe media.

Chińskie władze ogłosiły w poniedziałek sankcje wobec amerykańskich polityków, w tym dwóch senatorów, w odwecie za restrykcje nałożone przez Waszyngton na chińskich urzędników za udział w represjonowaniu przez Pekin muzułmańskiej grupy etnicznej Ujgurów.

W niedzielę odnotowano na Filipinach najwyższą dzienną liczbę zgonów od początku pandemii koronawirusa, zmarły 162 osoby - oznajmiło w poniedziałek tamtejsze ministerstwo zdrowia. W Indonezji, jak podał w poniedziałek resort zdrowia tego kraju, odnotowano łącznie ponad 76 tys. przypadków infekcji. (PAP Biznes)

gor/ ana/

Ostatnie wiadomości