DZIEŃ NA RYNKACH: Europa kończy sesję pod kreską; dane makro i wyniki w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 lip 2020, 18:20

DZIEŃ NA RYNKACH: Europa kończy sesję pod kreską; dane makro i wyniki w centrum uwagi

Europejskie indeksy giełdowe zakończyły wtorkową sesję ok.1- proc. spadkami. Na amerykańskich parkietach w połowie sesji nieco bardziej pozytywne nastroje, JPMorgan przedstawił lepsze od oczekiwań dane kwartalne. Inwestorzy analizują słabsze dane makroekonomiczne, rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa oraz wyniki spółek za II kw.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,85 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,80 proc., francuski CAC 40 zniżkował o 0,96 proc., a brytyjski FTSE 100 lekko wzrósł i zyskał 0,06 proc. Stoxx Europe 600 zniżkował o 1,01 proc.

Ze spółek z indeksu Euro Stoxx 50 najmocniejsze spadki zanotowały firmy z sektora IT i dóbr wyższego rzędu. Mocno w dół poszły kursy producentów samochodów - Daimler spadł na zamknięciu o 0,79 proc., a Volkswagen o 1,38 proc.

Inwestorzy analizują dane makroekonomiczne i to, jak gospodarki radzą sobie z odbudową w czasie rozprzestrzeniającej się pandemii.

Brytyjski urząd statystyczny podał we wtorek, że Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w maju o 1,8 proc. mdm. Rynek oczekiwał wzrostu o 5,5 proc., po rekordowym spadku o 20,3 proc. w kwietniu.

Po słabszych danych brytyjski funt osłabia się wobec dolara o 0,5 proc. - kurs GBP/USD ok. godz. 18.00 wynosi 1,254.

Prezydent Francji Emmanuel Macron udzielił we wtorek w Dniu Bastylii wywiadu telewizyjnego, w którym zapowiedział kolejne 100 mld euro na ożywienie gospodarki.

W Europie trwają też konsultacje liderów Wspólnoty dotyczące wspólnej strategii dotyczącej funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Szczyt UE w tej sprawie rozpocznie się 17 lipca w piątek w Brukseli.

Liczba przypadków zarażenie koronawirusem rośnie w wielu krajach na całym świecie. Wirus zabił dotąd ponad 573 tys. osób, a liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 13 milionów. Coraz więcej państw przygotowuje się do drugiej fali epidemii.

Tymczasem na giełdach w USA nieco lepsze nastroje niż w Europie - DJI rośnie o 1,14 proc., S&P500 zyskuje 0,41 proc. W dół o 0,15 proc. idzie Nasdaq Comp.

W Stanach rozpoczął się sezon publikacji wyników za II kwartał. We wtorek raporty przedstawiły największe amerykańskie banki.

JPMorgan podał w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję w II kw. wyniósł 1,38 USD. Oczekiwano 1,01 USD. Akcje banku idą w górę o 0,1 proc.

Z kolei notowania Wells Fargo idą w dół o 5 proc. Strata na akcję banku w II kw. wyniosła 66 centów. Oczekiwano straty na akcję w wysokości 13 centów. To pierwsza strata kwartalna od 2008 r.

Citigroup zniżkuje o 2,3 proc., mimo że zysk na akcję w II kw. wyniósł 50 centów. Oczekiwano 32 centy na akcję.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 0,61 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 4 pb do 1,3 proc.

Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów pozostaje stabilna przy -0,44 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek wyniosła 1,37 proc.

WALUTY

EUR/USD zyskuje 0,3 proc. do 1,140.

Kwotowanie USD/JPY lekko zyskuje do 107,2.

Kurs funta zniżkuje o 0,5 proc. wobec dolara do poziomu 1,254.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 40,46 USD za baryłkę po wzroście o 0,9 proc., a sierpniowe futures na Brent kosztują 43,1 USD/b po dziennym wzroście o 0,9 proc.

Srebro spada o 1,1 proc. do 19,56 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 0,1 proc. do 1.812,8 USD za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w maju o 1,8 proc. mdm - podano w wyliczeniu urzędu statystycznego. Analitycy prognozowali, że PKB w V wzrośnie o 5,5 proc., po spadku w IV o rekordowe 20,3 proc., po korekcie z -20,4 proc.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 6 proc. mdm w maju, podczas gdy poprzednio spadła o 20,2 proc., po korekcie z -20,3 - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 6,5 proc.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w V wzrosła o 12,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 18,2 proc., po korekcie z -17,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 15 proc

Import do Chin wzrósł niespodziewanie w czerwcu o 2,7 proc., a eksport z tego kraju zwiększył się o 0,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem – wynika z wtorkowych danych urzędu celnego. Według analityków to sygnał stopniowego ożywienia po pandemii Covid-19.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w lipcu pogorszyło się - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 59,3 pkt. wobec 63,4 pkt. miesiąc wcześniej.

W USA zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W czerwcu indeks ten wyniósł 100,6 pkt. wobec 94,4 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie. Analitycy spodziewali się w VI indeksu na poziomie 97,8 pkt.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w czerwcu wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 0,6 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano 0,5 proc. mdm i +0,6 proc. rdr. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła +0,2 proc. mdm i +1,2 proc. rdr. Oczekiwano +0,1 proc. mdm i +1,1 proc. rdr.

POLITYKA I PANDEMIA

USA zaostrzyły stanowisko w sprawie roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego, które wraz z kampanią zastraszania uznano za całkowicie bezprawne - poinformował w poniedziałek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Ambasada ChRL w Waszyngtonie oceniła we wtorek odrzucenie przez Stany Zjednoczone chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim jako całkowicie nieuzasadnione i zarzuciła władzom USA sianie niezgody pomiędzy Chinami a innymi krajami regionu.

Chiny nałożą sankcje na amerykański koncern Lockheed Martin za jego rolę w najnowszej transakcji dotyczącej sprzedaży broni Tajwanowi – zapowiedział we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, nie podając szczegółów w sprawie tych sankcji.

KE poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

W czasie pandemii Covid-19 Chiny forsują swoje roszczenia terytorialne na morzach i są podejrzewane o rozsiewanie propagandy i dezinformacji na świecie, który walczy z koronawirusem – oceniły we wtorek władze Japonii w dorocznym raporcie na temat obrony narodowej.

Druga fala epidemii w zimie może być groźniejsza od pierwszej i, według "najgorszego scenariusza" w raporcie opracowanym na zlecenie głównego doradcy rządu W. Brytanii ds. walki z koronawirusem Patricka Vallance'a, może pochłonąć do 251 tys. ofiar śmiertelnych.

Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję, że chińska firma telekomunikacyjna Huawei nie będzie jednak brała udziału w budowie brytyjskiej sieci 5G - ogłosił we wtorek minister cyfryzacji, kultury, mediów i sportu Oliver Dowden.

KE, organizacje konsumenckie i biznesowe uzgodniły "dobre praktyki", które mają zapewnić ulgi konsumentom i przedsiębiorstwom dotkniętym pandemią Covid-19. Określają one, w jaki sposób różni uczestnicy rynku mogą wspierać obywateli i przedsiębiorstwa w czasie kryzysu.

Prawybory obozu demokratycznego w Hongkongu były „nielegalną manipulacją” agentów „obcych sił” w celu przejęcia władzy nad regionem - oświadczyło we wtorek chińskie rządowe biuro ds. Hongkongu i Makau, dodając, że Pekin nigdy nie zgodzi się na takie działania.

Prezydent Emmanuel Macron udzielił we wtorek w Dniu Bastylii, święta narodowego Francji, wywiadu telewizyjnego, w którym zapowiedział wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej i kolejne 100 mld euro na ożywienie gospodarki.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział we wtorek w parlamencie, że pesymistycznie ocenia szanse na osiągnięcie porozumienia krajów UE w sprawie przyjęcia planu wsparcia gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Rząd Hiszpanii wraz z władzami wspólnot autonomicznych przygotowuje się do drugiej fali epidemii koronawirusa. Nie wyklucza się ponownego wprowadzenia stanu alarmowego - wynika z planu wczesnego reagowania przedstawionego przez ministra zdrowia Salvadora Illa.

KALENDARIUM NA ŚRODĘ:

Japonia - decyzja BoJ ws. stóp procentowych;

Japonia - konferencja prasowa po posiedzeniu BOJ;

Japonia - raport BoJ nt. perspektyw japońskiej gospodarki;

8.00 - Wlk. Brytania - inflacja konsumencka za VI;

8.00 - Wlk. Brytania - inflacja producencka za VI;

10.00 - Włochy - inflacja konsumencka za VI;

13.00 - USA - wnioski o kredyt hipoteczny;

14.30 - USA - ceny importu i eksportu;

15.15 - USA - produkcja przemysłowa za VI;

16.00 - Kanada - decyzja BoC ws. stóp procentowych;

16.30 - Kanada - raport Banku Kanady nt. polityki monetarnej;

16.30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw;

17.15 - Kanada - konferencja prasowa Banku Kanady;

18.00 - USA - wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Patrick Harker);

20.00 - USA - Beżowa Księga - raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej USA. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Ostatnie wiadomości