Orlen rozmawia z wieloma podmiotami ws. wymiany aktywów – prezes (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 lip 2020, 16:55

Orlen rozmawia z wieloma podmiotami ws. wymiany aktywów – prezes (opis)

PKN Orlen rozmawia w sprawie wymaganego przez Komisję Europejską zbycia części aktywów Grupy Lotos i liczy na wymianę aktywów w innej części Europy. Rozmowy są prowadzone z wieloma podmiotami, z regionu, ale i spoza – poinformował prezes Daniel Obajtek.

Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu.

"W pierwszej kolejności, jeśli chodzi o warunki zaradcze, bierzemy pod uwagę wymianę aktywów. Rozmawiamy z wieloma partnerami. Z MOL-em też. (...) Warunki są klarowne, otwarte na cały rynek. Będziemy rozmawiać. To my mamy karty i możemy negocjować" - powiedział prezes Orlenu dziennikarzom.

Poinformował, że rozmowy prowadzone są z firmami w regionie, ale i spoza regionu.

"Zobaczymy, może teraz paleta partnerów będzie zdecydowanie większa" - powiedział.

Pytany, jakie aktywa są interesujące, odpowiedział: "Takie jak my oferujemy. Albo będą to silne aktywa logistyczne, albo petrochemiczne, albo ciąg aktywów. Nie wyobrażam sobie wymiany detalu, jeśli nie będę miał w danym miejscu hurtu".

"Chcemy mocno rozwijać detal za granicą, mieć swoją logistykę, ale i udział w rafinerii. Trwają negocjacje, by warunki zaradcze zostały wymienione na warunki w innych częściach Europy, tam gdzie mamy swój biznes i chcemy zapiąć połączenia komplementarne” - powiedział dziennikarzom prezes.

Jak poinformował, koncern przewiduje na negocjacje ok. 12 miesięcy.

KE poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu.

Jak podał Orlen, środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.

(PAP Biznes), #PKN

pel/ osz/

Zobacz także: Polski Koncern Naftowy Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości