RPP podtrzymuje, że tempo ożywienia w Polsce może ograniczać brak wyraźnego dostosowania kursu PLN (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 lip 2020, 15:32

RPP podtrzymuje, że tempo ożywienia w Polsce może ograniczać brak wyraźnego dostosowania kursu PLN (opis)

RPP podtrzymuje, że tempo ożywienia gospodarczego w Polsce może być ograniczane przez brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP - poinformowała RPP w komunikacie po posiedzeniu 14 lipca.

"Można oczekiwać, że w kolejnych miesiącach kontynuowane będzie ożywienie aktywności gospodarczej. Będzie temu sprzyjać poprawa koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki oraz działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP. Jednocześnie skala oczekiwanego ożywienia aktywności może być ograniczana przez niepewność dotyczącą skutków pandemii, niższe dochody oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych. Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP" - napisano.

W poprzednim komunikacie Rada użyła identycznego sformułowania odnośnie kursu PLN.

Według Rady, w Polsce napływające informacje sugerują stopniową poprawę nastrojów oraz ożywienie aktywności gospodarczej, która pozostaje jednak niższa niż przed pandemią. Towarzyszy temu dalszy, choć ograniczony spadek zatrudnienia i wyraźne obniżenie dynamiki wynagrodzeń w przedsiębiorstwach.

RPP na jednodniowym posiedzeniu w dn. 14 lipca utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Rada podtrzymała również ocenę, że poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm.

W efekcie poluzowanie przyczynia się zdaniem Rady do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii.

"Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz – poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców – oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - napisano.

Odnosząc się do sytuacji w gospodarce światowej Rada wskazała, że aktualne prognozy wskazują na dalszą poprawę koniunktury w gospodarce światowej w II poł. roku, choć poziom aktywności będzie niższy niż przed pandemią.

"Utrzymuje się niepewność dotycząca tempa i trwałości poprawy koniunktury na świecie w kolejnych kwartałach" - dodano.

NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej.

Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych.

Wcześniej NBP informował, że docelowa skala programu skupu nie jest określona. Operacje tego rodzaju będą kontynuowane do odwołania, a ich harmonogram będzie udostępniany w kolejnych komunikatach NBP.

NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

NOWA PROJEKCJA Z PROGNOZĄ PKB WYRAŹNIE PONIŻEJ KONSENSUSU

NBP przedstawił pierwsze prognozy z lipcowej projekcji, które w odniesieniu do dynamiki PKB plasują się wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego na bieżący rok (-3,8 proc. wg ostatniego konsensusu PAP Biznes).

Dynamika PKB Polski z 50-proc. prawdopodobieństwem wyniesie od -7,2 proc. do -4,2 proc. w 2020 r., 2,1–6,6 proc. w 2021 oraz 1,9–6,0 proc. w 2022 r. - wynika z najnowszej, lipcowej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Według DAE, inflacja z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w przedziale 2,9–3,6 proc. w 2020 r., 0,3–2,2 proc. w 2021 r. i 0,6–2,9 proc. w 2022 r.

Biorąc pod uwagę środki przedziałów 50-proc. prawdopodobieństwa ścieżkę centralną lipcowej projekcji NBP przedstawia tabela poniżej.

PKBCPI
2020-5,73,3
20214,41,3
20224,01,8

Lipcowa projekcja uwzględnia dane i informacje opublikowane do 30 czerwca 2020 r. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości