Skrót wiadomości - wtorek, 14 lipca, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 lip 2020, 18:22

Skrót wiadomości - wtorek, 14 lipca, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 14 lipca utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Dynamika PKB Polski z 50-proc. prawdopodobieństwem wyniesie od -7,2 proc. do -4,2 proc. w 2020 r., 2,1–6,6 proc. w 2021 oraz 1,9–6,0 proc. w 2022 r. - wynika z najnowszej, lipcowej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Według DAE, inflacja z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w przedziale 2,9–3,6 proc. w 2020 r., 0,3–2,2 proc. w 2021 r. i 0,6–2,9 proc. w 2022 r.

RPP podtrzymuje, że tempo ożywienia gospodarczego w Polsce może być ograniczane przez brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP - poinformowała RPP w komunikacie po posiedzeniu 14 lipca.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, spadła w maju o 15,3 proc. rdr, po spadku o 25,1 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w V wzrosła o 12,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 18,2 proc., po korekcie z -17,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Po wyborach prezydenckich prawdopodobna jest kontynuacja osłabiania siły instytucjonalnej w Polsce i jest to czynnik negatywny dla ratingu - oceniła we wtorkowym raporcie agencja ratingowa Moody's.

NBP obserwuje w maju poprawę w eksporcie dóbr konsumpcyjnych i wysoki eksport baterii samochodowych - podał NBP w komentarzu do danych o bilansie płatniczym w maju.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w lipcu pogorszyło się - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 59,3 pkt. wobec 63,4 pkt. miesiąc wcześniej.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w maju o 1,8 proc. mdm - podano w wyliczeniu urzędu statystycznego.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 6 proc. mdm w maju, podczas gdy poprzednio spadła o 20,2 proc., po korekcie z -20,3 - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

Import do Chin wzrósł niespodziewanie w czerwcu o 2,7 proc., a eksport z tego kraju zwiększył się o 0,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem – wynika z wtorkowych danych urzędu celnego. Według analityków to sygnał stopniowego ożywienia po pandemii Covid-19.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w czerwcu wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 0,6 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano 0,5 proc. mdm i +0,6 proc. rdr.

W USA zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W czerwcu indeks ten wyniósł 100,6 pkt. wobec 94,4 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Nadwyżka w obrotach bieżących w maju 2020 r. wyniosła 2.455 mln euro wobec konsensusu 752,0 mln euro nadwyżki - podał Narodowy Bank Polski. Eksport spadł o 19,8 proc. rdr wobec konsensusu spadku o 20,1 proc. rdr, podczas gdy import spadł o 27,2 proc. rdr wobec prognozy spadku o 20,8 proc.

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił do tej pory firmom 57,5 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią koronawirusa - poinformował na Twitterze PFR. Z pomocy skorzystało 321.004 firmy zatrudniające 2,99 mln osób.

GIEŁDA

Na koniec sesji główne warszawskie indeksy pogłębiły spadki z pierwszej części dnia, kończąc wtorkowe notowania między blisko 0,5 proc. a 1,7 proc. pod kreską. Najmocniej stracił WIG20, choć w indeksie wzrostami wyróżniły się Lotos i PGNiG. Duży spadek kursu zanotował PKN Orlen.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 spadł o 1,66 proc., osiągając poziom 1.771,70 pkt., WIG zniżkował o 1,42 proc. do 50.443,27 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,06 proc. do 3.572,26 pkt., a sWIG80 stracił 0,48 proc. do 14.104,70 pkt

SPÓŁKI

KE poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu.

Orlen szacuje, że do pierwszej transakcji przejęcia akcji Lotosu od Skarbu Państwa dojdzie w ciągu roku - poinformował dziennikarzy prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG - poinformował PKN Orlen w komunikacie. Orlen podał, że rozpoczął proces ukierunkowany na przejęcie kontroli kapitałowej nad PGNiG.

Struktura transakcji przejęcia akcji PGNiG będzie określona w najbliższym czasie – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

PKN Orlen negocjuje z partnerami wymianę aktywów po fuzji z Lotosem za aktywa w innej części Europy - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Przejęcia realizowane przez Orlen, w tym planowane przejęcie PGNiG, mogą wygenerować do 20 mld zł dodatkowego wyniku EBITDA - ocenił premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji.

PKN Orlen rozmawia w sprawie wymaganego przez Komisję Europejską zbycia części aktywów Grupy Lotos i liczy na wymianę aktywów w innej części Europy. Rozmowy są prowadzone z wieloma podmiotami, z regionu, ale i spoza – poinformował prezes Daniel Obajtek.

Priorytetem Orlenu jest jak najmniejsze obciążenie bilansu przez planowane przejęcia Lotosu i PGNIG – poinformowali we wtorek przedstawiciele Orlenu.

Powrót klientów do klubów fitness po pandemii będzie trwał kilka miesięcy - ocenia członek zarządu Benefit Systems, Bartosz Józefiak. Firma nadal prowadzi z galeriami handlowymi negocjacje w sprawie czynszów swoich klubów - jak podał Józefiak, wiele z tych rozmów jest trudnych. Grupa zdecydowała o zamknięciu czterech obiektów.

PWay, spółka zależna PlayWay, planuje w najbliższych miesiącach uruchomić platformę umożliwiającą zgłaszanie pomysłów na gry w zamian za udział w zyskach oraz tokeny blockchain - podał PlayWay w komunikacie.

Grupa Robyg zakontraktowała w pierwszym półroczu 2020 roku 795 lokali netto i planuje uznać w przychodach minionego półrocza 697 lokali - podał deweloper w komunikacie prasowym. W samym drugim kwartale Robyg sprzedał netto 207 lokali.

UOKiK uznał, że Idea Bank stosował nieuczciwą praktykę rynkową i naruszał zbiorowe interesy konsumentów - podał bank w komunikacie. Urząd nałożył na bank m.in. 17,3 mln zł kary. Idea Bank rozważa skorzystanie z prawa do złożenia odwołania od decyzji.

Zarząd Instalu Kraków rekomenduje wypłatę dywidendy za 2019 rok w łącznej kwocie 3,64 mln zł, co daje dywidendę na akcję na poziomie 0,50 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Dekpol Deweloper planuje rozpocząć w 2020 roku budowę sześciu inwestycji, liczy na poprawę marży brutto ze sprzedaży - poinformował we wtorek prezes Sebastian Barandziak. Spółka chce utrzymać poziom sprzedanych lokali przy jednoczesnym podniesieniu średniej wartości lokalu.

GPW Ventures oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podpisały list intencyjny w celu nawiązania współpracy w zakresie rozwoju innowacji w rolnictwie. KOWR planuje powierzyć pod zarządzanie spółce GPW do 25 mln zł w 2020 roku na inwestycje.

Atrem otrzymał od spółki Tauron Dystrybucja roszczenie o zapłatę kary umownej w wysokości 8,13 mln zł - podał Atrem w komunikacie.

BioMaxima szacuje, że w drugim kwartale 2020 r. jej jednostka dominująca wypracowała 4,16 mln zysku EBITDA, wobec 0,32 mln zł zysku EBITDA przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Zysk netto w drugim kwartale 2020 r. wyniósł 3 mln zł, wobec 0,17 mln straty przed rokiem.

Skorygowany zysk na akcję JPMorgan w II kw. wyniósł 1,38 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Oczekiwano 1,01 USD.

Zysk na akcję Citigroup w II kw. wyniósł 50 centów - podano w komunikacie. Oczekiwano 32 centy na akcję.

WALUTY

Złoty ma potencjał do chwilowego osłabienia w okolice 4,50-4,53 do euro, a rentowność 10-latek do piątku może stracić 3-5 pb - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING BŚ Piotr Popławski. Wtorkowa decyzja RPP nie miała jego zdaniem wpływu na rynek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4916 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1375 USD i 122,17 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA idą w dół. Inwestorzy obawiają się, że duży wzrost liczby przypadków koronawirusa na świecie może negatywnie odbić się na popycie na ropę.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie spada o 1,8 proc. do 6.450 USD za tonę. Rynki niepokoją się o wzrost napięcia w relacjach USA-Chiny, co według analityków zahamowało rajd na rynku miedzi.

OPINIE, PROGNOZY

PKN Orlen weźmie na siebie duży finansowy ciężar konsolidując Lotos i PGNiG, co może rodzić ryzyko np. przy pogorszeniu warunków makroekonomicznych - uważa Michał Kozak z Trigon DM. Zdaniem analityka potencjał dywidendowy Orlenu na najbliższe lata drastycznie spadnie. Nie wyklucza on, że przejęcie PGNiG może odbyć się w formie wezwania.

Bardziej pesymistyczna od oczekiwań rynkowych ścieżka PKB Polski zawarta w lipcowej projekcji NBP powinna skutecznie zakotwiczyć oczekiwania rynkowe dotyczące krótkoterminowych stóp procentowych - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, stopy w Polsce pozostaną stabilne przez dłuższy czas, a ewentualne dostosowania będą dotyczyły głównie programu skupu obligacji skarbowych i papierów z gwarancją skarbu państwa.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W pierwszej dekadzie lipca zarejestrowano w Polsce o 12,2 proc. mniej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Fundusze inwestycyjne kupiły netto w czerwcu akcje na GPW za 238 mln zł - wynika z szacunków Trigon DM. Łączne napływy do funduszy rynku kapitałowego wyniosły 2,6 mld zł. Poza funduszami absolutnej stopy zwrotu, wszystkie kategorie funduszy odnotowały w czerwcu napływy netto.

Złożono 100 tys. wniosków w programie "Mój Prąd", co oznacza, że jesteśmy w połowie realizacji przedsięwzięcia, na które przeznaczono 1 mld zł - powiedział na wtorkowej konferencji minister klimatu Michał Kurtyka.

KE, organizacje konsumenckie i biznesowe uzgodniły "dobre praktyki", które mają zapewnić ulgi konsumentom i przedsiębiorstwom dotkniętym pandemią Covid-19. Określają one, w jaki sposób różni uczestnicy rynku mogą wspierać obywateli i przedsiębiorstwa w czasie kryzysu.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił we wtorek, że cała technologia koncernu Huawei musi zostać usunięta z brytyjskiej sieci 5G do 2027 roku, a od przyszłego roku operatorzy telekomunikacyjni będą mieli zakaz zakupu nowego sprzętu 5G od tej chińskiej firmy.

Organizacje turystyczne i przedsiębiorcy tego sektora w Portugalii z powodu epidemii koronawirusa odnotowują podczas wakacji spadek wpływów. Do grudnia tego roku straty mogą przekroczyć 12 mld euro.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Jeśli chodzi o przyrost i odpływ osób bezrobotnych, szacujemy, że w lipcu sytuacja będzie porównywalna do czerwca - powiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Dodała, że od 1 do 13 lipca przybyło ok. 3 tys. osób bezrobotnych.

Co do zmian w rządzie żadne decyzje jeszcze nie zapadły, na tę chwilę nie ma decyzji w tym zakresie - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rozesłaliśmy za granicę 480 tys. pakietów wyborczych, z czego uzyskaliśmy z powrotem 83 proc.; część z pakietów mogła nie dotrzeć na czas, ale to nie wina MSZ, który wysłał je w terminie ustawowym - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Nie jest prawdą, że MSZ wspierało jednego kandydata - oświadczył.

Złożenie nowego projektu nowelizacji Kodeksu karnego zaostrzającego kary za niektóre przestępstwa zapowiedział we wtorek w rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Dodał, że resort nie rezygnuje ze zmian w prawie karnym.

Zeszłoroczna reforma Kodeksu karnego zaskarżona do TK przez prezydenta Andrzeja Dudę przed jej podpisaniem jest niezgodna z konstytucją ze względu na naruszenie procedury legislacyjnej - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Zaskarżona nowelizacja m.in. zaostrzała kary, w tym za przestępstwa pedofilskie.

We Włoszech zmarł we wtorek ks. prałat Bronisław Piasecki, kapelan kard. Stefana Wyszyńskiego i wicepostulator w jego procesie beatyfikacyjnym. Miał 79 lat - poinformowała na stronie internetowej archidiecezja warszawska.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 232 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i dwa kolejne zgony - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

17 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, stwierdzono 114 nowych zakażeń koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Bilans zmarłych wzrósł do 34 984.

Prezydent Emmanuel Macron udzielił we wtorek w Dniu Bastylii, święta narodowego Francji, wywiadu telewizyjnego, w którym zapowiedział wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej i kolejne 100 mld euro na ożywienie gospodarki.

Rząd Czech nie planuje obecnie zamknięcia granic dla pracowników z Polski, którzy przyjeżdżają do firm w kraju (województwie) morawsko-śląskim - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Vojtiech. Zakażenia SARS-CoV-2 wśród pracowników transgranicznych ujawniły obowiązkowe testy.

175 osób zmarło w Rosji na Covid-19 w ciągu ostatniej doby, łączna liczba zgonów sięgnęła 11 614 - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Dzień wcześniej zmarło 104 chorych. Po wykryciu 6248 nowych przypadków liczba zakażeń wzrosła do 739 947.

Na Ukrainie w ciągu poprzedniej doby potwierdzono 638 nowych zakażeń koronawirusem, 14 chorych zmarło, a 651 wyzdrowiało - podał we wtorek resort ochrony zdrowia. Zakażenie potwierdzono łącznie od początku pandemii u prawie 7,5 tys. pracowników medycznych.

Miejski wydział zdrowia w Nowym Jorku powiadomił w poniedziałek o rosnącej liczbie młodych ludzi w wieku od 20 do 29 lat zakażonych koronawirusem . Przypisuje się to nieprzestrzeganiu przez nich zasad dystansu społecznego i innych środków ostrożności.

Część australijskich stanów zaostrzyła ograniczenia w poruszaniu się w sytuacji, gdy na południowym wschodzie kraju władze walczą o powstrzymanie epidemii Covid-19, która zaczyna rozprzestrzeniać się na inne obszary.

Liczba infekcji koronawirusem w Indiach wzrosła we wtorek o ponad 28 tysięcy i szybko zbliża się do miliona. Resort zdrowia powiadomił też o 553 zgonach w ciągu ostatnich 24 godzin, co zwiększyło ogólną liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju do 23 727.

Ambasada ChRL w Waszyngtonie oceniła we wtorek odrzucenie przez Stany Zjednoczone chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim jako całkowicie nieuzasadnione i zarzuciła władzom USA sianie niezgody pomiędzy Chinami a innymi krajami regionu.

Chiny nałożą sankcje na amerykański koncern Lockheed Martin za jego rolę w najnowszej transakcji dotyczącej sprzedaży broni Tajwanowi – zapowiedział we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, nie podając szczegółów w sprawie tych sankcji.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zezwolił we wtorek na wznowienie egzekucji wykonywanych przez władze federalne po 17 latach przerwy, unieważniając odroczenie czterech egzekucji, o czym zdecydował dzień wcześniej federalny sąd apelacyjny w Waszyngtonie.

Skazany na śmierć zabójca Daniel Lee został stracony w USA we wtorek rano w pierwszej od 17 lat federalnej egzekucji. Zezwolił na to tego samego dnia Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, unieważniając odroczenie wydane wcześniej przez federalny sąd apelacyjny w Waszyngtonie.

(PAP Biznes)

ana/ osz/

Ostatnie wiadomości