DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy giełd w Europie pod kreską, nie pomogły Chiny i EBC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 lip 2020, 18:14

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy giełd w Europie pod kreską, nie pomogły Chiny i EBC

Główne indeksy giełd w Europie zakończyły czwartek lekko pod kreską, po miesięcznych szczytach osiągniętych w środę. Zapewnienia o luźnej polityce EBC oraz mocne dane PKB z Chin nie zdołały wyciągnąć europejskich akcji na plusy.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 stracił 0,4 proc., niemiecki DAX zniżkował 0,4 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół 0,5 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł 0,7 proc.

W USA blisko półmetka sesji indeks S&P 500 spada o 0,5 proc., Dow Jones Industrial spada o 0,5 proc., a Nasdaq traci 1,3 proc.

Holenderski producent piwa Heineken stracił 2 proc. po tym, jak spółka podała wstępnie, że w I połowie roku jej przychody netto spadły o 16,4 proc.

Niemiecka firma farmaceutyczna Sartorius zyskała nieco ponad 6 proc. po podniesieniu prognozy zysku na cały rok.

W USA akcje Morgan Stanley rosną ok. 2,5 proc. Skorygowany zysk na akcję banku w II kw. wyniósł 2,04 USD. Rynek oczekiwał 1,14 USD.

Akcje Bank of America spadają o 2,5 proc., mimo że zysk na akcję w II kw. wyniósł 37 centów wobec oczekiwanych 25 centów.

Notowania Johnson & Johnson spadają ok. 0,5 proc., mimo że skorygowany zysk na akcję w II kw. wyniósł 1,67 USD wobec 1,50 USD za akcję - oczekiwanego przez analityków

RYNKI OK. GODZ. 18.00

Dolar osłabia się o 0, proc. wobec koszyka walut do 95,91 pkt.

EUR/USD rośnie o 0,2 proc. do 1,142.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do 107,06.

GBP/USD rośnie o 0,3 proc. do 1,261, odbijając od śródsesyjnych minimów 1,252.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 0,60 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 3 pb do 1,30 proc. Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb do -0,47 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 41 USD za baryłkę, po spadku o 0,5 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w dół o 0,4 proc. do 43,6 USD/b.

POLITYKA MONETARNA

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku.

"Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2 proc., oraz że to zbliżenie konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej" - podano w komunikacie.

EBC podtrzymał wielkość programu skupu aktywów PEPP na poziomie 1,35 bln euro, a prezes EBC Christine Lagarde poinformowała, że bank zamierza wykorzystać program w całości. Deklaracja Lagarde rozwiała tym samym spekulacje, które wzbudziły wcześniejsze wypowiedzi członków zarządu EBC, iż być może nie będzie trzeba w całości wykorzystywać PEPP.

W czwartek Bank Korei pozostawił bez zmian główną stopę proc. na poziomie 0,5 proc.

Bank centralny Indonezji obniżył w czwartek główną stopę procentową o 25 pb do 4 proc.

W środę Bank Kanady pozostawił stopy procentowe bez zmian na poziomie 0,25 proc.

W Chile bank centralny także pozostawił w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,5 proc.

Prezes Fed w Filadelfii Patrick Harker powiedział w środę, że amerykański bank centralny powinien rozważyć utrzymanie stóp procentowych w pobliżu zera, dopóki inflacja nie przekroczy celu 2 proc.

"Popieram pomysł, aby pozwolić inflacji na wzrost powyżej 2 proc., zanim podejmiemy jakiekolwiek działania w odniesieniu do stopy funduszy federalnych" - powiedział Harker.

Agencja Bloomberga podała w środę, powołując się na źródła, że gubernator Banku Anglii Andrew Bailey oznajmił podczas spotkania z politykami rządzącej Partii Konserwatywnej, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie pozostaną bliskie zera przez długi czas.

Ukraiński parlament przyjął w czwartek kandydaturę Cyryla Szewczenki na prezesa banku centralnego. Kandydatura została zgłoszona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Szewczenko dotychczas sprawował funkcję prezesa państwowego Ukrgazbanku. Poprzedni prezes Yakiv Smolii złożył rezygnację w lipcu, uzasadniając swoją decyzję "polityczną presją" ze strony obozu rządzącego.

POLITYKA I PANDEMIA

Między państwami UE wciąż utrzymują się duże różnice w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty oraz funduszu na odbudowę ze skutków pandemii koronawirusa - poinformowało w czwartek po południu wysokiej rangi źródło unijne. Problematyczną kwestią jest wielkość środków na ożywienie gospodarcze po kryzysie. Komisja Europejska zaproponowała 750 mld euro na ten cel, ale część krajów sprzeciwia się takiej wysokości tego instrumentu.

Wiceszefowa KE Viera Jourova poformowała, że projekt mechanizmu uzależnienia funduszy UE od praworządności nie może być poświęcony na szczycie UE dla osiągnięcia porozumienia ws. unijnego budżetu.

USA wyrażają głębokie rozczarowanie wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który wydaje się unieważniać kluczowy mechanizm umożliwiający przesyłanie danych między USA a Europą - napisał w czwartek w komunikacie minister handlu Wilbur Ross.

Władze amerykańskie będą dokładnie badały wyrok, aby zrozumieć jego wszystkie praktyczne konsekwencje, a także kontynuowały współpracę z Komisją Europejską i Europejską Radą Ochrony Danych przy wyjaśnianiu tej sprawy. W czwartek TSUE orzekł nieważność tzw. Tarczy Prywatności - mechanizmu, który ma chronić dane przesyłane przez podmioty z UE certyfikowanym przedsiębiorcom z USA.

Plan premiera Izraela Benjamina Netanjahu, dotyczący przyznania wszystkim obywatelom zasiłków w celu pobudzenia gospodarki w czasie kryzysu koronawirusa, został w czwartek chłodno przyjęty przez jego partnera koalicyjnego oraz szefa banku centralnego. Plan nadal wymaga zatwierdzenia przez rząd. W obliczu rosnącego niezadowolenia społecznego wynikającego z tego, jak rząd radzi sobie ze skutkami ekonomicznymi pandemii, Netanjahu ogłosił w środę wieczorem pakiet pomocowy o wartości 6 mld szekli (1,75 mld dolarów). Wypłaty w wysokości 750 szekli (220 dolarów) dla osób fizycznych i do 3000 szekli (875 dolarów) dla rodzin mają według premiera zwiększyć wydatki konsumpcyjne i pobudzić zatrudnienie. Prezes Banku Izraela Amir Jaron i minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi z partii Niebiesko-Białych, która tworzy wraz z Likudem Netanjahu rząd, skrytykowali w czwartek założenia planu, twierdząc że pieniądze powinny być skierowane do najuboższych obywateli.

Służby medyczne Hongkongu zgłosiły w czwartek 67 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 63 infekcje lokalne. Jest to najwyższy dobowy przyrost odnotowany w tym regionie od początku pandemii – podkreśla publiczna hongkońska stacja RTHK.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying oświadczyła w czwartek, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo może przyjechać do Sinciangu i przekonać się, że zarzuty Waszyngtonu dotyczące łamania praw człowieka muzułmańskich Ujgurów to „największe kłamstwa stulecia”. Hua wyraziła również nadzieję, że pierwszy etap umowy handlowej między Chinami a USA wciąż może zostać zrealizowany mimo amerykańskich sankcji nakładanych na ChRL między innymi w związku z sytuacją Ujgurów.

Wielka Brytania straciła niezależność w sprawie Huawei – oceniło w piątek chińskie MSZ, krytykując decyzję Londynu o wykluczeniu tego koncernu z sieci 5G. Resort handlu ChRL zapowiedział natomiast podjęcie „koniecznych środków”, by chronić prawa chińskich firm.

DANE

Sprzedaż detaliczna w USA w czerwcu wzrosła o 7,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Oczekiwano +5 proc. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut w czerwcu wzrosła o 7,3 mdm. Oczekiwano, że sprzedaż wzrośnie o 5 proc. W ujęciu mdm sprzedaż wzrosła o 18,2 proc., po korekcie z +17,7 proc., a z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 12,1 proc., po rewizji z +12,4 proc.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w II kw. o 3,2 proc. rdr. Analitycy spodziewali się w II kw. wzrostu PKB o 2,4 proc., po spadku o 6,8 proc. w I kw. W ujęciu kdk PKB wzrósł w II kw. o 11,5 proc. - analitycy oczekiwali +9,6 proc., po spadku w I kw. o 10 proc., po korekcie z -9,8 proc. PKB spadł w II kw. YTD rdr o 1,6 proc. wobec spodziewanych -2,4 proc. i -6,8 proc. w I kw.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 1,3 mln. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 1,25 mln, wobec 1,310 mln poprzednio, po korekcie z 1,314 mln. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 17,338 mln w tygodniu, który skończył się 4 lipca wobec oczekiwanych 17,5 mln i poprzednio 17,76 mln, po korekcie z 18,06 mln.

Nadwyżka w handlu strefy euro w V wyniosła 9,4 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 2,9 mld euro w poprzednim miesiącu. Nadwyżka po uwzględnieniu czynników sezonowych (sa) wyniosła zaś 8 mld euro wobec nadwyżki 1,6 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie z +1,2 mld euro.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), wyniósł w lipcu 72 pkt. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 61 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 58 pkt.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w lipcu spadł do 24,1 pkt z +27,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie +20 pkt.

KALENDARIUM NA CZWARTEK

Początek 2-dniowego szczytu UE ws. Funduszu Odbudowy

11.00 - strefa euro - inflacja HICP za VI;

12.00 - wystąpienie szefa Banku Anglii A. Bailey'a;

14.30 - USA - rozpoczęte budowy domów, pozwolenia na budowę domów za VI;

16.00 - indeks zaufania U. Michigan za VII. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości