DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną, rentowności obligacji idą w dół
Kontrakty w USA rosną, a notowania w Europie wahają się. Inwestorzy analizują najnowsze wyniki spółek i informacje dotyczące nowych przypadków koronawirusa. Ceny ropy spadają, a obligacje umacniają się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,36 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,2 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,92 proc.
Notowania Netflixa idą w dół o 8 proc. przed sesją. Platforma streamingowa zanotowała przyrost nowych subskrybentów o 2,5 mln wobec oczekiwanych 5,12 mln.
Akcje BlackRock rosną o 0,5 proc. przed sesją - skorygowany zysk na akcję w II kw. wyniósł 7,85 USD. Rynek oczekiwał 6,96 USD.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,03 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,14 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,3 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,38 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,05 proc.
W Europie w górę o 2 proc. idzie sektor motoryzacyjny.
Akcje Daimlera rosną o 5 proc. Koncern motoryzacyjny podał wstępnie, że strata przed opodatkowaniem wyniosła 1,68 mld euro wobec oczekiwanych 2,1 mld euro.
Notowania Volvo idą w górę o 1 proc. Producent samochodów podał, że w II kw. przychody netto ze sprzedaży wyniosły 73,2 mld koron szwedzkich wobec oczekiwanych 72,04 mld koron.
Rośnie także sektor IT.
Ericsson AB rośnie o 9,5 proc. – przychody ze sprzedaży netto wyniosły w II kw. 55,6 mld koron szwedzkich vs konsensus rynkowy na poziomie 54,8 mld koron.
W górę idą także STMicroelectronics (+3,5 proc.) i Infineon (+2,5 proc.).
Akcje Nordea Banku idą w górę o 1,5 proc. Bank podał, że w II kw. strata kredytowa netto wyniosła 698 mln euro wobec oczekiwanych 390,4 mln euro.
W USA kontrakty na S&P 500 rosną o 0,01 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,11 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,68 proc.
W czwartek S&P 500 spadł o 0,79 proc. do 3.215,57 pkt., Dow Jones Industrial (DJI) zniżkował o 0,5 proc. do 26.734,71 pkt., a Nasdaq Composite poszedł w dół o 0,73 proc. do 10.473,83 pkt.
Dolar osłabia się o 0,28 proc. wobec koszyka walut do 96,05 pkt.
Eurodolar idzie w górę o 0,14 proc. do 1,1426.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,01 proc. do 107,18.
Kurs funta zniżkuje o 0,31 proc. wobec dolara do 1,2549.
Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 0,60 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 2 pb do 1,29 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 46 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 49 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,47 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 40,53 USD za baryłkę, po spadku o 0,54 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w dół o 0,63 proc. do 43,10 USD/b.
PONAD 589 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA
Koronawirus zabił dotąd ponad 589 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 13,8 milionów.
W Stanach Zjednoczonych odnotowano w ciągu ostatniej doby rekordowy przyrost nowych zakażeń wynoszący 75 255 przypadków. Tym samym został pobity rekord z ubiegłego piątku, gdy Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore informował o 69 070 zakażeniach koronawirusem.
W czerwcu średni dobowy przyrost nowych zakażeń nie przekraczał 28 tys., ale w lipcu podniósł się do 57,2 tys. przypadków dziennie. Od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych potwierdzono blisko 3 mln 564 tys. zakażeń.
Rekordowy przyrost zakażeń w ciągu ostatniej doby stwierdzono w 30 spośród 50 amerykańskich stanów. Najwięcej w Arizonie, Kalifornii, na Florydzie i w Teksasie.
Czwartek przyniósł również wysoką liczbę zgonów spowodowanych Covid-19 - najwyższą od początku czerwca. W ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych zmarły 974 osoby. W przeddzień informowano o 850 przypadkach śmiertelnych.
Biały Dom zasygnalizował Kongresowi, że prezydent Donald Trump może odrzucić nową odsłonę pakietu stymulacyjnego wobec kryzysu z powodu koronawirusa, jeśli nie będzie ona obejmować obniżki podatku od wynagrodzeń.
Główny epidemiolog USA dr Anthony Fauci ostrzegł niedawno, że dobowy przyrost zakażeń będzie wkrótce sięgał 100 tys., "jeśli Amerykanie nie zjednoczą się i nie zewrą szeregów w walce z koronawirusem".
"Prezydent Trump chce zapewnić ulgę ciężko pracującym Amerykanom, których dotknął wpływ pandemii, a jednym ze sposobów na zrobienie tego jest zwolnienie z podatku od wynagrodzeń” - powiedział w czwartek w oświadczeniu rzecznik Białego Domu Judd Deere.
Według Fauciego niektóre stany odstąpiły od restrykcji zbyt pośpiesznie, pozwalając by epidemia wróciła z nową siłą - przypomina Reuters.
Liczba osób, które od początku epidemii zakaziły się koronawirusem w Brazylii, przekroczyła w czwartek 2 miliony - podał brazylijski resort zdrowia. Liczba wszystkich zgonów spowodowanych Covid-19 wynosi obecnie w tym kraju 76 688. W czwartek poinformowano, że w ciągu ostatniej doby obecność SARS-CoV-2 stwierdzono u 45 403 osób. Zmarły też 322 osoby.
Brazylijskie biuro statystyczne podało, że w czerwcu działalność wstrzymała tymczasowo lub permanentnie jedna trzecia firm w kraju.
622 przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Japonii - poinformowało w czwartek późnym wieczorem czasu lokalnego tamtejsze ministerstwo zdrowia. To największy dobowy przyrost w tym kraju od trzech miesięcy.
Liczba zakażonych koronawirusem w Indiach przekroczyła w piątek milion, wzbudzając obawy o gotowość służb do poradzenia sobie z nieuniknionym dalszym wzrostem infekcji, który może przytłoczyć szpitale i być próbą dla słabego systemu opieki zdrowotnej.
RELACJE USA-CHINY
Zakaz wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych wobec członków Komunistycznej Partii Chin (KPCh) byłby absurdem – oceniła w piątek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, komentując nieoficjalne doniesienia amerykańskich mediów o takich planach Waszyngtonu.
Amerykański rząd rozważa wprowadzenie zakazu przyjazdu na terytorium USA dla członków Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz ich najbliższych - poinformował w czwartek dziennik "New York Times". Łącznie dotyczyłoby to około 270 mln Chińczyków.
"NYT" zastrzega, że plan jest w formie roboczej, a jego szczegóły nie zostały jeszcze sprecyzowane. Prezydent USA Donald Trump ma możliwość jego odrzucenia.
Wprowadzenie zakazu dla ok. 270 mln Chińczyków "byłoby najbardziej prowokującym działaniem Stanów Zjednoczonych wobec Chin od początku wybuchu wojny handlowej między państwami w 2018 roku" - pisze "NYT". W miesiącach pandemii koronawirusa relacje między Pekinem i Waszyngtonem dodatkowo się pogorszyły; wielu dyplomatów i analityków porównuje sytuację do zimnej wojny.
SZCZYT UE WS. FUNDUSZU ODBUDOWY
Na zaczynającym się w piątek szczycie UE liderzy będą szukać porozumienia ws. funduszu odbudowy. Zaproponowany przez Komisję Europejską, ma umożliwić zapożyczenie się na rynkach finansowych na korzystnych warunkach i dzięki setkom mld euro pobudzić gospodarkę.
Kanclerz Angela Merkel i prezydent Emmanuel Macron zaproponowali, że UE zaciągnie pożyczki na rynkach finansowych, by przeznaczyć 500 mld euro poprzez dotacje dla gospodarek europejskich najbardziej dotkniętych skutkami epidemii. Był to przełomowy moment.
Zgodnie z francusko-niemiecką propozycją państwa członkowskie, otrzymujące fundusze, nie musiałyby spłacać ich ze swoich budżetów krajowych. Dług miałby zostać spłacony z przyszłych unijnych dochodów. Propozycja spotkała się jednak z chłodnym przyjęciem wielu krajów, które są sceptyczne wobec pomysłu zaciągania nowego zadłużenia.
Stawka nie mogłaby być wyższa; jeśli zrobimy to we właściwy sposób, możemy przezwyciężyć ten kryzys i wyjść z niego silniejsi - mówiła przed rozpoczęciem szczytu UE szefa KE Ursula von der Leyen. Przywódcy będą rozmawiać też o mającym wynosić 1074 mld euro budżecie UE na lata 2021-2027. (PAP Biznes)
kkr/ gor/
