Energa planuje dalsze inwestycje z OZE | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 lip 2020, 14:38

Energa planuje dalsze inwestycje z OZE

Energa planuje dalsze inwestycje z segmencie odnawialnych źródeł energii, głównie w obszarze fotowoltaiki i wiatru - poinformowali przedstawiciele grupy.

"Planujemy dalsze inwestycje w tym segmencie. Myślimy zarówno o projektach greenfield, jak i akwizycjach, głównie w zakresie fotowoltaiki lub wiatru" - powiedział Bartłomiej Marchut, wiceprezes Energa OZE.

"Jeśli chodzi o skalę inwestycji, to szacujemy możliwości finansowe" - dodał.

Poinformował, że spółka rozważa udział w aukcji OZE dla farmy fotowoltaicznej Gryf o planowanej mocy 20 MW i dla szeregu inwestycji do 1 MW. Bierze udział w przygotowaniu projektu stopnia wodnego na Wiśle, którego częścią jest elektrownia wodna. Mogłaby ona być oddana do użytkowania najwcześniej w 2028 r.

Z wypowiedzi zarządu Energi wynika, że spółka mogłaby odpowiadać za rozwój projektów OZE w całej grupie Orlenu, choć model integracji jest jeszcze opracowywany.

"Grupa Energa i Energa OZE posiadają know-how i kompetencje w zakresie budowy i eksploatacji OZE. Wydają się tym samym predestynowane do pełnienia tej roli, ale docelowy model będzie jeszcze wypracowywany. Trudno mówić o szczegółach. Na pewno pryncypium, które będzie determinować rozwiązania, to możliwość uwolnienia maksymalnego potencjału synergii grup" - powiedział wiceprezes Energi Dominik Wadecki.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE). Od połowy 2020 roku 39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach Grupy Energa pochodzi z OZE.

(PAP Biznes), #ENG

pel/ asa/

Zobacz także: Energa SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości