Skrót wiadomości - poniedziałek, 3 sierpnia, 18.10 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 sie 2020, 18:14

Skrót wiadomości - poniedziałek, 3 sierpnia, 18.10

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik PMI dla Polski w lipcu ukształtował się na poziomie 52,8 pkt. wobec 47,2 pkt. w czerwcu i wobec prognozy PAP Biznes 50,0 pkt. - podała firma Markit.

Wskaźnik Kantar Consumer Index, określający nastroje konsumentów w Polsce wzrósł w lipcu do -8,7 pkt. z -16,4 pkt. w czerwcu - wynika z badania Kantar TNS.

Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w I kw. 2020 r. o 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowało w komunikacie biuro rządowe w końcowym wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w VII 2020 r. 52,8 pkt. wobec 51,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VII 52,4 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VII 51,8 pkt. wobec 47,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w VII 53,3 pkt. wobec 50,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 50,9 pkt. wobec 49,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w lipcu wzrósł do 54,2 pkt., z 52,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

BUDŻET, DŁUG

MF miało na koniec lipca 125 mld zł na rachunkach walutowych i złotowych - napisał w komentarzu do planu podaży długu na sierpień wiceminister finansów Piotr Nowak.

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił mikro-, małym i średnim firmom 60,5 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią koronawirusa - poinformował w trakcie konferencji prasowej prezes PFR Paweł Borys. Z pomocy skorzystało 345.542 tys. firm zatrudniających 3,12 mln osób.

Banki sprzedały do tej pory mniej więcej 1/3 obligacji, które wyemitował PFR - powiedział w trakcie konferencji prasowej wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.

Ministerstwo Finansów wyemitowało zerokuponowe obligacje serii OM0722 o wartości 246,534 mln zł przeznaczone dla uczelni publicznych oraz Centrum Łukasiewicz - podał resort finansów w komunikacie. MF podał, że seria OM0722 zostanie 12 sierpnia 2020 roku zasymilowana z serią OK0722.

GIEŁDA

W drugiej połowie dnia wzrosty na krajowym rynku akcji przybrały na sile, dzięki czemu większość głównych indeksów zakończyła poniedziałkową sesję co najmniej 2 proc. na plusie. Po raz kolejny najmocniej wzrósł sWIG80.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 2,09 proc. osiągając poziom 1.804,38 pkt., WIG zwyżkował o 2,11 proc. do 51.534,26 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,82 proc. do 3.628,55 pkt. Najmocniej zyskał sWIG80 - 3,08 proc. do 14.872,50 pkt.

SPÓŁKI

Grupa LPP odnotowała w II kw. roku obrotowego 2020/2021 stratę operacyjną na poziomie 40 mln zł wobec 186 mln zł zysku operacyjnego rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników finansowych.

Cele zapisane w strategii Ciechu pozostają aktualne, choć z powodu pandemii ich realizacja może się opóźnić, podobnie jak realizacja części inwestycji, w tym budowy warzelni soli. Prezes Dawid Jakubowicz widzi oznaki powrotu do normalności w gospodarce i liczy, że drugie półrocze dla Ciechu będzie lepsze niż pierwsza połowa 2020.

Zysk netto Grupy Żywiec przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w I półroczu 2020 roku spał do 49,9 mln zł z 97,6 mln zł - podała spółka w raporcie półrocznym.

Przychody gry "Fishing Clash", której producentem jest Ten Square Games, wyniosły w lipcu ok. 9 mln USD, tyle samo co w czerwcu - szacuje portal Sensor Tower. Według szacunków, grę pobrano w ubiegłym miesiącu ze sklepów Google i Apple łącznie ok. 3,6 mln razy wobec 2,3 mln w czerwcu.

GDDKiA ocenia, że wzrost stawek wnioskowany przez Stalexport Autostrady jest niezasadny - napisała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w komunikacie.

Mo-Bruk złożył prospekt emisyjny do KNF w związku z ubieganiem się o wprowadzenie do obrotu na GPW akcji imiennych serii B - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Główni akcjonariusze rozważają sprzedaż części akcji w ramach oferty publicznej, ale spółka nie zamierza emitować nowych akcji.

Pomimo 48 przypadków koronawirusa produkcja w zakładach Wieltonu w Wieluniu odbywa się normalnie - poinformował PAP Biznes wiceprezes Wieltonu Piotr Kuś. Dodał, że w dniach 10-15 sierpnia w wieluńskich zakładach planowana jest rutynowa, wakacyjna przerwa produkcyjna.

Akcjonariusze spółki Plast-Box zdecydowali o wypłacie 0,09 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze ATM Grupy zdecydowali o wypłacie 0,08 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Pure Biologics złożył w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego, związanego z ofertą publiczną do 600.000 akcji serii E oraz przeniesieniem notowań na rynek regulowany GPW - podała spółka w komunikacie.

Zarząd PAK KWB Adamów, spółki zależnej ZE PAK, zdecydował o rozwiązaniu i likwidacji Kopalni Węgla Brunatnego Adamów - podała spółka w komunikacie. Zgodnie z założeniami, wraz z końcem 2020 roku kopalnia Adamów zakończy wydobycie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4168 - poinformował NBP.

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN pozostanie w konsolidacji między 4,40 a 4,50, przy czym większe są szanse na wzrosty niż na spadki - oceniają ekonomiści. Rentowności na krajowym rynku długu powinny pozostać stabilne na krótkim końcu, jednak mogą iść lekko w górę na środku i długim końcu krzywej.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1726 USD i 124,51 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają i są blisko 40 USD za baryłkę. Na rynku w sierpniu będzie więcej surowca z krajów sojuszu OPEC+ , które kilka miesięcy temu ograniczyły dostawy ropy, aby poprawić sytuację podaż-popyt na rynkach paliw - informują maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie spadają w reakcji na obawy o nasilającą się pandemię koronawirusa. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany o 0,5 proc. niżej - po 6.381,50 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Lipcowy, wyższy od oczekiwań odczyt PMI dla Polski wskazuje na postępujące ożywienie, ale brak popytu w wielu branżach i słabość inwestycji będą przyczyniać się do wolniejszych przyrostów aktywności - oceniają ekonomiści. Dodają, że polski przemysł ma przed sobą wciąż długą drogę do normalności.

Ekonomiści Citi Handlowego spodziewają się w III kwartale spadku PKB o około 5 proc. rdr - wynika z poniedziałkowego raportu banku.

84 proc. firm z indeksu S&P 500 przebiło oczekiwania analityków dotyczące zysku na akcję, po publikacji raportów przez 280 spółek z indeksu za II kw., w porównaniu z 74 proc. przebić dla całego sezonu wyników rok temu – wynika z danych opracowanych przez agencję Bloomberga.

Podniesienie płacy minimalnej, zgodnie z propozycją rządu, do 2.800 zł oznacza, że relacja płacy minimalnej do płacy średniej może ukształtować się na poziomie około 53 proc. - powiedział główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski. Ocenił, że w obecnej sytuacji spowodowanej pandemią, taka podwyżka odpowiada wzrostowi płacy minimalnej do 3.000 zł, przeprowadzonemu w normalnych warunkach. Zdaniem ekonomisty, na koniec 2020 roku stopa bezrobocia może wzrosnąć do 7 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Realny plan naprawczy dla górnictwa trzeba przedstawić w ciągu dwóch miesięcy i tyle daliśmy sobie czasu – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem kres energetyki węglowej w Polsce nastąpi najpóźniej w 2060 r.

Ceny węgla energetycznego wzrosły w czerwcu w relacji mdm, zaś dla rynku ciepła spadły - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

Marża na sprzedaży benzyny Eurosuper95 po lipcu wzrosła w Polsce o 38,4 proc. wobec średniej marży z 2019 roku i wyniosła 0,21 zł na litrze - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom z powodu braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2 - poinformował UOKiK w komunikacie prasowym.

Rosyjski Gazprom podał w poniedziałek, że po zbadaniu decyzji polskiego UOKiK "podejmie kroki w obronie swoich interesów"; wśród nich koncern wymienił odwołanie się na drodze sądowej. Zdaniem Gazpromu w sądzie UOKiK będzie musiał uzasadnić swoje stanowisko.

Sprzedaż węgla w Polsce w czerwcu wyniosła 3,995 mln ton wobec 3,46 mln ton w maju i 4,44 mln ton w czerwcu 2019 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

Duże japońskie koncerny motoryzacyjne stopniowo przywracają normalną pracę w krajowych fabrykach po okresie zmniejszonej produkcji z powodu pandemii koronawirusa – poinformował w poniedziałek publiczny nadawca NHK.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Wybory prezydenckie z lipca br. są ważne - orzekła w poniedziałek w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Uchwała nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych umeblowanej w całości przez neo KRS, o wątpliwym statusie zasiadających tam sędziów, nie może być uznana za stanowisko Sądu Najwyższego - tak do stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich odniósł się na Twitterze poseł KO Michał Szczerba.

Rozpoczęcie w tym tygodniu kontroli zasłaniania ust i nosa przez klientów i przez personel w sklepach zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jego zdaniem, trudno jeszcze mówić o drugiej fali pandemii.

Kary finansowe nakładane na przedsiębiorstwa za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń i zaleceń sanitarnych mają zostać kilkukrotnie zwiększone - mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił, obecnie część sankcji jest na tyle niska, że nie powoduje ryzyka po stronie firm.

Związki zawodowe pozytywnie opiniują propozycję MEN wydłużenia czasu na zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, ale wskazują, że w projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela nadal nie zdefiniowano pojęcia "dobro dziecka".

Zakończył się protest Greenpeace, który odbywał się w poniedziałek na gmachu Ministerstwa Środowiska w Warszawie. Policja sprowadziła z dachu działaczy i zdjęła osoby, które w ramach akacji protestacyjnej wisiały na linach przymocowanych do budynku. Zdemontowano również z frontonu siedziby ministerstwa baner z napisem "Stop dewastacji! Czas na ochronę". Krzysztof Cibor z Greenpeace wyjaśnił, że w ten sposób aktywiści domagają się objęcia ochroną wszystkich starych, cennych polskich lasów. Ponadto krytykują ministra środowiska za to, że – jak twierdzą – "nie zajmuje się ochroną przyrody, tylko realizuje rabunkową politykę szefów koncernu Lasy Państwowe".

Sąd Najwyższy rozpatrzył już wszystkie protesty wyborcze – poinformował w niedzielę wieczorem PAP rzecznik prasowy tego sądu Aleksander Stępkowski. 92 z nich uznał za zasadne, jednak bez wpływu na ostateczny wynik wyborów.

Drugi września powinien być dniem normalnej nauki w szkołach - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział też propozycje zmian w przepisach, aby "dać możliwość większej regionalizacji działań", a także, aby szkoły w powiatach mogły reagować na stan epidemiczny.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 575 osób; w ciągu doby zmarła jedna osoba – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W sumie odnotowano ponad 47,4 tys. zakażeń.

Senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin jest zakażony koronawirusem. O swej chorobie dowiedział się w poniedziałek po wykonaniu testu na SARS-Cov-2. Polityk przebywa obecnie w domu. Jak powiedział PAP, czuje się dobrze, chociaż ma gorączkę.

Senator Krzysztof Kwiatkowski odbędzie kwarantannę w związku z możliwością zakażenia koronawirusem. Polityk przekazał tę informację na Twitterze; jak zaznaczył, powodem kwarantanny jest to, że miał kontakt z zakażonym koronawirusem senatorem Janem Filipem Libickim.

Nie ma planów wypłacania świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus w formie bonu cyfrowego - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o słowa wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz na ten temat.

Piątkowe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie mieli zająć się przede wszystkim stanowiskami Senatu do różnych ustaw, zostanie przesunięte; w poniedziałek wieczorem Prezydium Sejmu ustali nowy termin posiedzenia - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował w niedzielę PAP, że posiedzenie Senatu zaplanowane na 4-7 sierpnia, zostało przesunięte na 11-13 sierpnia. Powodem jest choroba senatora Koalicji Polskiej-PSL Jana Filipa Libickiego, który jest zakażony koronawirusem.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdził w poniedziałek, że powstanie skutecznej szczepionki lub innego środka, który wyeliminuje koronawirusa nie jest pewne. Wezwał kraje do rygorystycznego trzymania się zasad sanitarnych.

W Niemczech w ciągu ostatniej doby stwierdzono 509 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Siedem osób zmarło.

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn oświadczył w poniedziałek, że w tym tygodniu mają zostać w Niemczech wprowadzone obowiązkowe testy na koronawirusa u podróżnych przybywających z państw o wysokim ryzyku infekcji.

We Włoszech 12 osób zmarło ostatniej doby na Covid-19, wykryto 159 nowych zakażeń - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Najnowsze dane wskazują na wzrost liczby zgonów w porównaniu z niedzielą, gdy było ich 8, oraz na spadek nowych infekcji.

Francja będzie dążyć do tego, by dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności - powiedział w rozmowie z "Financial Times" nowy francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune.

W zeszłym tygodniu w Belgii średnio 491 osób dziennie uzyskało pozytywny wynik testu na obecność nowego koronawirusa - informuje w poniedziałek belgijska telewizja VRT. To wzrost o 68 proc. w stosunku do 292 pozytywnych testów, które odnotowano tydzień wcześniej.

W Hiszpanii tegoroczny czerwiec był miesiącem o najmniejszej liczbie zagranicznych turystów, którzy przyjechali na urlop do tego kraju w okresie sezonu wakacyjnego. Przybyło ich tam aż o 97,7 proc. mniej w stosunku do analogicznego miesiąca w 2019 roku.

Stan zdrowia Benedykta XVI, który choruje na różę powodującą silne bóle twarzy, jest bardzo zły - poinformował w poniedziałek niemiecki dziennik "Passauer Neue Presse" powołując się na jego biografa Petera Seewalda.

Na Węgrzech dziewięć kolejnych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby , nie zmarł natomiast w tym czasie żaden chory na Covid-19 – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 990 zakażeń koronawirusem, 13 chorych na Covid-19 zmarło, a 333 osoby wyzdrowiały - podano w poniedziałek na stronie internetowej Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Na Białorusi 121 nowych infekcji Sars-CoV-2 i cztery kolejne zgony z powodu Covid-19 potwierdziło w niedzielę ministerstwo zdrowia Białorusi. Ogólna liczba infekcji przekroczyła 68 tys.

Załogowa kapsuła Dragon pomyślnie wodowała w niedzielę w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Na jej pokładzie znajdowało się dwóch amerykańskich astronautów, którzy spędzili dwa miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Serbia kupiła od Chin nowej generacji rakietowy system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu FK-3 - wynika z dokumentów, do których dotarł Reuters. To kolejny sygnał pogłębiania się współpracy między Pekinem a Belgradem - ocenia agencja.

Liczba wykrytych w Rosji w ciągu minionej doby zakażeń koronawirusem wynosi 5394 - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Zmarło 79 pacjentów z Covid-19. Ogólna liczba infekcji SARS-CoV-2 sięga teraz 856 265, a liczba przypadków śmiertelnych - 14 207.

W Rosji jeszcze w sierpniu ma być zatwierdzona szczepionka chroniąca przed koronawirusem SAR-CoV-2 wywołującym chorobę Covid-19. W październiku planowane są masowe szczepienia, w pierwszej kolejności wśród lekarzy i nauczycieli.

W USA o 515 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

w Meksyku 274 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono też 4853 nowe przypadki infekcji.

W Australii związku z dalszym wzrostem zakażeń koronawirusem w stanie Wiktoria, na południowym wschodzie kraju, premier Daniel Andrews wprowadził "stan katastrofy" i godzinę policyjną w Melbourne.

W Brazylii 541 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby- podało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono także 25 800 nowych przypadków zakażenia.

W Iranie zanotowano w niedzielę największy od trzech tygodni dobowy przyrost zakażeń koronawirusem. Władze poinformowały, że w ciągu minionej doby zakaziło się 2685 osób, a 208 osób zmarło. Tym samym bilans zakażonych wzrósł do 309 437, a ofiar śmiertelnych - do 17 190.

W ciągu minionej doby w Indiach odnotowano 52 972 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co zwiększyło ogólny bilans infekcji w tym kraju od wybuchu epidemii do 1,8 mln - wynika z danych przedstawionych w poniedziałek przez ministerstwo zdrowia.

W Indiach co najmniej 98 osób poniosło śmierć w ciągu kilku ostatnich dni w stanie Pendżab na północy Indii po wypiciu skażonego alkoholu - podały w niedzielę lokalne władze i media. W sprawie zatrzymano 25 osób.

Na Filipinach w ciągu ostatniej doby wykryto 3 226 nowych zakażeń koronawirusem, na Covid-19 zmarło 46 osób - poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Od wtorku w Manili i okolicach zostanie przywrócona ścisła kwarantanna. Rośnie też liczba infekcji w Indonezji.

(PAP Biznes)

asa/gor/

Ostatnie wiadomości