DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street; rentowności obligacji idą w dół | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 sie 2020, 16:02

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street; rentowności obligacji idą w dół

Indeksy w USA spadają, podobnie jak notowania na europejskich giełdach. Rynki śledzą najnowsze wyniki finansowe spółek oraz informacje dotyczące kolejnego pakietu stymulacyjnego w USA. Obligacje umacniają się, a ceny ropy idą w dół.

Indeks S&P 500 spada o 0,2 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,24 proc., a Nasdaq Composite idzie w dół o 0,16 proc.

Akcje AIG spadają o 5 proc. – spółka podała w raporcie za II kw., że zanotowała stratę w wysokości 7,9 mld USD.

Notowania Twittera spadają o 2 proc. Dziennik „Financial Times” podał, że Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) prowadzi dochodzenie ws. prywatności na Twitterze, w którym możliwe jest orzeczenie o wysokiej karze grzywny.

Akcje Take-Two rosną o 3 proc. Producent gier podał, że w II kw. skorygowany zysk na akcję wyniósł 2,30 USD wobec oczekiwanych 1,60 USD.

„Uważamy, że wygaśnięcie bodźca fiskalnego jest czynnikiem ryzyka dla rynku akcji w USA. Dane dotyczące zatrudnienia są w centrum uwagi w tym tygodniu, ponieważ zbliża się klif fiskalny, a rozprzestrzenianie się pandemii w stanach pasa słońca zaczyna wpływać negatywnie na aktywność gospodarczą” - napisali w raporcie stratedzy z BlackRock Investment Institute pod kierownictwem Mike'a Pyle'a.

W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 236 punktów, czyli 0,89 proc. i wyniósł 26.664,40 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,72 proc. i wyniósł 3.294,61 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,47 proc., do 10.902,80 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 24,56 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,25 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,66 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,12 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,25 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,42 proc.

Notowania Bayer idą w dół o 3 proc. Spółka podała w raporcie za II kw., że strata netto wyniosła 9,5 mld euro. Ponadto koncern podał, że przychody w roku finansowym wyniosą 43 mld euro wobec oczekiwanych 44 mld euro.

Intensa Sanpaolo zwyżkuje o 4,5 proc. Przychody netto w II kw. wyniosły 1,42 mld euro wobec oczekiwanych 887,3 mln euro.

Akcje Societe Generale rosną o 3,5 proc. Spółka poinformowała, że wiceprezes banku Severin Cabannes odejdzie ze stanowiska z końcem roku.

Natixis SA zyskuje 7,5 proc., najwięcej od niemal 4 miesięcy. Posadę stracił prezes spółki Francois Riahi.

Koncern paliwowy BP zwyżkuje o 6 proc. Skorygowana strata firmy w II kw. wyniosła 6,68 mld USD wobec prognoz straty 8,45 mld USD.

Rotork jest na plusie o 4,5 proc. po dobrych danych za I połowę roku.

EasyJet zyskuje 8,5 proc. W lipcu zapotrzebowanie na usługi tego przewoźnika okazało się wyższe od prognoz.

Infineon drożeje o 3 proc. po pozytywnych wynikach finansowych za III kw.

Diageo traci 5 proc. po słabszym od prognoz wzroście sprzedaży netto w II kw.

Dolar umacnia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 93,83 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,18 proc. do 1,1729.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,01 proc. do 106,08.

Kurs funta zniżkuje o 0,5 proc. wobec dolara do 1,2992.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 0,53 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 4 pb do 1,20 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 43 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 41 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb do -0,55 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 40,53 USD za baryłkę, po spadku o 1,17 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w dół o 1,22 proc. do 43,63 USD/b.

PAKIET STYMULACYJNY W USA

„Zrobiliśmy niewielki postęp. Prezydent chce byśmy zawarli umowę” – powiedział w poniedziałek sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin po dwugodzinnym spotkaniu ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i liderem Demokratów w Senacie Chuckiem Schumerem ws. pakietu stymulacyjnego.

„Myślę, że istnieje chęć zrobienia czegoś tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Schumer po spotkaniu.

Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że rozważa podjęcie działań administracyjnych w celu przywrócenia moratorium na eksmisje, które wygasło 1 sierpnia.

Od 1 sierpnia wygasł dodatek do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 600 USD, a od piątku Kongres USA będzie miał przedłużoną przerwę w obradach. Media liczą, że dodatek zostanie podtrzymany w wysokości 400 USD, co byłoby kompromisem między propozycją Demokratów w postaci utrzymania dodatku do zasiłku w wysokości 600 USD, a pomysłem Republikanów, by obniżyć dodatkowe świadczenie do 200 USD.

Do podjęcia działań Kongres jest zachęcany przez Fed.

„Jeśli bardzo długo nie będziemy zajmować się zanikiem wsparcia dla bezrobotnych, myślę, że odbije się to na zagregowanym popycie, a to będzie bardzo kosztowne dla gospodarki” – powiedział w poniedziałek prezes Fedu z Chicago Charles Evans.

„Szybkie wycofanie wsparcia, które otrzymują konsumenci i firmy, byłoby dość traumatycznym posunięciem dla gospodarki” – wskazywał prezes Fedu z Dallas Robert Kaplan.

RELACJE USA-CHINY

Napięcia między USA a Chinami pogorszyły się, gdy prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że zakaże działania chińskiej aplikacji TikTok w USA, chyba że kupi ją Microsoft do 15 września.

To posunięcie wywołało oburzenie w chińskich mediach społecznościowych i krytykę ze strony znanego chińskiego inwestora właściciela TikTok, firmy ByteDance.

„Tego rodzaju retoryka pokrywa się z naszym poglądem, że tarcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami mogą wzrosnąć w czasie wyborów w USA, wprowadzając zmienność do handlu ryzykownymi aktywami, jednocześnie wspierając aktywa bezpieczne, takie jak złoto” - napisał dyrektor ds. inwestycji UBS Global Wealth Management Mark Haefele.

Chiny wezmą odwet, jeśli władze Stanów Zjednoczonych będą w dalszym ciągu prowadzić „wrogie działania” przeciwko pracującym w USA chińskim dziennikarzom – zagroził we wtorek rzecznik MSZ ChRL Wang Wenbin na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie.

Z informacji MSZ w Pekinie wynika, że władze USA nie przedłużyły jeszcze wizy żadnemu chińskiemu dziennikarzowi, odkąd w maju Waszyngton ograniczył długość ich wiz do 90 dni z możliwością przedłużenia – powiedział Wang.

PONAD 689 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 18 milionów - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 689 tys. osób.

532 osoby zmarły w ciągu doby z powodu Covid-19 w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczył już 155 tys. przypadków.

Prezydent USA Donald Trump wykluczył powrót do zamknięcia gospodarki, tak jak to miało w USA miejsce na wiosnę.

"To ważne, by wszyscy Amerykanie wiedzieli, że całkowity lockdown nie jest realną drogą do przodu i w ostateczności przyczyniłby się do większych szkód" – ocenił prezydent.

W związku z niepokojącymi statystykami doktor Deborah Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji Trumpa powiedziała w niedzielę, że Stany Zjednoczone weszły w "nową fazę" epidemii koronawirusa.

Świadczy o tym m.in. wysoki odsetek dodatnich wyników testów na obecność SARS-CoV-2 w niektórych stanach na południu kraju. W Alabamie w ciągu ostatnich siedmiu dni to 21,55 proc., w Missisipi 21,12 proc., a na Florydzie 18,92 proc.

Łącznie w USA wykryto ponad 4,7 mln przypadków koronawirusa. To blisko dwa razy więcej niż w drugim pod tym względem kraju świata - Brazylii. W poniedziałek liczba ta powiększyła się o ponad 46 tys.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła we wtorek 861 423 po wykryciu w ciągu minionej doby nowych 5159 przypadków. Zmarło od poniedziałku 144 chorych na Covid-19 - niemal dwukrotnie więcej niż dobę wcześniej, gdy przypadków śmiertelnych było 79. Łączna liczba osób zmarłych z powodu infekcji sięgnęła we wtorek 14 351.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii potwierdzono obecność koronawirusa u 16 641 osób - podało federalne ministerstwo zdrowia. W tym samym czasie zmarło 561 osób - o 20 więcej niż od soboty do niedzieli. Liczba wszystkich zakażeń przekroczyła 2 mln 750 tys. Bilans zgonów wywołanych przez Covid-19 wynosi obecnie 94 665.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 4767 zakażeń koronawirusem, a 266 osób zmarło z powodu Covid-19 - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju. W przeddzień informowano o 4853 infekcjach i 274 zgonach. Według wyliczeń ministerstwa od początku epidemii koronawirusem w Meksyku zakaziło się 443 813 osób. Zmarło już 48 012 osób.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 9 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 938, co jest najwyższym wzrostem od ponad miesiąca - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

W Hiszpanii nie maleje liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Z szacunków resortu zdrowia wynika, że pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem przybyło 8532 nowych infekcji oraz 27 ofiar śmiertelnych. W Portugalii po raz pierwszy od ponad czterech miesięcy nie zanotowano żadnego zgonu.

O 29 wzrosła we Francji od piątku liczba zgonów z powodu koronawirusa. Do tej pory zmarło tam 30 294 osoby, w tym w szpitalach - 19 779, a w domach opieki - 10 515.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono 36 nowych przypadków Covid-19, w tym 30 infekcji lokalnych – poinformowały we wtorek władze. W Hongkongu zgłoszono tego dnia 80 nowych zakażeń koronawirusem, tyle samo, co dzień wcześniej. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości