Skrót wiadomości - czwartek, 6 sierpnia, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 sie 2020, 18:38

Skrót wiadomości - czwartek, 6 sierpnia, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Skala spadku polskiego eksportu w 2020 roku powinna być mniejsza niż w krajach Europy Zachodniej - ocenia Ministerstwo Rozwoju w raporcie poświęconym handlowi zagranicznemu w 2020 roku.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w VI 2020 r. o 27,9 proc. mdm - podał niemiecki urząd statystyczny w komunikacie.

Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. - poinformował bank w komunikacie w czwartek.

Narodowy Bank Czeski (CNB) utrzymał bez zmian główną stopę procentową, dwutygodniową stopę repo, na poziomie 0,25 proc. - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Indeks cen żywności na świecie w lipcu wzrósł do 94,2 pkt. z 93,1 pkt. w czerwcu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

Recesja gospodarcza w Wielkiej Brytanii z powodu epidemii koronawirusa będzie mniej dotkliwa, niż się spodziewano, ale ożywienie gospodarcze też potrwa dłużej - oświadczył czwartek Bank Anglii (BoE). Prognozuje on, że gospodarka skurczy się w tym roku o 9,5 proc.

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w lipcu wzrosła o 576,1 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2019, po wzroście o 305,5 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 1,186 mln - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 1,4 mln, wobec 1,435 mln poprzednio, po korekcie z 1,434 mln.

BUDŻET, DŁUG

Na przetargu zamiany MF sprzedało papiery OK0423, PS0425, WZ0525, WZ1129, DS1030 i WS0447 za 3.539,911 mln zł oraz odkupiło obligacje DS1020, WZ0121, PS0421 i OK0521 łącznie za 3.484,002 mln zł - poinformował resort finansów w komunikacie.

Kolejna emisja obligacji PFR odbędzie się 13 sierpnia, Fundusz zaoferuje papiery 7- lub 10-letnie i planuje pozyskać 3-5 mld zł - poinformował PAP Biznes wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.

GIEŁDA

Czwartkowa sesja przerwała serię czterech wzrostowych dni z rzędu głównych indeksów warszawskiej giełdy. Na wartości traciły też prawie wszystkie indeksy sektorowe. Na czwartkowym zamknięciu WIG20 spadł 0,79 proc. do 1.818,64, pkt., WIG zniżkował 0,90 proc. do 51.816,87, pkt., mWIG40 zszedł w dół o 1,07 proc. do 3.623,86 pkt. Najmocniej spadał sWIG80, który w czwartek stracił 1,37 proc. do 14.948,61. Główne indeksy zakończyły sesję pod kreską po raz pierwszy po czterech wzrostowych dniach.

Największy udział w obrotach na rynku głównym GPW w pierwszym półroczu 2020, tak jak w poprzednich latach, mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali oni 58 proc. obrotów akcjami, o 3 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w czwartkowym komunikacie.

SPÓŁKI

PKN Orlen chce docelowo stworzyć liczący się w Europie koncern multienergetyczny z przychodami powyżej 200 mld zł rocznie oparty na ropie, gazie, petrochemii i energetyce. Prezes Daniel Obajtek liczy na znaczące efekty synergii po przejęciach Energi, Lotosu i PGNiG.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenia, że w perspektywie najbliższych dwóch lat nie będzie tematu zwiększenia udziału w Grupie Lotos do 100 proc. i wycofania jej z giełdy, gdyż Orlen musi realizować inne duże inwestycje. Docelowo chce jednak, by koncern miał 100 proc. udziału w swoich spółkach zależnych.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenia, że uzgodnione z Komisją Europejską warunki zaradcze przy przejęciu Lotosu są optymalne i ich spełnienie nie pozbawia korzyści płynących z fuzji. Skupia się na poszukiwaniu partnerów, a zdecydowanym priorytetem jest wymiana części aktywów Lotosu na aktywa z innych europejskich rynków.

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w drugim kwartale 2020 roku spadł do 316,2 mln zł z 469,1 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Wynik okazał się 4 proc. wyższy od oczekiwań rynku na poziomie 303,9 mln zł.

ING Bank Śląski mimo pandemii nie wstrzymuje realizacji projektów rozwojowych. Bank podwyższył rezerwę na kredyty detaliczne, które były objęte moratoriami kredytowymi bowiem zakłada, że część z nich będzie podlegało restrukturyzacji - poinformowali w czwartek przedstawiciele banku.

Grodno szacuje, że w pierwszym kwartale roku obrotowego 2020/2021 odnotowało 5,8 mln zł zysku netto wobec 1 mln zł pred rokiem - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Artifex Mundi szacuje, że odnotowała w drugim kwartale 2020 roku 3,4 mln zł zysku netto wobec 0,68 mln zł zysku przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie. Przychody wzrosły w tym czasie do 7,7 mln zł z 4,1 mln zł rok wcześniej.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-czerwiec 2020 roku wyniósł 3,93 mld zł, co oznacza, że spadł 47,7 proc. rdr - poinformował Narodowy Bank Polski. W czerwcu zysk sektora wyniósł 0,55 mld zł, czyli spadł o 67 proc. rok do roku.

Portfel zamówień Asseco South Eastern Europe na 2020 rok ma wartość 138,3 mln euro, czyli jest o 15 proc. wyższy rok do roku - podała spółka w prezentacji. Prezes Piotr Jeleński poinformował podczas konferencji, że firma liczy na dalszy wzrost rentowności oraz aktywnie szuka nowych celów do przejęć.

Grupa Kęty nie wyklucza niedużego przekroczenia prognoz wyników finansowych w 2020 roku - wynika z wypowiedzi prezesa spółki Dariusza Mańko podczas telekonferencji dla analityków i dziennikarzy.

Grupa Kęty planuje pod koniec 2020 roku lub na przełomie 2020 i 2021 roku zaprezentować nową strategię rozwoju na lata 2021-2025 - poinformował podczas telekonferencji konferencji prezes spółki Dariusz Mańko.

Skonsolidowane przychody grupy Inter Cars w lipcu 2020 roku wyniosły 855,2 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 11,3 proc. - podała spółka w komunikacie. Narastająco od początku roku grupa wypracowała 4,885 mld zł przychodów, czyli o 1,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Rozwój na rynku amerykańskim pozostaje kluczowym elementem strategii Elemental Holding - powiedział PAP Biznes prezes Paweł Jarski. Dodał, że termin wejścia na rynek azjatycki i związane z tym nabycie akcji Elemental Asia uzależnione jest od sytuacji rynkowej, ale zarząd chciałby zamknąć tę transakcję w tym roku.

Obecna wycena Elemental Holding nie jest atrakcyjna i najlepszym rozwiązaniem jest wycofanie spółki z obrotu na warszawskiej giełdzie – ocenił w rozmowie z PAP Biznes prezes Paweł Jarski. W przypadku powodzenia delistingu zarząd nie wyklucza w przyszłości powrotu na parkiet – polski lub zagraniczny z całością lub częścią biznesu.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4101 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1843 USD i 124,96 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw są blisko 5-miesięcznego maksimum. Amerykańskie zapasy tego surowca spadły w ub. tygodniu ponad dwukrotnie mocniej niż się spodziewano - informują maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie spadają. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany niżej o 0,4 proc. wobec 6.494,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w drugim kwartale 2020 roku wyniósł 316,2 mln zł i był 4 proc. wyższy od oczekiwań rynku na poziomie 303,9 mln zł. Analitycy oceniają, że wyniki banku są neutralne, wyższy od konsensusu zysk bank zawdzięcza między innymi lepszemu wynikowi handlowemu.

Programy antykryzysowe rządu ograniczyły spadek polskiego PKB o 2-3 pkt. proc. - uważają ekonomiści ING BŚ.

Koszt opłaty mocowej dla odbiorców szacowany jest na 5,4 mld zł, co przełoży się na wzrost rachunków o 40-45 zł/MWh - podał Polski Instytut Ekonomiczny, posiłkując się danymi Forum Energii.

Eksport z Polski w czerwcu spadł o 4,1 proc. rdr - wynika z prognozy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Popyt na kredyt w lipcu spadł w Polsce o 3,5 proc. rdr - podał BIK w komunikacie.

Import używanych aut do Polski w lipcu spadł o 7,2 proc. rdr do 88.328 sztuk - podał instytut Samar.

Prezes Grupy Lotos Paweł Majewski został w środę powołany przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiego Holdingu Nieruchomości w skład rady nadzorczej spółki - poinformował PHN.

Zaobserwowane w czerwcu odbicie sprzedaży ubezpieczeń na życie powinno utrzymać się w kolejnych miesiącach, jednak związany z kryzysem potencjalny spadek zainteresowania ubezpieczeniami może sprawić, że branża ubezpieczeniowa zakończy 2020 r. niższym wynikiem niż rok wcześniej - poinformował na konferencji prasowej poświęconej wynikom, prezes Aviva Polska, Adam Uszpolewicz.

PLL LOT z początkiem września przywróci bezpośrednie połączenia z Warszawy do Bydgoszczy i Lublina - poinformowała w czwartek spółka. Od września br. przewoźnik zamierza zwiększyć częstotliwość rejsów na regularnych trasach europejskich m.in. do Frankfurtu, Amsterdamu, Paryża czy Londynu.

Niemieckie flagowe towarzystwo lotnicze Lufthansa poinformowało w czwartek, że w efekcie wywołanego koronawirusem globalnego kryzysu komunikacji powietrznej poniosło w II kwartale bieżącego roku stratę w wysokości około 1,5 mld euro.

Belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines odnotowały stratę w wysokości 182 mln euro w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. w efekcie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Przychody linii lotniczej spadły o 63 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 r.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Andrzej Duda złożył w czwartek przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta na drugą kadencję.

Władza pochodzi z woli narodu i naród wyraził swoją wolę w wyborach; to Polacy mają prawo zdecydować, kto ma być ich prezydentem, głową państwa i zdecydowali - powiedział w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda w orędziu po zaprzysiężeniu na drugą kadencję.

Tak, jak obiecywałem, będę prezydentem polskich spraw; to nie było jedynie hasło wyborcze, to przewodnia myśl mojej prezydentury - zapewnił w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że kluczowe sprawy Polski to rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność.

Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu zapomniał, że ponad 10 mln Polaków zagłosowało nie na niego, a na Rafała Trzaskowskiego - ocenił członek zarządu PO Robert Kropiwnicki. Podobnie uważa jego klubowa koleżanka Katarzyna Lubnauer, która oceniła, że Duda będzie prezydentem tylko połowy Polaków.

Nadal jedną z propozycji dotyczącej rekonstrukcji rządu jest obniżenie liczby ministrów, konsolidacja niektórych resortów, a tym samym zmiana parytetu i spadek udziału w rządzie partii Zjednoczonej Prawicy - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie wybrała w czwartek posłankę PiS Joannę Lichocką na zastępcę przewodniczącego komisji. Za kandydaturą Lichockiej opowiedziało się 15 posłów, przeciw było 14. W czwartek w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w punkcie "sprawy różne" posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka zgłosiła wniosek o uzupełnienie składu prezydium komisji.

W Polsce w czwartek stwierdzono 726 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 18 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 49.515 zachorowań i 1.774 zgony.

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W związku z tym, że planujemy dziennie badać po 1-2 tys. pracowników dużych zakładów w najbliższych dniach, w weekend i po weekendzie, nadal należy się spodziewać liczb wykrytych zakażeń koronawirusem w granicach 500-700 - podkreślił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zaznaczył, że liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka.

Będziemy prowadzili prace nad wdrożeniem rejestru wydarzeń, m.in. takich jak wesela - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zapowiedział też ograniczenie liczby uczestników wesel i pogrzebów do 50 osób w strefie "czerwonej" i do 100 w strefie "żółtej".

W tej chwili nie ma przesłanek do wprowadzenia obowiązku kwarantanny dla osób wracających z zagranicy - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, takie ryzyko może jednak istnieć, o czy powinny pamiętać osoby, które chcą się udać na zagraniczną wycieczkę.

Do 373 wzrosła liczba pracowników zarażonych koronawirusem w zakładzie drobiarskim firmy Ami w wielkopolskim Mikstacie. To jest największe ognisko w województwie – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Polscy strażacy, którzy przylecieli w czwartek nad ranem do Bejrutu z pomocą dla Libanu, budują na miejscu bazę operacji ratowniczej. Wciągnęli już na maszt polską flagę, rozkładają sprzęt do łączności satelitarnej – podała KGPSP na Twitterze.

Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, który doznał obrażeń w kraksie na finiszu pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach, przeszedł pięciogodzinną operację w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Jego stan jest ciężki, ale stabilny. W czwartek ma być wybudzony ze śpiączki farmakologicznej.

85 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie – wynika z najnowszego badania CBOS. Autorzy badania zaznaczają jednak, że odsetek odpowiedzi pozytywnych zmniejszył się w stosunku do zeszłego roku o 4 punkty procentowe. O dwa punkty procentowe wzrósł udział odpowiedzi negatywnych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Unia Europejska przeznaczy 33 mln euro na wsparcie dla Libanu po tragicznym wybuchu w Bejrucie. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na pomoc medyczną. Wcześniej UE wysłała też ekipy ratunkowe do tego kraju.

W Niemczech w ciągu ostatniej doby potwierdzono 1 045 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i siedem kolejnych zgonów - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Pracownica niemieckiej ambasady w stolicy Libanu - Bejrucie, zginęła tam we wtorkowej eksplozji, w wyniku której co najmniej 145 osób poniosło śmierć, a ponad 5000 zostało rannych - poinformowało w czwartek niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych.

W Danii w ostatnich dniach odnotowano największy od trzech miesięcy przyrost zakażeń SARS-CoV-2. Nowym ogniskiem koronawirusa jest położone na Półwyspie Jutlandzkim drugie największe duńskie miasto Aarhus.

Kontakt z koronawirusami, które wywołują zwykłe przeziębienie, może nauczyć układ odporności rozpoznawania wirusa SARS-CoV-2 – wynika z pracy naukowców z USA, którą publikuje tygodnik „Science”.

Berlenga Grande jest pierwszą portugalską wyspą w całości zasilaną energią słoneczną. Panele fotowoltaiczne pod koniec lipca zastąpiły na tym atlantyckim lądzie generatory prądu, do których pracy używano oleju napędowego.

W Bułgarii o 303 nowych zakażeniach koronawirusem poinformował w czwartek bułgarski resort zdrowia, dziesięć osób zmarło. W regionie Błagojewgradu kończy się zapas łóżek w szpitalach dla chorych na Covid-19.

Na Białorusi szefowa sztabu Swiatłany Cichanouskiej, Maryja Maroz została w czwartek zatrzymana – poinformowała niezależna Nasza Niwa, powołując się na sztab kandydatki w wyborach prezydenckich. Według "Naszej Niwy" kobieta została zatrzymana przez pracowników milicji, gdy wychodziła z ambasady Litwy. Udała się tam, by złożyć wniosek wizowy. Przyczyna zatrzymania ani miejsce pobytu Maroz nie są znane.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny ostrzegł, że nie dopuści do majdanu w stolicy Białorusi. Zapewnił, że władze nie dopuszczą, by w centrum miasta "zapłonął ogień" w dniu wyborów prezydenckich w niedzielę lub dzień później.

Pod naciskiem władz kandydatka na urząd prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska odwołała wiec zaplanowany na czwartek w Mińsku. Na miejscu, w którym miał się odbyć, władze miejskie zaplanowały obchody dnia wojsk kolejowych.

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych odnotowano 1 262 zgony z powodu koronawirusa i kolejnych 53 158 przypadków zakażenia - podał w środę wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Minister obrony USA jest zdania, że potężna i tragiczna w skutkach eksplozja w Bejrucie była wypadkiem. "Dostępne informacje nie pozwalają jeszcze na jednoznaczną ocenę, ale większość źródeł potwierdza, że to był wypadek" - powiedział w środę Mark Esper.

Facebook, YouTube i Twitter usunęły w środę treści, opublikowane przez konta związane z prezydentem USA Donaldem Trumpem, z powodu złamania zasad dotyczących fałszywych informacji na temat Covid-19. W nagraniu Trump utrzymywał, że dzieci są "prawie odporne" na koronawirusa.

Na Ukrainie ostatniej doby potwierdzono zakażenie koronawirusem 1318 osób, co jest największym przyrostem dobowym w kraju od początku pandemii; na Covid-19 zmarło kolejnych 31 chorych - podało w czwartek Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Na początku 2021 r. będzie dostępnych kilkaset milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19, a pod koniec przyszłego roku nawet 1 mld – zapowiedział w wypowiedzi dla Reutersa dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych prof. Anthony Fauci.

Za 100 mln dawek, będącej wciąż w fazie badań szczepionki przeciwko COVID-19 jednej z firm farmaceutycznych, rząd amerykański zapłaci ponad 1 mld dolarów, czyli 10 dolarów za jedną dawkę. Preparaty innych firm są nawet kilkakrotnie droższe. Za jedną dawkę trzeba zapłacić 20, a nawet około 40 dolarów.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku odnotowano 6 139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i kolejnych 829 zgonów - poinformowało w środę późnym wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii stwierdzono 57 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i kolejne 1437 zgonów - poinformowało w środę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Władze Tokio zgłosiły w czwartek 360 nowych zakażeń koronawirusem; dobowy bilans po raz 10. z rzędu przekroczył 200. Premier Japonii Shinzo Abe ocenił jednak, że obecnie nie ma potrzeby wprowadzania po raz kolejny stanu wyjątkowego – podały miejscowe media.

Gubernator Bejrutu Marwan Abbud powiedział w środę w arabskiej telewizji Al-Hadath, że straty po wtorkowej eksplozji, w wyniku której zniszczona została duża część miasta, mogą sięgać 10-15 miliardów dolarów. W rezultacie eksplozji kilku tysięcy ton azotanu amonu przechowywanego w porcie w Bejrucie zginęło co najmniej 135 osób, a około 5 tys. zostało rannych.

Pierwsze od ponad 400 lat bobry żyjące na wolności w Anglii uzyskały prawo do pozostania na stałe w naturalnym środowisku. Prowadzone od pięciu lat badania wykazały, że ich obecność jest korzystna dla środowiska - ogłosiło w czwartek brytyjskie ministerstwo środowiska (DEFRA).

(PAP Biznes)

asa/

Ostatnie wiadomości