DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street idzie w dół; obligacje osłabiają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 sie 2020, 16:50

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street idzie w dół; obligacje osłabiają się

Indeksy w USA spadają, z kolei notowania na giełdach w Europie Zachodniej zwyżkują. Inwestorzy analizują lepszy od oczekiwań odczyt danych z rynku pracy USA i informacje dotyczące negocjacji nad pakietem stymulacyjnym w USA. Obligacje osłabiają się, a dolar umacnia się.

Indeks S&P 500 spada o 0,21 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,24 proc., a Nasdaq Composite idzie w dół o 0,06 proc.

Notowania Ubera spadają o 6 proc. Liczba rezerwacji netto wyniosła 10,22 mld USD wobec oczekiwanych 10,42 mld USD.

Akcje Booking Holding rosną o 2 proc. Spółka podała w raporcie za II kw., że strata na akcję wyniosła 10,81 USD wobec oczekiwanych -11,36 USD.

Akcje T-Mobile US zwyżkują o 8 proc. - zysk na akcję w II kw. wyniósł 9 centów, o 2 centy wyżej od konsensus.

TripAdvisor idzie w dół o 4,5 proc. po tym, jak w raporcie za II kw. podano, że strata na akcję wyniosła 76 centów wobec oczekiwanych 63 centów.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 22,84 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,32 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,61 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,01 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,09 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,33 proc.

Kurs akcji spółki ubezpieczeniowej Ageas zwyżkuje o 4,8 proc. Firma planuje emisję akcji.

Hargreaves zyskuje 2,5 proc. po lepszych od szacunków rocznych danych finansowych.

Kurs Adapteo rośnie o 10 proc. po publikacji danych za II kw.

Outokumpu zniżkuje o 12,5 proc. po słabszych od prognoz wynikach za II kw.

Prosus traci 4 proc. po działaniach USA wobec chińskich komunikatorów internetowych.

Hikma Pharmaceuticals rośnie o 11,5 proc. po tym, jak spółka podwyższyła swoje perspektywy sprzedaży.

TP ICAP spada o 9 proc. po raporcie o wynikach za pierwsze półrocze.

Dolar umacnia się o 0,87 proc. wobec koszyka walut do 93,58 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,99 proc. do 1,1763.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,42 proc. do 105,93.

Kurs funta zniżkuje o 1,04 proc. wobec dolara do 1,3024.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 0,54 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 1 pb do 1,21 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 41 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 43 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do -0,53 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 41,36 USD za baryłkę, po spadku o 1,39 proc., a październikowe futures na Brent idą w dół o 1,29 proc. do 44,51 USD/b.

STOPA BEZROBOCIA W USA W VII PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu o 1,763 mln wobec oczekiwanej zwyżki o 1,48 mln - podał amerykański Departament Pracy.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 10,2 proc., oczekiwano 10,6 proc. wobec 11,1 proc. miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lipcu o 4,8 proc. rdr i wzrosły o 0,2 proc. mdm vs. konsensus +4,2 proc. i -0,5 proc.

Analitycy wskazują, że pewne postępy na rynku pracy są, ale nadal konieczne jest uzgodnienie dalszej stymulacji fiskalnej, by wspomóc gospodarkę.

"Może zaobserwować, że wzrost liczby miejsc pracy stał się bardziej umiarkowany po dużym wzroście w okresie po zniesieniu restrykcji gospodarczych. Przed nami jeszcze długa droga w kwestii pełnego odrodzenia się rynku pracy, ale pewne postępy już widać" - powiedziała Michelle Meyer, dyrektorka ds. gospodarki USA w Bank of America.

"Jak na ironię, lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy sprawiają, że rosną szanse, że na froncie fiskalny nie dojdzie do znaczących uzgodnień w najbliższym czasie" - powiedział Matt Maley, główny strateg ds. rynku w Miller Tabak.

PAKIET STYMULACYJNY USA

Czwartkowe negocjacje ws. kolejnego pakietu fiskalnego zakończyły się bez postępów. Spotkanie sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina i szefa sztabu Białego Domu Marka Meadowsa z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódcą Demokratów w Senacie Chuckiem Schumerem zakończyło się bez potwierdzenia, czy obie strony spotkają się ponownie w piątek.

Meadows powiedział, że chociaż rozmowy przyniosły postępy w kilku obszarach możliwych do kompromisu, nadal istnieją spory co do podstawowych kwestii dotyczących, w tym pomocy dla rządów federalnych i samorządów, których chcą Demokraci.

Pelosi wskazała, że Republikanie nie są w stanie stawić czoła powadze ekonomicznej katastrofy, w obliczu której stanęły USA. Z kolei Schumer powiedział, że spotkanie było „rozczarowujące”, ponieważ Biały Dom nie dąży do kompromisu.

Donald Trump powiedział, że oczekuje, iż nowy pakiet stymulacyjny znajdzie się na jego biurku do podpisu w piątek lub w sobotę.

"Lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy USA wcale nie znoszą konieczności szybkiego przyjęcia kolejnej odsłony pakietu stymulacyjnego" - powiedziała Yelena Shulyatyeva, analityczka Bloomberg Economics.

RELACJE USA-CHINY

Prezydent Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie, które przewiduje, że transakcje i umowy z właścicielką popularnej aplikacji internetowej TikTok - chińską firmą ByteDance - stają się nielegalne. Rozporządzenie zacznie obowiązywać za 45 dni.

Podobny zakaz ma objąć też chiński komunikator internetowy i portal społecznościowy WeChat, który został stworzony przez firmę Tencent.

Zapowiadając delegalizację TikToka Trump odniósł się pośrednio do informacji medialnych, że Departament Handlu USA zamierza zażądać od działającej też w USA chińskiej spółki internetowej ByteDance wyzbycia się udziałów w popularnej aplikacji, która pozwala na publikację krótkich materiałów filmowych.

Analitycy zwracają uwagę, że decyzje amerykańskiej administracji zapadają w "delikatnym" dla USA i Chin momencie - gdy obie strony przygotowują się do rozmów handlowych, co ma nastąpić prawdopodobnie pod koniec sierpnia.

"Rozporządzenia wobec TikToka i WeChat to najgorsza możliwa wiadomość dla rynków, szczególnie przed rozpoczynającymi się ponownie rozmowami handlowymi" - powiedział Stephen Innes, strateg ds. rynków globalnych w AxiCorp.

CŁA USA NA KANADĘ

Po czwartkowej zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, że jego kraj nałoży cła na import aluminium z Kanady, Ottawa zapowiada kroki odwetowe. Wicepremier Kanady Chrystia Freeland oświadczyła, że Kanada "odpowie równoważnymi działaniami".

Donald Trump zapowiedział nałożenie taryf na część kanadyjskich wyrobów aluminiowych podczas wizyty w fabryce pralek Whirlpool w Ohio. Powołał się przy tym na względy "bezpieczeństwa państwa". Cła mają wejść w życie 16 sierpnia.

„Aby być potężnym narodem, Ameryka musi być krajem przemysłowym i nie może być prowadzona przez bandę idiotów - to oznacza ochronę naszej krajowej bazy przemysłowej. Musimy bronić naszych wspaniałych firm i naszych wspaniałych pracowników” - powiedział Trump.

PONAD 713 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 19 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 713 tys. osób.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 57 014 nowych zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło w Stanach Zjednoczonych 2060 osób - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najwyższy dzienny bilans ofiar śmiertelnych w USA od trzech miesięcy. Ostatni raz ponad 2 tys. zgonów w ciągu doby zarejestrowano w USA 7 maja.

Od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarło już blisko 160 tys. osób. Po stwierdzeniu obecności koronawirusa u 57 014 nowych osób bilans wszystkich zakażeń wzrósł w Stanach Zjednoczonych do 4,9 mln.

Stany Zjednoczone są według statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, najbardziej dotkniętym epidemią krajem na świecie zarówno pod względem liczby zgonów, jak i liczby wykrytych przypadków SARS-CoV-2.

W 39 stanach, oraz w stołecznym Waszyngtonie i na Portoryko, regionalne władze nakazały zakładanie maseczek ochronnych poza domem. Zabronione są także imprezy masowe.

Liczba zgonów z powodu koronawirusa, jakie odnotowano w Brazylii od początku epidemii, jest już bliska 100 tys. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało w czwartek, że w ciągu ostatniej doby zmarło 1237 osób, co podniosło ogólny bilans zgonów do 98 493.

Resort zdrowia Brazylii podał też, że w ciągu ostatnich 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 53 139 osób. Liczba wszystkich zakażeń wynosi aktualnie 2 mln 912 212.

Ministerstwo zdrowia Indii poinformowało w piątek o wykryciu kolejnych 62,5 tys. zakażeń koronawirusem, przez co łączna liczba stwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w tym kraju przekroczyła 2 mln. W ciągu ostatniej doby zmarło 886 zainfekowanych osób.

Piątkowe dane to najwyższy dzienny wzrost zakażeń od początku pandemii. Łącznie w Indiach wykryto dotąd 2 027 074 infekcje, z czego 41 585 zakończyło się śmiercią. Ponad 607 tys. osób wciąż zmaga się z chorobą, a 1,3 mln wyzdrowiało.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku obecność koronawirusa potwierdzono u 6590 nowych osób, odnotowano też kolejnych 819 zgonów - poinformowało w czwartek na koniec dnia ministerstwo zdrowia tego kraju. W przeddzień informowano o 6139 zakażeniach i 829 zgonach. Całkowity bilans zakażeń w Meksyku wynosi 462 690, a liczba wszystkich zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 50 tys. i wynosi obecnie 50 517.

119 osób zmarło w Rosji w ciągu minionej doby z powodu Covid-19 - poinformował w piątek sztab rządowy. Dzień wcześniej zmarło 116 osób. Łączna liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wynosi teraz 14 725. W ciągu doby wykryto 5241 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 49 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 950, co jest najwyższym przyrostem od końca czerwca - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd. Łączna liczba zgonów od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wzrosła do 46 413, a potwierdzonych zakażeń - do 308 134.

Drugi dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń koronawirusem we Francji przekroczył 1600 - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS). W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 1604 nowe przypadki SARS-CoV-2. W sumie we Francji od początku pandemii zdiagnozowano 195 633 zakażenia koronawirusem.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii potwierdzono ponad 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W tym samym czasie w Portugalii służby medyczne zanotowały 213 nowych infekcji SARS-CoV-2.

(PAP Biznes)

kkr/ asa/

Ostatnie wiadomości