Alior Bank utworzy odpisy i rezerwy w łącznej wysokości około 676 mln zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 sie 2020, 07:56

Alior Bank utworzy odpisy i rezerwy w łącznej wysokości około 676 mln zł

Alior Bank zdecydował o utworzeniu odpisów i zawiązaniu rezerw w łącznej wysokości około 676 mln zł, co pogorszy wynik finansowy w pierwszym półroczu i w całym 2020 roku - poinformował Alior Bank w komunikacie.

Pierwszy odpis ma związek ze wzrostem oczekiwanych strat kredytowych w wyniku pandemii COVID-19 w wysokości ok. 363,6 mln zł.

"Dokonanie wyżej powołanego odpisu i zawiązanie rezerwy ma charakter nadzwyczajny. Bank dokonując szacunków w okresie tak dużej niepewności, zgodnie z podejściem konserwatywnym, zastosował bezpieczny margines przy szacowaniu wysokości odpisów i rezerw. Bank wskazuje przy tym, że odpisy i rezerwy z powyższego tytułu nie były dokonywane przez bank w I kwartale 2020 r., co skutkuje tym, że wysokość odpisów i rezerw jest odpowiednio większa, niżeli miałoby to miejsce w sytuacji ich uprzedniego dokonania i zawiązania" - napisano w komunikacie.

Drugi odpis i rezerwa w wysokości około 150 mln zł wynika ze zwiększonego ryzyka braku spłaty wierzytelności banku.

Alior Bank utworzył też dodatkową rezerwę w wysokości 98 mln zł na zwroty opłat związanych z przedterminową spłatą kredytów konsumenckich dokonanych przed 11 września 2019 r.

Bank dokonał też odpisu wartości firmy powstałej z nabycia Meritum Bank ICB w wysokości ok. 64,4 mln zł.

"Łączna wysokość odpisów i rezerw wynosi ok. 676 mln zł. Dokonane odpisy i zawiązane rezerwy będą prowadziły do pogorszenia wyniku finansowego banku w I półroczu 2020 r. i w całym roku obrachunkowym 2020 r. Wskaźniki kapitałowe i płynnościowe banku pozostają na poziomach znacząco przekraczających minimalne wymagania regulacyjne i pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie" - napisano w komunikacie.

(PAP Biznes), #ALR

pr/

Zobacz także: Alior Bank SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości