Skrót wiadomości - piątek, 7 sierpnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 sie 2020, 06:01

Skrót wiadomości - piątek, 7 sierpnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 6,1 proc., czyli tak jak w czerwcu - podało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że w lipcu stopa bezrobocia wyniosła 6,2 proc.

Nie ma przestrzeni do dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce, a łagodne podwyżki stóp nie zaszkodziłyby polskiej gospodarce - powiedział członek RPP Jerzy Kropiwnicki w telewizji Biznes24.

Nieco słabszy złoty byłby wsparciem dla polskiego eksportu - powiedział w piątek członek RPP Jerzy Kropiwnicki w telewizji Biznes24.

Eksport Niemiec w VI wzrósł o 14,9 proc., po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 8,9 proc., po korekcie z +9,0 - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

W Niemczech w VI 2020 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 8,9 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 7,4 proc., po korekcie z +7,8 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny.

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła o 12,7 proc. w VI 2020 r. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 19,9 proc., po korekcie z +19,6 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Eksport Chin wzrósł w VII o 10,4 proc. rdr w juanach - podała w komunikacie administracja celna.

Zapasy amerykańskich hurtowników w czerwcu spadły o 1,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu. Wstępny odczyt wskazał na spadek zapasów o 2 proc.

BUDŻET, DŁUG

Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu, w ramach operacji podstawowej, sprzedał 7-dniowe bony za 177,8 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. To nowy historyczny rekord wielkości regularnego przetargu bonów NBP.

Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w lipcu 2020 r. do 116.100,8 mln euro z 115.057,5 mln euro w czerwcu - podał Narodowy Bank Polski.

GIEŁDA

Na piątkowej sesji WIG20 pozostawał w konsolidacji i zakończył notowania blisko czwartkowych poziomów. Natomiast o wiele słabiej radził sobie indeks najmniejszych spółek, który stracił ponad 1 proc. Spadkom na rynku przewodziły spółki z segmentu leków i energetyki.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,08 proc. do 1.817,23 pkt. WIG zniżkował o 0,16 proc. do 51.732,44 pkt., a mWIG40 stracił 0,05 proc. i wyniósł 3.622 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 0,4 pkt. proc. do 45,1 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł z kolei o 4,2 pkt. proc. do 30,1 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Selvita podtrzymuje cele na 2020 rok, zakładające ponad 30 proc. wzrost przychodów przy dwucyfrowej rentowności - poinformował PAP Biznes prezes Bogusław Sieczkowski. Jak wskazał, pandemia nieco spowalnia procesy akwizycyjne, ale realizacja pierwszego przejęcia do końca roku wciąż jest realna.

Węgierski koncern paliwowo-gazowy MOL wypracował w drugim kwartale 353 mln USD oczyszczonego wyniku EBITDA , o 44 proc. mniej rok do roku - podała grupa w raporcie półrocznym. MOL prognozuje osiągnięcie 1,7-1,9 mld USD EBITDA w 2020 roku.

Sąd zatwierdził w piątek układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym Action - podała spółka w komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło sukcesem prace wiertnicze w gminie Wiązownica w powiecie jarosławskim. Otwór Zapałów-3K pozwoli na wydobycie ok. 5 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Wielton w okresie styczeń-lipiec zarejestrował 1.137 nowych przyczep i naczep, czyli o 47,5 proc. mniej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego, powołując się na dane CEP.

WALUTY

W krótkim okresie możliwa jest stabilizacja kursu złotego, a rentowności polskich papierów skarbowych - na początku przyszłego tygodnia i w dłuższym okresie - mogą się obniżyć - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4139 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1817 USD i 124,91 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie spadają z powodu obaw o napięcia w relacjach pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany niżej o 0,8 proc. - po 6.429,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają, ale surowiec zaliczy ten tydzień z największą zwyżką notowań od początku lipca - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 41,70 USD, niżej o 0,60 proc., po wzroście od początku tego tygodnia o 3,6 proc

OPINIE, PROGNOZY

Ustawa o NBP w obecnym brzmieniu może uniemożliwiać wprowadzenie w Polsce operacji typu TLTRO przez bank centralny - ocenia prawnik Stanisław Stefaniak, starszy analityk fundacji Instrat.

W nadchodzącym tygodniu ceny paliw na stacjach powinny się stabilizować - prognozują analitycy BM Reflex.

Mocny złoty i zahamowanie wzrostu cen ropy na światowych rynkach sugerują, że w sierpniu wzrost cen paliw na stacjach benzynowych wyhamuje - prognozują autorzy raportu e-petrol. Ich zdaniem, w niektórych lokalizacjach jest też szansa na spadek cen

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Liczba nowych rejestracji samochodów ciężarowych w lipcu wzrosła o 0,5 proc. rdr do 1.664 sztuk - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Rząd jeszcze w tym kwartale chce przyjąć aktualizację programu polskiej energetyki jądrowej - podano w wykazie prac legislacyjnych KPRM.

Komisja Nadzoru Finansowego najpóźniej w IV kw. 2020 r. podejmie decyzje dotyczące wniosków GPW Benchmark i Instytutu Rynku Finansowego ws. zgody na administrowanie stawkami, odpowiednio, WIBOR/WIBID oraz WKF, dostosowanymi do rozporządzenia BMR - poinformował PAP Biznes dyrektor departamentu komunikacji społecznej KNF Jacek Barszczewski.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. w PGE EJ1 - podano w projekcie PPEJ skierowanym do konsultacji.

Liczba turystów zagranicznych w Polsce wzrosła w maju do 19,9 tys. z 11,8 tys. w kwietniu - podał GUS.

Rząd przewiduje, że w planowanych polskich elektrowniach jądrowych mogą znaleźć się jedynie „duże, sprawdzone reaktory PWR” - wynika z projektu aktualizacji programu jądrowego. Odrzuca się tam inne technologie: małe modułowe (SMR) czy wrzące (BWR).

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ma to związek z wykonaniem 4,7 tys. wymazów w zakładach pracy w Małopolsce. Wyniki będą raportowane w weekend.

W Polsce w piątek stwierdzono 809 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 13 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 50.324 zachorowania i 1. 787 zgonów.

Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach "żółtych" i "czerwonych", w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Można się spodziewać, że wyniki badań, które spłyną do nas przez weekend, powiększą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem w najbliższych dniach - powiedział w piątek podczas konferencji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Termin jesienny rekonstrukcji rządu jest aktualny, trwają ustalenia w gronie liderów Zjednoczonej Prawicy - powiedział w piątek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Poinformował, że na czwartkowym wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS w Jachrance nie zapadały "żadne decyzje" w tej sprawie.

Nie spodziewam się, aby w ramach planowanej rekonstrukcji rządu Ministerstwo Aktywów Państwowych zostało zlikwidowane - powiedział w piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że mogą być "jakieś korekty".

Dziś rozmowy koalicyjne toczą się przede wszystkim o podstawach programowych; dopiero wtedy, kiedy będą zakończone dyskusje programowe, przejdziemy do rozmów na temat kształtu rządu - powiedziała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Rząd do 25 sierpnia chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa; na liście znalazło się 45 krajów - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Rosję, Izrael, Singapur, Luksemburg.

Po ostatnim przyroście zakażeń na Mazowszu wojewódzki sanepid wyjaśnia, że sytuacja dotycząca obecnie zarejestrowanych ognisk koronawirusa jest stabilna. Skupiska zachorowań występują w kilku zakładach pracy, po weselach i rodzinnych imprezach oraz w szpitalu i w DPS w powiecie gostynińskim.

O 2 pkt proc. do 41 proc. spadło poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, przy wzroście o 1 pkt proc. do 30 proc. dla Koalicji Obywatelskiej - wynika z najnowszego sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. O 2 pkt proc. wzrosło poparcie dla Lewicy - obecnie to 11 proc.

Na pewno będą obrońcą wszystkich organizacji pozarządowych - od prawa do lewa; jeżeli zrzeszają ludzi podobnie myślących, nie działają przeciwko drugiemu człowiekowi, to mają prawo funkcjonować w Polsce - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w piątek w Krakowie.

Rada Mediów Narodowych ponownie wskazała w piątek Jacka Kurskiego na prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Do 7 sierpnia p.o. prezesa był Maciej Łopiński, którego na czas urlopu, zastępował Kurski. RMN zdecydowała także do powołaniu do rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej Agnieszki Glapiak.

Sejmowa komisji etyki poselskiej udzieliła w piątek posłance PiS Joannie Lichockiej nagany za zachowanie w lutym br. na sali sejmowej - poinformowała PAP szefowa komisji Monika Falej (Lewica).

Komisja etyki poselskiej wpisuje się w hejt totalnej opozycji - w ten sposób Joanna Lichocka (PiS) skomentowała dla PAP decyzję komisji, która ukarała ją naganą za gest, który wykonała w lutym na sali obrad.

Na dzisiaj nie ma pomysłu, żeby powrócić do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Jak przypomniał, obecnie na kwarantannę kierowane są osoby przekraczające granicę zewnętrzną.

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy 58 514 osób, a ponad 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym - poinformował w piątek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał też, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii kornowirusa w Polsce policjanci już ponad 12 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.

Kilkudziesięciu aktywistów LGBT protestuje na Krakowskim Przedmieściu. Ma to związek z decyzją sądu o dwumiesięcznym areszcie dla aktywisty LGBT Michała Sz. (identyfikuje się jako kobieta - Margo). Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, chodzi o uszkodzenie w czerwcu furgonetki z hasłami anty LGBT.

Sąd w Bydgoszczy aresztował na dwa miesiące 44-letniego mężczyznę w związku z uderzeniem w twarz 23-letniej sprzedawczyni. Kobieta podczas jego wcześniejszej wizyty w sklepie odmówiła obsłużenia, gdyż nie miał założonej na twarzy maseczki ochronnej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Kolejny dzień z rzędu we Włoszech rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W piątek potwierdzono 552 nowe infekcje, o 150 więcej niż dzień wcześniej. Zmarły 3 osoby- poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Bilans zgonów wynosi 35190.

24 sierpnia w Rzymie rozpoczną się próby całkowicie włoskiej szczepionki przeciwko Covid-19 na ludziach- zapowiedział w piątek szef władz stołecznego regionu Lacjum Nicola Zingaretti. Próby będą prowadzone na 90 ochotnikach.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wezwał w piątek Białoruś, gdzie odbędą w najbliższy weekend wybory prezydenckie, do zapewnienia swobody wypowiedzi i pokojowego gromadzenia się oraz do uwolnienia wszystkich obrońców praw człowieka i dziennikarzy.

Białoruski działacz opozycyjny Siarhiej Czeraczań, który kandyduje w niedzielnych wyborach opozycyjnych, poinformował w piątek - dwa dni przed wyborami - że szef jego sztabu wyborczego Mikałaj Łysiankou został skazany na 10 dni aresztu administracyjnego.

Na Białorusi dwaj didżeje z domu kultury w Mińsku zostali w piątekskazani na areszt za zerwanie koncertu przez włączenie piosenki w nieodpowiednim stylu. W czasie imprezy miejskiej puścili piosenkę legendy radzieckiego rocka Wiktora Coja "Chcemy zmian" (Pieriemien).

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano największą od kwietnia dynamikę zakażeń koronawirusem - potwierdzono 4,5 tys. nowych infekcji. Z kolei w Portugalii miejscowe służby medyczne zanotowały 290 przypadków.

Prezydent Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie, zgodnie z którym transakcje i umowy z właścicielką popularnej aplikacji internetowej TikTok - chińską firmą ByteDance - stają się nielegalne. Rozporządzenie zacznie obowiązywać za 45 dni.

Po czwartkowej zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, że jego kraj nałoży cła na import aluminium z Kanady, Ottawa zapowiada kroki odwetowe. Wicepremier Kanady Chrystia Freeland oświadczyła, że Kanada "odpowie równoważnymi działaniami".

W Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 57 014 nowych zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło 2060 osób - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najwyższy dzienny bilans ofiar śmiertelnych w USA od trzech miesięcy.

Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek nałożenie sankcji na szefową administracji Hongkongu Carrie Lam, obecnych i byłych szefów policji Hongkongu oraz ośmiu innych urzędników za ich rolę w ograniczaniu swobód politycznych w tym regionie.

Bułgarska policja zlikwidowała w piątek nad ranem wszystkie miasteczka namiotowe zorganizowane przez protestujących (zarzucają oni rządowi m.in. korupcję) w Sofii, Warnie i Płowdiwie oraz blokadę autostrady Sofia-Burgas w rejonie Chaskowa. Do akcji policyjnej doszło w 30. dniu antyrządowych protestów.

w Bułgarii 297 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano podczas ostatniej doby - poinformował w piątek resort zdrowia tego kraju. 11 osób zmarło.

Na Białorusi 127 nowych infekcji SARS-CoV-2 i trzy przypadki śmiertelne z powodu koronawirusa potwierdziło w czwartek ministerstwo zdrowia Białorusi. W sumie w tym kraju odnotowano już 68,5 tys. zakażeń.

W Rosji 119 osób zmarłow ciągu minionej doby z powodu Covid-19 - poinformował w piątek sztab rządowy. Dzień wcześniej zmarło 116 osób. Łączna liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wynosi teraz 14 725. W ciągu doby wykryto 5241 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Po powrocie z Polski na Litwę od poniedziałku będzie obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna – postanowił w piątek litewski rząd w związku z rosnącą w Polsce liczbą zakażeń koronawirusem.

Osoby wjeżdżające na terytorium Łotwy i Estonii z Polski będą musiały przestrzegać 14-dniowej samoizolacji - wynika ze zaktualizowanych w piątek informacji władz sanitarnych tych krajów. Przyczyną jest zwiększająca się liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 98 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 871 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

W Meksyku w ciągu ostatniej doby obecność koronawirusa potwierdzono u 6590 nowych osób, odnotowano też kolejnych 819 zgonów - poinformowało w czwartek na koniec dnia ministerstwo zdrowia tego kraju. W przeddzień informowano o 6139 zakażeniach i 829 zgonach.

W Brazylii liczba zgonów z powodu koronawirusa, jakie odnotowanood początku epidemii, jest już bliska 100 tys. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało w czwartek, że w ciągu ostatniej doby zmarło 1237 osób, co podniosło ogólny bilans zgonów do 98 493. Resort zdrowia podał też, że w ciągu ostatnich 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 53 139 osób. Liczba wszystkich zakażeń wynosi aktualnie 2 mln 912 212.

W USA w Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

Według mediów wśród tematów, które sekretarz stanu USA Mike Pompeo chce poruszyć w przyszłym tygodniu w Czechach, są m.in. kwestie zależności energetycznej od Rosji i współpraca w zakresie bezpieczeństwa. Problem dyslokacji wojsk USA z Niemiec nie ma być poruszany.

Ministerstwo zdrowia Indii poinformowało w piątek o wykryciu kolejnych 62,5 tys. zakażeń koronawirusem, przez co łączna liczba stwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w tym kraju przekroczyła 2 mln. W ciągu ostatniej doby zmarło 886 zainfekowanych osób. Indie są trzecim po USA i Brazylii krajem, gdzie liczba potwierdzonych zakażeń przekroczyła 2 mln. Mimo to liczba zgonów wciąż jest niższa niż np. w Wielkiej Brytanii.

Co najmniej 16 osób zginęło, a 123 zostało rannych w wypadku samolotu lądującego w piątek podczas ulewnego deszczu w Kalikacie na południu Indii. Lecący z Dubaju samolot pasażerski, mający 191 osób na pokładzie, wypadł z pasa startowego i rozpadł się na dwie części - informują władze.

W objętym od czwartku całkowitą blokadą australijskim stanie Wiktoria odnotowano w ciągu doby 450 nowych zakażeń i 11 zgonów. W środę ten drugi pod względem liczby ludności stan Australii zarejestrował rekordowy wzrost zakażeń o 725 przypadków i 15 zgonów.

Od czwartku portal Twitter zaczął nadawać dodatkowe oznaczenia dla kont mediów państwowych z krajów będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Serwis zapowiedział, że konta te nie będą więcej polecane użytkownikom, aby nie nagłaśniać ich przekazu.

Karę w wysokości 166 euro otrzymał starszy mieszkaniec okolic miasta Lodi w Lombardii na północy Włoch za to, że jego kogut pieje za wcześnie, już o godzinie 4.30, i budzi sąsiadów. Właściciela koguta namawiano bezskutecznie, by zmienił jego przyzwyczajenia.

Palmerston, kot, który od ponad czterech lat mieszkał w siedzibie brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, poinformował w piątek, że rezygnuje z pełnia obowiązków głównego łowcy myszy brytyjskiej dyplomacji, gdyż pragnie wieść spokojniejsze życie na wsi.

(PAP Biznes)

gor/ asa/

Ostatnie wiadomości