Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 8-9 sierpnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 sie 2020, 20:28

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 8-9 sierpnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 8-9 sierpnia (do godz. 20.20).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

Alior Bank zdecydował o dokonaniu odpisów i rezerw na łączną kwotę ok. 676 mln zł - poinformował bank. Jak dodano, doprowadzi to do pogorszenia wyniku finansowego banku w I półroczu i w całym 2020 r.

Po rekordowym piątku, kiedy wśród górników śląskich kopalń zanotowano ponad 120 nowych przypadków koronawirusa, w sobotę liczba nowych zachorowań była znacząco mniejsza - SARS-CoV-2 potwierdzono u 27 osób. Dzięki kolejnym ozdrowieńcom, spadła też ogólna liczba górników chorych na COVID-19.

Donald Trump podpisał w sobotę rozporządzenie wykonawcze, wprowadzające kolejne środki pomocy dla osób najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Sygnowany przez prezydenta USA dokument nie wymaga głosowania w Kongresie. Najważniejszym punktem rozporządzenie jest przedłużenie pomocy finansowej dla bezrobotnych w wysokości 400 dolarów tygodniowo.

Kanadyjskie karne cła będące reakcją na nałożenie przez USA ceł na kanadyjskie aluminium wyniosą 3,6 mld CAD – poinformował w piątek rząd Kanady. Jest to reakcja na czwartkową decyzję prezydenta Trumpa o wprowadzeniu 10 proc. ceł na kanadyjskie aluminium.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Wszyscy zatrzymani w związku z zajściami, jakie miały miejsce w piątek w stolicy, opuścili komendy; 48 osobom przedstawiono zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku; pięć osób ma także inne zarzuty – przekazał PAP w niedzielę rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

W sobotę wieczorem na placu Defilad pod PKiN zakończyła się manifestacja poparcia dla społeczności LGBT. Protest zorganizowano po piątkowych wydarzeniach związanych z zatrzymaniem Michała Sz. znanego jako Małgorzata Sz. "Margot".

W sobotę w Toruniu otwarto Park Pamięci Narodowej upamiętniający Polaków ratujących Żydów w okresie II wojny światowej. W wieczornych uroczystościach wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Pracownicy służby zdrowia protestowali w sobotę w Warszawie. Spod gmachu MZ przeszli w okolice sejmu. Domagali się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia i sprzeciwiali się wprowadzaniu przepisów – które jak twierdzili – obciążają ich odpowiedzialnością karną za niezawinione błędy medyczne.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 843 osób – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo 15 sierpnia weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Pompeo oraz szef MON podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka otrzymał według "narodowego sondażu" powyborczego (exit poll) 79,7 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska - 6,8 proc. Frekwencja wyniosła 79 procent.

Białoruska milicja zaczęła zatrzymywać ludzi, którzy zebrali się pod lokalami wyborczymi w oczekiwaniu na wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich - podał portal Tut. by w niedzielę wieczorem. Według danych portalu kilka osób zatrzymano w Mińsku.

W Stanach Zjednoczonych liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 5 mln - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu ostatniej doby kolejny dzień z rzędu zarejestrowano ponad 50 tys. zakażeń, tym razem 54 203.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 555 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w niedzielę rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Jedna osoba zmarła. Według RKI łączna liczba zakażeń wynosi 215 891, a zgonów - 9196.

905 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - podało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Brazylii przekroczyła 100 tysięcy.

W ciągu minionej doby na Ukrainie potwierdzono zakażenie koronawirusem u 1199 osób - podało na swym portalu w niedzielę Centrum Monitoringu Rozwoju Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Poinformowano też o 18 przypadkach śmiertelnych.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku obecność koronawirusa potwierdzono u 6495 nowych osób, odnotowano też kolejnych 695 zgonów. Całkowity bilans zakażeń w Meksyku wynosi 475 902, a liczba wszystkich zgonów z powodu Covid-19 wynosi obecnie 52 006.

Duński rząd nie zdecydował się na planowane od soboty zniesienie kolejnych restrykcji w związku z przyrostem zakażeń SARS-CoV-2. Szczególnie niepokoi ognisko koronawirusa w drugim największym duńskim mieście Aarhus.

W Belgii w tygodniu od 29 lipca do 4 sierpnia średnio 568 osób dziennie uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. To o 25 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Liczba nowych infekcji nadal rośnie, choć mniej gwałtownie - informuje telewizja VRT.

Administracja Hongkongu potępiła w sobotę sankcje nałożone przez USA na 11 chińskich i hongkońskich urzędników, oceniając je jako "rażącą, barbarzyńską ingerencję w wewnętrzne sprawy ChRL". "Nie damy się zastraszyć" - zaznaczono w oświadczeniu.

Minister informacji Manal Abdel Samad oraz minister środowiska Damianos Kattar zrezygnowali ze stanowisk w związku z eksplozją w porcie w Bejrucie, która kosztowała życie co najmniej 158 osób. Wcześniej z mandatów zrezygnowało również 7 deputowanych do parlamentu.

Tysiące osób wyszły w sobotę na ulice Bejrutu w proteście przeciwko elitom obwinianym za tragiczną eksplozję. Protestujący starli się z policją i zaczęli okupować budynki ministerstw. W zamieszkach zginął policjant, a ponad 230 osób zostało rannych. Premier zapowiedział nowe wybory.

Libańskie wojsko "oczyściło" w sobotę wieczorem z demonstrantów siedzibę MSZ i jej okolice w Bejrucie - podała libańska telewicja LBCI. Demonstranci wciąż pozostają w gmachu ministerstwa energii.

Tysiące protestujących zgromadziło się w sobotę na ulicach Jerozolimy przed rezydencją premiera Izraela Benjamina Netanjahu, domagając się rezygnacji szefa rządu. To kontynuacja protestów "czarnych flag" trwających od kilku miesięcy.

W sobotę do południa w stolicy Somalii, Mogadiszu doszło do samobójczego zamachu bombowego przed jednostką wojskową - podało ministerstwo obrony tego kraju. Zginęło co najmniej 8 żołnierzy, a 14 odniosło rany. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości