DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street; ceny ropy rosną | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 sie 2020, 15:56

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street; ceny ropy rosną

Indeksy w USA idą w górę, podobnie jak notowania na europejskich parkietach. Inwestorzy liczą na szybkie uzgodnienie pakietu stymulacyjnego przez Kongres USA. Obligacje umacniają się, ceny ropy idą w górę.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,25 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,7 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,24 proc.

Akcje Twittera rosną o 4,5 proc. po tym, jak media podały, że spółka prowadzi wstępne rozmowy z TikTokiem dotyczące fuzji.

Simon Property Group rośnie o 4 proc. po doniesieniach, że prowadzi rozmowy z Amazon.com na temat przekształcenia niektórych swoich domów towarowych w centra realizacji zamówień Amazona.

Notowania SeaWorld idą w dół o 1,5 proc. po tym, jak spółka podała w raporcie za II kw., że skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,68 USD wobec oczekiwanych 97 centów.

Akcje FedEx rosną o 4,5 proc. - Bernstein podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "równoważ".

Royal Caribbean idzie w dół. W II kw. spółka zanotowała stratę netto w wysokości 1,6 mld USD.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 22,78 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,41 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,37 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,48 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,48 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,41 proc.

Akcje spółki Juventus zniżkują o 7 proc. po tym, jak w piątek Juventus Turyn został niespodziewanie wyeliminowany przez Olympique Lyon w 1/8 finału Ligi Mistrzów.

Capita zyskuje 2 proc. po przedłużeniu kontraktów TFL.

Dolar umacnia się o 0,05 proc. wobec koszyka walut do 93,48 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,13 proc. do 1,1771.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,02 proc. do 105,9.

Kurs funta zwyżkuje o 0,27 proc. wobec dolara do 1,3085.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 0,55 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 1 pb do 1,22 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 43 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 45 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb do -0,53 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 41,97 USD za baryłkę, po wzroście o 1,83 proc., a październikowe futures na Brent idą w górę o 1,4 proc. do 45 USD/b.

PAKIET STYMULACYJNY USA

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział w poniedziałek, że administracja Donalda Trumpa jest otwarta na wznowienie rozmów o pakiecie stymulacyjnym z demokratycznymi przywódcami i jest w stanie zaoferować więcej pieniędzy na pomoc, aby spróbować osiągnąć kompromis.

„Prezydent jest zdeterminowany, aby wydać tyle, ile potrzebujemy. Jesteśmy gotowi wyłożyć więcej pieniędzy na stół negocjacyjny” - powiedział Mnuchin w wypowiedzi dla CNBC.

Wcześniej w niedzielę przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedzieli, że są otwarci na wznowienie rozmów dotyczących pakietu stymulacyjnego wobec pandemii COVID-19.

Zarówno Pelosi, jak i Mnuchin wydawali się chętni do rozważenia węższego zakresu umowy ws. pakietu fiskalnego, która przedłużyłaby część pomocy do końca roku, by w styczniu dokonać rewizji potrzeby dalszego wsparcia fiskalnego.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w sobotę rozporządzenie wykonawcze, wprowadzające kolejne środki pomocy dla osób najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Sygnowany przez prezydenta USA dokument nie wymaga głosowania w Kongresie.

Zarządzenia prezydenta przedłużają obowiązywanie dodatków do zasiłków dla bezrobotnych w wysokości 400 USD, zwolnienia z podatków, odraczają spłatę kredytów studenckich do końca 2020 r. i przedłużają federalne moratorium na eksmisje.

Decyzje Trumpa powinny zostać szybko zakwestionowane pod względem prawnym, ponieważ kontynuacja programów wymaga finansowania federalnego, za które odpowiada Kongres.

„Polityka fiskalna jest niewiarygodnie ważna we wspieraniu gospodarki w okresie spowolnienia, którego doświadczamy. Wsparcie jest ważne, ponieważ nie mamy kontroli nad rozprzestrzenianiem się wirusa. Myślę, że zaufanie społeczne jest naprawdę ważne, a kolejny pakiet wsparcia jest naprawdę niesamowicie istotny” – powiedział Charles Evans, prezes Fedu z Chicago, w niedzielnym wywiadzie dla CBS „Face the Nation”.

„Wsparcie dostarczone przez prezydenta Trumpa jest lepsze niż nic i stanowi rozwiązanie tymczasowe. Nadal jednak wywierana jest presja zarówno na Demokratów, jak i Republikanów, aby znaleźć bardziej znaczące i trwałe rozwiązanie kompromisowe” - powiedział Lee Hardman, strateg w MUFG Bank w Londynie.

RELACJE USA-CHINY

Chińskie myśliwce przekroczyły w poniedziałek środek Cieśniny Tajwańskiej i zostały namierzone przez tajwańską obronę przeciwlotniczą po tym, jak szef amerykańskiego resortu zdrowia i służb społecznych Alex Azar spotkał się w poniedziałek z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen. Azar rozpoczął wizytę na tej wyspie jako najwyższy rangą oficjalny przedstawiciel USA od czasu zerwania formalnych stosunków dyplomatycznych w 1979 r.

Rząd chiński określił wizytę Azara jako "zdradę" zobowiązania Waszyngtonu powstrzymania się od oficjalnych kontaktów z Tajwanem.

Chiny nałożą sankcje na 11 amerykańskich urzędników w odwecie za podobne działania podjęte przez administrację prezydenta Donalda Trumpa wobec przedstawicieli Chin.

Na liście obywateli USA dotkniętych nowymi sankcjami znaleźli się senatorzy Ted Cruz, Marco Rubio, Tom Cotton, Josh Hawley i Pat Toomey, członek Izby Reprezentantów Chris Smith oraz przedstawiciele organizacji non-profit i obrony praw człowieka, w tym szefowie Freedom House i Human Rights Watch.

PONAD 731 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 19,8 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 731 tys. osób.

W sobotę w Stanach Zjednoczonych liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 5 mln - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Kolejny dzień z rzędu zarejestrowano ponad 50 tys. zakażeń, tym razem 54 203. Stwierdzono także 982 przypadki śmiertelne, tym samym bilans zgonów w USA zwiększył się do 162 105.

W ciągu ubiegłych 24 godzin zanotowano w Brazylii 23 010 nowych przypadków koronawirusa i 572 kolejne zgony - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba oficjalnie zarejestrowanych przypadków koronawirusa w Brazylii od wybuchu pandemii wzrosła do 3 035 422 a zgonów do 101 049.

O 4376 kolejnych przypadkach infekcji koronawirusem i 292 nowych zgonach poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia Meksyku. Dane te świadczą, że pandemia w tym kraju nie wykazuje oznak słabnięcia. Łączna liczba zakażonych, według oficjalnych danych, wzrosła do 480 276 a zgonów do 52 298.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 8 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 1062, co jest najwyższym wzrostem od końca czerwca - poinformował w niedzielę po południu brytyjski rząd.

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 436 do 216 327 - wynika z danych, które opublikował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Jedna osoba zmarła na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych w RFN do 9197. Około 600 zakażonych wyzdrowiało, zwiększając łączną liczbę osób, które wyszły z Covid-19, do ok. 197 400 - informuje RKI.

Władze Chin kontynentalnych zgłosiły w poniedziałek 49 nowych przypadków Covid-19, w tym 14 infekcji lokalnych, które odnotowano w regionie Sinciang na zachodzie kraju. Wirus wciąż szerzy się w Hongkongu, gdzie bilans infekcji wzrósł tego dnia o 69.

(PAP Biznes)

kkr/ gor/

Ostatnie wiadomości