Skrót wiadomości - poniedziałek, 10 sierpnia, 17.50 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 sie 2020, 17:56

Skrót wiadomości - poniedziałek, 10 sierpnia, 17.50

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w lipcu w Polsce nieznacznie spadł - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wskaźniki koniunktury w przemyśle przetwórczym rosną w Polsce trzeci miesiąc z rzędu i powoli zbliżają się do poziomów sprzed kryzysu epidemiologicznego - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o zamówieniach publicznych w lipcu 2020 r. spadła w Polsce o 8 proc. rdr - wynika z biuletynu Urzędu Zamówień Publicznych.

Obecny poziom stóp jest za niski i należy roważyć ich podwyżkę oraz wprowadzenie TLTRO na wzór EBC - powiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, członek RPP Eugeniusz Gatnar.

Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w lipcu spadł o 1,27 proc. rdr, a mdm wzrósł o 0,15 proc. i wyniósł 98,51 pkt. - podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w VII o 2,7 proc. rdr - podało biuro statystyczne.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w VII 2020 r. 99 pkt. wobec 89 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w sierpniu wyniósł -13,4 pkt. wobec -18,2 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Wydatki majątkowe budżetu państwa po czerwcu wyniosły 5,93 mld zł i obecnie wykorzystanie stanowi 24,5 proc. kwoty planowanej na 2020 rok - podał resort finansów.

Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis do końca lipca wyniosła 78,436 mld zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty w wysokości 136,329 mld zł - wynika z danych BGK.

Wprowadzone pod koniec marca przez Komisję Europejską zawieszenie ograniczeń wydatków budżetowych państw członkowskich Unii Europejskiej będzie obowiązywać co najmniej do 2022 roku - napisał brytyjski "Financial Times". Marcowa decyzja KE miała służyć przeciwdziałaniu skutkom pandemii koronawirusa.

GIEŁDA

Główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły poniedziałkową sesję nad kreską, jednak handlowi towarzyszyły niewielkie obroty. Zdaniem analityków niewielka aktywność inwestorów mogła wynikać z braku istotnych danych w poniedziałkowym kalendarzu makroekonomicznym.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł 0,33 proc. do 1.823,15 pkt., WIG zwyżkował 0,39 proc. do 51.934,45 pkt., mWIG40 poszedł do góry o 0,23 proc. do 3.630,39 pkt., a sWIG80 zyskał 1,22 proc. do 14.961,90.

SPÓŁKI

Auto Partner spodziewa się istotnego wzrostu przychodów w 2020 roku. Grupa podtrzymuje cel powrotu w 2020 roku do rentowności netto zbliżonej do 2018 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes wiceprezes spółki Piotr Janta. W 2018 roku rentowność netto dystrybutora części samochodowych wyniosła 5,1 proc.

Glaspin Consultants, akcjonariusz Libetu kontrolujący 30,06 proc. kapitału zakładowego zgłosił na walne zgromadzenie projekt uchwały, zakładający upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego poprzez emisję do 37,5 mln akcji - podała spółka w komunikacie.

Energa planuje wybudować farmę fotowoltaiczną Gryf o mocy 19,83 MW i projekt ten jest przygotowany jest do udziału w aukcji OZE w 2020 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Akcjonariusze ATM zdecydowali o wycofaniu akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym - poinformowała spółka w uchwałach NWZA.

Mazurska Manufaktura Alkoholi planuje do końca 2020 roku zadebiutować na rynku NewConnect - podał producent kraftowych alkoholi mocnych w komunikacie prasowym.

Budowy Echo Investment postępują zgodnie z harmonogramem, w sierpniu spółka planuje ruszyć z realizacją dwóch biurowców - poinformował PAP Biznes wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd. Dodał, że jest jeszcze za wcześnie na pełną ocenę wpływu epidemii na rynek biurowy. Zarząd jest zadowolony z działania galerii handlowych po ich ponownym otwarciu, ale spodziewa się znaczącego ograniczenia zysków w tym obszarze.

Medi-Lynx Cardiac Monitoring, amerykańska spółka zależna Medicalgorithmics, złożyła w lipcu 7.413 wniosków o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA, o 10 proc. więcej niż w czerwcu - poinformowała spółka w komunikacie.

UOKiK nałożył na właściciela sieci Biedronka, spółkę Jeronimo Martins Polska, karę w wysokości 115 mln zł za naruszanie praw konsumentów - poinformował urząd w komunikacie.

GPW wyznaczyła pierwszy dzień notowania akcji spółki Pyramid Games na rynku NewConnect na czwartek, 13 sierpnia - poinformowała giełda w uchwale zarządu.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4023 - poinformował NBP.

Nie będąc w stanie zejść wyraźnie poniżej 4,40 w parze walutowej EUR/ PLN, złoty pozostaje narażony na korektę - powiedział PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB. Jego zdaniem, w najbliższym czasie rentowności polskich obligacji pozostaną na obecnych poziomach.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1763 USD i 124,74 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej

TOWARY

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw mocno rosną po komentarzach prezesa saudyjskiej firmy Aramco, największego na świecie eksportera ropy naftowej - informują maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie zniżkują w reakcji na narastające napięcia w relacjach USA-Chiny i po złagodzeniu zakłóceń w dostawach miedzi z Ameryki Południowej. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany niżej o 0,6 proc. - po 6.273,00 USD za tonę, najniżej od miesiąca - podają maklerzy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Do końca marca przyszłego roku Przedsiębiorstwo Górnicze (PG) Silesia w Czechowicach-Dziedzicach zamierza zwolnić ok. 250 osób z 1,7-tysięcznej załogi. W poniedziałek zarząd, należącej do czeskiego inwestora, kopalni rozpoczął w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi.

Norbert Lenkiewicz, dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, został powołany na stanowisko Głównego Geologa - pełnomocnika Ministra Środowiska do spraw geologii oraz polityki surowcowej państwa - poinformowało Ministerstwo Środowiska w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Jeśli rządu chce wrócić do aktywnej polityki wschodniej, to z całą pewnością Kolacja Obywatelska poprze ten kierunek; konieczny jest jednak dialog - mówili politycy KO. Według nich potrzebne jest m.in. zwołanie przez prezydenta RBN oraz informacja szefa MSZ w Sejmie ws. Białorusi.

Paweł Zalewski (KO) wnioskuje o zwołanie Komisji Spraw Zagranicznych w celu przedstawienia przez MSZ oceny sytuacji na Białorusi i informacji o związanych z nią działaniach polskiego rządu.

Zwracamy się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o niezwłoczne zwołanie komisji spraw zagranicznych ws. wypracowania wspólnego stanowiska wszystkich ugrupowań dot. sytuacji na Białorusi - poinformowali w poniedziałek posłowie Lewicy. Wskazywali także na potrzebę zwołania RBN.

Będzie rozważane zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, bo sytuacja na Białorusi jest bardzo dynamiczna i niebezpieczna z punktu widzenia naszych interesów - powiedział w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera, komentując wydarzenia na Białorusi po wyborach prezydenckich.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nt. sytuacji na Białorusi - przekazało PAP unijne źródło. Z informacji PAP wynika, że szef RE Charles Michel przekazał też Morawieckiemu, że kwestia Białorusi zostanie poruszona na szczycie UE we wrześniu.

MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi; ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Będziemy wzywali społeczność międzynarodową, Unię Europejską, by w sprawie Białorusi zajęła jednoznaczne stanowisko; nie tylko wypowiedziała się, ale podjęła bardzo zdecydowane działania - zapowiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak mówił, nie jest wykluczone, że MSZ wezwie ambasadora Białorusi.

W Polsce w poniedziałek stwierdzono 619 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 52.410 zachorowań i 1.809 zgonów.

Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Klasy są pewnymi zamkniętymi zbiorowiskami. To są ci sami uczniowie, ta sama grupa - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" pytany dlaczego podczas lekcji uczniowie nie będą musieli nosić maseczek. Porównał klasy do zakładów pracy.

"Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Werdykt ogłosiła w poniedziałek w Warszawie Komisja Oscarowa pod przewodnictwem kompozytora Jana A.P. Kaczmarka.

Niemal całkowicie zachowany średniowieczny miecz wraz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy wydobyto z Odry podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Eksperci określili znalezisko jako "unikatowe".

Do 401 wzrosła liczba pracowników zarażonych koronawirusem w zakładzie drobiarskim firmy Ami w wielkopolskim Mikstacie. To nadal jest największe ognisko w województwie – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska oznajmiła w poniedziałek, że uważa się za zwyciężczynię niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi wbrew oficjalnym wynikom podanym przez CKW. Powiedziała o tym na konferencji prasowej.

Urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich, zdobywając 80,23 proc. głosów wyborców - przekazała w poniedziałek szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna, podając wstępne wyniki. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc.

Kandydatka opozycji w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska zaskarżyła w Centralnej Komisji Wyborczej oficjalne wyniki głosowania – poinformowała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na CKW.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała władze Białorusi do zapewnienia dokładnego zliczenia i opublikowania głosów w wyborach.

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku starć z milicją po niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na centrum praw człowieka Wiasna działające w Mińsku. Zatrzymano ponad 100 osób, ale liczba ta jest zapewne większa.

W czasie zamieszek na Białorusi nie było ofiar śmiertelnych – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka białoruskiego MSW rosyjskiej agencji TASS. Wcześniej obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna poinformowali, że w niedzielnych starciach z milicją zginęła co najmniej jedna osoba.

W noc po wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia zatrzymano w całym kraju około 3 tys. osób za udział w zgromadzeniach masowych odbywających się bez zezwolenia; w tym około 1000 w Mińsku i ponad 2 tys. w innych miastach - podało w poniedziałek MSW.

Przemoc i represje wobec pokojowych demonstrantów na Białorusi są niedopuszczalne i muszą się skończyć - napisał w poniedziałek na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli w reakcji na nocne starcia w Mińsku po niedzielnych wyborach prezydenckich.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w poniedziałek, że uczestnikami powyborczych protestów "sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech". Według niego świadczą o tym zarejestrowane połączenia telefoniczne z zagranicy na Białoruś.

W trakcie wyborów prezydenckich na Białorusi nie przestrzegano minimalnych standardów wyborów demokratycznych - oświadczył w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Potępił również akty przemocy wobec pokojowo demonstrujących obywateli i zatrzymania dziennikarzy.

Wierzę swoim oczom, a nie Lidzii Jarmoszynie, szefowej Centralnej Komisji Wyboczej - powiedziała Swiatłana Cichanouska na konferencji prasowej w niedzielę wieczorem w Mińsku. Sztab kandydatki podał wyniki świadczące o jej zwycięstwie w trzech lokalach wyborczych w Mińsku.

W Niemczech Liczba zakażeń koronawirusemwzrosła o 436 do 216 327 - wynika z danych, które opublikował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Jedna osoba zmarła na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych w RFN do 9197.

Na Ukrainie w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 1008 osób, 25 chorych na Covid-19 zmarło, a za wyzdrowiałych uznano 387 pacjentów - poinformował w poniedziałek minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow.

W Rosji liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 sięgnęła w poniedziałek 15 001 po tym, jak w ciągu minionej doby zmarło 70 osób. Wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin 5118 nowych zakażeń. Bilans zachorowań w Rosji wynosi teraz 892 654.

MSZ Chin ogłosiło w poniedziałek, że jeszcze tego dnia nałoży sankcje na 11 Amerykanów, w tym senatorów Teda Cruza i Marco Rubio. To reakcja na objęcie przez USA sankcjami 11 chińskich i hongkońskich urzędników za ograniczanie wolności Hongkongu.

Chińskie myśliwce przekroczyły w poniedziałek środek Cieśniny Tajwańskiej i zostały namierzone przez tajwańską obronę przeciwlotniczą – poinformował tajwański resort obrony. Na wyspie trwa wizyta ministra zdrowia USA Alexa Azara, przeciwko której protestował Pekin.

W Meksyku o 4376 kolejnych przypadkach infekcji koronawirusem i 292 nowych zgonach poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia Meksyku. Dane te swiadczą, że pandemia w tym kraju nie wykazuje oznak słabnięcia.

Sąd w Moskwie nakazał w poniedziałek koncernowi Google zapłacenie grzywny w wysokości 1,5 mln rubli (ok. 20,3 tys. USD) za niedostateczne jego zdaniem filtrowanie treści internetowych zakazanych w Rosji. Nie poinformowano, o jakie treści konkretnie chodzi.

Sześć krajów arabskich należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), podzielonej konfliktami wewnętrznymi, poparło przedłużenie oenzetowskiego embarga na broń nałożonego na Iran, na dwa miesiące przed jego wygaśnięciem.

Co najmniej 43 pracowników na plantacji herbaty w indyjskim stanie Kerala zginęło pod lawiną ziemną, jaka zeszła z okolicznych wzgórz w rezultaciedługotrwałych monsunowych ulew - poinformował w niedzielę policja.

Hiszpański aktor Antonio Banderas poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Dodał, że czuje się "stosunkowo dobrze", ale jest "trochę bardziej zmęczony niż zwykle" - podała agencja Reutera.

(PAP Biznes)

asa/ gor/

Ostatnie wiadomości