Skrót wiadomości - wtorek 11 sierpnia, 18.45 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 sie 2020, 18:54

Skrót wiadomości - wtorek 11 sierpnia, 18.45

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie w II kw. 2020 r. wzrosło o 3,8 proc. rdr i wyniosło 5.024,48 zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

Obecny charakter polityki pieniężnej powinien zostać utrzymany w 2020 r. i prawdopodobnie również w 2021 r. - napisał we wtorkowym artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon.

Modyfikacja skali dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego do 2 pkt. proc. z 1 pkt. proc., czyli do 0,5- 4,5 proc., nie byłaby błędem - napisał we wtorkowym artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, w przypadku zagrożenia dla opłacalności polskiego eksportu NBP powinien dokonać interwencji walutowej.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w VIII mocno się poprawiło - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 71,5 pkt. wobec 59,3 pkt. miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie IV-VI 2020 wyniosła 3,9 proc., wobec również 3,9 proc. w III-V 2020 - podało w komunikacie biuro statystyczne.

W USA zanotowano spadek wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W VII indeks ten wyniósł 98,8 pkt. wobec 100,6 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w lipcu wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku spadły o 0,4 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Na koniec lipca 2020 r. poziom krajowego długu rynkowego wyniósł 751,5 mld zł, wobec 646,0 mld zł na koniec 2019 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Na koniec lipca na rachunkach budżetowych było 126,5 mld zł wobec 107,4 mld zł na koniec czerwca - poinformowało Ministerstwo Finansów w informacji miesięcznej.

Według stanu na 31 lipca, do wykupu w 2020 r. pozostaje dług o wartości nominalnej 25,5 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Na wtorkowej sesji najlepiej wypadły spółki o największej kapitalizacji wchodzące w skład WIG20, z kolei w gorszej formie były mniejsze firmy z sWIG80. Indeksy sektorowe banków i energetyki urosły o ponad 4 proc.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł 1,35 proc. do 1.847,73 pkt., WIG zwyżkował 0,94 proc. do 52.420,67 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,62 proc. do 3.652,85 pkt. Z kolei sWIG80 stracił 1,31 proc. do 14.765,51.

SPÓŁKI

Odpisy i rezerwy w grupie Enea obniżą w I połowie 2020 roku zysk przed opodatkowaniem o ok. 879 mln zł i zysk netto o ok. 779 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Tauron szacuje, że w drugim kwartale 2020 r. EBITDA grupy wyniosła 1.450 mln zł, przychody 4,719 mld zł, strata EBIT 112 mln zł, strata brutto 115 mln zł, a strata netto 479 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Czeski koncern energetyczny CEZ Group zwiększył zysk netto w pierwszym półroczu 2020 roku o 9 proc., do 14,7 mld CZK - poinformowała spółka w komunikacie. Zysk operacyjny przed odpisami wzrósł o 11 proc. i wyniósł 38,7 mld CZK. Spółka podniosła prognozę EBITDA w tym roku do 62-64 mld CZK.

Work Service uzgodnił z inwestorem, włoską spółką Gi Group, umowę pożyczki w wysokości 210 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Pożyczka jest jednym z warunków zawieszających określonych w umowie inwestycyjnej między tymi dwiema firmami.

Zarząd notowanej na rynku NewConnect firmy Moonlit ustalił cenę emisyjną do 499.999 akcji serii E na 5 zł - poinformowała spółka w komunikacie. Zapisy na akcje potrwają od 11 do 25 sierpnia.

Play Communications nie podjął jeszcze decyzji w sprawie szczegółów wydzielenia masztów telekomunikacyjnych do osobnej spółki, tzw. TowerCo - poinformował prezes Jean-Marc Harion. Prezes podał, że spółka może zostać częściowo lub w całości sprzedana inwestorom. Ma do niej trafić jedynie tzw. pasywna infrastruktura telekomunikacyjna.

Play Communications planuje na drugie półrocze 2020 roku większe nakłady inwestycyjne na rozbudowę sieci oraz zakupy telefonów, co obciąży przepływy pieniężne firmy - podał członek zarządu P4 ds. finansowych Marcin Szul. Spółka podtrzymuje jednocześnie prognozę wypracowania ponad 800 mln zł wolnych przepływów gotówkowych w 2020 roku.

Asbis prognozuje, że w 2020 roku odnotuje 2-2,2 mld USD przychodów ze sprzedaży i 18-20 mln USD zysku netto - podała spółka w komunikacie.

Grupa Synektik odnotowała w trzecim kwartale roku obrotowego 2019/2020 1,5 mln zł zysku operacyjnego wobec 0,2 mln zł rok wcześniej i 1,2 mln zł zysku netto wobec 0,1 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie. Przychody wzrosły w tym czasie do 22,3 mln zł z 16,5 mln zł rok wcześniej.

Fundusze Quercus TFI zmniejszyły zaangażowanie w Atrem i mają obecnie 370.697 akcji tej spółki, co oznacza 4,02 proc. udział w kapitale zakładowym i głosach na walnym zgromadzeniu - podała spółka w komunikacie.

ZE PAK planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą w PAK KWB Konin SA maksymalnie 80 pracowników, a w PAK Górnictwo Sp. z o.o. maksymalnie 129 pracowników - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

W krótkim okresie złoty powinien pozostać stabilny przy poziomie 4,40/EUR - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Dodała, że na rynku długu możliwe są spadki rentowności o ok. 2-3 pb.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4016 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1783 USD i 124,97 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Udział transakcji z udziałem złotego na brytyjskim rynku walutowym w kwietniu 2020 r. wyniósł 0,9 proc., czyli tyle ile w październiku 2019 r. - wynika z najnowszego badania londyńskiego Stałego Komitetu ds. Rynku Walutowego pod auspicjami Bank of England.

TOWARY

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie lekko rosną, po zwyżce w poniedziałek o 1,4 proc. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany wyżej o 0,1 proc. wobec 6.393,50 USD za tonę na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy. Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,19 proc. do 2,8675 USD za funt.

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw zwyżkują po ocenach Aramco, największego na świecie eksportera ropy naftowej, dotyczących popytu na paliwa oraz złagodzeniu sytuacji epidemicznej w USA - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,26 USD, wyżej o 0,76 proc., po wzroście notowań w poniedziałek o 1,8 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Play stracił w drugim kwartale więcej klientów niż oczekiwano, ale pozostałe wskaźniki operacyjne oraz wyniki finansowe są zgodne z oczekiwaniami lub lepsze - ocenia analityk Haitong Banku Konrad Księżopolski. Zdaniem analityka, mniejsza dynamika przychodów Play nie powinna martwić inwestorów - operator rekompensuje niższą sprzedaż telefonów wzrostem przychodów z usług, które są bardziej rentowne.

Prognoza spadku PKB Polski o 4,6 proc. w 2020 r. sporządzona przez Ministerstwo Finansów uwzględnia dynamiczne odbicie niektórych wskaźników gospodarczych w miesiącach letnich i jesienny nawrót koronawirusa, resort nie planuje zmieniać założeń - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski. Dodał, że prognozy MF na lata 2020-2021 są konserwatywne, ale i realistyczne.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Liczba operacji lotniczych na lotniskach w Polsce w 32 tygodniu roku (3-9 sierpnia) spadła o 47 proc. rdr - podała polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

W lipcu ceny produktów FMCG spadły w Polsce o 0,85 zł mdm i 8 zł rdr - podała agencja badawcza ASM SFA.

W czerwcu liczba wszystkich turystów w Polsce spadła o 62,7 proc. rdr, a zagranicznych spadła o 85,9 proc. - podał GUS.

Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych w II kwartale wzrosła o 14 proc. - podał w komunikacie Polski Związek Producentów Farb i Klejów.

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec 26 banków w celu sprawdzenia, czy podczas oferowania ustawowych wakacji kredytowych nie dochodzi do nieprawidłowości - poinformował urząd w komunikacie.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie wsparcia publicznego dla LG Chem na rozbudowę fabryki baterii do pojazdów elektrycznych w Polsce - poinformowała Komisja Europejska w komunikacie.

Popyt brutto na polskie powierzchnie magazynowo-przemysłowe wyniósł w pierwszym półroczu 2020 roku 2,2 mln mkw. - podała w raporcie firma JLL.

Prezes współfinansującej budowę gazociągu Nord Stream 2 niemieckiej spółki energetycznej Uniper przyznał we wtorek, że nie da się wykluczyć, iż z powodu sankcji USA inwestycja ta nie zostanie ukończona i trzeba będzie umorzyć zaciągnięte na jej realizację pożyczki.

Nie zapadły żadne ostateczne ustalenia; rozmowy ws. górnictwa będą kontynuowane - poinformował we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin po zakończeniu spotkania zespołu, który ma opracować propozycje zmian w sektorze górniczym.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce we wtorek stwierdzono 551 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 12 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 52.961 zachorowań i 1.821 zgonów.

Senatorki Koalicji Obywatelskiej zwróciły się o spotkanie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej - poinformowały parlamentarzystki podczas wtorkowej konferencji prasowej. Spotkanie miałoby być poświęcone konwencji stambulskiej, która zdaniem KO nie powinna być wypowiedziana.

Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 17,2 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki we wrześniu - poinformował we wtorek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

W kolejnym roku przesuniemy egzamin ósmoklasisty; do tej pory był pod koniec kwietnia, będzie pod koniec maja – zapowiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Od tego roku to Wojsko Polskie będzie organizować obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej na Westerplatte - poinformował we wtorek w Gdyni minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. To zapewni godność uroczystości - dodał.

Każdy, kto ma status działacza opozycji komunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych będzie miał emeryturę w wysokości 2400 zł brutto - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

To przykład straszenia przez PiS własnych koalicjantów, a nie poważna propozycja - mówi PAP poseł PSL-Kukiz15 Jarosław Sachajko pytany o informacje medialne, że mógłby zostać ministrem rolnictwa. Przyznaje jednak, że byłby gotów objąć tę funkcję, gdyby taka była decyzja jego klubu.

Przykre, że Westerplatte, będące symbolem bohaterstwa obrońców tego skrawka Rzeczpospolitej, staje się przedmiotem targów politycznych - podkreślił we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jego zdaniem, to wyraz tego, że obecna władza dąży do centralizacji atrybutów RP w jednym ręku.

Nowym szefem Kancelarii Senatu będzie Adam Niemczewski, obecnie wiceszef Biura Legislacyjnego Senatu - poinformował marszałek Izby Tomasz Grodzki. Dotychczasowy szef kancelarii Piotr Świątecki zrezygnował z funkcji i poprosił o inne zadania w kancelarii.

Były minister transportu Sławomir Nowak nie wyjdzie z aresztu - zdecydował we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. Obrona Nowaka zażalenie na areszt złożyła pod koniec lipca. Mężczyzna podejrzany jest m.in. o korupcję w związku z przetargami drogowymi na Ukrainie.

Hulajnogą elektryczną po chodniku będzie można poruszać się z prędkością do 8 km/h; pierwszeństwo będzie miał pieszy - proponuje resort sprawiedliwości. Na chodnik będzie można jednak wjechać wtedy, gdy nie będzie ścieżki rowerowej lub drogi z ograniczeniem prędkości do 20 km/h.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich "Swiatłana Cichanouska jest bezpieczna, jest na Litwie" - poinformował we wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius. Sama podjęłam decyzję o wyjeździe - mówi kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska na nagraniu opublikowanym we wtorek na YouTube. Nie daj Boże, by ktoś stanął przed takim wyborem, przed jakim stanęłam ja - dodaje.

Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska została poddana silnym naciskom i nie miała innej możliwości, niż wyjechać z Białorusi - powiedział we wtorek na konferencji prasowej szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius. Minister poinformował, że z Cichanouską na Litwę przyjechała też szefowa jej sztabu wyborczego Maryja Maroz.

Kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska w opublikowanym we wtorek nagraniu wezwała Białorusinów do przestrzegania prawa i niewychodzenie na ulice. Odezwę czyta z kartki, nie spogląda w kamerę. Jej współpracowniczka twierdzi, że wypowiedź nagrano w CKW.

Noc z poniedziałku na wtorek w stolicy Białorusi Mińsku znów była niespokojna po niedzielnych wyborach prezydenckich, które według oficjalnych danych wygrał Alaksandr Łukaszenka. W kilku punktach miasta doszło do protestów i starć z milicją, która używała granatów hukowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Na ulice wyszły wojska wewnętrzne MSW. Jedna osoba zginęła w czasie starć.

Pracownicy niektórych przedsiębiorstw w Mińsku i innych białoruskich miastach wychodzą strajkować w ramach protestu wobec wyników niedzielnych wyborów prezydenckich w tym kraju - informuje we wtorek białoruski bloger NEXTA w komunikatorze Telegram.

W białoruskich szpitalach przebywa ponad 200 osób poszkodowanych podczas akcji protestu po niedzielnych wyborach prezydenckich w tym kraju - poinformował we wtorek resort zdrowia Białorusi. Stan kilku osób wymagał przeprowadzenia operacji - dodano.

Szefowie MSZ Łotwy, Estonii i Finlandii poparli podczas wtorkowej konferencji w Rydze inicjatywę ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, z którą wystąpił on do szefa unijnej dyplomacji, aby zorganizować spotkanie szefów MSZ krajów UE w sprawie wyborów na Białorusi.

Litwa przygotowała plan działań na wypadek wzrostu liczby obywateli Białorusi, ubiegających się o azyl – poinformowała we wtorek litewska minister spraw wewnętrznych Rita Tamaszuniene.

w Niemczech liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 966 do 217 293 - wynika z danych, które opublikował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Cztery kolejne osoby zmarły na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych w RFN do 9201.

We Włoszech 6 osób zmarło w ciągu ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 412 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. To kolejny wzrost infekcji; dzień wcześniej było ich 259. Bilans zmarłych wynosi 35215.

W Hiszpanii od piątku z powodu Covid-19 zmarły 73 osoby, co oznacza, że liczba zgonów rośnie w tym kraju najszybciej od kwietnia - podał resort zdrowia. Od piątku ministerstwo nie podawało dobowych bilansów zgonów i zakażeń - podsumowano je w poniedziałek.

Premier Francji Jean Castex oświadczył we wtorek, że sytuacja związana z pandemią od dwóch tygodni "zmierza w złą stronę" i że rząd zaostrzy przepisy sanitarne. Dodał, że "nade wszystko" chce uniknąć konieczności ponownego zamrożenia gospodarki.

Na Ukrainie w ciągu poprzedniej doby zdiagnozowano 1158 zakażeń koronawirusem, 29 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 575 pacjentów wyzdrowiało - poinformował we wtorek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Hospitalizowano 266 zainfekowanych.

Brytyjski premier Boris Johnson zablokował propozycję, aby dopuścić do posiedzeń jego gabinetu szefową szkockiego rządu, Nicolę Sturgeon, aby w ten sposób powstrzymać proniepodległościowe nastroje w Szkocji - ujawnił we wtorek dziennik "Financial Times".

Prezydent Władimir Putin poinformował we wtorek, że w Rosji zarejestrowano szczepionkę na koronawirusa. Zapewnił, że jedna z jego córek przyjęła preparat i czuje się dobrze. Jak wyjaśniło ministerstwo zdrowia, chodzi o preparat instytutu im. Gamalei w Moskwie.

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji wyniósł 4945 - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Wskaźnik ten spadł poniżej 5 tysięcy po raz pierwszy od 23 kwietnia. Zmarło w ciągu minionych 24 godzin 130 pacjentów z Covid-19.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano w ciągu ostatniej doby co najmniej 541 ofiar śmiertelnych Covid-14. Od początku pandemii ich liczba sięgnęła tym samym w USA 163 160 - informuje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zgodnie z najnowszymi statystykami w minionych 24 godzinach zarejestrowano w USA co najmniej 48 405 nowych zakażeń koronawirusem. Oznacza to, że od wybuchu pandemii zdiagnozowano w tym państwie ponad 5,08 mln infekcji SARS-CoV-2.

Chińska firma Sinovac Biotech rozpoczęła we wtorek w Indonezji próbę kliniczną III fazy potencjalnej szczepionki przeciw Covid-19, opracowanej wspólnie z indonezyjską państwową firmą Bio Farma. Specyfik o nazwie CoronaVac jest już testowany w Brazylii.

W Meksyku w ciągu ostatniej doby obecność koronawirusa potwierdzono u 5558 nowych osób, odnotowano też kolejnych 750 zgonów - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. W przeddzień podawano, że było tam 4376 zakażeń i 292 ofiary śmiertelne.

W Brazylii w ciągu minionej doby odnotowano 22 048 przypadków zakażenia koronawirusem 703 zgony wywołane Covid-19 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Całkowity bilans zakażeń koronawirusem w Brazylii od początku epidemii wynosi obecnie 3 mln 057 470, liczba przypadków śmiertelnych sięga zaś 101 752. Brazylia należy do krajów najbardziej dotkniętych epidemią. Więcej zakażeń i zgonów jest tylko w USA.

Służby medyczne Hongkongu zgłosiły we wtorek 33 nowe zakażenia koronawirusem – o ponad połowę mniej niż w poprzednich dniach. W Chinach kontynentalnych odnotowano 44 nowe przypadki Covid-19, w tym 13 infekcji lokalnych, które wykryto w regionie Sinciang.

Krytyczny wobec władz hongkoński tabloid „Pinggwo Yatbou” („Apple Daily”) zapowiedział „dalszą walkę” po aresztowaniu jego założyciela i nalocie policji na redakcję. Hongkończycy wykupują we wtorek zwiększony nakład gazety w proteście przeciwko aresztowaniom.

Żona ambasadora Holandii, która zginęła w wyniku wybuchu w Bejrucie w Libanie, uratowała życie dwóch osób poprzez oddanie narządów do transplantacji - informuje największy holenderski dziennik "Telegraaf".

(PAP Biznes)

gor/ asa/

Ostatnie wiadomości