Grupa MERCOR publikuje wyniki za I kwartał 2020/21 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sie 2020, 09:53

Grupa MERCOR publikuje wyniki za I kwartał 2020/21

Grupa „MERCOR” S.A. (dalej: „Grupa” lub „Grupa MERCOR”), jeden z liderów europejskiego rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, po I kwartale roku obrotowego 2020/2021 (1.04.2020 - 30.06.2020) odnotowała 5-proc. wzrost sprzedaży i istotną poprawę rentowności na wszystkich poziomach. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły do 92,1 mln zł (+5% r/r), a zysk netto do 8,5 mln zł (+66% r/r). Dynamika wzrostu zysków EBITDA i EBIT wyniosła odpowiednio 42% i 48% r/r. Wzrost rentowności na wszystkich poziomach to efekt przede wszystkim miksu projektowego.

I kwartał 2020/21 objął okres pandemii i lockdownu. Grupa w tym okresie kontynuowała działalność, a w odpowiedzi na obostrzenia rynkowe zdecydowała o planie redukcji kosztów na wypadek recesji i dostosowaniu struktury organizacyjnej do sytuacji rynkowej. Grupa jednocześnie planuje intensyfikować rozwój sprzedaży, w tym celu przyjęła strategię biznesową na lata 2020-2023, opartą na rozwoju organicznym, intensyfikacji sprzedaży eksportowej, nowych produktach i tworzeniu nowych spółek.

W I kwartale zanotowaliśmy dobre wyniki, satysfakcjonujące Zarząd MERCOR S.A. Mamy jednocześnie na uwadze fakt, że reprezentowana przez nas branża zazwyczaj dość późno reaguje na kryzys. Stawiamy na silną dywersyfikację, optymalizację, by w jak największym stopniu przygotować się na nieuniknione zmiany koniunktury, które mogą nas potencjalnie dotknąć w późniejszych okresach. Dostosowujemy się na poziomie finansowym, organizacyjnym, produktowym do nowych wyzwań rynkowych post-Covid. Zgodnie ze strategią będziemy ciąć koszty, jednocześnie intensyfikując sprzedaż i usprawniając działanie organizacji na wszystkich poziomach – mówi Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu „MERCOR” S.A.

W I kwartale 2020/21 Grupa wypracowała 5-proc. wzrost sprzedaży, za granicą sprzedaż wzrosła o 6%, natomiast w kraju o 5%. Sprzedaż w Polsce stanowiła na koniec czerwca 2020 54% przychodów Grupy, a sprzedaż zagraniczna 46%. W okresie kwiecień-czerwiec 2020 wartość nowych zamówień Grupy wyniosła 90 mln zł (-9% r/r).

Grupa na większości rynków zagranicznych odnotowała wzrosty sprzedaży - najwyższe procentowo na rynku rosyjskim (+45% r/r), czeskim i słowackim (+16% r/r), oraz węgierskim (+11% r/r). Niższe przychody odnotowano w Hiszpanii (-17% r/r) i na małym rynku działalności – w Rumunii (-17% r/r).

WYNIKI GRUPY „MERCOR” (DZIAŁALNOŚĆ KONTYNUOWANA) PO 1Q 2020/21:

wyniki grupy mercor

O MERCOR: 

Grupa MERCOR” S.A. z siedzibą w Gdańsku jest obecna na rynku od ponad 32 lat. Tworzy grupę kapitałową, która na europejskim rynku należy do grona liderów. W Polsce jest wiodącym podmiotem działającym w tej branży. Grupa posiada 8 spółek zależnych na europejskich rynkach (Polska, Rosja, Ukraina, Hiszpania, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia) i 8 zakładów produkcyjnych. Ponad połowę sprzedaży realizuje za granicą, a jej produkty znajdują zastosowanie w ponad 50 krajach na świecie, głównie w Europie, Azji czy na Bliskim Wschodzie.

Imponującą listę realizacji Grupy „MERCOR” tworzą m.in. obiekty takie jak: porty lotnicze m.in. w Moskwie, Pradze, Madrycie i Barcelonie, w Paryżu, nowoczesna stacja kolejowa Afragola (Włochy), Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu, Rosyjski Kosmodrom Wostocznyj; oczyszczalnia ścieków w Henriksdal (Szwecja); elektrownia węglowa RWE w Holandii; hale produkcyjne m.in. dla Rolls Royce Deutschland, Stadion Olimpijski w Londynie, Stadion VTB Arena w Moskwie (Rosja). Sieci sklepów: Hypernova, Kaufland, Tesco, IKEA; koncerny m.in.: Peugeot, Opel, Michelin, Volkswagen, Volvo i Renault, Suzuki. Tunele: tunel szybkiego pociągu AVE w Maladze i Alicante, tunel Smestad w Oslo (Norwegia), tunel Al Ras Al Akhadar (ZEA), tunel w Doha (Katar); największa inwestycja drogowa w Singapurze Marina Coastal Expressway. W Polsce Grupa zabezpieczała np. Metro Warszawskie, Hotele Hilton w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Narodowy Bank Polski w Warszawie, Bibliotekę Narodową, porty lotnicze w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi; rafinerie, m.in.: Lotos, Nafty Gorlice, PKN Orlen Płock, Kopalnia LMG, platforma Lotos Petrobaltic; elektrownię Kozienice; Polin Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Apartamenty Złota 44 w Warszawie, Amber Expo Gdańsk, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, parki logistyczne m.in. Panattoni, R7, centra dystrybucyjne m.in. dla Amazon, Lidl, Jeronimo Martins, Decathlon i wiele innych .

Od lipca 2007 roku akcje „MERCOR” S.A. są notowane na GPW.

Źródło: Spółka, #MCR

Zobacz także: Mercor SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości