Skrót wiadomości - piątek, 14 sierpnia, 18.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sie 2020, 18:02

Skrót wiadomości - piątek, 14 sierpnia, 18.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2020 roku spadł w Polsce o 8,2 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 2,0 proc. rdr w I kw. 2020 r. - wynika z flash szacunku GUS. Kdk PKB spadł o 8,9 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. wzrosły rdr o 3,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja w sierpniu nieznacznie przekroczy 3 proc., a mdm ceny spadną o 0,1 proc. - oceniają analitycy ministerstwa Rozwoju, komentujący dane GUS.

Podwyżka stóp procentowych w Polsce może nastąpić na początku przyszłego roku - powiedział członek RPP Eugeniusz Gatnar w Biznes 24.

Odbicie sprzedaży i produkcji wskazują, że wzrost PKB Polski w III kw. 2020 r. może wynieść ok. 4-5 proc. w ujęciu kwartał do kwartału - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, w sierpniu wzrósł o 0,9 pkt. do 70,3 pkt. – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W lipcu liczba nowych ofert pracy w Polsce spadła o 18,9 proc. rdr - napisała w raporcie firma Grant Thornton przy współpracy z firmą Element.

Nic nie wskazuje na to, że inflacja wymknie się spod kontroli; polityka "wait and see" i utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie są słuszne - powiedziała w piątek w telewizji BIZNES24 członkini Rady Polityki Pieniężnej Grażyna Ancyparowicz

Nadwyżka w handlu strefy euro w VI wyniosła 21,2 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 9,4 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w VII o 4,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy prognozowali wzrost produkcji o 5,2 proc., po jej wzroście miesiąc wcześniej o 4,8 proc.

Sprzedaż detaliczna w Chinach spadła w VII o 1,1 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży o 0,1 proc., po jej spadku miesiąc wcześniej o 1,8 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu wzrosła o 1,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 2,1 proc.

Produkcja przemysłowa w USA w VII wzrosła o 3,0 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna USA. Oczekiwano +3 proc. mdm, wobec: +5,7 proc. w VI, po korekcie z 5,7 proc. Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 3,4, proc. Prognozowano +3 proc., wobec 7,4 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z 7,2 proc.

BUDŻET, DŁUG

Sprzedaż obligacji detalicznych w lipcu 2020 r. wyniosła 2.375 mln zł wobec 1.251 mln zł w czerwcu - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Od początku roku sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła łącznie 17,1 mld zł.

Rząd jeszcze w tym kwartale będzie chciał przyjąć zmiany upraszczające tzw. Slim VAT - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu, w ramach operacji podstawowej, sprzedał 7-dniowe bony za 170,5 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg.

Rząd chce, żeby powrót do niższych stawek VAT był powiązany z kondycją budżetu - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

GIEŁDA

Przy najniższych w tym tygodniu obrotach na GPW, WIG20 i WIG zakończyły serię czterech wzrostowych sesji z rzędu. Jak powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko, podczas niemrawej piątkowej sesji mocno w oczy rzucały się najwyższe na rynku obroty akcjami Biomedu-Lublin.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł 0,1 proc. do 1.856,56 pkt., WIG zniżkował 0,14 proc. do 52.631,64 pkt. Obydwa indeksy zakończyły sesję na minusie po raz pierwszy w tym tygodniu.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 1 pkt proc. do 46,1 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 7,9 pkt. proc. do 22,2 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Zarząd GPW będzie rekomendował 2,50 zł dywidendy na akcję za '20, niezależnie od wielkości zysku jaki zostanie w tym roku osiągnięty - zapowiedział prezes GPW Marek Dietl. Przed rokiem GPW wypłaciła 2,40 zł dywidendy na akcję.

GPW ocenia, że w najbliższym czasie rynek ofert pierwotnych (IPO) i wtórnych (SPO) zapowiada się bardzo interesująco. Obok kilku debiutów dużych firm realne jest pojawienie się ponad 20 spółek na NewConnect, przede wszystkim z branży gamingowej - poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska.

Pandemia Covid-19 przyhamowała nieco realizację inicjatyw strategicznych GPW, ale następuje już powrót do zaplanowanych prac - poinformował prezes GPW Marek Dietl. Ocenia, że obecnie presje kosztowa i płacowa są niższe niż zakładano na początku 2020 roku.

Według wstępnych danych, grupa Agora miała w drugim kwartale 2020 roku 41,1 mln zł straty netto przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec konsensusu na poziomie: -46,7 mln zł.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wniósł do sądu sprzeciw do uchwał zarządu i RN Idea Banku dotyczących sprzedaży akcji Idea Money oraz zmiany warunków emisji posiadanych przez bank obligacji wyemitowanych przez Idea Expert - poinformował Idea Bank w komunikacie.

Nationale Nederlanden OFE, akcjonariusz Grupy Kęty posiadający ok. 19 proc. głosów w spółce, chce by Kęty przeznaczyły na wypłatę dywidendy za 2019 rok łącznie ponad 336,7 mln zł, czyli ok. 35,3 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3988 - poinformował NBP.

W najbliższych dniach złoty pozostanie w konsolidacji, impulsem do zmiany może być dopiero zaplanowana na koniec przyszłego tygodnia publikacja wstępnych odczytów PMI za sierpień z europejskich gospodarek - ocenia ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień. Na krajowym rynku długu przestrzeń do wzrostów rentowności jest ograniczona.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1813 USD i 126,01 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną - surowiec zaliczy drugą tygodniową zwyżkę notowań. W USA odżywa popyt na paliwa, więc inwestorów nie bardzo martwią pesymistyczne prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) dotyczące zużycia paliw na świecie - podają maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną po danych z chińskiej gospodarki, największego odbiorcy miedzi na świecie. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany wyżej o 0,8 proc. - po 6.283,50 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Spadek PKB Polski w II kw. był mniejszy od średnich oczekiwań rynkowych i na tle innych krajów europejskich był jednym z najlepszych wyników, ale z ewentualną rewizją prognoz na cały 2020 r. trzeba poczekać na pełny odczyt - komentują piątkowe dane GUS ekonomiści. Ich zdaniem, w nadchodzących kwartałach polska gospodarka będzie odbijać, a skala osłabienia w Polsce może być jedną z najniższych na tle UE.

Biorąc poprawkę na niewielką ekspozycję Polski na wstrząs związany z turystyką, to spadek PKB kraju w II kw. jest dość standardowy na tle państw UE - zauważają ekonomiści. Ich zdaniem, obecne dane nie zmieniają w istotny sposób perspektyw polityki pieniężnej.

Końcowy odczyt inflacji CPI za lipiec był nieco niższy od szacunku flash, jednak w całym III kw. inflacja CPI pozostanie na podwyższonym poziomie, m. in. z uwagi na inflację bazową - oceniają ekonomiści.

W najbliższych dniach nie należy oczekiwać wyraźnych spadków cen paliw na stacjach benzynowych - prognozują autorzy raportu e-petrol.

Jest szansa, że w ostatnich tygodniach wakacji ceny paliw na stacjach pozostaną stabilne - prognozują analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Usługi finansowe świadczone przez banki i inne instytucje wzrosły w lipcu o 39,3 proc. rdr - podał GUS.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce w lipcu wyniosło 13.309 GWh, co oznacza spadek o 2,9 proc., po spadku o 6,96 proc. rdr w czerwcu - wynika z danych PSE.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym spadła w lipcu w Polsce do 46,88 proc. całej produkcji z 50,85 proc. w lipcu 2019 roku - wynika z danych PSE.

Rząd chce w tym kwartale przyjąć projekt ustawy przyspieszający wydatki na infrastrukturę transportową - podano w wykazie prac legislacyjnych.

Senat zgłosił w czwartek wieczorem poprawki do zmiany ustawy o biopaliwach, przewidującej m.in. likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz opóźnienie o trzy miesiące rozpoczęcia pobierania opłaty mocowej od odbiorców energii elektrycznej.

Niemiecka grupa motoryzacyjna Daimler ogłosiła w czwartek wieczorem, że osiągnęła w Stanach Zjednoczonych polubowne porozumienie w związku z tak zwanym skandalem Dieselgate. Ugoda opiewa na kwotę 2,2 mld dolarów.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce w piątek stwierdzono 832 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 15 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 55.319 zachorowań i 1.858 zgonów. Resort skorygował tym samym swoje wcześniejsze piątkowe zestawienie, w którym błędnie podano liczbę nowych zakażeń i błędnie zsumowano liczbę przypadków.

Sejm w uchwale przyjętej w piątek przez aklamację potępił stosowanie przez władze Alaksandra Łukaszenki brutalnej przemocy i masowych represji oraz zwrócił się do rządu o możliwość szybkiego przyjmowania uchodźców z Białorusi. Sejm zaapelował też do PE, RE i KE o podjęcie zdecydowanych działań.

Zaproponowałem partnerom z UE nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi; coraz więcej zachodnich państw przychyla się do tej propozycji; w sprawie Białorusi nie można zakładać maski obojętności czy neutralności - mówił w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Plan solidarności z Białorusią to bezpieczeństwo, otwartość i solidarność - zapowiedział w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił elementy proponowanego przez rząd programu pomocy dla represjonowanych na Białorusi i dla społeczeństwa.

Zamierzamy przeznaczyć 50 mln zł na program pomocy Białorusi - zapowiedział w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Wezwał też władze białoruskie, aby rozważyły ponowne wybory.

Ułatwienia dla Białorusinów przy wjeździe do Polski oraz w dostępie do rynku pracy, wsparcie dla niezależnych mediów i finansowanie NGOs, które wesprą białoruskie społeczeństwo obywatelskie, zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Do późnego wieczora w czwartek z białoruskich aresztów zostało zwolnionych pięciu obywateli polskich – poinformował w piątek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Sejm przyjął w piątek zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Zmiany wiążą wysokość wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie nie jak dotychczas z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej, ale z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego.

Senat zgłosił w czwartek poprawkę wydłużającą vacatio legis ustawy o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia w sprawie wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim. Przewiduje ona kary do 100 tysięcy zł.

Senat opowiedział się w czwartek wieczorem za poprawką do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

Opozycja, która złej władzy podwyższa wynagrodzenie i to w czasie kryzysu - nie ma racji bytu - ocenił b. premier Donald Tusk. "Ogarnijcie się, proszę" - zaapelował. Wcześniej przypomniał, że dzieje się to m.in. w czasie rewolucji u najbliższego sąsiada.

W piątek 34-letni mężczyzna zdjął z gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości flagi państwowe, w ich miejsce wieszając flagi ruchu LGBT. 34-latek został zatrzymany. Policja prowadzi czynności w kierunku znieważenia flagi państwowej.

Złożę wniosek do NSA o rozprawę w trybie jawnym oraz wystąpię do szefa KAS o ujawnienie informacji skarbowych dot. tej sprawy - napisała w piątek w oświadczeniu europosłanka Platformy Obywatelskiej Magdalena Adamowicz odnosząc się do oskarżeń ws. nieprawidłowości w jej zeznaniach podatkowych.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, w tym przeciwko europosłance PO Magdalenie A. i jej matce - dowiedziała się w piątek PAP w Prokuraturze Krajowej. Eurodeputowana jest oskarżona o składanie fałszywych zeznań podatkowych.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), na wniosek Państwowej Agencji Atomistyki, przekazała polskim służbom sanitarnym sprzęt wspierający zwalczanie COVID-19 - poinformował w piątek resort klimatu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Białoruś jest gotowa do konstruktywnego i obiektywnego dialogu z partnerami zagranicznymi w związku z rozwojem wydarzeń w kraju – oświadczył białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej podczas rozmowy telefonicznej z Ignazio Cassisem, szefem dyplomacji Szwajcarii.

Centralna Komisja Wyborcza Białorusi ogłosiła w piątek całościowe wyniki wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Według CKW urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów, a jego główna oponentka Swiatłana Cichanouska 10,1 proc. głosów.

Żyję i nie jestem za granicą – oznajmił w piątek białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka. Dodał, że tego rodzaju plotki „rozkręcają świadomi”, czyli przeciwnicy jego rządów. Skrytykował strajki i protesty w przedsiębiorstwach na Białorusi, które rozpoczęły się w czwartek.

O dialog ze społeczeństwem i przerwanie przemocy do władz zaapelowała kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska, która przebywa na Litwie. „W jego zwycięstwo nikt nie wierzy” – powiedziała o swoim oponencie, Alaksandrze Łukaszence, który według CKW zdobył 80,23 proc. głosów.

Strajki w państwowych zakładach pracy, a także manifestacje przeciw przemocy ze strony władz i sfałszowaniu wyborów prezydenckich, na Białorusi trwają w piątek od rana – informują media niezależne z różnych białoruskich miast i miejscowości.

Szef MSW Białorusi Juryj Karajeu powiedział w czwartek, że bierze na siebie odpowiedzialność i przeprasza za obrażenia, których podczas protestów doznali "przypadkowi ludzie". Dodał przy tym, że dokonanych zostało 11 celowych ataków na milicjantów.

Potrzebne są sankcje wobec tych ludzi, którzy naruszyli wartości demokratyczne lub naruszyli prawa człowieka na Białorusi - napisała w piątek na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Nałożenie sankcji na Białoruś wydaje się ostatecznością. To scenariusz, w którym nie będzie już szans na dialog – powiedział PAP w piątek unijny dyplomata wskazując, że ważna jest próba doprowadzenia do jakiejś formuły rozmów na temat Białorusi z udziałem państw regionu.

Premier Czech Andrej Babisz w piątek rano poinformował na Twitterze o rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy zaapelowali o powtórzenie wyborów prezydenckich na Białorusi i opowiedzieli się za pilną wideokonferencją Rady Europejskiej.

Dla Ukrainy ważne jest, by Białorusini znaleźli pokojowe i demokratyczne rozwiązanie obecnego społecznego i politycznego konfliktu - oświadczył w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Poinformował też o uwolnieniu trzech obywateli Ukrainy zatrzymanych na Białorusi.

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Wstępna umowa zakłada zakup 300 mln dawek.

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi poinformował w czwartek po posiedzeniu zespołu ekspertów epidemiologów o przywróceniu niektórych ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. M.in. uczniowie przez pierwsze dwa tygodnie szkoły będą nosić maseczki.

Ministerstwo zdrowia Czech podało w piątek, że w ciągu minionych 24 godzin przybyło tam 330 przypadków Sars-CoV-2. To trzeci najwyższy dzienny bilans zakażeń od początku pandemii. Jest 5436 aktywnych przypadków.

W Wielkiej Brytanii od soboty rano wszyscy przyjeżdżający z Francji, Holandii oraz Malty muszą przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę - ogłosił w czwartek późnym wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w piątek, że w ciągu ostatniej doby w USA na Covid-19 zmarło 1 499 osób, zdiagnozowano 55 910 nowych zakażeń koronawirusem. Łączna liczba przypadków SARS-CoV-2 od początku pandemii sięga 5 242 184. Zmarło 166 971 osób. Doradca Białego Domu dr Anthony Fauci wyraził zaniepokojenie, że epidemia się wciąż nasila.

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła w piątek 912 823, po wykryciu 5065 nowych przypadków w ciągu minionej doby. Liczba zgonów wzrosła do 15 498, bowiem zmarło od czwartku 114 zakażonych. Nowe dane podał w piątek sztab rządowy.

w Meksyku podczas ostatniej dobypotwierdzono obecnośc koronawirusa u 7 371 osób, odnotowano 627 przypadków śmierci na Covid-19 - poinformowało w piątek federalne ministerstwo zdrowia.

W Brazylii w czwartkowym dobowym raporcie ministerstwa zdrowia odnotowało 60 091 przypadków koronawirusa, o ponad pięć tysięcy więcej niż dobę wcześniej, oraz 1261 zgonów, poprzedniej doby było ich 1175.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potępił porozumienie Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Oświadczenie w tej sprawie zostało wydane w czwartek wieczorem przez jego rzecznika Nabila Abu Rudeineha. (PAP Biznes)

asa/ gor/

Ostatnie wiadomości