Aplisens utrzymuje ciągłość operacyjną i stabilność biznesu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 sie 2020, 08:50

Aplisens utrzymuje ciągłość operacyjną i stabilność biznesu

W I półroczu 2020 roku producent aparatury kontrolno-pomiarowej wypracował 51,5 mln zł skonsolidowanych przychodów, odnotowując 7,7 mln zł skonsolidowanego zysku operacyjnego oraz 6,4 mln zł zysku netto. Na wyniki Grupy, szczególnie w II kwartale, najistotniejszy wpływ miał zastój gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Spółka liczy, że po odmrożeniu gospodarki, trzeci kwartał odzwierciedli sezonowy zwiększony popyt na produkty Aplisensa.

Największy udział w strukturze przychodów GK Aplisens w 2020 roku miał rynek dawnej WNP, gdzie sprzedaż wyniosła 19,1 mln (-2,1 % r/r). Przychody z rynku krajowego osiągnęły wartość 18,4 mln zł (-5,8% r/r), natomiast Unii Europejskiej 11,3 mln zł (-15,4 % r/r). Główny spadek przychodów został odnotowany w segmencie przemysłowej aparatury pomiarowej i elementach automatyki, gdzie sprzedaż zmniejszyła się w ujęciu względem I półrocza 2019 r. o 8 proc. Spadki objęły głównie jednostkę dominującą oraz spółkę zależną CZAH-POMIAR.

 – Mamy za sobą bezprecedensowe półrocze. Mimo zauważalnego spadku sprzedaży, szczególnie w II kw., oceniam ten okres pozytywnie. Zaprezentowane wyniki są dowodem na to, że w trudnych realiach rynkowych Grupa Kapitałowa Aplisens potrafi utrzymać ciągłość operacyjną i stabilność biznesu, czego najlepszym dowodem jest dodatni wynik netto oraz bezpieczeństwo łańcucha dostaw. Grupa w dalszym ciągu skutecznie kontroluje koszty stałe i utrzymuje bezpieczną sytuację finansową – zapewnił Adam Żurawski. Prezes Aplisens S.A. z umiarkowanym optymizmem ocenia bieżącą sytuację gospodarczą.

 – Na przełomie II i III kwartału obserwowaliśmy spore ożywienie - w lipcu zanotowaliśmy wzrosty na sprzedaży r/r, ale od połowy lipca ilość zamówień ponownie spadła, sytuacja ta trwa do chwili obecnej. Sierpień już nie wygląda tak dobrze pod względem zamówień, jak mogłoby się wydawać z perspektyw początku bieżącego kwartału. Natomiast, pozytywne sygnały docierały z CZAH-POMIAR. Po bardzo trudnym II kwartale, który był efektem zastoju w branży automotive, sytuacja powoli zaczyna się poprawiać. Liczymy na to, że po odmrożeniu gospodarki, nastąpi stopniowy powrót popytu na produkty Grupy, chociaż niepokoi nas zaobserwowany na wszystkich rynkach operacyjnych proces odkładania inwestycji w czasie – co może negatywnie wpłynąć na sprzedaż w kolejnych kwartałach. Zdecydowanie zbyt wcześnie jest mówić o trwałym odbiciu – ocenia prezes Adam Żurawski.

6 sierpnia br. Aplisens dziewiąty rok z rzędu wypłacił dywidendę. W tym roku z tego tytułu do akcjonariuszy trafiło blisko 3 mln zł (0,25 zł/akcję). Przypomnijmy, że od 2012 r. dywidenda mieściła się w przedziale 0,25-0,35 zł.

O APLISENS:

APLISENS S.A. jest dostawcą rozwiązań w zakresie przemysłowej aparatury kontrolnopomiarowej obsługującym ponad 100 krajów. Produkuje szeroką gamę urządzeń do pomiaru ciśnienia, różnicy ciśnień, poziomu, temperatury oraz przepływu wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Posiada laboratorium ciśnień z akredytacją PCA świadcząc usługi wzorcowania przetworników ciśnienia i różnicy ciśnień oraz największe w Polsce laboratorium dużych przepływów przeznaczone do kalibracji przepływomierzy.

Źródło: Spółka, #APN

Zobacz także: Aplisens SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost