Genomtec planuje zadebiutować pod koniec 2020 r. na rynku NewConnect (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 wrz 2020, 13:27

Genomtec planuje zadebiutować pod koniec 2020 r. na rynku NewConnect (wywiad)

Genomtec, producent mobilnych analizatorów molekularnych, planuje zadebiutować pod koniec 2020 roku na rynku NewConnect - poinformował PAP Biznes prezes Miron Tokarski. Zarząd zakłada, że komercjalizacja flagowego urządzenia spółki - Genomtec ID - nastąpi w pierwszym półroczu 2022 roku.

"Jeśli wszystko pójdzie w dobrym kierunku, to pod koniec obecnego roku Genomtec zadebiutuje na rynku NewConnect. Pierwsze działania w tym kierunku już zostały podjęte. Musimy spełnić wszystkie wymogi regulacyjne oraz dostosować organizację do funkcjonowania w formie spółki publicznej. Jestem jednak dobrej myśli" - poinformował prezes Miron Tokarski.

"Decyzję o rozwoju Genomtec z wykorzystaniem giełdy podjęliśmy na podstawie obserwacji jak polski rynek kapitałowy się zmienia. Projekty innowacyjne – takie jak Genomtec ID – są coraz częściej dostrzegane i doceniane przez polskich inwestorów" - dodał.

Docelowo spółka chciałaby być notowana na rynku głównym GPW.

Genomtec jest producentem mobilnych analizatorów molekularnych. Flagowym projektem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, który składa się z analizatora oraz karty reakcyjnej.

"System wykorzystuje technologię mikroprzepływową oraz autorską, chronioną patentem technologię SNAAT®. Dla nas i jak sadzę dla klientów, szczególnie istotna jest mobilność urządzenia, które można trzymać w jednej dłoni. Odpowiednie zaprojektowanie systemu umożliwia przeprowadzenie procesu w rekordowo krótkim czasie tj. nawet w 15 min, przy skuteczności równej, a w niektórych przypadkach przekraczającej, jakość testów laboratoryjnych PCR - nawet dla pięciu patogenów jednocześnie na jednej karcie reakcyjnej" - poinformował prezes Genomtecu.

"Naszymi bezpośrednimi konkurentami są mniejsze, innowacyjne przedsiębiorstwa, które podjęły się rozwoju urządzenia w kierunku mobilności w technologii INAAT. Jak na razie nie ma dostępnych na rynku w pełni mobilnych urządzeń diagnostycznych. Rynek ten jest jeszcze niezagospodarowany. My chcemy być jednymi z pierwszych" - dodał.

Tokarski poinformował, że na obecnym etapie projektu spółka finalizuje system beta urządzenia sterującego i produkcyjną kartę mikroprzepływową.

"Bezpośrednio przed nami jest teraz proces industrializacji Genomtec ID. Oznacza to wytworzenie całego oprzyrządowania do produkcji, integrację podzespołów oraz wykonanie niezbędnych badań analizatora, np. elektromagnetycznych i środowiskowych" - poinformował prezes Genomtecu.

"Proces rozwoju oraz produkcji przebiegał będzie w ścisłej współpracy z międzynarodową firmą typu CMO (Contract Manufacturing Organization). Komercjalizacja urządzenia nastąpi w pierwszym półroczu 2022 roku" - dodał.

Genomtec chce, aby globalna sprzedaż była realizowana we współpracy z partnerem branżowym. Spółka nie wyklucza również sprzedaży technologii na dalszym etapie rozwoju.

Według założeń, testy z wykorzystaniem systemu Genomtec ID nie będą musiały być przeprowadzane w laboratorium przez wykwalifikowanych diagnostów.

"Chcemy zapewnić powszechny oraz szybki dostęp do analizy molekularnej w miejscach jak najbliżej pacjenta, takich jak przychodnia, gabinet lekarski, SOR czy pojazdy służby zdrowia i służb sanitarno-epidemiologicznych. Potencjał rynku jest więc bardzo duży i powinien być analizowany w skali globalnej" - poinformował prezes Tokarski.

"Według różnych szacunków wielkość rynku diagnostyki molekularnej w 2020 roku wyniesie ponad 9 mld USD. Natomiast nie uwzględniają one jeszcze zapotrzebowania na takie urządzenia w miejscach, o których wspominałem wcześniej. Jak również nie do końca biorą pod uwagę jak pandemia COVID-19 wpłynie na ten rynek. A wpłynie zdecydowanie pozytywnie" - dodał.

Na ten moment spółka posiada opracowane testy w kierunku detekcji 5 patogenów, z których cztery posiadają zgłoszenia patentowe.

"Poza SARS-CoV-2, opracowane zestawy testowe pozwalają na diagnozę HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) zarówno typ 16, jak i 18, ponadto bakterii odpowiadających często za atypowe zapalenie płuc u dzieci, a także bakterii Borrelia burgdorferi, która powoduje boreliozę" - poinformował prezes.

"Docelowo portfolio wzbogacone zostanie o kolejne zestawy testowe, które tworzyć będą kompletne panele diagnostyczne np. w kierunku atypowych zakażeń dróg oddechowych. Każdy taki panel pozwoli na stwierdzenie obecności do 5 patogenów w badanym materiale" - dodał.

Głównym źródłem finansowania działalności spółki są środki pozyskane od inwestorów, granty i dotacje.

"Od początku działalności Genomtec pozyskał ponad 10 mln zł w różnych formach wsparcia dotacyjnego i grantowego, do tego kilka mln zł w rundach od inwestorów. Na nasz flagowy projekt Genomtec ID otrzymaliśmy z NCBIR grant na prawie 9 mln zł, w ramach programu tzw. Szybkiej Ścieżki" - poinformował prezes Tokarski.

W tym roku spółka podpisała ponadto umowę w celu rozpoczęcia globalnej sprzedaży i dystrybucji testów, przeznaczonych dla laboratoriów do identyfikacji genetycznej wirusa SARS-CoV-2, co pozwoliło wygenerować pierwsze przychody.

"Test jednogenowy został formalnie dopuszczony do sprzedaży w Europie. Może on być dystrybuowany również na innych kontynentach. Aktualnie kontynuujemy pracę w tej linii produktowej" - poinformował prezes.

"Prowadzimy również prace nad projektem, który nazwaliśmy Genomtec Tumor oraz nad testami immuno-onkologicznymi. Projekt bazuje na technologii SNAAT®. Potencjał widzimy w zastosowaniu projektu do szybkiej identyfikacji mutacji nowotworowych lub predysponujących do choroby nowotworowej oraz do badań przesiewowych. Dzięki temu nastąpi przyspieszenie wdrożenia efektywnego leczenia. Jest to projekt na wczesnym etapie, jednak jest on bardzo perspektywiczny" - dodał.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości