MEDICALGORITHMICS podsumowuje I półrocze 2020 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 wrz 2020, 08:42

MEDICALGORITHMICS podsumowuje I półrocze 2020

Medicalgorithmics S.A. spółka działająca w branży zaawansowanych technologii telemedycznych, opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za 1H 2020. W 1H 2020 przychody Grupy wyniosły 59,2 mln PLN i były niższe o 37% w ujęciu rok do roku. Wpływ na poziom przychodów miała niższa o 16% liczba wyświadczonych usług medycznych związana z jednej strony z wybuchem pandemii koronawirusa, a z drugiej – z trwającym procesem zmiany modelu biznesowego w Medi-Lynx, spółce zależnej działającej na terenie USA. Efektem tego procesu są niższe średnie stawki za badanie oraz - przejściowo – niższa liczba świadczonych usług.

Ponadto, na poziom przychodów Grupy w 1H 2020 wpływ miała mniej korzystna struktura badań w porównaniu z 1H 2019. Grupa zakończyła 1H 2020 stratą netto dla Akcjonariuszy Jednostki Dominującej w wysokości 4,5 mln PLN wobec 5,9 mln PLN zysku rok wcześniej, a EBITDA -6,7 mln PLN wobec +16,2 mln PLN. Koszty działalności operacyjnej w 1H 2020 wyniosły 78 mln PLN i były o 10% niższe w ujęciu rok do roku w związku z podjętymi działaniami dostosowawczymi wobec wybuchu pandemii koronawirusa. Najbardziej istotną pozycję w strukturze kosztów działalności operacyjnej (60%) stanowią koszty świadczeń pracowniczych, które zostały ograniczone w omawianym okresie o 5%.

Największy wpływ pandemii koronawirusa na sprzedaż Grupy miał miejsce w kwietniu br. – od tego czasu obserwowana jest poprawa w tym obszarze, co znajduje odzwierciedlenie w raportowanej liczbie wniosków o płatność. W porównaniu do danych za kwiecień 2020 roku, w maju, czerwcu i lipcu odnotowano wzrosty liczby wniosków o odpowiednio 32%, 36% i 50% w przeliczeniu na dzień roboczy.

Pomimo stanu pandemii i ograniczeniu aktywności biznesowych w wielu krajach, Grupa osiągnęła satysfakcjonujące wyniki sprzedaży systemu PocketECG na rynkach poza USA. W 1H 2020 sprzedano łącznie 1102 nowe urządzenia, a największe przychody poza USA wygenerowano na rynku kanadyjskim. W wyniku pandemii w 2Q 2020 zaobserwowano spadek liczby badań u partnerów na pozostałych rynkach, jednak obecnie trend sprzedaży i liczby badań ulega znaczącej poprawie. Jeśli ten pozytywny trend się utrzyma, Grupa oczekuje osiągniecia zakładanych na rok 2020 wyników sprzedaży poza USA. W 1H 2020 kontynuowano działania mające na celu wejście na nowe rynki zagraniczne. Podpisano m.in. listy intencyjne z firmami z Holandii, Austrii, Hiszpanii i Szwajcarii oraz z dużą grupą firm posiadającą swoje biura w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Pandemia opóźniła natomiast działania związane z wejściem na rynek Arabii Saudyjskiej i Korei Południowej oraz miała wpływ na tempo komercjalizacji PocketECG w Szwecji, Finlandii i Norwegii, a także w Emiratach Arabskich. Pierwsze wyniki sprzedażowe ze Skandynawii i Bliskiego Wschodu oczekiwane są w 4Q 2020.

W reakcji na spadek liczby badań, który w szczególności nasilił się na początku 2Q 2020, Zarząd Spółki podjął działania, których skutkiem było ograniczenie w 2Q 2020 kosztów operacyjnych o ponad 11 mln PLN w porównaniu do 1Q 2020, co w połączeniu z otrzymaną pomocą w ramach Cares Act w USA przyniosło w 2Q 2020 skutek w postaci mniejszej o 2,5 mln PLN straty operacyjnej w porównaniu do wyniku 1Q 2020.

W USA Grupa kontynuuje zmianę modelu biznesowego na model „in-network” poprzez zawieranie długoterminowych umów na świadczenie usług z kluczowymi ubezpieczycielami prywatnymi. Obecnie trwa druga faza procesu, polegająca na zawieraniu umów z mniejszymi, regionalnymi i lokalnymi ubezpieczycielami. Pomimo pandemii koronawirusa Grupa prowadzi działania zmierzające do osiągnięcia celu polegającego na posiadaniu portfolio podpisanych umów pokrywających 90% osób ubezpieczonych w USA do końca 2020.

Grupa zakończyła 1H 2020 pierwsze półrocze z saldem środków pieniężnych wynoszącym 41 mln PLN. Jest to istotna poprawa w porównaniu do końca 1Q br., kiedy na rachunkach Grupy było 6,3 mln PLN. Znaczący wzrost to efekt wysokich, pozytywnych przepływów pieniężnych netto, z których najbardziej istotne to wpływ środków pieniężnych w ramach programu wsparcia „Cares Act” (+17,0 mln PLN), zaliczki za usługi otrzymanej od ubezpieczyciela publicznego Medicare (+11,0 mln PLN), a także wpływ z tytułu emisji akcji serii G (+12,6 mln PLN).

„Zgodnie z tym, co sygnalizowaliśmy po 1Q 2020, największy wpływ pandemii koronawirusa obserwowaliśmy w kwietniu. W kolejnych miesiącach sytuacja ulegała poprawie i odnotowywaliśmy systematyczny wzrost liczby rozpoczynanych sesji monitoringu oraz wniosków o płatność. Nie da się ukryć, że pandemia negatywnie wpłynęła na nasze plany w zakresie miesięcznej liczby świadczonych usług w tym roku, ale wierzymy, że najgorszy okres już za nami. Liczba wniosków o płatność w ostatnich miesiącach, w połączeniu z ograniczeniem kosztów pozwalają oczekiwać zauważalnej poprawy wyników w 3Q w porównaniu z 2Q br.

Pomimo pandemii kontynuujemy także proces zmiany modelu biznesowego w USA. Rozmowy prowadzone obecnie z ubezpieczycielami pozwalają nam sądzić, że cel polegający na posiadaniu portfolio podpisanych umów pokrywających 90% osób ubezpieczonych w USA do końca 2020 jest nadal w naszym zasięgu. Po pierwszym półroczu jesteśmy zadowoleni z rozwoju sprzedaży na rynkach poza USA – oczywiście pandemia wpłynęła na tempo ekspansji na niektórych z nich, ale biorąc pod uwagę rozwój biznesu jaki pomimo to osiągnęliśmy w 1H 2020, wciąż mamy szansę zrealizować cel sprzedażowy, jaki postawiliśmy sobie na ten rok.

Pandemia nie ma większego wpływu na naszą działalność badawczo-rozwojową. Pracujemy nad nowymi funkcjonalnościami i nowymi urządzeniami, które pozwolą nam utrzymać przewagę technologiczną i reagować na zmieniające się potrzeby rynku. W obecnej sytuacji na znaczeniu zyskuje fakt, że PocketECG jest kompleksową platformą telemedyczną umożliwiająca w pełni zdalną diagnostykę, bez konieczności fizycznej wizyty u lekarza. Obecnie duża część badań w USA odbywa się w formie w pełni zdalnej - tj. urządzenie dostarczane jest bezpośrednio do domu pacjenta. Wiele wskazuje na to, że pandemia może przyspieszyć wprowadzanie tego typu zdalnych usług na innych rynkach – wskazuje na to m.in. dynamika rozmów prowadzonych przez nas w krajach Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jeszcze w tym roku przeprowadzimy pilotaże technologii PocketECG” – powiedział Marek Dziubiński, Prezes Zarządu Medicalgorithmics S.A.

O Medicalgorithmics: 

Grupa Kapitałowa Medicalgorithmics działa w branży zaawansowanych technologii telemedycznych. Grupa jest dostawcą rozwiązań w diagnostyce kardiologicznej, w szczególności w zakresie analizy sygnału EKG. Grupa świadczy usługi w kilkunastu krajach na świecie na kilku kontynentach, w tym w Ameryce Północnej, Azji, Europie i Australii. Głównym źródłem przychodów Grupy jest sprzedaż usług diagnostycznych świadczonych na rzecz pacjentów w Stanach Zjednoczonych. Usługi te świadczone są przy wykorzystaniu autorskiego rozwiązania Spółki, systemu PocketECG, będącego najbardziej zaawansowanym technologicznie na świecie systemem, służącym do zdalnego monitorowania zaburzeń pracy serca. Poza telemetrią kardiologiczną, produkty i rozwiązania Medicalgorithmics wykorzystywane są w badaniach klinicznych leków pod kątem bezpieczeństwa kardiologicznego. Ponadto Spółka blisko współpracuje z ośrodkami diagnostyki i nadzoru kardiologicznego.

Spółka Medicalgorithmics S.A. rozpoczęła działalność w 2005 roku. W 2011 roku akcje Spółki zadebiutowały na rynku NewConnect, a od lutego 2014 roku Spółka jest notowana na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: Spółka, #MDG

Zobacz także: Medicalgorithmics SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości