EBITDA Grupy Boryszew w III kw. 2020 powinna wynieść co najmniej 86 mln zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 wrz 2020, 12:54

EBITDA Grupy Boryszew w III kw. 2020 powinna wynieść co najmniej 86 mln zł

EBITDA Grupy Boryszew w III kw. 2020 nie będzie gorsza niż w II kw. 2020 dzięki m.in poprawie sytuacji w segmencie automotive - poinformował dziennikarzy prezes Boryszewa Piotr Lisiecki. W II kw. EBITDA grupy wyniosła 86 mln zł.

"Oceniam, że EBITDA grupy w III kw. nie będzie gorsza niż w II kw., a może nawet będzie odrobinę lepsza. Będzie to możliwe dzięki stabilnym przychodom w segmencie metali, chemii, stali i lepszym wynikom segmentu automotive" - powiedział prezes.

Dodał, że po lipcu i sierpniu ciężko prognozować długoterminowe zachowanie rynku motoryzacyjnego. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, producenci aut mieli w wakacje przerwy produkcyjne. Dopiero sprzedaż we wrześniu i październiku pokaże trendy na rynku.

W II kwartale 2020 roku przychody Grupy Boryszew spadły o 27,8 proc. do 1,23 mld zł. Segment motoryzacyjne zanotował w tym okresie zniżkę sprzedaży o 43,9 proc. do 266 mln zł. Segment metali zniżkował o 19,5 proc. do 912 mln zł. Sprzedaż w segmencie chemii zmniejszyła się o 26,7 proc. do 44 mln zł.

Skonsolidowana EBITDA zmniejszyła się o 38,1 proc. do 86 mln zł. EBITDA segmentu motoryzacja spadła do 0,3 mln zł z 31,8 mln zł rok wcześniej. EBITDA segmentu metali spadła do 76,3 mln zł z 102,7 mln zł. EBITDA w segmencie chemii zwiększyła się do 8,2 mln zł z 5 mln zł rok wcześniej.

Lisiecki powiedział, że pogorszenie wyników grupy w II kwartale wynika przede wszystkim z gwałtownego spadku zapotrzebowania na nowe samochody w związku z pandemią koronawirusa. Wywołało to całkowite zatrzymanie produkcji w zakładach klientów GK Boryszew w tym segmencie. Grupa musiała ograniczać aktywność w oczekiwaniu na wznowienie produkcji nowych aut.

Według danych European Automobile Manufactures Assocation w Europie w II kw. 2020 zarejestrowano 2,05 mln aut osobowych, czyli o 52,1 proc. mniej niż rok wcześniej.

Grupa Boryszew jest grupą przemysłową specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz stali, a także chemii przemysłowej. W jej skład wchodzi blisko 40 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w 14 krajach na 4 kontynentach.

Lisiecki powiedział, że w związku z pandemią koronawirusa produkcja nie jest zagrożona w żadnym zakładzie grupy, choć odnotowano pojedyncze zakażenia.

(PAP Biznes), #BRS

epo/ osz/

Zobacz także: Boryszew SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost