DZIEŃ NA GPW: JSW mocno rośnie drugą sesję z rzędu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 wrz 2020, 10:22

DZIEŃ NA GPW: JSW mocno rośnie drugą sesję z rzędu

Spółka JSW w poniedziałek o godz. 10.17 zyskuje ok. 7 proc., po tym jak w piątek jej kurs wzrósł o niemal 5 proc. Obroty sięgają 9 mln zł. Analitycy wskazują, na duże znaczenie ponownego wpisania węgla koksującego na listę surowców strategicznych, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu.

„Przyczyn stojących za wzrostem kursu JSW jest kilka. Głównym czynnikiem jest informacja z ubiegłego tygodnia, że węgiel koksujący został utrzymany na liście surowców strategicznych. Surowiec wydobywany przez JSW był już na tej liście, jednak istniało ryzyko, że zostanie z niej zdjęty. Wiązałoby się to ze znacznym ograniczeniem możliwości finansowania działalności spółki. Coraz więcej instytucji i banków nie chce finansować działalności związanej z węglem, i tak właśnie zaczęłyby postrzegać węgiel koksujący. JSW, które od 2022 roku będzie jedynym producentem tego surowca w Europie, jest tutaj na dobrej pozycji” – powiedział PAP Biznes analityk BM mBanku Jakub Szkopek.

W zeszły czwartek Komisja Europejska ponownie wpisała węgiel koksowy na listę surowców strategicznych. Jak podała JSW wykaz ten obejmuje surowce, które są najważniejsze pod względem gospodarczym i których dostawy obarczone są dużym ryzykiem ze względu na koncentrację ich światowej produkcji. Publikowana co trzy lata lista strategicznych surowców stanowi narzędzie wspierające rozwój polityki Unii Europejskiej, dzięki któremu łatwiej zidentyfikować można potrzeby inwestycyjne.

„Ponadto wydaje się, że inwestorzy dyskontują już przyznanie spółce pomocy w ramach tarczy antykryzysowej dla największych firm. Wiemy z raportu za II kw., że JSW złożyło wniosek o pomoc w wielkości około 1,75 mld zł. W większości są to pożyczki na preferencyjnych warunkach, które zapewnią poduszkę płynnościową wystarczającą na 1,5 do 2 lat działalności i inwestycji, nawet w obecnej sytuacji niesprzyjającej sytuacji cen węgla. Ryzyko bankructwa w tym okresie spada niemal do zera” – dodał.

(PAP Biznes)

kk/ asa/

Ostatnie wiadomości