Asseco Poland i prezes Formula Systems zmienili warunki porozumienia
Asseco Poland i prezes spółki Formula Systems podpisali aneks do porozumienia w sprawie głosowania na walnym zgromadzeniu izraelskiej firmy. Prezes zrezygnował z prawa do głosowania ze wszystkich akcji Asseco w przypadku braku Adama Górala we władzach polskiej spółki lub zmniejszenia przez Asseco udziału w Formula Systems poniżej 20 proc.
Asseco Poland zawarło w październiku 2017 roku porozumienie z prezesem Formula Systems, Guyem Bernsteinem, na mocy którego strony wyznaczyły pełnomocnika i udzieliły mu pełnomocnictwa do głosowania w ich imieniu. W wyniku tej umowy Asseco odzyskało kontrolę nad izraelską grupą.
Porozumienie przewidywało, że pełnomocnictwa udzielone przez prezesa Formula Systems i Asseco Poland są ważne do czasu pełnienia funkcji prezesa Asseco przez Adam Górala lub pełnienia przez Górala funkcji przewodniczącego rady nadzorczej, w przypadku powołania go do składu tego organu. Drugim warunkiem anulującym porozumienie było zmniejszenia przez Asseco zaangażowania w kapitale zakładowym Formula Systems poniżej 20 proc. udziału (polska spółka posiada obecnie 25,35 proc. akcji).
W przypadku wystąpienia którejkolwiek z tych przesłanek pełnomocnictwo miało wygasnąć, a prezes Formula Systems zostać upoważniony do głosowania na walnym zgromadzeniu ze wszystkich akcji posiadanych przez polską spółkę.
W aneksie do porozumienia, podpisanym 7 września, prezes Formula Systems zrezygnował z prawa do głosowania w imieniu Asseco, w przypadku zaistnienia wymienionych wcześniej okoliczności.
Dodatkowo aneks przewiduje, że akcje, które mogą zostać przyznane m.in. prezesowi w zamian za zajmowanie stanowiska we władzach izraelskiej spółki (np. program motywacyjny), nie są objęte postanowieniami porozumienia.
Zawarcie aneksu do porozumienia nie powoduje zmian w zakresie sprawowania kontroli Asseco Poland nad Formula Systems.
Formula Systems jest firmą informatyczną notowaną na izraelskiej giełdzie TASE i na amerykańskim rynku NASDAQ Global Markets.
W pierwszym półroczu segment izraelski działalności Asseco Poland odpowiadał za 63 proc. przychodów grupy i 15,8 proc. zysku netto (non-IFRS).
(PAP Biznes), #ACPkuc/ gor/
